HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Fenomén softshell

Světovým outdoorem mocně cloumá nový trend v přístupu k oblékání. Trochu rebelsky ke klasickému a často mentorovanému cibulovému principu (spodní prádlo, flís a funkční bunda) najednou stojí něco, co si říká softshell. Softshell je obecně materiál, který sám o sobě zajistí do určité míry voděodolnost, teplo flísu a odolnost proti větru. Jeho hlavními znaky jsou ...
Světovým outdoorem mocně cloumá nový trend v přístupu k oblékání. Trochu rebelsky ke klasickému a často mentorovanému cibulovému principu (spodní prádlo, flís a funkční bunda) najednou stojí něco, co si říká softshell. Softshell je obecně materiál, který sám o sobě zajistí do určité míry voděodolnost, teplo flísu a odolnost proti větru. Jeho hlavními znaky jsou tak mnohotvárnost, multifunkčnost (nahrazení více vrstev/slupek jednou), nebo chcete-li univerzálnost a zároveň potvrzuje trend odlehčování vybavení.

Cílem softshellu je poskytnout v jednom kusu oblečení dostatečný komfort pro většinu aktivit a klimatických podmínek. Svrchní vrstvu tvoří nejčastěji úplet z hustě tkaného elastického polyamidu s vodoodpudivou úpravou (DWR) a zvýšenou odolností vůči oděru. Vnitřní vrstvu tvoří 
oblíbená a příjemná flísová vrstva uchovávající teplo a efektivně transportující vlhkost ven.

Softshell, jako název pro druh vícevrstvého materiálu, je na trhu používán ve dvou provedeních – membránový softshell a tkaný softshell. Jak již název napovídá membránový softshell (3 vrstvy) v sobě obsahuje mezi vnější a vnitřní vrstvou ještě membránu a poskytuje lepší odolnost vůči větru. První membránový softshell byl vyvinut již takřka před 4 lety firmou Malden Mills (výrobce známého Polartecu) ve spolupráci s firmou Arcteryx. Naproti tomu tkaný softshell je vyroben pouze z textilních vláken speciálním tkaním a vyznačuje se naopak lehkostí, je prodyšnější a je také cenově dostupnější.

Často diskutovaná je otázka odolnosti softshellu vůči dešti a vodě vůbec. Při testech se ukazuje, že softshellové bundy si bez problémů poradí s krátkou přeháňkou. Ukázalo se, že odolnost vůči vodě není zásadně ovlivněna rozdílem membránový versus tkaný softshell, ale mnohem větší vliv hraje konstrukce a provedení jednotlivých modelů.

Na popularitu softshellových materiálů rychle zareagoval i jeden z předních výrobců přípravků k údržbě outdoorového vybavení firma Nikwax a představila impregnaci Nikwax Softshell Proof. Dobrou odolnost vůči povětrnostním vlivům zajišťuje také kvalitní vodoodpudivá úprava svrchního materiálu a právě vhodná impregnace okamžitě řeší dilema čím tyto moderní materiály ošetřovat a tak udržovat jejich dobré vlastnosti po celou dobu používání.

Klasickými zástupci laminátových softshellových materiálů jsou například Gore Windstopper Soft Shell či Pontetorto Soft Shell. Dále pak Polartec Power Shield a Schoeller-WB-400, u kterých dochází k částečnému prostupu větru. To může být mínus, ale stejně tak v některých případech plus, protože pod oblečením částečně cirkulující vzduch zlepšuje „dýchací“ schopnosti celého oblečení.

Tkané elastické softshellové materiály jsou zase především spojeny s firmou Schoeller. Nalezneme je pod názvy Schoeller-dryskin extreme a Schoeller-dynamic extreme. Oba mají vnější elastickou vrstvu provedenu z Cordury, Schoeller-dryskin extreme pak má navíc vnitřní vrstvu opatřenu materiálem CoolMax.

Stručný přehled softshell materiálů:

Membránové materiály:
Gore Windstopper Soft Shell
Gore Windstopper Durastretch (odlehčená verze)
Pontetorto Soft Shell
Polartec Power Shield 
Polartec Power Shield Lightweight (mírně odlehčená varianta klasického provedení)
Polartec Power Shield High Loft (méně vnější strečové vrstvy, více teplejší vnitřní vrstvy, lepší tepelná izolace do chladnějších podmínek)
Schoeller-WB-400 (akrylátová vrstva místo laminátu)
Schoeller-WB-formula (Cordura, Lycra a polyuretanový zátěr)
Salewa Stormwall active

Tkané materiály:
Schoeller-dynamic (tkaný z nylonu a Lycry, mimořádně strečový, lehký ideální na léto
Schoeller-dryskin (dvojitě tkaný z nylonu, Lycry a CoolMaxu – příjemný tepelný komfort a odvod vlhkosti)
Schoeller Climawool (podobné jako dryskin ale místo CoolMaxu vlna a místo nylonu Cordura, lepší odolnost vůči oděru)
Salewa Stormwall Alternative

Pozn.: Uvedené produkty, jména a značky jsou použity pouze pro účely identifikace a jsou ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných společností.

Možná Vás nyní napadne, jak to vlastně se softshellem vypadá u nás v ČR? Svět outdooru má pro Vás exkluzivní test 4 softshellových bund. Na stránkách Světa outdooru tak v nejbližší době postupně naleznete testy bund Direct Alpine Shivling, Mons Soft Trip, Tilak Ogre Action a Warmpeace Butterfly. Společně s testem jsme oslovili i zástupce jmenovaných firem aby se nám k tématu softshellových materiálů vyjádřili.

text: Petr Macháček, Jan Hotmar

 


31.10.2003, Redakce


Diskuse


Harry
Harry
Ani jsem nevedel, ze je to tak stara "technologie" a je divne, ze za ty ctyri roky tady neni zadny prispevek, pritom je to fakt docela popularni..
03. 09. 2007, 19:31:00
PETR
PETR
Uvítal bych bližší informace, pokud možno z vlastní zkušenosti, do jaké míry je soft shell nepromokavý nebo jinak odolný proti vodě. Uvažuji o koupi kalhot z tohoto materiálu, ale zatím na něj nemám žádné reference. Může mi někdo sdělit své zkušenosti? Děkuji.
19. 01. 2009, 16:12:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze