HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Dětské oblečení Reima s UV indexem 50+

Ochránit děti před ostrým sluncem může být někdy problém. Nabízíme recenzi oblečení finské firmy Reima pro předškoláky i mladší školáky, kteří si na přemíru slunečního záření musí dávat obzvláštní pozor. A jako přídavek několik informací o ochraně před UV zářením.Údaje výrobce:
Recenzované výrobky: čepice, tričko, krátké kalhoty a overal
Barva: červená, tyrkysová
Infocena:
Čepice Paiste: 460 Kč
Tričko Ilma: 540 Kč
Kraťasy Helle: 540 Kč
Overal Aalto: 740 Kč
Dodává: Ski a Bike Centrum Radotín

Ochránit děti před ostrým sluncem může být někdy problém. Připravil jsem proto recenzi oblečení pro předškoláky i mladší školáky, kteří si na přemíru slunečního záření musí dávat obzvláštní pozor. Recenze znamená, že oproti testu jsme měli výrobek pro praktické vyzkoušení k dispozici na kratší dobu. A jako přídavek několik informací o ochraně před UV zářením. Finská firma Reima se zabývá dlouhodobě hlavně oblečením a obutím pro děti, vybral jsem výrobky této značky, které mají označení (faktor) 50+, což je velmi vysoká ochrana umožňující z hlediska ochrany před UV paprsky i dlouhodobý, celodenní pobyt na slunci.

Recenzí prošlo tričko a kraťasy, dále overal s krátkými nohavicemi i rukávy, vhodný asi jak pro děvče, tak pro kluka v tyrkysové barvě „aqua“ a konečně posledním testovaným dílem byla čepice. Overal, tričko i kraťasy jsou vyrobeny z jemné a pružné rychleschnoucí vzdušné pleteniny s deklarovanou odolností slunci také 50+. Oblečení je velmi příjemné nejen na rodičovské osahání, ale i podle spokojeného dítěte. Ve velkém teple se zdá být i příjemně chladivé a dětem myslím i sluší.

Velikost je třeba s dítětem odzkoušet nebo počítat s tím, že Reima má posunutou velikostní škálu. Veškeré oblečení je vždy o číslo a půl větší než u nás běžně prodávané oblečení. Ve Finsku jsou totiž maminky zvyklé koupit oblečení s číslem aktuální velikosti dítěte a vědí, že jim oblečení ještě minimálně rok vydrží. V Čechách naopak rodiče počítají s tím, že musí dítěti koupit oblečení o číslo větší, aby mu vydrželo. Konkrétně overal velikosti 104 je děvčeti, které běžně už má oblečení 110, stále poněkud volný.

Po praktickém vyzkoušení je třeba pochválit použitou plavkovinu, je to příjemný, lehký a prodyšný materiál. Na druhou stranu je třeba počítat s určitým omezením jemné pleteniny. Snadněji se zašpiní a podobně jako plavky se obtížně zbavuje jemného písku, který se dostane do její struktury, pokud si dítě hraje třeba na pláži. Plavkovina byla zvolena proto, aby se děti mohly v oblečení i koupat. Písek by se měl z tkaniny dostat vymácháním ve vodě a nebo vyklepánim po uschnutí. Pletenina je také citlivá na mechanické poškození a opotřebení otěrem - na jemné pletenině se po krátkém používání objevily žmolky. Ty jsou podle výrobce také vlastností látky – stejné jako u klasických plavek. Ochrana před UV zářením, pokud jsem ovšem mohl podle průběhu recenze posoudit, odpovídá deklarované hodnotě.

Důležitá je také ochrana celé hlavy před sluncem, vhodná je proto čepice nejen s velkým kšiltem vpředu, ale nejlépe také i vzadu s rouškou na ochranu krku před spálením sluncem. Vybral jsem ji proto v tomto provedení, v dívčí barevné variantě „malinová“ pod názvem Paiste Sunproof Hat. Tato čepice si brzy získala značnou oblibu u testerky a dokonale tak plnila svou ochrannou funkci. Čepici s uznáním oceňovali i rodiče dalších dětí v okolí, hlavně na pláži v horkém letním slunci. Čepice je kvalitně vyrobena z pevné látky, také s UV odolností 50+.

Recenze a testy dětského vybavení jsou obtížné, dítě moc o svých pocitech a dojmech neřekne. Prvořadá je spokojenost dětí, což sice někdy nesouhlasí s míněním rodičů, ale zde, když čepice i kraťasy dobře sednou a líbí se všem, lze tyto výrobky hodnotit jako velmi dobré a praktické. Oblečení Reima je UV odolné dětské oblečení, které na jaře a v létě děti určitě potřebují. V praxi byly určité výhrady ke špinění a nízké odolnosti k otěru, oblečení vyžaduje slušné zacházení. Plusem lehkého letního oblečení je výrazně silná UV ochrana, příjemná pletenina a chladivý efekt.

Ochrana dětí před sluncem
Dnešní dětské oblečení už často respektuje nebezpečí UV záření a výrobky nabízejí až s 98% ochranou před UV zářením. Označení se vžilo označovat buď anglickou zkratkou UPF (Ultraviolet Protection Factor), nebo německou SF (Sonnenschutzfaktor) a číslem které přibližně označuje, kolikrát může být náš pobyt na slunci delší, než bez jakékoliv ochrany.

Nelze si ale myslet, že každé oblečení poskytuje ochranu před UV zářením. Například běžná trika z polypropylenu mají jen faktor 7, polyester pak kolem 20, a bavlna je na tom podobně, dost závisí na struktuře materiálu. Záleží tedy nejen na materiálu, ale hlavně hustotě a způsobu tkaní, pletení, barvě, chemické impregnaci a dalších vlivech. Navíc mokré látky propouští UV ještě snadněji. To ovšem neplatí u UV oblečení, které si ochranu, na rozdíl od krémů a jiného oblečení, udržuje i pod vodou.

Nejlepší ochranou hlavy pak je používat na slunci vždy čepici s velkým štítkem, nebo klobouček se širokou střechou. Jinak na tělo stačí lehké letní oblečení s dostatečným ochranným UV faktorem, který bychom měli znát a samozřejmě i kvalitní sluneční brýle. Oblečení s vysokou ochranou 50+ najde u dětí uplatnění nejen na pláži a při koupání, ale i na výletech třeba do hor, při cyklistice či jízdě na lodi.

Proč se kolem ochrany dětí před UV zářením tolik mluví a řeší problémů? Mluvit by nejspíš měli kožní lékaři, kteří se často až v dospělosti setkávají s poškozením a někdy i nevratným pokožky svých pacientů, které si přivodili už v dětství s tehdejší neznalosti problémů, kdy nějaké spálení asi příliš neřešili. Děti, se totiž postupně vyvíjí po tělesné i duševní stránce prakticky až do dospělosti. Zatímco není nikomu divné, že dítě je malé a postupně roste, ani nemá rozum dospělého, mnohé už nenapadne, že i tělesná schránka, její odolnost vnějším vlivům se také vyvíjí postupně. Dětská pokožka je tedy mnohem slabší, nevyvinutá, nedostatečně chránící, než většinou najdeme u nás dospělých, její povrch zatím neskýtá dostatečnou ochranu před zářením, elektromagnetickým vlněním všech délek jako ta naše. Děti a mládež také tráví dost času venku na slunci a je tedy zapotřebí je více chránit před nadbytkem záření od slunce, říká se, že do 18 let absorbují 80 % své celoživotní dávky UV. Zatím co tepelná část spektra je dostatečně cítit, hrozí ale i zde úpal i úžeh, ultrafialovou složku necítíme, její následky pak později už ano.

Rodiče by pak měli znát tzv. fototyp u svého dítěte a podle něj i volit způsob ochrany. Typy pleti se rozdělují do 6 fototypů z nichž každý má své charakteristické vlastnosti a každý typ jinak reaguje na sluneční záření. Čím má člověk světlejší kůži, vlasy a oči, tím nižší je číslo kožního fototypu a tím více se musí před sluncem chránit. Česká populace má nejčastěji fototyp 2 a 3, naopak fototyp číslo 6 se u nás neobjevuje. Moje malá testerka odpovídá fototypu 3-4.

UV záření má ale samozřejmě na člověka i naše malé dítě pozitivní vliv, umožňuje tvorbu vitamínu D, který se ukládá do kůže, kostí, jater i mozku a řídí i metabolismus vápníku, jeho ukládání do kostí, je tedy pro správný vývoj také důležité. Pozitivní vliv má pak slunce i na psychiku, zvlášť po temných a krátkých dnech zimy, nebo po deštivém týdnu. Problém je s množstvím, kolik UV záření, v jaké intenzitě v dané době přijmeme. To bývá kamenem problémů i u dospělých, natož u dětí. Zvlášť na jaře, kdy si po zimě pokožka bez melaminu musí jeho zásoby postupně opět vytvořit, hrozí asi největší nebezpečí zvlášť u malých dětí. Není ale nutné ochranu příliš přehánět a balit i odrostlejší děti jako beduíny, aby se k nim slunce nedostalo, nutné je používat zdravý rodičovský rozum a na druhé straně to nepřehánět s tím že vydrží to co my také.

Přečtěte si:
Pozn. redakce: v komentářích k článku se objevily pochybnosti o smysluplnosti oblečení s UV faktorem. Jistě je třeba používat zdravý rozum, autor si ale druhou část článku nevymyslel. Doporučujeme přečíst článek odborníků, kde se mimo jiné doslova praví: "Nedbalost rodičů a jejich nevědomost o riziku působení UV záření v dětství zřejmě přispívá k pozdějšímu riziku vzniku zhoubného nádoru (melanomu)."
Jak chránit kůži proti působení záření?

© Svět outdooru, krátká recenze 2011, text Pavel Krupka, foto Pavel Krupka a Silvana Jirotková

 Placené odkazy k tomuto článku:
Velký výběr dětského oblečení REIMA s UV ochranou najdete na UV OBLECENI.

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

16.06.2011, Pavel Krupka


Diskuse


kosatka
kosatka
mě to přijde jenom jako další tahák na peníze pro rodiče který neuměj uvažovat hlavou a nevědí co s penězma :o(
16. 06. 2011, 11:50:00
Vojta
Vojta
Jo je to volovina, uplně stejnou službu udělá bavlněný tričko a hlavně pokrývka hlavy ! A pokud to děcko nenamažete tak se stejně na nechráněnejch místech spálí.
16. 06. 2011, 15:41:00
Iva
Iva
U nas pouzivame triko s dlouhym rukavem s uv ochranou hlavne na horach, staci namazat jen oblicej a krk kremem. Kdyby tyhle veci byly drive, kdyz byly deti male, tak bych to urcite pouzivala u vody hodne. Mala mela hodne citlivou plet a prostridala jsem s ni u more x kremu. Za mne jednoznacne plus a doufam ze do budoucna bude pred uv chranit vetsina obleceni na outdoor i k vode.
16. 06. 2011, 19:01:00
Dana
Dana
Já bych tedy tu ochranu proti UV nepodceňovala. U našeho syna se objevil na kůži pod krkem "flek" a hodně nás to vyděsilo, strávila jsem pobíháním po doktorech spoustu dní a byla z toho dost vynervovaná. Naštěstí to nakonec doktpři vyhodnotili jen tak, že to máme sledovat a být maximálně opatrní při pobytu na slunci. Všichni mi řekli: minimalizovat dobu strávenou na slunci, krém s vysokým UV, mazat krémem i pod oblečení nebo nosit oblečení s UV ochranou. U bavlny mi řekli, že propouští UV záření a bezpečná je jedině v dvojité/vícenásobné vrstvě, takže jsem ráda že se dneska tohle oblečení s UV ochranou dá koupit a používáme ho. Pokud někde na tu Reimu narazím, tak jí určitě také vyzkouším.
16. 06. 2011, 22:02:00
Jiří Červinka
Jiří Červinka
Podle toho, co jsme v redakci při přípravě článku přečetli, není znalost o oblečení s UV ochranou zbytečná. Samozřejmě s použitím zdravého rozumu. Ale právě pro Vojty a Kosatky autor napsal i něco obecnějšího. Zrovna bavlna Vojto nic moc (zvlášť mokrá), citlivější kůže dostává zabrat, krémy nechrání před dlouhodobým účinkem, atd. Přidal jsem do článku odkaz na odborný článek, kde je to dost jasně řečeno.
17. 06. 2011, 11:20:00
kosatka
kosatka
Pro citlivé pokožky asi nebude bavlna to nejlepší. UV záření je jed to je samozřejmé. A k většině odborných článků jsem dost skeptickej. Chápu je to byznys.
17. 06. 2011, 11:51:00
Ondra
Ondra
Souhlas s Kosatkou, že není odborný článek jako odborný článek, často se jimi zašťíťují různé marktingové agentury. Téma mne zajímalo (a potom co jsem si o tom našel i trochu vyděsilo) a hledal jsem info na webu, ale jediný odborný článek na který jsem narazil je článek z uvedeného linku. Našel jsem jej na serveru Medicabaze.cz a jako zdroj jsou uvedení stejní autoř: Milena Jirásková, Lubor Jirásek Převzato z Kolektiv autorů. Dermatovenerologie, dětská dermatologie a korektivní dermatologie 2006/07. Trendy v medicíně. Triton: Praha 2006 U tohoto konkrétního článku bych tedy zas tak skeptický nebyl (i když... PR agentury mají často dlouhé prsty :-) )
17. 06. 2011, 12:23:00
Rosta
Rosta
Udivily mne hodnoty pro bavlnu a polyester (ci co).Bavlna ochranny faktor 20!!! Umela vlakna jeste mensi?!!!...Uvadene faktory jsou velmi nizke. Jsou to nesmysly lehce zpochybnitelne. Kdo kdy jel v dresu za slunicka na kole (dres PES, polyprop), tak i kdyz si namazal ruce a nohy kremem (na jare mazu minimalne Rh15), tak po svleceni je klasicke cyklisticke opaleni/spaleni s jasnymi prechody. Velmi podbne je to s bavlnenym trikem. I kdyz si namazete exponovanou cast tela, tak jsou videt prechody mezi oblecenim a volnou pokozkou. Mel- li nekdo v horach triko s kratkym rukavem a na nem triko s dlouhym, tak o po celodennim vylete na slunicku, by mel byt videt jasny rozdil mezi kratkym a dlouhym trikem RH 40 a RH 20 :-)), to jsem nikdy nezazil. Maretinkovy strasak. Ale co by rodice neudelaly pro sve deti! :-)
18. 06. 2011, 08:31:00
Martina Marková
Martina Marková
Díky za zajímavý odkaz s tím článkem, který to celý shrnuje. Určitě je dneska dost rozdíl v životním stylu. Není vǔbec neobvyklé, když se rodina "griluje" na sluníčku v zimě někde v egyptě, v létě jede do chorvatska a pak ještě vyšle děti do stejných míst s prarodiči. Do toho nějaké výlety do hor a člověk natočí za rok spoustu dní na slunci. K té UV ochraně bych určitě přistupovala vážně, sama jsem dost proti přehnanému opalování a nechápu lidi, pro které je hlavní cíl ukázat, že byli na dovolené a jsou černí jako bota. Pamatuji také na časy, kdy začínaly v sedmdesátých letech první krémy s UV ochrannou. spousta chytrákǔ vykládala, že krémy jsou zbytečné, že je to nesmysl a že oni (ani jejich rodiče) se nikdy do té doby nemazali a jde jen o módní výstřelek útočící na kapsy lidí.
18. 06. 2011, 22:01:00
Sabina Kroftová
Sabina Kroftová
Já jsem jednoznačně pro. Synovi nechci zbytečně zakazovat v létě pohyb venku. Nejspokojenější je, když může být celý den venku a hrát si. Používáme jak čepici, tak triko s UV ochrannou od Vaude. Na nekrytá místa ho mažu krémem a dobře to funguje. U toho recenzovaného oblečení je dobré, že je do vody, to aktuálně nemáme a přijde mi to pro děti praktické. Syn se nejradši cachtá na břehu a v mělčině a takhle je to vyřešené. Názory jestli je UV záření, krémy a oblečení s UV ochranou nesmysl, vůbec nekomentuji. Zajímavé je, že se k tomu tady vyjadřují s pochybami hodně muži. Těžko říci, čím to je. Rozhodně už z toho ale chápu, proč se ve výskytu objevených nádorů kůže řadíme u mužů na 9. místo na světě, u žen jsme "jen" na 15. místě na světě. Myslím, že by se k tomu mělo přistupovat o dost opatrněji. To že UV záření není vidět, neznamená, že není nebezpečné.
19. 06. 2011, 11:08:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze