HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze dětských bot Lowa Joshy s GTX membránou

Recenze dětských bot Lowa Joshy s GTX membránou

Těžko říct, která část outdoorového vybavení je nejdůležitější a když vybíráme „něco“ pro ty nejmenší, přijde nám to ještě složitější. Výběr bot pro začínající turisty, ale nejen pro ně, rozšiřuje nabídka firmy Lowa s modelem Joshy.Údaje výrobce:
kotníková dětská bota
Lowa AL-K Joshy GTX mid
Svršek: hydrofobní semiš v kombinaci s Cordurou
Podšívka: Gore-tex XCR se zvýšenou prodyšností
Podešev: Lowa AL-K (PU rám s tlumící mezivrstvou
a integrovaným torzním stabilizátorem, dělený pryžový
běhoun v PU rámu)
Patentované technologie: klima systém, Monowrap
Infocena: od 1 990 Kč
Dodává: Prosport Praha

 

Kotníková bota Lowa AL-K Joshy z kolekce ATC (All Terrain Collection) je zmenšenina klasické odlehčené trekové boty s GTX XCR membránou. Podešev v provedení Monowrap zlepšuje díky integrovanému torznímu stabilizátoru noze oporu při pohybu v terénu. To je samozřejmě jeden z argumentů pro pořizování turistických bot, a to nejen pro děti. Použitá podešev AL-K je, stejně jako u dospělé boty, dále doplněna tlumicí mezivrstvou pro pohlcování rázu při chůzi po pevném povrchu. Díky přetažení vzhůru chrání svršek boty, hlavně špičku a patu, před poškozením, takže ani u temperamentních dětí nehrozí ukopnutí nebo rychlé poškození špičky boty. To se v praxi nesmírně osvědčilo, především při jízdě na odrážedle, později na kole, kdy náš tester s oblibou brzdil hranou boty o zem. Svršek boty je vyroben ze semiše s hydrofobní úpravou v kombinaci s Cordurou. Boty jsou lehoučké, pár velikosti 29 má hmotnost 450 g. Pro snadné nazouvání jsou místo klasického šněrování opatřeny třemi pásky se suchým zipem, což ocení jak malý turista, tak jeho rodiče. Cena bot je odstupňovaná podle velikosti, v nabídce jsou velikosti 25 – 35 (infocena 1 990 Kč) a 36 – 42 (infocena 2 090 Kč).

Dětské boty Lowa Joshy GTX mají všechny atributy běžné trekovky s kombinací kůže a tkaniny. Jsou lehké, poddajné a pohodlné, přitom dětské noze poskytují dobrou oporu na zpevněném i nezpevněném podkladu. Nepromokavost zajišťuje goretexová membrána, která překvapila svou životností a odolností. Je vidět, že výrobce dobře zvládl technologii výroby a díky tomu nedošlo ani po více než roce intenzivního, takřka celoročního, používání k mechanickému poškození goretexového futra a membrána i dnes dobře boty chrání před vnikáním vlhkosti, takže i dnes jsou stále dobře použitelné i do sněhu či do sněhové břečky. Pro jarní a letní vycházky není třeba se obávat mokré trávy, bláta, pořádné louže ani náročnějšího terénu, příliš se nehodí snad jen do teplejších dnů. Prostě i pro děti jsou tu plnohodnotné turistické boty, které jsou dostatečně stabilní, a přitom pohodlné, s měkkým svrškem. Údržba obuvi je díky použitým materiálům velmi snadná a při rozumné míře péče svršek příliš neztratil na původním vzhledu. Samozřejmě je na botách znát opotřebení přiměřené tomu, jak náročným používáním procházejí.

Díky výše uvedeným vlastnostem si botky Lowa Joshy velmi oblíbil malý tester i jeho rodiče. Velkou pochvalu určitě od všech zaslouží řešení utahování bot. Zapínání na 3 pásky se suchými zipy je maximálně komfortní a dítě, které ještě nezvládlo zavazování tkaniček, nemá nejmenší problém s obouváním ani se zouváním, a to baví nejen jeho, ale především rodiče. Je pravdou, že zde použité suché zipy nevynikají extrémně dlouhou životností, a tak se už po zhruba ročním intenzivním používání až příliš snadno rozepínají oba dva horní pásky. Proto brzy rádi využijeme služeb servisu Lowa, který slibuje suché zipy bezplatně vyměnit v časovém horizontu jednoho týdne.

Nejdůležitější vlastností, kterou na botách z pohledu rodiče oceňuji, je jejich všestrannost použití. Skutečně jsme takřka po celý rok boty používali téměř pro všechny druhy aktivit, od vycházek do města či parku, přes nejrůznější pohybové aktivity v přírodě až po zimní použití na horách i (s patřičně teplou ponožkou) ve velkých mrazech. Pro zimní použití bylo důležité především to, že lze snadno a účinně regulovat jejich šířku, jak v nártu tak na i nad kotníkem.

Celkově tedy musím dětské botky Lowa Joshy hodnotit výrazně pozitivně. Především mě mile překvapila jejich vysoká odolnost a tím dlouhá životnost, která u bot a zvláště těch dětských rozhodně není pravidlem. Další plus je za dobře vyřešené zapínání, kterému k dokonalosti chybí jenom kvalitnější (rozumějte trvanlivější) suchý zip, který by lépe odolával opotřebení a nečistotám (o možnosti bezplatné výměny se zmiňuji již výše). Zachování nepromokavosti po více než čtrnácti měsících používání, kterou jsme nechtěně a neplánovaně otestovali, když se pod testerem prolomil led na nečekaně hluboké louži, a obě boty ponořené těsně po okraj do ledové vody se ctí obstály a vodu dovnitř nepustily. Nenašel jsem tedy nic, na co by bylo možné si právem stěžovat. Prostě dobré dětské boty.

© Svět outdooru, krátká recenze duben 2012, text Jan Novotný s přispěním Martiny Kalousové, foto Jan Novotný a Míra Bachtík

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

16.04.2012, Jan Novotný


Sem vložte diskusní příspěvek.