HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Univerzální dětská přilba Bern Niño

Univerzální dětská přilba Bern Niño

Hlava patří mezi nejzranitelnější čási lidského těla a děti samozřejmě nejsou výjimkou. Pro dětské dobrodruhy je zde univerzální dětská přilba Niño americké firmy Bern, kterou je možné používat celoročně. Vyhoví pro zimní sporty (lyže, snowboard), ale i na kolo nebo skateboard...Údaje výrobce:
Univerzální dětská přilba pro více aktivit
Hmotnost: 418 g (včetně zateplovací vložky)
Infocena:  990 Kč
Dodává: Snowboard Zezula

 

Přilba splňuje bezpečnostní normy CPSC, ASTM F 2040 a EN 1077 Class B týkající se helem pro lyžaře a snowboardisty ale i normu EN 1078  – helmy pro cyklisty, skateboardisty nebo pro jezdce na kolečkových bruslích.

Jde o moderní přilbu kde do vnější pevné polykarbonátové skořepiny je vstříknut pěnový materiál, který slouží k pohlcení pádové energie, zde pod označením Zipmold.

Přilba Bern Niño je určena pro děti v rozmezí 3 až 8 let věku resp. podle nastavitelného rozsahu velikosti. Je nabízena ve dvou velikostech. Ve velikosti XS-S s nastavením v rozmezí 48 – 51,5 cm nebo ve velikosti S-M s možností nastavení v rozsahu 51 – 54,5 cm. O ventilaci se stará pět otvorů ve vrcholové části přilby a dva otvory vzadu na zátylku.Přesnou velikost a dokonalé přizpůsobení helmy hlavě jde v rámci zvoleného velikostního modelu doladit pomocí nastavení pásku pod bradou, ale hlavně pomocí důmyslně ovládané ozubené plastové hrazdičky vzadu na zátylku. O vyměkčení vnitřku helmy se starají dva jemně polstrované textilní díly, přichycené na suchý zip. Jeden jde ze zátylku do vrcholu helmy a druhý je z oblasti čela protažen do obou boků. Posledně jmenované přední/čelní polstrování je na každém boku přichyceno dvěma kovovými cvočky a v čelní části dvěma suchými zipy. V případě zimního využití helmy se toto polstrování vyjme a namísto něj se na cvočky přichytí zateplená huňatá vnitřní čepička. Cvočky drží ztuha a při vyjímání vložky je třeba pořádně zabrat, totéž platí i při jejich zacvakávání, a proto bude výměna vložky asi vždy úkol pro rodiče. Přilba se nabízí v pěti barevných provedeních.

Přilba je kompaktní a při správně zvolné velikosti dobře kryje čelo, spánky i zátylek. Díky její nízké hmotnosti si ji náš malý tester již ve třech letech rychle oblíbil. Na odrážedle ji považoval za samozřejmost hned od počátku a brzy ji začal vyžadovat i na své zimní aktivity namísto starší, dětské lyžařské přilby. S tenkou bavlněnou čepičkou navíc pod přilbou si ani v mrazech nestěžoval na nedostatečný tepelný komfort. Zvláště u malých dětí je potřeba věnovat dostatečnou pozornost správnému upevnění přilby na hlavě pomocí vybalancování bočních popruhů a vhodného nastavení obvodu. To však není nijak složité ani náročné, protože s nejdůležitějším týlovým nastavováním obvodu se manipuluje opravdu snadno a je to možné dokonce i v tenkých rukavicích. V zimě přijde také vhod poutko na lyžařské brýle, které je umístěno na zadní vnější straně přilby a je účinnou pojistkou proti neustálému ztrácení lyžařských brýlí, které si malý lyžař rád co chvíli sundává z očí.

Při letních cyklistických vyjížďkách se přilba Bern Niño rovněž osvědčila. Hmotností je s jednoduššími dětskými cyklopřilbami srovnatelná, v odvětrávání trochu zaostává, ale její velkou předností je již zmíněná dobrá ochrana spánků i zátylku. Pokud se v opravdu horkých dnech dítě v přilbě více potí, je stejně nutné dělat častější přestávky, doplňovat tekutiny a dbát na to, aby nedošlo k přehřátí. V chladnějších dnech naopak lepší izolační vlastnosti kompaktní skořepiny přilby Bern Niño jistě oceníte.

Přilbu Bern Niño jsme také úspěšně využili při rodinných vodáckých výletech k plné spokojenosti všech účastníků. Snad proto, že náš malý tester je na svou přilbu zvyklý a považuje ji z samozřejmou součást své lyžařské / sáňkařské / cyklistické / vodácké / horolezecké výbavy. Nosil ji ochotně a bez protestů vždy, když bylo třeba, včetně letní plavby po řece, kde byl s přilbou (chce se mi dodat bohužel) stále ještě výjimkou i mezi zhruba stejně starými dětmi. Už to, že se nesnaží zbavit se přilby při každé vhodné příležitosti je asi nejlepší vizitkou toho, že přilba je pohodlná a v ničem mu nepřekáží.

Přilba Bern Niño je tak naším celoročním společníkem při všech sportovních aktivitách, kde hrozí riziko úrazu hlavy. Během ročního užívání naštěstí nedošlo k žádnému vážnému crash-testu a všichni jsme rádi, že těch několik škrábanců zůstalo vždy jen na povrchu přilby a nikoliv hlavy našeho divokého testera.

© Svět outdooru, test březen 2011, text i foto Honz Novotný

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

16.03.2011, Jan Novotný


Diskuse


Ondra
Ondra
Stejnou helmu mají můj syn a dcera.Vybrali jsme ji proto, že nám přišla nejvíc univerzální na celoroční použití: kolo, koloběžka, voda, lyže. Nemáme tu vnitřní vložku na zimu, ale i bez ní (s čepicí) je na lyže úplně v pohodě. Jsme spokojeni.
16. 03. 2011, 11:47:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze