HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Souprava Kozi Kidz Varberg

Dětské oblečení Varberg z řady Rain Weather firmy Kozi Kidz je určeno do opravdu špatných podmínek. Je nepromokavé a navíc i poctivě zateplené kvalitním a teplým flísem. Souprava bundy a kalhot je vyrobena z polyesteru s nánosem polyuretanu se svařenými hlavními švy...Údaje výrobce:
Souprava Kozi Kidz Varberg
Dětská nepromokavá souprava bunda a kalhoty
Materiál vnější: 100% polyester potažený bezftalátovým polyuretanem
Materiál vnitřní: 100% polyester, flís i podšívka
Voděodolnost: 3000 mm v.s.
Velikosti: 80–130  (1–8 let)
Infocena: bunda 1 170 Kč, kalhoty 758 Kč
Dodává: Outdoorbaby

Dětské oblečení Varberg z řady Rain Weather firmy Kozi Kidz je určeno do opravdu špatných podmínek. Je nepromokavé a navíc i poctivě zateplené kvalitním a teplým flísem. Souprava bundy a kalhot je vyrobena z polyesteru s nánosem polyuretanu se svařenými hlavními švy.

Zima, déšť a bláto či mokrá tráva nijak nemusí omezovat pobyt našich dětí při hrách a pobytu v přírodě. Mnoho rodičů se mnou bude sice souhlasit, ale zeptá se, jak ty své děti tedy máme obléknout a obout? V zemích, kde je mnohem deštivěji a chladněji než u nás, mají tento problém vyřešen a navíc děti v oblečení i dobře vypadají, tedy než to s tím blátem přeženou. I my dospělí dobře víme, že mokro, déšť či mokrý sníh spolu s větrem a zimou vyžaduje opravdu dobrou a vyzkoušenou výbavu, kterou zdaleka ne každý výrobce dokáže nabídnout.

Letošní studené a mokré počasí na sklonku léta nám umožnilo testovat dětské oblečení, které by normálně našlo uplatnění až mnohem později na podzim. Zakladatelé firmy čerpají z britsko-švédských praktických zkušenosti a asi i proto má jejich oblečení u rodičů v chladnější části Evropy značný úspěch. Oblečení je vyráběno v osvědčeném tzv. švédském designu. Také proto je název zvolen podle švédského přístavního města s pevností v úžině Kattegat.

V oblečení Varberg je dítě chráněno před nepřízní počasí. Souprava bundy a kalhot je  nepromokavá (3000 mm vodního sloupce), je vyrobena z polyesteru s nánosem polyuretanu se svařenými hlavními švy. Kapuce se štítkem je odepínací na pět druků, na bocích je kapuce stažená pruženkou tak, aby dobře sedla. Pružné je také zakončení rukávů i nohavic, tzv. do gumy. Kalhoty mají nastavitelné kšandy, na dvě přezky, a v dostatečném rozsahu regulovatelné, takže je jde dobře seřídit podle délky nohou a použitých bot či gumáků. Na šířku v pase je lze upravit sepnutím dvěma druky. Pod boty se upevní navíc i elastické popruhy (běžná pruženka s dírkami připnutá na knoflíky zevnitř), aby se zabránilo vniknutí vlhkosti tímto kritickým místem, lze je ale i zcela odepnout. Celé oblečení včetně kapuce je podšito středně silným polyesterovým flísem, jeho gramáž odhaduji na 200 g/m2. V rukávech, ve spodní části bundy a v dolní části kalhot je flís navíc překryt hladkou podšívkou, pro snadnější oblékání.

Oblečení i přes svou duhovou barevnost nepostrádá ani výrazné reflexní prvky, které rozhodně nelze přehlédnout. Jsou jak na bundě vzadu i na rukávech, tak i na kalhotách zepředu i zezadu, při jejich případném samostatném použití. Bunda je na obou bocích dole lehce stažena všitou pruženkou, aby pod ní netáhlo a dobře seděla. Robustní zubový zip je překryt a chráněn širokou légou s pěti plastovými druky, takže ani déšť hnaný větrem tudy nemá velkou šanci proniknout dovnitř. Jezdec zipu je nahoře ukryt v tunýlku tak, aby nevadil u krku dítěte. Bláto a podobné nečistoty na hladkém povrchu soupravy lze snadno smýt čistou vodou, nebo jen setřít vlhkých hadříkem. Nečistota, hlavně písek, se trochu zachycuje jen v dolním švu nohavic, který není svařený ale normálně šitý. Pokud se stane, že se vnitřní flís umaže blátem, je možné ho po usušení vymnout, či vyprat, ale k tomu by při zapnutém oblečení nemělo dojít. Případné praní výrobce doporučuje u kalhot prát je naruby a bundu se zapnutým zipem, navíc s podobně barevnými věcmi. To mi u duhově zbarvené bundy připadá zvláštní...

Jak se oblečení Varberg osvědčilo? Nové oblečení je zpočátku slabě cítit polyuretanem, ale po prvním dešti, či krátkém nošení tento zápach téměř zmizí, což je pro tento umělý materiál typické. Že je toto oblečení určeno menším dětem, je vidět na jeho atraktivní barevnosti,na  celkové konstrukci i na ošetření všech drobných ale důležitých detailů a také na celkovém provedení jak kalhot, tak bundy.

Během relativně krátkého testování k žádnému poškození bundy ani kalhot nedošlo, děcko si v rámci testu běžně hrálo v hustém a studeném dešti jak na pískovišti, tak v lese a, krom té trochy nečistot ze země a písku, žádné problémy s vlhkostí nebo chladem nenastaly. Společenský problém byl jen ten, že v daném počasí venku nebyl k vidění žádný kamarád, ti si museli hrát doma, a nebyl venku ani nikdo dospělý. A pak můj malý technický problém, jak uchránit fotoaparát před mokrem. Obutí bylo běžné, standardní holínky, tričko, spoďáry a přes to už jen Varberg. Nevím, jak se oblečení osvědčí při různém klouzání na rozměklém sněholedu s kamínky a trávou, materiál je však docela silný, tak věřím, že i toto seveřané mají prověřeno. Poznáme to až na jaře po téměř sedmiměsíčním používáním temperamentním malým outdoorákem. Po delším použití je nutné vždy dát oblečení dobře proschnout, protože při aktivnějším pohybu dětí se vlhkost potu bude na vnitřní straně studeného povrchu oblečení srážet. Oblečení je z umělých materiálů, tak je nutné volit jen mírné teplo při sušení, ne přímo nad žhavými kamny.

Oblečení lze ještě doplnit nepromokavým kloboukem, například místo odepínatelné kapuce, případně zateplenými zimními gumáky, ale i velice praktickými nepromokavými převlečnými palčáky, vše od stejné firmy Kozi Kidz.

Protože oblečení Varberg je dobře využitelné i ve školkách, je uvnitř kalhot i bundy všit i štítek na jméno dítěte, telefon a poutko na pověšení. Je jen škoda, že asi nebudou takto dobře vybaveny všechny děti ve školce a pobyt venku se bude muset vždy přizpůsobit těm, co snadněji promoknou, nebo se nesmí příliš umazat. Souprava je ideálním oblečením pro mokré podzimní i sychravé zimní dny i do systému tzv. Lesních školek, kde děti většinu času tráví v přírodním prostředí téměř za každého počasí, snad kromě extrémního. To je nakonec i filozofie Kozi Kidz, aby si děti venku mohly užívat pobyt bez omezení vlivem počasí a vždy v teple a suchu podle jejich hesla „Designed for playing outdoors“. Oblečení děti svým střihem neomezuje v pohybu a nepřeženou-li rodiče příliš spodní teplé oblečení, bude se dítě cítit příjemně po celou dobu pobytu venku.

© Svět outdooru, test listopad 2011, text i foto Pavel Krupka

Placené odkazy k tomuto článku:
Oblečení značky Kozi Kidz zakoupíte na www.outdoorbaby.cz
Firma Outdoorbaby je zároveň výhradním zástupcem této značky pro ČR a SR. Více na www.kozikidz.cz.

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

09.11.2011, Pavel Krupka


Diskuse


lea
lea
souprava je nádherná, ale ta cena naopak 4x vyšší, než jsme koupili nepromokavou soupravu my:((
21. 05. 2015, 13:36:31

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze