HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Moderní kanady Planika Protect

Túry v lese, lovectví a military aktivity vyžadují obuv s dostatečnou torzní tuhostí, která poskytuje kotníku oporu proti podvrknutí, s dobrou adhezí podrážky a také s vyšším střihem. Slovinská značka Planika nabízí v tomto směru několik modelů, testovali jsme boty Protect MCB 21, který nároky na všechny tyto aktivity bez problémů splňuje.
Údaje výrobce:
Vysoká obuv Planika Protect MCB 21
Materiál: odolná hydrofobní pigmentovaná hovězinová useň („kůže“) 2,1-2,2 mm silná
Membrána: Air Tex
Vložky: Planika trekking, anatomicky tvarované
Výška 260 mm
Hmotnost (pár vel. 42) 2015 g
Barva: černá
Velikosti: 38-48
Infocena: 3899 Kč
Dodává: Viking outdoor

Túry v lese, lovectví a military aktivity vyžadují obuv s dostatečnou torzní tuhostí, která  poskytuje kotníku oporu proti podvrknutí, s dobrou adhezí podrážky a také s vyšším střihem. Slovinská značka Planika nabízí v tomto směru několik různě vysokých modelů. Testovali jsme model Protect MCB 21, který nároky na všechny tyto aktivity bez problémů splňuje. Pro náročné profi uživatele je pak zajímavé i zařazení mezi pracovní ochranou obuv podle EN 20347/2004.

Zamýšlenému způsobu použití odpovídá i provedení a způsob zpracování. Vysoký celokožený svršek, i když není ušit z jednoho kusu kůže, dává předpoklad dlouhé životnosti. Proti vodě a vlhkosti slouží jako pojistný prvek membrána Air Tex s podšívkou z jemně česaného materiálu. Celková výška boty cca 27 cm (u vel. 44) poskytuje kotníku stabilní oporu, spojení jazyka se svrškem, a čára ponoru cca 20 cm pak potřebnou jistotu při brodění potoků. Horní lem je bohatě polstrovaný a oboustranně překrytý měkkou kůží. Tkaničky jsou ploché a díky velmi snadnému šněrování vedenému D-kroužky je možné je jednoduše stáhnout až na horním konci boty při rovnoměrné fixaci nohy. Škoda jen, že ani u kotníku není použit užší háček, který by uměl tkaničky přidržet ve stažené poloze a umožnil jinou míru stažení horní a spodní části stahování.

Podešev je mírně přetažena přes kožený svršek a je rozdělena na různé zóny podle předpokládaného zatížení, takže např. pod špičkou či patou je vybavena jemnými zkosenými zuby pro oporu při stoupání či sestupu, pod klenbou pak jemným profilováním pro přelézání kmenů apod. Je vyrobena z olejům a benzínům odolávající antistatické pryže, která svou měkkostí slibuje dobrou přilnavost i na mokrém povrchu a současně dobré odpružení i pro chůzi na tvrdém povrchu.

Po zhruba dvou měsících používání se boty Planika Protect MCB 21 ukázaly jako pohodlné, spolehlivé a přiměřeně zateplené pro praktické použití v podzimních i zimních podmínkách typických pro českou kotlinu. Největší pochybnosti ve mně zpočátku budilo šněrování, které, jak uvedeno výše nemá v horní části háčky – ty se u moderní trekové obuvi staly standardem, ale již zmíněné D-kroužky s obdélníkovým průřezem. Obával jsem se, že nazouvání a šněrování bot bude málo pohodlné a zdlouhavé. Mýlil jsem se. Boty se po rozšněrování nazouvají snadno a tkaničky jsou dostatečně dlouhé na to, aby se přitom nevyvlékly z horních D-kroužků. Použité tkaničky se v kombinaci s hranatými D-kroužky po utažení nepovolují a nerozvazují. Výše kritizovanou absenci svorného háčku u kotníků jsem vcelku uspokojivě vyřešil jednoduchým uzlem na nártu. Nakonec jsem byl tedy s funkčností vysokého šněrování spokojen. Podle aktuálních informací dodavatele je příležitostně k dostání i verze vybavená v horní části háčky včetně zmiňovaného samosvorného v oblasti kotníku.

