HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Jaké nože používají domorodí Hmongové v severním Vietnamu?

Jaké nože používají domorodí Hmongové v severním Vietnamu?

Vzhledem k tomu, že se sám pokouším o řemeslo zvané nožířina, jsem na cestách obzvlášť všímavý, když vidím domorodce při práci s noži a musím se přiznat, že doslova vyhledávám místní řemeslníky a snažím se dopátrat, jakým způsobem zpracovávají ocel. V následujícím příspěvku se pokusím přiblížit, jaké nože používají domorodí Hmongové žijící v povodí Rudé řeky.Nože z cest

Někdy si na svých cestách do Asievýrobky domorodců také koupím a dovezu si je domů, to se ovšem nesmím vracet přes Čínu. Tam je totiž téměř jistota, že vám nože na nějakém nádraží při rentgenování zavazadel odeberou, což se mi už nejednou stalo a dále to již zkoušet nehodlám.

Dnes bych chtěl představit pár nožů, tak jak je vyrábějí domorodci v Severním Vietnamu. Jedná se především o nože Hmongů, což je etnikum obývající nejvýše položené horské oblasti v povodí Rudé řeky, v severozápadním koutě Vietnamu.

Domorodci samozřejmě nemají pro své nože žádné jiné materiály, než jsou ty běžně dostupné a tak téměř výhradně používají k výrobě pružinovku, protože listová pera z různých automobilů jsou k sehnání všude na světě. Nože jsou tedy kované, neb jak jinak lze rozumným způsobem zpracovat listové pero? Kalí se ve vodě, pružinovka totiž snese při kalení opravdu hodně a domorodí Vietnamci na severu země nejsou na technologické postupy nijak cimprlich.

Žádné složitosti

Nečekejte žádné ladění detailů, nože na trnu mívají trn hodně tenký a jeho ohnutí při páčení tak není velkou výjimkou. Nenajdete ani žádné slícování střenek u fulltangů, nůž je dělán tak, aby byl co nejdříve hotov. Nakonec pokud střenka někde odstává, nebo přesahuje, na funkci to zas tak velký vliv nemám. Na střenky se používá dřevo jaké je právě po ruce, nebo roh vodního buvola, nýty jsou většinou mosazné, do střenek roznýtované, což má často za následek její prasknutí.

Jestli jsou nože pro nás něčím výjimečné, tak jsou to jejich pouzdra. Jsou téměř výhradně dřevěné, dvě půlky vydlabaného dřeva k sobě navzájem přidrátované nebo dnes již častěji spojené svařeným plastovým kroužkem či páskou.

 


 

Hmongové z oblasti Mù Cang Chải se svými nožiHmongové z oblasti Mù Cang Chải se svými noži

Nůž používaný na porcování ovaru tamtéžNůž používaný na porcování ovaru tamtéž

Ulice v Hanoji vyhrazená nožům a podobným výrobkůmUlice v Hanoji vyhrazená nožům a podobným výrobkům

 

 

 

 

 

 

 

 

Prohlédněte si další fotografie v galerii


Na následujícím videu je zachycená část výroby hmongských nožů:


Text původně vyšel na BushCraftPortal.cz


30.06.2014, Přemysl Moc