HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Dětská nosítka Vaude Jolly Comfort I a II

Testovali jsme dětské nosítko Vaude Jolly Comfort. Jakmile dítě může sedět, mnozí rodiče chtějí chodit s celou rodinou do přírody, do města nebo kamkoliv jinam podle jejich zájmů. S kočárkem to už často nejde a větší vzdálenost dětské nožky sotva ujdou. Řešením je tedy vhodné nosítko, které se dobře ponese, a ve kterém bude dítě sedět pohodlně a bezpečně.Údaje výrobce:
Model: Jolly Comfort I a II
Materiál základ: 300 D Polyester Ripstop PU zátěr
Materiál stříšky:210 D Dobby Polyamid PU zátěr
Barva: zelená, a podle nabídky modrá, černá, hnědá, červená
Hmotnost: 2820 g (Comfort I) a 2900 g (Comfort II)
Cena: 4 790 Kč
Dodává: Vaude_cz

Testovali jsme dětské nosítko Vaude Jolly Comfort. Jakmile dítě může sedět, mnozí rodiče chtějí chodit s celou rodinou do přírody, do města nebo kamkoliv jinam podle jejich zájmů. S kočárkem to už často nejde a větší vzdálenost dětské nožky sotva ujdou. Řešením je tedy vhodné nosítko, které se dobře ponese, a ve kterém bude dítě sedět pohodlně a bezpečně.

Inovované nosítko Vaude Jolly Comfort (inovace 2010, popis starší verze najdete na Světě outdooru v testu z roku 2006) je nabízeno ve dvou velikostech. Pro menší rodiče v rozsahu výšek 150 až 185 cm Jolly Comfort I a pro větší v rozsahu výšek 185 až 210 cm Jolly Comfort II. Z testu však vyplynulo, že i rodič-nosič o výšce kolem 190 cm může chodit s menším nosítkem, nezáleží totiž ani tak na celkové výšce člověka, jako na délce jeho zad, podobně jako u batohů. Děti výškově limitované samozřejmě nejsou, předpokládá se jen, že nejsou těžší než 20 kg, to je tak do 3 let věku. Od jakého věku dítě v nosítku lze nosit si netroufám určit, závisí na mnoha okolnostech, nejlépe se poradit s pediatrem. K tomu více v článku z roku 2006 „Dětská nosítka – názor pediatra“ a v našem článku Dětská nosítka.

Každý, kdo nosítko ponese, musí nejdříve správně nastavit na svoje záda velikost nosného systému. Nastavení je shodné s velkými batohy, tedy správně usadit bederák, upravit si délku rameních popruhů, dotáhnout balanční dotahy. Posuvný prsní popruh používám pouze tehdy, když potřebuji mít volné ruce. Na rozdíl od batohu neseme živou a často dost neklidnou váhu, která s námi může nečekaně docela pěkně zacvičit. Proto je správné a pevné usazení nosítka hodně důležité. Firma Vaude nosný systém nazvala Tergoform Suspension System. Po testu lze potvrdit, že se dá nosítko snadno a dobře seřídit a nese se pak velmi dobře nejen nám mužům, ale i ženám, pokud jsou tedy zvyklé nosit větší batoh.

Nosítko má sympatické úložné prostory. Bederní pás na obou stranách doplňují dvě kapsičky na zip. V levé je suchým zipem připevněno malé „zpětné“ zrcátko pro občasnou kontrolu dítěte. Za dítětem je umístěna větší plochá kapsa na zip, kde najdeme upevnění jisticího popruhu. Na stejném místě je také skrytá menší síťovinová kapsička na zip, která je určena na drobnosti či doklady. Dole najdeme opravdu prostornou kapsu. Tento prostor o obsahu 20 litrů určitě upotřebíme na vše důležité, co kolem dětí můžeme potřebovat. Uzavírá se zipem se dvěma jezdci. Všechny zipy jsou spolehlivé kovové YKK. V této prostorné kapse je přebalovací podložka a v sáčku složená konstrukce stříšky spolu s krytem proti dešti. Kapsu doporučuji nepřeplňovat do šířky, brání pak sklopení podpěry nosítka. Ze stran sedátka dítěte jsou dvě menší kapsy z pružné síťoviny vhodné tak na dětskou láhev. Převlečením všitého pevného červeného poutka zabráníte vypadnutí lahve. Využití těchto kapes je možné třeba i na hračky, upoutání poutkem však bude náročnější a bez něho hrozí snadná ztráta.

Sezení pro dítě je výškově snadno nastavitelné a v dostatečném rozsahu. Bezpečnost zajišťuje nastavitelný měkký límec přes ramena s dvojitou přezkou vpředu. Na kratší vzdálenost náš tester toto zajištění často odmítal, ale nikdy se nepokoušel nosítko opustit, takže mu to bylo tolerováno. Velmi důležitá je dostatečná mechanické pevnost celého nosítka. Pád jsme sice neabsolvovali, ale nějaké to nešetrné otočení se s nosítkem a náraz do překážky zachytil vždy bezpečně ochranný kovový rám kolem dítěte. Za hlavou má dítě pevný polstrovaný držák,který sice někdy výšku dítěte nepřesahuje, ale při pádu dozadu by měl dětskou hlavu ochránit. Před obličejem je nosítko měkce polstrováno napodobeninou beránčího kožíšku a to i s malými oušky, za které se děti rády drží. Tento díl je samozřejmě snímatelný a lze jej snadno prát. Dětem tento prvek, dle našich zkušeností, velmi vyhovuje a líbí se jim.

Firma Vaude při konstrukci nosítka Jolly Comfort údajně spolupracovala s dětskými lékaři, kteří určili, jaké má být u sedících dětí rozkročení nohou, poloha stehen vůči pánvi a správný ohyb kolen tak, aby bylo celkové sezení co nejpohodlnější a nijak negativně neovlivnilo vývoj dítěte. Je ale nutné posazení dítěte správně nastavit - postup je popsán v dodávaném návodu. Nosítka Vaude mají  certifikaci TÜV a GS. Na zadní ploché kapse je umístěný reflexní znak Vaude, který výrazně zlepší naši viditelnost za šera.

Důležitou součástí nosítka je skládací konstrukce se stříškou, která chrání před sluncem i větrem a dále samostatný převlečný kryt s výhledem, který zakrývá horní část nosítka a slouží jako ochrana před lehkým deštěm. Konstrukce stříšky jde snadno složit, ale trochu náročnější na šikovnost je její nasazení na nosítko a vypnutí čtyřmi olivkami. Jako doplněk lze k nosítku dokoupit polstrovaný límec, který poslouží když dítě v nosítku usne. U malého dítěte se pak límec, který brání vyklánění hlavičky do stran, využije vždy. Límec však nebyl součástí našeho testu. Je možné přikoupit i prodlouženou pláštěnku, která kryje celé tělo i s nohama a nasazuje se na stříšku. Ani prodloužená pláštěnka nebyla součástí testu, a nutno podotknout, že nebyla v průběhu tohoto testování potřeba. Nicméně liják nelze při putování přírodou nikdy vyloučit.

Stavíme-li nosítko na zem musíme vyklopit zadní podpěru a nosítko se tak jednoduše změní na poměrně stabilní sedátko, ve kterém můžeme dítě například nakrmit. Bez dozoru ale sedící dítě nenechávejte, určitě by se nějaký šikula dokázal převalit. Při chůzi může (ale nemusí) být tato podpěra sklopená.

Jak se nosítko s těžším dítětem sundává a nasazuje je obtížné radit. Ti z nás, co si i těžký a rozměrný batoh zlehka nahodí na záda a jdou, nebudou mít problém. Jen pozor na dětskou hlavičku, pro kterou může být prudký pohyb na hranici bezpečnosti vlivem odstředivé síly při nasazování. Nejpohodlnější je manipulace s nosítkem ve dvou, nebo když si nosítko položíme na nějaké vyvýšené místo. Z kleku to jde také docela dobře, jen v blátě a mokru to není dvakrát příjemné. Každopádně se zátěží, obvykle i přes 20 kg, si posilujeme nohy, záda a rovnováhu. Hmotnost samotného námi testovaného nosítka Comfort I je 2920 g, což je o něco víc než uvádí výrobce. K tomu ještě přebalovák 74 g a stříška s malou pláštěnkou 246 g, celkem tedy 3240 g.

Délka pobytu dítěte v nosítku by měla být přiměřená věku. Při cestě nesmíme zapomínat na přestávky, aby se dítě co nejčastěji mohlo trochu proběhnout, ale ani tak pediatři doporučují celkovou délku nepřehánět. Pro začátek hovoří třeba o maximálně půl hodině a ani později nejsou podle nich sedačky vhodné pro mnohahodinové výlety i kdyby byly časté přestávky. Pro větší bezpečnost v obtížnějším terénu, kdy se dítě může nečekaně pohnout a narušit tak naši rovnováhu či při sestupu a výstupu strmými svahy mohu doporučit použití trekových hůlek. Dají se s nosítkem na zádech bez problémů kombinovat.

Dětské nosítko Vaude Jolly Comfort nezklame ani náročného rodiče turistu či cestovatele. Konstrukce se po celou dobu ročního testu jevila jako pevná, spolehlivá, bez sebemenších závad. Na závěr chci připomenout, že důležitá je pohoda a dobré zážitky dítěte, my dospělí se tomu musíme přizpůsobit i když nás to může trochu omezovat. Společné zážitky jsou ale neopakovatelné.

© Svět outdooru, test září 2011, text i foto Pavel Krupka

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

23.09.2011, Pavel Krupka


Diskuse


Marianna
Marianna

Dobrý deň, má toto sedátko držiak na nožičky?

11. 03. 2017, 13:53:45

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

• KAM NA HORY

... podle webu Pohora.cz
Trek přes hřeben Kholeno
Trek v krásné krajině pohoří Elborz.