HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze: Stanu High Peak Siskin

Recenze: Stanu High Peak Siskin

Jednoplášťový stan High Peak Siskin umožňuje dvojici cestovatelů v případě nepříznivého počasí ztrávit pohodlně noc i v náročném horském terénu. Jeho hlavní výhodou, která se projeví hlavně při delších expedicích a přechodech hor, je nízká hmotnost.Údaje výrobce:

Materiál:190T Polyester PU
PE Boden
Fiberglass 7,9 mm
Hmotnost (kg) 1,7
Rozměry podlážky (cm): 230 x 120
Rozměry sbaleného stanu (cm): 38 x 16 x 7,5
Vodní sloupec (mm): 3000
Výška stanu (cm): 90/30
Výbava:Laminátové pruty
Sada kovových kolíků
Návod k sestavení
Infocena: 2490 Kč
Dodává: High Peak
Více info na www.highpeak.cz

Na velikosti záleží

Vnitřní rozměry stanu, výška, i velikost podlážky jsou vzhledem k hmotnosti stanu překvapivě velké. Do stanu se v pohodě vejdou dva dospělí, 185 cm vysocí lidé vedle sebe, aniž by se jejich karimatky musely překrývat. I v případě takových nocležníků zbude v případě potřeby u hlavy nebo u nohou trocha místa na uložení batohu či bot.

Kompletní fotogalerie stanu High Peak Siskin (16)


Navzdory tomu se stále jedná o typ malého expedičního nebo lépe řečeno útočného stanu, který lze umístit i do závětří pod větve horského smrku. Je tedy nenápadný, čemuž prospívá i jeho zelená barva (výrazně červený je stan zespodu, takže ho lze v případě nouze použít pro signalizaci se záchranáři).

Stavba a konstrukce stanu

Díky své konstrukci také dobře odolává silnému větru, laminátové tyčky se během testování neohnuly ani přímo na hlavním hřebeni Jeseníků během vichřice, která předtím řádila v Polsku popadanými stromy. V balení ke stanu je kromě deseti kolíků potřebných pro vypnutí stanu i několik náhradních. Kolíky však nejsou nijak zašpičatěné, což může být v tvrdé půdě trochu problém. Samotná stavba stanu je ale velmi jednoduchá a navíc odpadá stavba vnitřního stanu a přehození a fixace tropika. Stačí tedy prostrčit laminátový prut centrálním tunelem a na koncích ho zjistit v příslušném otvoru. Na závěr už stačí stan jen dopnout pomocí kolíků, stejně jako u jiných typů, tedy křížem proti sobě, aby tak došlo k nejlepšímu vypnutí. Stavba stanu je tedy intuitivní a to i třeba potmě nebo ve stresu před blížící se bouří.

 

Stan High Peak Siskin je určen pro dva nocležníky, takže i na stavbu jsou k dispozici 4 ruce.Stan High Peak Siskin je určen pro dva nocležníky, takže i na stavbu jsou k dispozici 4 ruce.

Centrální laminátový oblouk stanu High Peak Siskin.Centrální laminátový oblouk stanu High Peak Siskin.

Zajištění podlážky stanu High Peak Siskin.Zajištění podlážky stanu High Peak Siskin.

 

Vlhkost?

Protože se jedná o jednoplášťový stan, nelze se vyvarovat orosení z vnitřní strany vlivem vydýchaných vodních par z těla, ale díky velikosti vnitřního prostoru stanu se těch pár kapek pohodlně ztratí. A to přestože větrací otvory stanu jsou díky své konstrukci málo účinné. Naštěstí boční vchodová stěna je vybavena zevnitř síťovinou, která je kryta stanovinou, jenž lze po skončení deště srolovat a připevnit do poutka na vnější straně, čímž stan více „dýchá“. Když už jsme u vstupu do stanu, ten má pouze z jedné strany, což je škoda a z praktických důvodů by nevadilo, kdyby měl dva, na každé straně jeden. Jednalo by se tak o pohodlnější vylézání osoby, která spí na protilehlé straně.

 

Detail centrálního prutu, větracího otvoru a vytažené podlážky u stanu High Peak Siskin.Detail centrálního prutu, větracího otvoru a vytažené podlážky u stanu High Peak Siskin.

Stan High Peak umístnění v terénuStan High Peak umístnění v terénu

Vylézání ze stanu High Peak Siskin.Vylézání ze stanu High Peak Siskin.

 

Zipy

Slabinou stanu budou pravděpodobně zipy kryjící přístup do stanu, které jsou tenké a mají navíc tendenci se zasekávat do krycí légy. Myslím si, že by v tomto místě měl být silnější zip, který snese drsnější zacházení, ale jeho opravdovou výdrž ukáže až delší testování. V této souvislosti není pravděpodobně náhodou, že výrobce v přiloženém manuálu deklaruje, že se záruka na stan nevztahuje na jeho zipy.

 

Stan High Peak lze postavit opravdu kdekolivStan High Peak lze postavit opravdu kdekoliv

Zaujalo mě:
  • velké vnitřní rozměry stanu - pohodlné spaní pro dva lidi
  • jednoduchost stavby stanu
  • rychlost postavení

Autor: Petr Blahuš


Další informace:

High PeakNěmecká značka High Peak je jedním z předních výrobců potřeb pro kempování a turistiku. Již více než 30 let navrhuje kvalitní a odolné produkty se zaměřením na funkčnost a pohodlí s příznivým poměrem nízké ceny a vysoké kvality. Mezi hlavní skupiny produktů High Peaku patří stany a spacáky, ale dále také karimatky, kempingový nábytek a další příslušenství pro kempování a turistiku. Kompletní sortiment aktuální letní sezóny je možné si prohlédnou na webových stránkách www.highpeak.cz a novinky o značce sledovat na facebookovém profilu  High Peak CZ a YouTube kanálu YouTube High Peak CZ.


12.09.2017, Petr Blahuš


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů