HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Test čelovky Fenix HP25

Test čelovky Fenix HP25

Všimli jste si, že se v poslední době začaly častěji objevovat modely čelovek v provedení s dvěma reflektory? Přesně takovou optikou je vybavena nová čelovka Fenix HP25, kterou jsme v redakci podrobili důkladnému testu.Údaje výrobce:

Zdroj světla: 2 ks výkonná LED Cree XP-E R4 (180 lm/LED)

Napájení: 4x AA (alkalická, lithiová nebo dobíjecí NiMH)

Režimy: 12 kombinací + signál SOS

Doba svícení: 2 hod až 220 hod (dle režimu)

Dosvit: až 153 m

Voděodolnost: IPX-6

Hmotnost: 184 g (bez baterií)

Infocena: 1799 Kč

Dodává: Ariga s.r.o.

Nový trend

Čelovka Fenix HP25 patří k posledním přírůstkům mezi modely čelovek této troufnu si říci u nás již dostatečně známé značky. Navazuje na předchozí modely řady HP. Všimli jste si, že se v poslední době začaly častěji objevovat modely čelovek v provedení s dvěma reflektory? Taková je i Fenix HP25. Kombinuje jeden reflektor s širokou světelnou stopou a kratším dosvitem s druhým reflektorem s mnohem úžeji zaostřeným světelným paprskem. Takové řešení pak nabízí spolu s nastavením výkonu v podstatě vyčerpávající přizpůsobení světla momentálním potřebám a prostředí. Můžete aktivovat pouze doširoka rozprostřené světlo pro lepší nasvícení blízkého okolí, můžete aktivovat pouze do dálky úzce směrované světlo, ale můžete také aktivovat kombinaci obou a získat tak dálkové světlo s široce nasvíceným blízkým okolím. Výkon LED diod v každém z reflektorů lze navíc nastavit v několika stupních výkonu a nechybí ani SOS režim.

Optika

Co jiného u Fenixu čekat za výkonné LED, než osvědčené LED značky Cree. Zde jsou konkrétně použity dva kusy LED Cree XP-E R4 s instalovaným světelným výkonem až 180 lm (každá). Dohromady je to 360 lm výkonu.Výrobce udává dosvit až 153 m, což jsem samozřejmě neměřil, ale dle odhadu není třeba o tomto údaji pochybovat. Dosvit je více než dostatečný pro všechny běžné i náročnější činnosti v outdooru. Světelný paprsek pro daleký dosvit má silněji zdůrazněný vlastní střed (logicky). Naopak světelná stopa produkovaná reflektorem pro široké nasvícení blízkého okolí je příjemné plynulá v celé ploše. Světelný kužel širokého reflektoru svítí zhruba úhlem 90° (udává výrobce, i ověřeno orientačním měřením). Musím konstatovat, že v praxi jsem ale subjektivně vnímal mnohem širší úhel, resp. měl jsem příjemný pocit periferního vidění v zorném poli v podstatě takřka až do rozpažení rukou. Optika reflektorů je postavena na tvrzených ultra čistých skleněných čočkách s antireflexním povrchem.

Široký reflektor nabízí 4 stupně výkonu (4, 45, 90 a 180 lm), dálkový reflektor tři stupně výkonu (45, 90 a 180 lm) a režim SOS. Co se týká doby výdrže, tak ta se pohybuje od necelých 5 hodin (každý z reflektorů naplno) až po zhruba 200 hodin (nejmenší výkon širokého reflektoru) nebo 24 hodin (nejmenší výkon dálkového reflektoru). Údaje dle výrobce odpovídají použití NiMH akumulátorů o kapacitě 2500 mAh. Každý z reflektorů lze ovládat samostatným tlačítkem s jasnou a příjemnou odezvou na namáčknutí. Velikostí vyhoví o obsluze v rukavicích. Jednotlivé režimy výkonů na obou reflektorech je možné kombinovat.

Fenix pod drobnohledem

Trochu měření. Klidový proud (při vypnuté čelovce) je neměřitelný, de facto nulový. To je dobrá zpráva. Nehrozí samovolné vybíjení akumulátorů v době nepoužívání čelovky. Příkon čelovky v režimu maximálního výkonu každé z LED se pohybuje okolo 2,6 W. Což je orientačně v souladu s výrobcem udávanými hodnotami výdrže. Při obou zapnutých LED na maximální výkon je to v součtu cca 5,2 W příkonu.