Co se týče pohodlí a tepelného komfortu nemohu botám Protect MCB 21 nic zásadního vytknout. Jsou mi zkrátka pohodlné a ani při celodenním pohybu v lese při teplotě kolem -5 °C jsem v nich neměl pocit chladu. Také nepromokavost – v rámci dosud vyzkoušených podmínek – je zatím stoprocentní. Nemohu tvrdit, že by boty nějak vynikaly prodyšností, to od nich ale ani nelze očekávat, jsou nakonec kožené a vysoké. Pro celodenní komfort je proto potřeba nepodcenit dobrou volbu ponožek a s tím, že se budou hodit spíš silnější je dobré počítat už při výběru velikosti boty. S ponožkami souvisí i jedna moje negativní zkušenost. V teplejších dnech jsem zpočátku párkrát vyrazil v nízkých ponožkách. Výsledkem byly nepříjemně odřené holeně od hrany jazyka. Jazyk je zvnějšku z tuhé kůže a na jeho okrajích je vnější a vnitřní kůže jen natupo sešita. Okraj je tak poměrně tuhý a ostrý, což po delším přímém kontaktu s kůží při chůzi může způsobit nepříjemné odřeniny, tak jako se to stalo mě. Poučen bolestivou zkušeností jsem příště sáhl po trekových podkolenkách a problém zmizel.

Celkově je bota skutečně pevná a dobře chrání nohu i v náročném terénu, především v lese s hustým a trnitým podrostem to jistě každý ocení. Přitom ale ani při své výšce nijak neomezuje v pohybu. Horní část obuvi je dostatečně měkká a poddajná – stačí tedy jen dbát na její údržbu, aby taková i zůstala. Dovedu si představit, že by Planiky mohly zaujmout uživatele laděné zálesácky, lesácky, ale poslouží i pro práce v lese nebo pro uživatele v různých typech uniforem. Kromě testovaných vysokých bot je k dispozici i model vysoký cca 21 cm. Po celou dobu testování bot Planika Protect MCB 21 jsem se nedokázal ubránit srovnávání. Vzpomněl jsem si nejen na své první oblíbené (a z dnešního pohledu naprosto nepohodlné) kanady vz. 60, ale i na staré dobré farmářky, které ještě dnes, po více než dvaceti letech, občas poslouží na zahradě. S oběma modely mají tyto Planiky mnoho společného, naštěstí ale jen v tom dobrém.

Po prvních rozpacích jsem se brzy stal spokojeným uživatelem těchto zajímavých, nikoli zrovna trekových, ale zato v pravém slova smyslu outdoorových bot, které znovuzrozená značka Planika nově na našem trhu od letošního roku znovu nabízí. Model Protect MCB 21 splňuje nároky pro široké spektrum outdoorových činností ať už na profesionální či hobby úrovni a vzhledem k provedení se neztratí ani v právě nastávajícím zimním období.

 

© Svět outdooru, prosinec 2009, text Honz Novotný a Jan Hotmar, foto Honz Novotný

Placené odkazy k tomuto článku:
Planiky a další outdoorový sortiment zakoupíte na www.viking.cz
Navštivte nás v prodejně Viking outdoor nebo na internetu.
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

22.12.2009, Jan Novotný


Diskuse


-rw-
-rw-
Z popisu i fotek to vypada na myslivecky bufy, dostatecne pevny aby se nezvrkla noha o zmrzly krtinec a prijeme zatepleny aby mi po deseti hodinach na posedu neupadly nohy. Co me zarazi je ta perforace v horni casti (je videt na posledni fotce). Podtrzeno secteno - na zimu ok, ale na leto to neni...
28. 01. 2010, 14:27:00
Kubaník
Kubaník
plusy: - dlouhá životnost - celoroční využití - pevná bota - kvalitní podrážka - vodě odolná - lehká - bota se hodí jak pro běžné použití, tak do horského terénu - přijatelná cena mínusy: - kluzká podrážka na ujetém sněhu - rozvazující se originální tkaničky celkové hodnocení: V roce 2005 jsem si zakoupil boty zn. Planika - Protect MCB 31, které do dnešního dne běžně nosím. Při výběru boty jsem bral na zřetel její všestranné využití (město, les, horský terén). Bota po celou dobu mého užívání drží tvar i svoji pevnost. Od počátku jsem měl problémy s tkaničkami, které se neustále rozvazovaly. Tento problém jsem vyřešil jejich výměnou. K podrážce bych uvedl jenom to, že je vyrobena z kvalitního materiálu, který se neopotřebovává, což má ale jednu nevýhodu-občas klouže na ujetém sněhu. Podařilo se mi při chytání ryb částečně stát s uvedenou botou v tekoucí vodě, kdy k mému milému překvapení bota začala propouštět vodu až asi po 30 minutách. Další dobrou zkušenost s touto botou jsem zažil v lese, kdy jsem stál ve sněhu při -18C asi 180 minut a chodidla mi nepromrzly. Jako ošetřující prostředek na boty používám Sno-Seal Black, který obsahuje včelí vosk. Vřele všem botu uvedené značky doporučuji!
16. 03. 2010, 19:32:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze