HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Test svítilny Fenix LD22 Premium S2

Test svítilny Fenix LD22 Premium S2

Fenix LD22 Premium S2 je univerzální ruční svítilna s vysokým výkonem, vhodná pro každou příležitost. Navazuje na předchozí model LD20 a vylepšuje jej mimo jiné o jednoduché a komfortní přepínání světelných režimů bočním tlačítkem umístěným u hlavy svítilny ...Údaje výrobce:
Zdroj světla: Cree XP-G S2 (148 lm při 350 mA)
Režimy: 4 klasické + 2 zábleskové (stroboskop a SOS)
Výdrž: 2,4 hod až 110 hod
Dosvit: až 110 m
Rozměr: 15,6 cm x 2,15 cm
Hmotnost: 60 g (bez baterií)
Infocena: 1499 Kč
Dodává: Ariga

O letních prázdninách jsem měl možnost vyzkoušet ruční svítilnu Fenix LD22 osazenou prémiovou LED Cree XP-G R5. V průběhu testování výrobce ruční svítilnu ještě o něco „vytunil“ a tak se mi v závěru testování dostal do rukou i poslední model, který se navenek nijak neliší a tak tedy celý text věnuji již novému na trhu aktuálně dostupnému modelu Fenix LD22 Premium S2.

Model Premium S2 se liší pouze výkonnější LED. Použitá „výběrová“ LED Cree XP-G S2 zde v režimu maximálního výkonu nabízí 200 lm (původně 190 lm) a dosvit až 110 m (původně 100 m). Mírný nárůst je samozřejmě i v ostatních režimech, pouze u režimu minimálního výkonu zůstala hodnota světelného toku stejná. K napájení se používají dvě tužkové baterie nebo akumulátory velikosti AA a svítilna používá digitální regulaci proudu pro konstantní jas. Oba dva modely navazují na předchozí model LD20 který významně z hlediska ovládání vylepšily o jednoduché a komfortní přepínání světelných režimů bočním tlačítkem umístěným u hlavy svítilny.

Standardní „taktický“ vypínač na konci svítilny je zde ale samozřejmě stále přítomný. Svítilna nabízí čtyři klasické světelné režimy o různém výkonu (3 lm, 46 lm, 95 lm a 200 lm) a dva skryté zábleskové režimy (stroboskopický režim a SOS). V zábleskovém režimu jsou kombinovány ve střídě 1:1 dvě různé frekvence záblesků. Výdrž se pohybuje od 2,4 hod až do 110 hod v režimu s nejmenším výkonem. Časy odpovídají použití NiMH akumulátorů o kapacitě 2500 mAh. Mimo uvedené NiMH akumulátory je možné svítilnu napájet i klasickými alkalickými nebo lithiovými bateriemi. Proti špatnému vložení baterií má čelovka integrovánu ochranu proti přepólování. Skutečná hmotnost svítilny s alkalickými bateriemi a poutkem činí 112 g.

Tradičně kvalitně provedené tělo svítilny z tvrzeného hliníku T6 s anodizovaným odolným povrchem doplňuje hladký reflektor s tvrzenou ultra čistou skleněnou čočkou s antireflexním povrchem a ocelová odnímatelná spona s titanovou povrchovou úpravou. Sponu lze otočit podle toho, co vám více vyhovuje. Buď pro zavěšení svítilny reflektorem vzhůru, nebo dolů. Veškeré závity jsou lichoběžníkové pro zvýšenou odolnost proti opotřebení. Přiložena je i šňůrka na zápěstí. Svítilna je voděodolná dle standardu IPX-8 (2 m pod vodou) a nárazuvzdorná při pádech z výšky 1 m. K uživatelskému pohodlí přispívá i rýhování povrchu pro příjemnější úchop a maticový výbrus těla pod hlavou zabraňující kutálení na nakloněné rovině. Standardem u značky Fenix jsou náhradní díly. V příbalu tak nalezneme kromě textilního nylonového pouzdra na opasek i náhradní těsnící o-kroužky.

Obsluha svítilny je vcelku jednoduchá a rychle zvládnutelná. Chcete-li si jen „bliknout“, chvilkově posvítit, stačí lehce namáčknout (ale nedomáčknout) spínač/tlačítko na konci svítilny. Pro trvalé zapnutí stačí spínač domáčknout. Uslyšíte zřetelné cvaknutí. Poté již přepínáte mezi čtyřmi režimy výkonu cyklicky za pomoci bočního tlačítka umístěného vpředu u hlavy svítilny. Pro přepnutí do stroboskopického režimu stačí přidržet boční tlačítko stisknuté zhruba 1 vteřinu. Pro přepnutí do režimu SOS je třeba přidržet boční tlačítko o něco déle, zhruba 3 vteřiny. Jedním namáčknutím bočního tlačítka se opět vrátíme do klasických režimů. Svítilnu vypneme jednoduše, opět odmáčknutím spínače na konci svítilny. Svítilna si pamatuje poslední aktivní režim, vyjma zábleskového režimu a SOS.

Ke svítilně je možné pořídit opravdu značné množství doplňků. Z těch aplikovatelných jednoduše a přímo na hlavici svítilny jmenujme bílý difuzér (rozptylku) pro rozšíření světelného kužele, difuzér pro přeměnu svítilny v kempingové světlo (ještě větší rozptýlení), bílý nebo červený difuzér pro řízení dopravy či signalizaci, červený filtr. Hodit se může také univerzální držák se suchými zipy pro uchycení svítilny na jízdní kolo, i když zcela jistě nikdy nenahradí pořádný bytelný držák světla na kolo.

Pokud vás zajímají poznatky z praxe, tak kvalita zpracování a bytelnost je znát. Svítilna si nechá líbit v podstatě skoro vše. Co se týká mechanické odolnosti, tak bych se vsadil, že mechanicky tato svítilna přežije svého uživatele. Voda nemá díky všudypřítomným těsněním žádnou šanci. Ochrana proti náhodnému zapnutí je dostatečná. Příjemné je reliéfní provedení předního bočního přepínače, díky kterému jej bezpečně nahmatáme i po tmě. Samozřejmě bez rukavic. S rukavicemi už nahmatání tak snadné není. Lze si ale pomoci fíglem, a to orientací snadno nahmatatelné spony na těle svítilny, tak aby byla v ose s tímto přepínačem. Svítilna je opravdu útlá a tak se vejde všude, překážet nebude, třeba i v přihrádce auta nic nezabere. Na druhou stranu i přes částečné vroubkování a tvarování těla je třeba počítat s tím, že v ruce nedrží tak spolehlivě jako svítilna větší velikosti, resp. průměru.

Produkovaná světelná stopa je rovnoměrně rozložená se silněji zdůrazněným středem. Barva světla mnou testovaného předchozího modelu LD22 měla zejména směrem k okraji světelné stopy lehce nafialovělý nádech (ve srovnání např. s čelovkou Fenix HL30). Vnímal jsem jej však spíše při svícení na velmi krátkou vzdálenost (cca do 5 m). Světelný výkon je více než dostatečný a o deklarovaném dosvitu není pochyb.

Co říci závěrem? Fenix LD22 Premium S2 je univerzální ruční svítilna s vysokým výkonem, vhodná pro každou příležitost. Zvláště poté, co ji doplníte ještě o některý z popsaných doplňků. Pokud požadujete svítilnu, která vám vydrží do konce života, a jste ochotni za to zaplatit, může být Fenix LD22 Premium S2 tou správnou volbou.

© Svět outdooru, říjen 2012, text Petr Macháček, foto Petr Macháček a Míra Bachtík

Placené odkazy k tomuto článku:
LED svítilny Fenix zakoupíte na e-shopu kronium.cz
Špičkové LED svítilny a čelovky Fenix pro sport a volný čas.

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

17.10.2012, Petr Macháček


Diskuse


kolemjdoucí
kolemjdoucí
Smazáno redakcí: Respektujeme, že se autorovi komentáře zdá tento test málo testem. Redakce ale nehodlá poskytovat anonymní prostor pro osobní napadání a proto jsem komentář čtenáře "kolemjdoucí" smazal. Šéfredaktor Světa outdooru.
24. 10. 2012, 13:06:00
kolemjdoucí
kolemjdoucí
Napsal jsem jen, že pan Macháček tento "test" zoufale odbyl, to přece není napadání. Tak chlapi snad unesete trochu tý kritiky a mazání komentářů si ponecháte na nějaké "těžké" případy ne?
24. 10. 2012, 17:00:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Já to rozhodně unesu a kritiku beru. I chlapi mají své dny :-) Přesto bych se připojil k názoru šéfredaktora, že kritizovat anonymně umí každý. A také jsme hákliví na slovo "kolemjdoucí". Nemáme totiž s anonymy, kteří ho používali dobré zkušenosti. Tím bych rád ukončil tuto neplodnou diskusi.
24. 10. 2012, 23:13:00
VEPA
VEPA
Ta cena (1500Kč,-) patří mezi plusy nebo minusy ???
28. 10. 2012, 19:34:00
Vepřman
Vepřman
Spíš mínusy, solidní svítilnáu podobného střihu dneska seženeš na netu okolo tisícovky. Asi záleží jen na tobě nakolik tomuhle výrobci fandíš, já třeba nejsem fénixmaniak, jakých běhá po netu víc jak kopa.
30. 09. 2013, 12:32:40
Musím říct že recenze je výborná a je skvěle popsáno co od Baterky čekat. Baterku vlastním už půl roku a po koupi splnuje Nadmíru všecky požadavky. Jediný mínus je cena a myslím si že na obyčejnou turistyku by stačila i levnejší verze této baterky. Jinak dosvit je až ohromující jen pak ta výdrž baterijí nic moc. Sám používám druhý stupeň a bohatě stačí. Také baterku používám i na kolo a není co dodat snad jen že v po lesní cestě kvůli gumovému držení musím cca každých 20m rovnat světlo :)
14. 07. 2013, 18:11:45
Jelly
Jelly
1500? JJ, to je dost, na úplně klasicjkou turistiku myslím stačí baterka tak okolo čtyřset (čti, ne vietnamská), na o trochu vyšší level pak brát asi tak okolo tisíce. Ä tedy na kolo radši klasickou cyklosvítilnu, právě aby se předešlo potížím jak píšeš...
18. 08. 2013, 20:13:02
Ivan
Ivan
A co bys doporučil ty? Pochlub se, chlape, čím ty si svítíš? Jak na kole, tak na čele, chce-li se ti odpovídat po tak dlouhé době.
19. 11. 2013, 14:56:41
Jelly
Jelly
Můj seznam zní: Petzlova Tikkina na procházky na dlouhé túry starší Surefire u kterého si nejsem jistý tipem na kole pak používám svítilnu od Traceru.
29. 11. 2013, 12:47:30
Zane
Zane
Ta Surefire - jaký je to typ? Tihle značku mám v merku a docela mne proto zajímají jakékoliv konkrétní zkušenosti. A sorry že odpovídám takhle pozdě, lepší než nic...
11. 01. 2014, 17:03:13
Adam
Adam
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
07. 10. 2016, 17:10:15

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze