„Velké kolo“ pro malé cyklisty

„Velké kolo“ pro malé cyklisty

Dětská odrážedla jsou poměrně nedávno „znovuobjevenou“ a užitečnou pomůckou pro trénink nejmenších cyklistů.

Údaje výrobce:
Odrážedlo Azub Fík Sport
Nafukovací 12″ kola s výpletem na alu ráfcích Remerx
Kuličková ložiska v nábojích
Standardní kuličkové hlavové složení
Rám: Hi-tech ocel
Nosnost rámu: 60 kg
Nastavitelné sedlo: 34 – 47 cm
Hmotnost: 4,4 kg
Infocena: 1790 Kč
Dodává: Azub Bike

Odrážedla jsou určena pro děti od dvou let, ale vždy záleží především na fyzických dispozicích dítěte – je nutné, aby dosáhlo ze sedla dobře na zem a aby dokázalo odrážedlo samo zvednout a tlačit. Proto je důležité vybírat především podle odpovídající výšky sezení a také podle hmotnosti odrážedla.

Odrážedlo Azub Fík Sport patří do nejvyšší kategorie odrážedel, která se použitými materiály, díly a zpracováním vyrovnají běžným kolům. Má ocelový rám a dvanáctipalcová nafukovací kola na hliníkových ráfcích s výpletem. Ta zajišťují dobré jízdní vlastnosti i v náročnějším terénu (nezpevněné cesty, louka, les), což náš malý tester s radostí využívá. Předností odrážedla Azub Fík Sport jsou dále také kuličková ložiska v nábojích i v hlavovém složení. Díky nim odrážedlo jede s minimálním odporem a i malé dítě jej dokáže bez obtíží ovládat.

Podobně jako většina odrážedel není Azub Fík vybaven brzdami – malé děti se velmi rychle naučí regulovat rychlost jízdy nohama. Určitou daní za bytelnost je vyšší hmotnost, s níž nejmenší děti trochu zápasí, především v nerovném terénu, a poznají ji i rodiče odnášející znaveného cyklistu i s jeho strojem zpět z vyjížďky. Ve výbavě odrážedla nechybí zvonek, který se u malého cyklisty těší velké oblibě, a je proto takřka neustále v provozu. Gumové gripy řidítek jsou přiměřeně široké i pro malou dětskou ručku, ale u testovaného kola nemají doporučované zvýšené vnější lemy zabraňující sesmeknutí rukou z řídítek (podle vyjádření výrobce se dnes už montují rukojeti s rozšířenými konci, jak se u dětských kol a odrážedel vyžaduje). Přesto se našemu jezdci zatím nestalo, že by mu ruka z řidítek nechtěně sklouzla. Většímu komfortu malých cyklistů by prospěly pryžové nebo plastové kryty matic zadního kola. Matice vyčnívají do stran a při odrážení často dochází k poměrně bolestivému kontaktu s nohou.

Odrážedlo Azub Fík Sport vyniká bytelnou konstrukcí, kvalitním zpracováním detailů i snadností nastavení všech potřebných součástí (sedlo, řidítka). Vydrží i hrubé zacházení a nevyžaduje složitou údržbu, což se několikaměsíčním intenzivním používáním odrážedla stoprocentně potvrdilo.

© Svět outdooru, říjen 2009, text i foto Honz

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

MD

A jak se to brzdi treba z kopce? Nebo se s tim smi jezdit jen po rovine?

roman

Dobry den,
neni problem se sedlovkou, myslim tim pri zasuniti sedla, spodek sedlovky dost trci ze spodu. Neboucha se do nej dite, neprekazi? Ty srouby na zadni patce jsou neprijemne…

Jan

Hmm, ja by som na to svoje dieťa neposadil, lebo žijem v kopcovitom regióne, nemáme tu jedinej rovinky a ak to nemá brzdy, tak je na „průser zaděláno“.

Miloš

Já se nechal inspirovat jednou chytrou knižkou o cylistice : Z bežneho dets.kola jsem sundal šlapatka a vzniklo odražedlo i s brzdami. Neteře to zvladly v pohodě a přežiliy. A pak stačilo vratit šlapatka…

PeterNR

Ja som „prerobil“ (=komplet odstrojil) starý 12″ detský bicykel na odrážadlo, výsledok je, myslím, ten istý.

Brzdy myslím netreba, aj tak malé dieťa nezvládne robiť viac vecí naraz. Stačí, že sa musí koncentrovať na rovnováhu, smer jazdy a zatáčanie. Keď dcéru dačo vyruší alebo zaujme, stane sa, že zabudne držať priamy smer. Jednoducho sa nevie dostatočne koncentrovať na základné veci. Ale aj o tom je výuka cyklistického umenia, však?

Pokiaľ máme pred sebou prudší kopec, zastavíme sa pred ním, a dohodneme sa, či bude brzdiť kontinuálne nohami o zem, alebo zosadne, a ja zoberiem odrážadlo do ruky.

Samozrejme, my dospeláci s ňou vždy ideme pešo. Ešte nie je dostatočne sebaistá na odrážadle, a „vycvičená“ na premávku, aby sme mohli ísť všetci na bicykloch. Keď zvládne základné veci na odrážadle, nahodím pedále, reťaz a brzdy.

Otĺkanie topánok a členkov o zadnú osku som vyriešil montážou matíc „s čiapočkou“, jednoducho tých čo majú uzavretú jednu stranu, t.j. z nich netrčí koniec osky – bežne je ich dostať.

Tie rozšírené konce riadítiek sú dobré nielen proti zošmyknutiu rúk, ale hlavne aby sa riadítka nezapichli dieťaťu do brucha alebo nedajbože do oka, v prípade nehody.

