HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Dětský softshellový komplet Reima Cohesion 2011

Naše dcera se odhodlala k prvním jistějším krůčkům a nám kromě nových radostí přibyly také starosti s oblečením. Měli jsme představu univerzálního oblečku, který by splňoval naše nároky na outdoorové oblečení, jaké jsme zvyklí si kupovat pro sebe. Přivítali jsme proto možnost otestovat komplet Cohesion 2011 od společnosti Reima...Údaje výrobce:
Určení: Dětský softshellový set (bunda a kalhoty) pro podzimní a jarní aktivity ve městě i na horách
Materiál: Softshell 341, 94% Polyester, 6% Polyurethane
Barvy: Raspberry - malinová
Velikosti: 74 –92 cm
Infocena: 1 590 Kč
Dodává: Ski a Bike Centrum Radotín

Na konci loňského léta se naše dcera konečně odhodlala k prvním jistějším krůčkům a nám kromě nových radostí přibyly také starosti, do čeho dcerku budeme oblékat během nadcházejícího podzimu. Chtěli jsme pro ni sehnat pokud možno univerzální obleček, který by splňoval naše nároky na outdoorové oblečení, jaké jsme zvyklí si kupovat pro sebe. Na českém trhu tohoto typu oblečení pro tak malé děti (dceři byl v té době rok a kousek) mnoho není. Nakonec jsme měli štěstí, protože jsme dostali možnost otestovat set Cohesion 2011 od společnosti Reima.

Komplet Cohesion se sestává z kalhot a bundy ze softshellového materiálu, který je z vnitřní strany příjemně měkký a zajišťuje dětem dostatečný teplotní komfort i za chladnějších dní. Výrobce u kompletu uvádí vodní sloupec > 10 000 mm. Set není přímo myšlen jako nepromokavý obleček na aktivity do deště, nicméně tuto funkci překvapivě dobře plní také. Softshellový materiál je zároveň větruodolný a lehký. Proto je toto oblečení vhodné jako vrchní vrstva pro aktivity za povětrnostně nepříznivých jarních a podzimních dní.

Bunda je opatřena velice praktickou kapucí, kterou lze snadno (4 druky) odepnout a opět připnout. Já jsem dceři kapuci většinou nepřipínala, aby se jí například nezachytila za keře nebo při hře. Nosila jsem ji uloženou v batohu, a pokud nás při procházce přepadl déšť, velmi rychle jsem ji připnula dceři na bundu a ona tak byla před deštěm chráněná. Kapuce má jediný drobný nedostatek, není opatřena šňůrkou, nedá se proto utáhnout kolem hlavy a při silnějším větru ji vítr dítěti sfoukne z hlavy. Bunda je vybavena celorozepínacím zipem a dvěma kapsami rovněž na zip. Kalhoty mají v pase stahovací šňůrku. Rukávy i nohavice jsou zakončeny zúženým tenkým lemem, který zabraňuje vniknutí větru a částečně i sněhu, i když komplet není přímo určen pro zimní aktivity.

Bunda, kalhoty i kapuce jsou opatřeny reflexními prvky. Na kalhotách jsou umístěna dvě reflexní kolečka na pravé nohavici nad vnějším kotníkem. Stejný symbol je také na kapuci a na bundě u levé kapsy, vzadu na bundě ve výšce pasu je navíc obdélníková nášivka s nápisem Reima z reflexního materiálu. Tyto reflexní prvky jsou užitečné při zhoršené viditelnosti, ale popravdě řečeno by mohly klidně být i větší a nápadnější.

Set je k dispozici v bleděmodré (aqua) barvě pro malé chlapce a v malinové (raspberry) barvě pro holčičky, tu jsme testovali my. Barva holčičího kompletu je velice výrazná, což je praktické na ulici, kdy řidiči dítě bezpečně vidí, nebo na hřišti, když potřebujete svého potomka rychle identifikovat mezi ostatními dětmi. My bychom však pro příště preferovali tlumenější odstín.

Jak testování dopadlo…
S testováním kompletu Cohesion jsme začali už na konci loňského léta. Tehdy jsme za chladnějších večerů využili především bundu, kterou jsme dceři rychle oblékli jen tak na tričko. Později během podzimu stačilo doplnit oblečení o jednu vrstvu nahoře i dole, nejlépe o flísovou mikinu a punčocháče. Samozřejmě je vhodné pod bundu a kalhoty coby vrchní vrstvu obléct dítěti termoprádlo, které výsledný teplotní komfort ještě znásobí. Přestože set není určen přímo pro užívání během zimy, my jsme ho s úspěchem vyzkoušeli i za zimních dní. Především ve městě, kde v zimě není tolik sněhu, a během dní, kdy teploty nejdou příliš pod bod mrazu, je komplet ideální. Dcera se v něm cítila lépe než v zimní kombinéze, která ji při různých aktivitách spíš omezuje.

Bezpochyby nejvhodnější je set používat během podzimních a jarních dní, kdy je často sychravo, větrno a počasí se může během dne výrazně změnit. Nepromokavost a větruodolnost materiálu, je významnou výhodou. Několikrát se nám stalo, že nás na procházce zastihla přeháňka. Díky kompletu dcera zůstala suchá a dobrodružství se obešlo bez nachlazení. Materiál setu je nepromokavý a větruodolný ale prodyšný, takže dítě se při hře sice samozřejmě zapotí, ale materiál dýchá, nezadržuje vlhkost a spodní zapocená vrstva oblečení rychle schne.

Jednou z největších výhod z pohledu matky dvou malých dětí je skvělá udržovatelnost oblečku. Děti se jsou schopny během okamžiku ušpinit až za ušima a většina matek nemá tolik vhodného oblečení ani času, aby po každé procházce dítěti oblečení vyměnily a to špinavé vypraly. Set Cohesion to nevyžaduje. I když se dcera cestou z hřiště prošla kaluží a zacákala si nohavice od bláta, stačilo je nechat uschnout a bláto oklepat.

Na kvalitu a vhodně zvolený typ materiálu ukazuje také skutečnost, že ani po několikaměsíčním používání a přeci jen častém praní, bunda ani kalhoty nevykazují známky opotřebení. Materiál odolává nejen praní, ale také veškerým aktivitám dětí. U některého dětského oblečení se nám stává, že hlavně kalhoty trpí hrou na pískovišti a na klouzačce a rychle se na nich odře látka na kolenou a na zadečku. Set Cohesion zatím obstál skvěle.

Při podzimním brouzdání v mokré trávě a kalužích by se nám bývala hodila poutka pro přetažení přes boty. Na kalhotách určených pro aktivity takhle malých dětí venku i za ne příliš hezkého počasí by poutka být měla. Děti si při hře často nohavice vyhrnou nad botu a nečistoty a vlhkost se tak snadno dostane pod kalhoty. Šikovná maminka si však s tímto malým nedostatkem snadno poradí.

Na závěr musím konstatovat, že dětský set Cohesion od společnosti Reima se nám výborně osvědčil. Je to ideální univerzální oblečení pro veškeré dětské aktivity ve městě i v přírodě během jarních, podzimních a dokonce i některých zimních dní. Děti nebrzdí v rozletu, příjemně se jim nosí a maminky ocení odolnost zvoleného materiálu a jeho snadné udržování v čistotě.

© Svět outdooru, test květen 2011, text i foto Silvana Jirotková

 

Placené odkazy k tomuto článku:
www.skibi.cz

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

06.05.2011, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.