HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Dětské spacáky Pinguin Mistral Jr a Comfort Jr

Testovali jsme dětské mumiové spací pytle Mistral Junior a Comfort Junior z nabídky firmy Pinguin. Mistral je podle výrobce třísezonní a Comfort zimní spacák, oba pro postavu do výšky 150 cm. Vnější materiál je nylon s vodoodpudivou úpravou DWR, uvnitř je polyester.Údaje výrobce:
Spací pytle Pinguin Mistral Junior / Comfort Junior
Vnější materiál: Nylon s úpravou DWR
Vnitřní materiál: Polyester soft
Náplň: Čtyřdutinkové duté vlákno Hollow Fieber
Hmotnost: 1,15 / 1,35 kg
Výška postavy 150 cm
Infocena: Mistral Jr. 1050 Kč, Comfort Jr. 1170 Kč
Dodává: Pinguin

Testovali jsme dětské mumiové spací pytle Mistral Junior a Comfort Junior z nabídky firmy Pinguin. Mistral je podle výrobce třísezonní a Comfort zimní spacák, oba pro postavu do výšky 150 cm. Vnější materiál je nylon s vodoodpudivou úpravou DWR, uvnitř je polyester.

Oba spacáky jsou podobné, popišme si nejdříve Mistral. Náplň tvoří čtyřdutinkové duté vlákno Hollowfibre (2x150 g/m2) a spacák se skutečnou hmotností 1,20 kg  (včetně obalu) je určen pro limitní teplotu -5 °C. Mistral nepostrádá nic z výbavy dospělejších spacáků, takže kdo spal někdy ve spacáku Pinguin, má dobrou představu i o dětské verzi. Hlavní zip je po straně, asi jen o 15 cm kratší než je délka spacáku. Má dva jezdce pro možnost odvětrávání spodem, což je pro větší děti výhodná věc. Zip je dobře lemován, takže nehrozí zavření látky do zipu. Kapuci je možné stáhnout pruženkou se samosvorkou. Ta sice není upravena jednodotykově, ale to pro malé dítě stejně nemá význam.

Jak už bylo řečeno, jde o zmenšenou kopií dospělého spacáku, takže je tu i zateplovací límec se stahováním a s kapsičkou na drobnosti: Při testu jsme spacák s dítětem ve větší zimě netestovali a límec tedy nepoužívali. Pojistný suchý zip proti nechtěnému rozepnutí spacáku je v rozepnutém stavu možné „zaparkovat“ tak, že nehrozí zatrhnutí oděvu nebo pyžámka. Spacák nemá žádné zkracování nebo přizpůsobení délce postavy. Barevně je Mistral sladěný ze dvou odstínů šedé na bocích a vespod, vrchní díl mumie je červený a k dispozici je i v modré kombinaci.

Při spánku je u malých dětí častým jevem vylézání ze spacáku. Také naše dvouapůlletá testerka se v noci mlela tak dlouho, až ze spacáku ve spánku povylezla a nezabránilo tomu prakticky nic kromě totálního stažení kapuce. Jenže to se zase dítěti nelíbilo, takže nezbylo než občas vstát a dítě do spacáku zasunout. Pokud je dítě svolné s uzavřením kapuce, je možné odvětrávat odspodu hlavním zipem. Vylézání ze spacáku souvisí s oblečením dětí. Pokud má malé dítě takovou tendenci, je třeba dítě na noc dobře obléci a nechat spacák volnější, případně odvětrávat spodem.

Naducaný spacák na první pohled působí co do materiálu poměrně robustním dojmem, a při testování se opravdu žádný problém se zpracováním ani s materiálem neprojevil. Je ale samozřejmě pravda, že frekvence používání dětského spacáku není zas tak velká. Vnitřní materiál z polyesteru je na omak mírně šustivě tužší, dítě v něm bylo ale spokojené. V každém případě si malá testerka barevnou kombinaci spacáku oblíbila a usínala v něm vcelku bez problému (zmíněné noční vylézání není otázkou nespokojenosti ale živelnosti).

Vnitřní rozměr samotného volně položeného spacáku je 150 cm, takže údaj výrobce o výšce postavy udává spíše vnitřní rozměr. Maximální výška pro pohodlné spaní závisí na postavě, drobnější děti by se mohly blížit této hranici, pro silnější bude potřeba větší rezerva. Na výšku je třeba mít při natažené postavě ve spacáku rezervu nejméně 10 cm, aby nebyl spacák těsný. Nejvhodnější je spacák při nákupu přímo vyzkoušet. Mistral lze doporučit do výšky postavy cca 145 cm.

Podobně je na tom i Comfort Junior, což je poněkud vypasenější zimní kolega juniorského Mistralu. Má totožné rozměry i vybavení, jen barevně je jiný (kombinace světlejší šedá navrch, tmavě šedá vespod a červená na bocích). Objemnější izolační vrstva zvyšuje udávanou hmotnost na 1,35 kg (změřeno 1,37 kg i s obalem) a firma stanovila limitní teplotu spacáku Comfort Junior na -8 °C. Oba typy mají kompresní obal.

Teplotní určení dětského spacáku je obtížné stanovit, protože na stanovení izolačních vlastností pro dětské spací pytle neexistuje žádná norma. Podle zkušeností z testu bych odhadl Mistral jako letní pro menší děti a třísezónní pro děti větší, které mají už přece jen lepší metabolismus a nemusí se o ně rodiče tolik bát. Spacák Comfort potom jako třísezónní i s malou rezervou pro opatrné použití v chladných podmínkách, s opravdu zimním použitím je však třeba náležité opatrnosti. V létě ale Mistral bohatě dostačuje i pro velmi malé dítě a ani při týdenním táboření v podsadových stanech jsme neměli nikdy problém s chladným ránem. Zateplovací límec jsme s malým dítětem nepoužívali, bude mít význam pro větší uživatele.

Oba spacáky jsou pro stejné postavy do výšky cca 145 cm a odlišují se jen silnější izolační vrstvou u teplejšího typu Comfort Junior. Při testu byl spacák Mistral Junior pro dvouleté dítě v létě zcela postačující i pro chladné noci, pro třísezónní použití se Mistral hodí spíše pro větší děti. Comfort Junior se potom může použít pro malé děti jako plně třísezónní i s malou rezervou.

© Svět outdooru, test 2011, text i foto Jiří a Vít Červinkovi

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Dětské spacáky i další produkty Pinguin, jako stany, batohy a oblečení, skladem v Hanibal Sportu

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

25.03.2011, Jiří Červinka


Diskuse


Tim
Tim
souhlas s recenzi, mame doma 2 dětské spacaky Pinguin Mistral, děti 1,5 a 4 roky a naprosto v pohodě od jara do podzimu. Používáme je cca 14 dní ročne pod stanem, plus občas na chatě. Vše i po dvou letech občasného používání dobře drží, nepáře se, navíc jsou hezké i teplé, takže spokojenost. Za ty prachy super kauf:-)
25. 03. 2011, 12:52:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze