HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

“Drátěnky”

Karabiny se zámkem z ocelového drátu jsou na trhu již delší dobu a jistě žádnému příznivci "lezeckého" outdooru neunikly z pozornosti. Co od nich můžeme očekávat, pevnost, pro a proti, whiplash efekt, mohou poškodit lano, nové systémy zámků a pojistek ...Black Diamond HotWire Karabiny se zámkem z ocelového drátu jsou na trhu již delší dobu a jistě žádnému příznivci "lezeckého" outdooru neunikly z pozornosti. Objevilo se i několik článků o výhodách těchto karabin, ale nebylo zde mnoho informací o celkovém chování těchto výrobků. Ještě jedna poznámka, dovolím si používat familiární název "drátěnky", protože název karabina se zámkem s ocelového drátu je poněkud neohrabaný pro používání a v češtině neznám jiný ekvivalent anglického jednoslovného wiregate. "Drátěnky" jsou na trhu od roku 1993 a přes počáteční nedůvěru u lezecké veřejnosti se pomalu prosadily tak, že dnes je má v nabídce téměř každý významnější výrobce karabin.

Pevnost karabin

Ač na první pohled nevypadají důvěryhodně, tak dosahují vynikajících parametrů. Pevnost karabiny závisí převážně na dvou faktorech. Na tvaru těla karabiny a na materiálu. Tělo karabin je konstruováno tak, aby přenášelo většinu síly a aby nedocházelo k deformaci vedoucí k selhání působením velké páky. Protože však karabina nemůže být plně uzavřená (aby šlo vložit lano nebo jistící bod), je zde zámek, který má zabránit nerovnoměrnému zatěžování. Pokud je však zámek otevřen a neplní svou funkci je pevnost karabiny mnohem menší!

Camp Wirelock - řešení pojistky od firmy Camp U "drátěnek" je materiál zámku z ocelového drátu a díky tomu výrazně překračuje pevnost klasických zámků z duralu. Pevnost zámků z duralu totiž není daná pevností samotného těla zámku, ale pevností čepů na kterých je upevněn. U "drátěnek" dochází paradoxně k situaci kdy zámek patří k nejpevnějším částem, protože předtím než dojde k defektu ocelového drátu dojde k destrukci těla karabiny. Výhody jsou tedy zřejmé. Menší hmota zámku při vyšší pevnosti. Karabiny jsou tak lehčí a přitom odolnější. Zároveň jsou odolnější vůči rázovým silám jako je tzv.whiplash efekt. Nezanedbatelnou výhodou je také větší světlost otevření a bezproblémový chod zámku, který dobře odolává i těžkým podmínkách v prachu, špíně či zamrznutí.

Problémem je provedením s pojistkou. U klasických zámků je pojistek celá řada od nejjednodušších modelů se šroubovací pojistkou po různé bajonetové mechanismy. U "drátěnek" je provedení pojistky problém. Přesto i zde se našlo řešení u firmy Camp, ale po pravdě řečeno toto řešení je poněkud složitější a tak poněkud zastiňuje největší výhody drátěného zámku a tou je jeho jednoduchost a odolnost.

mechanismus DMM Wirelock Dalším problémem je provedení zámku. U klasických karabin překážel háček na těle karabiny tak dlouho až se začaly vyrábět karabiny s různými systémy jako je např. KeyLock, tak aby se smyčky a lano v karabině nezachytávalo. U "drátěnek" je stále háček, ale i to se podařilo vyřešit. U firmy DMM vyrobili karabinu s drátěným zámkem na jehož konci je kulička, která zapadá to otvoru v těle karabiny a tím plní funkcí zámku. Toto řešení označuje výrobce jako Wirelock. Výhodou je to, že smyčky a lano již nikde nezachytává jako u moderně řešených klasických karabin. Nevýhodou je to, že konstrukce zámku "drátěnky" je složitější a je zde větší možnost problémů se zámkem při zanesení otvoru špínou či zamrznutí.

set DMM WirelockAktuálně k setu DMM Wirelock píše Outdoorovému vybavení Filip Křivinka (redaktor MF DNES):

Při letošním červencovém povalování v Šamonici Bílé Hoře (Chamonix Mont Blanc), když jsme čekali na lepší počasí, přišla při obvyklém blábolení o lezení řeč i na to, zda by se vůbec u karabiny s drátěným zámkem dal eliminovat háček, do něhož drát zapadá, aby karabina při zatížení měla tu správnou pevnost. Jinými slovy: jak vyrobit jakýsi "drátěný" Keylock. Druhý den se při návštěvě jednoho z desítek zdejších horoshopů ukázalo, že už někdo nejen přemýšlel, ale i vyráběl za nás. S řešením přišli fajnšmekři z DMM. Walesané svému vynálezu říkají Wirelock a je v podstatě jakýmsi inverzním Keylockem. Profil, který má u systému firem Kong a Petzl zámek karabiny, nese tělo karabiny.Vtip je v tom, že do konce drátěného zámku je "sevřena" ocelová kulička. Ta zapadá do zmiňovaného profilu na karabině a při zatížení působí jako vklíněnec ve spáře. Tak se tělo karabiny obejde bez zmiňovaného háčku a cvakání lana či odepínání od sedáku je komfortně hladké. Řečeno s reklamou firmy Bosch: Geniálně jednoduché, jednoduše geniální. Kromě technického fíglu karabina samozřejmě padne bezvadně do ruky, nemluvě o dokonalém povrchovém finiši. Parametry: zavřená 24 kN, otevřená 10 kN, napříč 9 kN. Dolní karabinu se šedým eloxem a horní stříbrnou spojuje jen dvanáct (!) milimetrů široká, šedě melírovaná expreska o udávané pevnosti 22 kN. Celý set je lehký jak pírko a pracuje se sním úžasně pohodlně. Zatím mi ale není jasné, zda se nebude zanášet (bahnem, pískem či sněhem) právě profil, kam zapadá drát s kuličkou. U DMM zřejmě proto dělají v tomto místě malou dírku směrem ven z karabiny, aby měly nečistoty kudy pryč. Další drobnou nevýhodou, která ale jde na vrub eliminaci háčku na tělu karabiny, je to, že na rozdíl od klasických drátěnek, které mají pouhé dva díly, má Wirelock navíc ještě kuličku. Novinky si velšská firma náramně cení - celá expreska se v Chamonix letos vlétě prodávala za 134 FRF.


U karabin není důležitá jen podélná pevnost, ale také příčná. "Drátěnky" mají příčnou pevnost stejnou a větší jako klasické karabiny. Při testech BD v příčné ose mezi dvěmi úchyty nebo mezi jedním pevným bodem a lanem žádná karabina neselhala na selhání samotného zámku!

Omezení rizika zatížení s otevřeným zámkem (omezení tzv. "whiplash" efektu)

Mezi nejdůležitější bezpečnostní přínosy "drátěnek" patří jejich větší odolnost proti "whiplash" efektu a tím i zatížení s otevřeným zámkem. Whiplash označuje otevření zámku karabiny v reakci na náhlé působení síly, k čemuž dochází např. při nárazu karabiny na skálu. Samotné otevření trvá jen krátkou dobu, ale nebezpečí je v tom, že pokud se zatížení karabiny "trefí" právě do toho okamžiku kdy je karabina otevřena může dojít k selhání. "Drátěnky" mají lepší odolnost vzhledem k menší hmotnosti zámku, která se projevuje i menší setrvačností, která pomáhá zlepšovat odolnost proti "whiplash" efektu. Vysokorychlostní záznam od BD napoví více (viz dále). Ostatně zkuste si klepnout karabinou proti dlani zámkem nahoru a uslyšíte výrazné cvaknutí, provázející právě otevření zámku jako "whiplash" efekt. Podobně k otevření může dojít vlivem chvění při rychlém pohybu lana skrz karabinu. A protože tento jev nemáte při pádu pod kontrolou je ve vašem zájmu požadovat karabiny s co největšími hodnotami pevnosti s otevřeným zámkem a při příčném zatížení. Pokud chcete opravdu bezpečnou karabinu v rámci dnešních možností požadujte více jak 7 kN a ještě lépe víc jak 10 kN pevnosti při zatížení s otevřeným zámkem. 

Vysokorychlostní záznam firmy Black Diamond - srovnání whiplash efektu u karabiny s klasickým zámkem a "drátěnky":

Vysokorychlostní záznam firmy Black Diamond - srovnání whiplash efektu u karabiny s klasickým zámkem a
Vysokorychlostní záznam firmy Black Diamond - srovnání whiplash efektu u karabiny s klasickým zámkem a

Odolnost a trvanlivost zámku

set Black Diamond HotWire Vzhledem k provedení zámku pouze z ocelového drátu je mechanismus velice spolehlivý s minimální šanci na poškození. V podstatě se tam totiž nemá co zkazit. "Drátěnky" v testech BD to potvrdili. Při opakovaném otvírání-zavírání zámku překonaly "drátěnky" 300 000 počet cyklů a poté byly proměřeny na pevnost a funkci zámku a vše zůstalo zachováno! Pro srovnání klasické karabiny ztratily funkčnost mnohem dříve než po 300 000 cyklech, protože došlo k poškození v čepu zámku. Jak se říká, v jednoduchosti je krása a díky minimální složitosti nedochází k zadření či zamrznutí mechanismu zámku. To je jedna z výhod těchto karabin, kterou ocení lezci na písku nebo v zimních podmínkách.

Lze poškodit lano karabinou?

Tato otázka je položena obecně, ale aby nedošlo k nějakým problémům s novým typem karabin prošly drátěnky úspěšně i tímto testem. Jde o to, že zámek "drátěnek" je jednoduše tvořen jednou smyčkou ocelového drátu na rozdíl od klasických karabin, kde na zámku jsou výstupky za které se lano může zachytit a poškodit. Při testech BD při příčném zatížení karabiny, ke kterému by nemělo docházet nedošlo k poškození lana průměru 10 mm až do síly 11,5 kN. 

Použití / výhody 

Jak je vidět mají "drátěnky" opravdu řadu výhod:

  • Méně náchylné k zamrzání či zadření nečistotami (písek, nečistoty, led…)
  • Whiplash redukován o více jak 50 %.
  • Větší světlost otevření karabiny.
  • Odolnější zámek.
  • Lepší manipulace s karabinou.
  • "Drátěnky" dosahují lepších parametrů při nižší hmotnosti..

Použití a omezení (na co si dát pozor!)

Black Diamond NeutrinoWildCountry WildWireOmega HighWire Tak jako mají "drátěnky" velkou řadu výhod tak je třeba věnovat pozornost i omezením. Nepoužívejte "drátěnky" ke slaňování a jištění a podobným činnostem, pokud nejsou opatřeny pojistkou, což je většina případů, i když již se vyrábí i "drátěnka" s pojistkou. Také pozor na spojení obou ramen drátěného zámku, protože každé rameno musí fungovat samostatně, jinak je omezena jejich pružící schopnost a tím schopnost zámku se zavírat.. Neoblepujte proto zámek lepicí páskou či jinak neomezujte pohyb zámku.

Jedna z dalších drobných nevýhod je tvarování nosu karabiny, kde se u většiny modelů nepoužívá tvarování, aby se nezachytávaly smyčky. Vyrábí se však i karabiny s tvarovaným zámkem tak, aby se smyčky nezachytávaly viz DMM Wirelock. U "drátěnek" navíc pozor ve členitém terénu aby se karabiny nemohly pohybovat naplocho po skále! Zámek z ocelového drátu se mnohem lépe zachytává za různé výstupky a může tak karabinu otevřít!!!

Závěr a poznámky k výběru

S karabinami se zámkem z ocelového drátu se můžeme na trhu běžně setkat v nabídce mnoha výrobců. Nejčastěji se lze setkat s modely od firem jako je Kong, Camp, Faders či SingingRock a další. Speciální modely jako je DMM Wirelock či Camp Wirelock je obtížnější na českém trhu sehnat a nejjednodušší je koupit je v cizině.


30.07.2001, Jan Hotmar


Sem vložte diskusní příspěvek.