Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

• KNIHY, MAPY, ČASOPISY

Test cestovního vodního filtru Sawyer Squeeze

Test cestovního vodního filtru Sawyer Squeeze

Chystáte se v létě do oblasti, kde není zaručen každodenní přísun pitné vody? Pak se rozhodně neobejdete bez vodního filtru. Filtr, který díky své velikosti hravě schováte do kapsy, jsme otestovali na vodácké expedici v Turecku.Vodní cestovní filtr Sawyer SP129 Squeeze

Technologie: PointONE

Hmotnost: 85 g

Délka/průměr: 15 cm/ 4 cm

Kapacita: 3 000 000 l

Infocena: 1790 Kč

Dodává: Bushcraftshop.cz

Více info na Bushcraftshop.cz

Hned na první pohled mne filtr zaujal svými rozměry. Patnáct centimetrů dlouhý váleček o průměru 4 cm přesně splňuje moje představy o tom, jak má vypadat filtr, který jsem ochotný s sebou tahat pro pobyty v přírodě. Vzhledem k tomu, že jsem kajakář a na vícedenní cesty nemám v lodi příliš prostoru pro výbavu, můžu hned na začátek říci, že filtr Sawyer Sqeeze si do výbavy z tohoto pohledu bez problému můžu přidat.

Pojďme na to ale popořadě. Když filtr dostanete, vybalíte z krabice tři komponenty. Samotný filtr, skládací plastovou lahev a injekční stříkačku o objemu 60 ml. Samotný filtr je navíc opatřen šroubovacím uzávěrem používaným na cyklolahvích (=“dudlík“), pro případ, že  chcete pít přímo přes něj.

Pozor na dotahování závitu

Samotné použití je jednoduché a intuitivní, nicméně jsem při něm narazil na jednu nepříjemnost zaviněnou vlastní nepozorností, ale k tomu se ještě dostanu. Do skládací plastové lahve o objemu 1 l naberete vodu, kterou chcete filtrovat. Výhodou je, že můžete použít i klasickou PET lahev, protože závit na té dodávané je totožný. Našroubujete filtr. A tady pozor. Protože jsem chtěl zkoušet, jak moc intuitivní použití je,  nečetl jsem pozorně návod, což se mi právě v tomto bodě manipulace vymstilo. Utáhl jsem závit na maximum, což je z důvodu použití měkkého těsnění pod hrdlem nežádoucí. Pokud těsnění příliš zmáčknete, přestane plnit svoji funkci a při filtraci potom dochází k jeho obtákaní, voda stéká po filtru a mísí se s přefiltrovanou vodou.

 

Ze skládací plastové lahve voda protéká filtrem a do pet lahve protéká již přefiltrovanáZe skládací plastové lahve voda protéká filtrem a do pet lahve protéká již přefiltrovaná

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po shlédnutí videa, jak má správně utažení filtru vypadat, byl problém byl vyřešen. Pro všechny tedy zdůrazňuji, závit stačí dotáhnout jen jemně, druhou rukou je dobré držet skládací lahev a ve chvíli, kdy ji otáčením začnete deformovat, je utaženo. Žádné dotahování na krev se tady nehodí. Složitější to bude u PET lahve, nicméně člověk brzy tu správnou míru dotažení dostane do ruky. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Po našroubování filtru už jen velmi jednoduše protlačíte vodu skrz. Zkoušel jsem zda voda proteče gravitačně – proteče, ale filtrace jednoho litru trvá několik minut. Mnohem rychlejší budete, když dodávanou skládací lahev (nebo PET lahev) budete mačkat. Voda se přefiltruje úplně stejně, ale velmi rychle. Je potom už jen na vás jestli si ji budete lít rovnou do pusy nebo třeba do připravené větší nádoby, abyste si vytvořili zásobu. Já jsem filtr používal na obojí a vždy bez problémů.

Jak vůbec filtr funguje?

Součástí balení je ještě zmíněná injekční stříkačka. Tu potřebujete na zpětný průplach filtru. Pokud bych měl popsat proč je to potřeba, začnu asi tím, jak vlastně filtr funguje. Jedná se o systém vláken, na jejichž povrchu je membrána s póry (otvory) velikosti 0,1 micronu. Voda se z vnější strany vláken tlačí skrz póry dovnitř a vlákna (chcete-li malé rourky) ji vedou dále směrem k výtoku z filtru. Otvory o průměru 0,1 mikronu svou velikostí zajišťují zachycení všech nežádoucích věcí, které potřebujete z vody dostat. Tedy prvoky, bakterie a mechanické nečistoty. Filtr si neporadí s viry, které jsou příliš malé a také s chemickým znečištěním. Osobně ale neznám filtr, který by si snadno s chemickým znečištěním snadno (tedy v polních podmínkách, kdy řešíte velikost a každý gram) poradil.

 

Z krabice vybalíte filtr, skládací plastovou lahev a injekční stříkačkuZ krabice vybalíte filtr, skládací plastovou lahev a injekční stříkačku

Pokud se vám nechce vodu přefiltrovávat do nádoby, můžete pít rovnou z hrdla filtru, které je k tomu uzpůsobenéPokud se vám nechce vodu přefiltrovávat do nádoby, můžete pít rovnou z hrdla filtru, které je k tomu uzpůsobené

Filtr je nutné pravidelně čistit injekční stříkačkouFiltr je nutné pravidelně čistit injekční stříkačkou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tím, že vodu filtrujete se otvory membrány postupně zanáší a sem tam je třeba ji pročistit. A přesně k tomuto účelu slouží dodávaná stříkačka. Naberete do ní přefiltrovanou vodu, nasadíte v protisměru k filtru a jednoduše jej vodou v propláchnete. Tuto činnost je třeba provádět v závislosti na znečištění vody, kterou přes filtr tlačíte. V případě čistších vod stačí třeba i jednou za tři dny, takže například v mém případě třídenního výletu s lodí nemusím stříkačku ani tahat s sebou, pokud nepojedu na africký bahnotok. Pro mě tedy další příjemná zpráva.

Ostrý test: Filtr obstál

Co se týká kvality přefiltrované vody nemám k dispozici laboratorní testy ani další výsledky, nicméně jméno, které firma Sawyer má a množství informací, kterými je spolehlivost filtru na webu podložena ve mne rozhodně budí důvěru a ne pocit, že se jedná o „levnou cetku“. Pokud mohu hodnotit čistě uživatelsky, tak jsem měl filtr na devítidenním výlětě do jižního Turecka a ani já, ani kamarádi, které jsem filtrovanou vodou hostil, netrpěli žádnými potížemi. Řekl bych tedy, že filtr obstál.

Pokud bych měl přidat ještě něco k dobru, pak je to určitě kapacita filtru, která mne naprosto ohromila. Výrobce uvádí životnost filtru více než 3 000 000 litrů, což je slušný výkon a po přepočtu na peníze zjistíte, že vás jeden litr vody vyjde na neuvěřitelných 0,0004 Kč. Obávám se však, že za svůj krátký pobyt na Zemi toto tvrzení nebudu moct potvrdit. Osobně si myslím, že dřív než si to kvantum litrů, které filtr vydrží vypiju, tak ho ztratím nebo jinak znehodnotím.

Z praktického použití ještě zmíním, že jsem filtr po dobu testu nijak nešetřil a vše vydržel bez úhony,  filtrační lahev nevyjímaje. Myslím, že jsem našel lehkého, cenově dostupného, akorát velikého, a spolehlivého parťáka na cesty. Zcela jistě se mnou nevyrazil naposledy a určitě se ještě do pár zemí, kde je třeba filtrovat vodu, podíváme.

Podívejte se na desrtiminutové video, na kterém je znázorněno použití filtru v praxi:


21.05.2014, Petr Snížek


• KAM NA HORY

... podle webu Pohora.cz
Trek po ledovcích Kennicott, Gates a Root
Většina času se na tomto treku tráví na ledovcích. Ledovec Kennicott má přes 30 km na délku a asi 3 km na šířku. Jeho hlavním zdrojem je téměř pětitisícový vrchol Mt. Blackburn. Cestou po něm je možné obdivovat různé ledovcové útvary, modré potůčky a jezírka. Nejkrásnější je v místech, kde pozvolna přechází v ledopád (poblíž tzv. Packsaddle Island).