Ovládací tlačítka se nachází na horní hraně vlastního světelného modulu. Ovládání je klasické, krátkým stisknutím zapnutí nebo přepnutí. Delším stisknutím vypnutí. SOS režim se zapíná přidržením tlačítka dálkového světla po dobu cca 3 vteřin. Chytře je řešena ochrana proti nechtěnému namáčknutí – černým plastovým výliskem rámu, ve kterém se světelný modul naklápí. Naklápění je možné v rozsahu 0 – 70°, což se v praxi jeví jako zcela dostatečné. Fixace naklopení je řešena plastovým ozubením a mohu konstatovat, že i při dynamičtějším pohybu v terénu drží v nastavené poloze.

Osvědčená „old school“ konstrukce

Ještě jsme se vůbec nedostali k tomu jak je čelovka napájena, s čímž souvisí i její konstrukce. 
Ta je klasická „old school“ – třícestný pásek s bateriovým pouzdrem na zátylku a světelným modulem vepředu. Převažujícím materiálem je odolný plast. Pouze vnitřní část hlavního světelného modulu je vyrobena z duralu (důvodem je zejména zajištění chlazení výkonných LED). Pružné pásky jsou spíše měkčí, při vhodném sestavení a nastavení spon však drží. Mám ale za to, že běžný čelovkami dosud nepolíbený laik bude mít s jejich správnou kompletací problém. Výrobce si toho byl zřejmě také vědom, a proto je v přiloženém manuálu sestavení naznačeno grafickým nákresem.

K napájení se používají 4 kusy baterií nebo akumulátorů velikosti AA. Můžete použít alkalické či lithiové baterie, nebo dobíjecí NiMH akumulátory. Spolu s čelovkou získáte v balení 4 ks alkalických baterií. Pečlivě těsněné bateriové pouzdro je přístupné po povolení středového šroubu. Plastová hlavice šroubu je dostatečně rozměrná, abyste si při povolování vystačili pouze s prsty, bez dalších nástrojů. Zlacené kontakty zajistí spolehlivé fungování. Čelovka disponuje elektronickou regulací konstantního proudu, která vám zajistí i při vybíjení akumulátorů co možná nejdelší dobu konstantní světelný výkon. Inteligentní elektronika vždy vyhodnotí aktuální situaci, a pokud již příkon z baterií nevystačuje, sama sníží výkon o jeden stupeň níže. Blížící se finální „smrt“ je indikována blikáním světla. Čelovka si po vypnutí a opětovném zapnutí pamatuje poslední nastavení režim, pokud byl rozsvícený alespoň 2 vteřiny. Skutečná provozní hmotnost čelovky se 4 kusy alkalických baterií je 280 g.

A dostáváme se k parametrům a odolnosti. Fenix jako vždy měří a udává všechny parametry v souladu s příslušnou normou ANSI/NEMA. Nemusíte se bát nárazu, resp. pádu čelovky z výšky až 1 m ani vody. Čelovka vyhovuje standardu IPX-6 (ostřikování silnými proudy vody ze všech směrů) a laborování s běžným ostřikováním vodou (simulace deště na který jsem bohužel v reálu nenatrefil) čelovce nijak neuškodilo.

Resumé

Závěrem zcela jistě očekáváte shrnutí, zejména ti, kteří přeskočili tu kupu technických a popisných údajů uprostřed a skočili rovnou na konec s tím, že si přečtou pouze resumé.

Čelovka Fenix HP25 cílí bezesporu na univerzálnost použití, konzervativní uživatele požadující spolehlivou bytelnou a odolnou čelovku klasické konstrukce s delší výdrží i v případě častějšího využití plného výkonu. Rozhodně to není čelovka pro ty, kteří prahnou po lehoučké čelovce, provozují spíše kratší aktivity a nepotřebují delší výdrž. Univerzálnost je zde daná možností nakombinovat si charakter i výkon světla a možností použití klasických a všude dostupných tužkových baterií a akumulátorů. Z mého pohledu se čelovka výborně hodí pro veškeré aktivity v horách, samozřejmě klasickou turistiku, rybářství, náročné expediční použití a vzhledem k výborné odolnosti i ve speleologii. Přestože je s ohledem na více než dostatečný výkon použitelná například i pro běh, cyklistiku nebo lyžování, já osobně bych u těchto aktivit preferoval možnost umístit bateriové pouzdro někam na opasek, na rám, nebo pod oblečení, či do batohu. Přišlo by mi to praktičtější. To je ale věcí názoru každého konkrétního uživatele. Vyzdvihl bych určitě tradičně kvalitní fenixácké zpracování a světelnou optiku podporující jak daleké tak zejména přirozené periferní vidění bez nutnosti zbytečně pootáčet hlavou.

© Petr Macháček, Svět outdooru, srpen 2013


Výkonné čelovky a svítilny Fenix zakoupíte na e-shopu kronium.cz


04.09.2013, Petr Macháček