HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Dětský spací pytel Marmot Wave II Junior

Dětský spací pytel Marmot Wave II Junior

Rádi kempujeme v přírodě a protože máme malé děti, dopřáli jsme jim koupi dětských spacích pytlů. Pro starší dceru jsem vybrala spací pytel Marmot Wave II Junior. Hned na první pohled mě spací pytel zaujal svojí propracovaností, kvalitním zpracováním s důrazem na příjemné a funkční materiály. Wave II Jr. je anatomicky tvarovaná mumie s šindelovou konstrukcí pro postavy do délky 150 cm...Údaje  výrobce:
Dětský spací pytel s dutým vláknem Marmot Wave II Jr.
Hmotnost: 1356 g
Izolační náplň: 870 g
Teplotní určení: T-comfort 6,3°C, T-limit 1,5°C
Délka postavy: 150 cm
Sbalený rozměr:  průměr 20 x 35 cm
Vrchní materiál: nylonový ripstop AC 1.3 oz/yd
Vnitřní materiál: mikrovláknový polyester Dobby a Taffeta
Infocena: 1 800 Kč
Dodává: Martin Rak

Bohužel nejsou naše děti ještě natolik odolné, abychom mohli spací pytel vyzkoušet v drsnějších podmínkách, nejčastěji jsme ho proto využili přes léto a v teplých dnech jara.

Spací pytel Marmot Wave II Jr. je anatomicky tvarovaná mumie s šindelovou konstrukcí pro postavy do délky 150 cm. Spací pytel je tedy spíše pro starší děti přibližně do 12 let. Je možno jej zakoupit se zipem na pravé či levé straně. Spacák se vyrábí ve dvou barevných kombinacích. Zvenku může být světle zelený s tmavšími pruhy po stranách a tmavě zelenou spodní částí spacáku, jako v našem případě, nebo červený s šedými pruhy a šedým spodním dílem. Spací pytel je ozdoben vyšívaným logem firmy Marmot ve spodní části u konce zipu a taktéž v části horní.

Vnitřek spacího pytle Wave II Jr. je v obou případech černý. Postranní duální zip je ochráněn proti zadrhávání a ozdoben přívěškem, který je vyroben ze světélkujícího materiálu, který ve tmě jemně fosforeskuje. To ocení nejen děti, ale i rodiče, pokud v průběhu noci hledají konec zipu, aby spacák dopnuli. Spací pytel má vnitřní kapsu na drobnosti opatřenou zipem, kterou moje dcera brala jako velkou výhodu a schovávala si tam různé tajnosti, jež chtěla skrýt před ostatními. Spacák je mumiového anatomického střihu, který je v ramenou široký cca 65 cm, což je pro naše účely zcela dostačující.

Zajímavým prvkem je použití teplejšího materiálu v oblasti nohou a v horní části spacáku. Na dotek je to příjemný materiál podobný bavlně, který proti klasickému šusťáku pocitově více zahřeje a zcela vybízí dítě k zachumlání.

Spacák Marmot Wave II Jr. je opatřen zatepleným límcem jež se oproti klasice uzavírá dvěma příjemnějšími plastovými patenty. Sama mám se suchým zipem u zatepleného límce špatné zkušenosti, nejen, že se na něm zadrhávají vlasy, v noci obtěžuje, ale také se časem díky častému použití opotřebuje. Použití patentů proto vidím jako velikou výhodu, nejen z hlediska pohodlnosti - neškrábou, ale i již zmíněné odolnosti. Zateplený límec je možno samostatně stáhnout samosvorkou, která je umístěna na levé straně. Kapuca spacího pytle má stejný tvar, jakou výrobce použil i pro jeden ze svých nejextrémnějších spacích pytlů. Kapuce se tak přizpůsobí ideálně hlavě a po stáhnutí samosvorkou po levé straně má minimální tepelné ztráty.

Izolační materiál, který firma Marmot použila na tento spací pytel, je trojvrstvé syntetické spirálovité vlákno, jež má zaručit měkkost a dostatečnou „výhřevnost“ spacího pytle. Duté vlákno Spirafil je jednoduché na údržbu a podle výrobce i odolné, což je u dětských spacích pytlů neocenitelná vlastnost. Použité plnění spacího pytle Wave II Jr. syntetickým dutým vláknem odpovídá třísezonnímu spacímu pytli s komfortní teplotou 6 °C a limitní teplotou kolem 1 °C. Metodika stanovení komfortní teploty pro ženy a limitní pro muže, při které je ještě možné spát v tepelné pohodě, je ovšem upravena pro dospělé osoby, u dětí je metabolismus jiný. Záleží také na velikosti dítěte, jež prostor spacího pytle zabírá. Jak jsem již psala v úvodu, my jsme spací pytel využívali jen v plusových teplotách, kdy spacák zcela vyhovoval. Jako jednu z nevýhod tohoto spacího pytle považuji nemožnost uzpůsobení, či zkrácení spacího pytle pro menší děti.

Spací pytel Wave II Jr. firmy Marmot je dobře zpracovaný spacák s použitím kvalitních materiálů. Vyzdvihla bych také použití šindelové konstrukce a taktéž propracovanost zapínání zateplovacího límce. Jako jediný nedostatek vidím v nemožnosti zkrácení spacího pytle, což ovšem uživatel ve správné věkové kategorii nemusí řešit. Hlavním pozitivem spacího pytle je zateplená kapsa na nohy a příjemný materiál, použitý v horní části spacáku včetně izolačního límce.

© Svět outdooru, test srpen 2011, text Lenka Černohorská, foto Lenka Černohorská a Ondra Müller

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

31.08.2011, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.