Btw, na doplnenie „výcviku“ o rozmer pedálovania, odporúčam použiť trojkolku (klasickú, s reťazou). O jednu povinnosť (udržiavanie rovnováhy počas jazdy) menej, môže sa sústrediť na pedálovanie a spomaľovanie spätným tlakom do pedálov, čo sa jej neskôr zíde.

Odporúčam aj rukavice, ochránia ruky pred nepríjemným oškretím v prípade neodhadnutia vzdialenosti od prekážky, napr. steny s drsnou omietkou.

Honz

Díky za inspirativní komentáře, na které se pokusím reagovat najednou:
Ad brzdy: ne, opravdu nejsou potřeba – nedívejte se prosím na to „kolo“ očima dospělých – pro malé děti je mnohem přirozenější regulovat rychlost nohama, ruční brzdu (jiná tu nepřipadá v úvahu) by stejně nedokázaly používat.
Ad sedlovka a šrouby: té sedlovky jsem se taky dost bál – zpočátku jsme měli sedlo úplně nadoraz a trčela opravdu hodně. Nezaznamenal jsem ale, že by náš „tester“ s ní měl kdykoli jakýkoli problém. Horší je to s těmi šrouby, zvlášť v létě, kdy jezdí v kraťasech. Řeší to (byť ne moc esteticky) kousek měkké pěny a Duck Tape. Myslím ale, že tady by měl výrobce zvážit nějaké hezké gumové čepičky – u jiných odrážedel jsem je viděl.
Ad kopce: žijeme ve velmi kopcovité krajině, jediná rovnější a zpevněná silnice je frekventovaná, takže nepřichází v úvahu. Sám jsem byl zvědav, zda syn to odrážedlo vůbec v takových podmínkách užije. Dnes, rok poté co na něj poprvé usedl, je to jeho nejoblíbenější hračka. Právě jízda s kopce je pro něj největší zábava, naučil se výborně držet rovnováhu, brzdit (nohama, takže pevné boty jsou základ) a dokáže přesně odhadnout který kopec už je noc prudký. Chce to ale začínat pomalu a velmi opatrně s pěším doprovodem dospělého.
Ad odstrojené kolo: odstrojením 12‘‘ kola vznikne jistě odrážedlo téměř totožné s tímto testovaným avšak zbytečnost nebo naopak užitečnost odrážedla nechť si rozhodne každý sám za sebe, takové hodnocení není a nemůže být předmětem našeho testu.
Jinak celkově se naše zkušenosti takřka do písmene shodují s tím, co zde napsal PeterNR.
Zdar malým cyklistům!

[email protected]

Na odrážedlo(Specialized) jsem malýho posadil, když mu byly 2 roky,teď je mu 2,5 roku a je to záhul mu na procházce stačit.Musí se počítat s tím, že špičky bot budou prošoupané. od brždění.Co se týče demontáže klik u normálního šlapacího kola, je to samozřejmě možné. Ale toto kolo je těžší i větší.Na druhou stranu se šetří peníze za mezičlánek k normálnímu kolu.Šlapadlo jednoznačně doporučuju.

Ondra

Souhlas s komentářem nade mnou. Odrážedlo také doporučuju bez výhrad. My máme zkušenost s odrážedlem Puky. Možná bych ho doporučil ještě víc než testovaný model. Má trochu jinak tvarovaný rám, který umožňuje při jízdě z kopce dát nohy nahoru – trochu jako koloběžka- takže z kopce je to pak fakt smažba. Až se často bojíme, ale zatím bez většího držkopádu 🙂 . Je také vhodnější i pro menší děti (my začínali ve 15 měsících), takže se na něm dá začít dříve a pak i dříve přejít na 12‘‘ kolo. Nemá nafukovací kola, ale to bych neviděl jako nevýhodu.

rip

delaji se i odrazedla s jednou rucni brzdou a neni to uplne spatne. kor pro nekoho, kdo zije na vysocine a rovinu zna jen pri traverzu kopce 🙂

Pepa

Máme zkušenosti se značkou Anlen. Přední brzda tam sice byla, ale radši jsme jí vyřadili (povolili), stejně byla k ničemu. Bydlíme v horách, samý kopec a asfaltová svážnice, na které se malý učil je rychlá. Přesto nebyl žádný problém a jediný karambol (zato drsný) byl na rovině před domem, když ujížděl před počínající bouřkou. Používání tříkolky pro naučení šlapání doporučuji. Ve třech letech jezdí v pohodě na normálním kole, šlape, brzdí.

xx

a alert(‚bis‘);

PaveLL

Mám zkušenost s odstrojením 12“ kola Svišť. Dcera začala ve 2 letech a docela brzo se naučila normálně jezdit. Přechod na šlapání byl, jedno odpoledne. Výhoda byla, že šlo stále o to samé kolo. Změna nebyla tak zásadní. Syn začal v 1,5 roce s odrážedlem PUKY. Má menší rám a je lehčí, výborné ložiska (malý odpor) a je velmi lehké i pro rodiče, když ho musí nosit. Ve 2 letech už jezdil z kopce s nohama na rámu. Všechno šlo lépe a rychleji. Uvidíme na jaře, teď ve sněhu nejezdí 🙁 . Můj závěr: odstrojení vyšlo levněji s Puky šlo všechno lépe a rychleji (lehké a skladné, menší odpor kol při odrážení)

Marek

Dobrý den, prosm nevíte jestli se ještě vyrábí dětská dřevěná odrážedla?

Adam

Také hledám dřevěné odrážedlo, protože co jsem se díval na ta plastová co se prodávají, tak to je hrůza…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: