HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze spacího pytle Cumulus Lite Line 300. Třísezonní péřák vážící 662 gramů

Recenze spacího pytle Cumulus Lite Line 300. Třísezonní péřák vážící 662 gramů

Ohledně spacáků by se mohlo zdát, že není nic moc, co nového vymyslet. Jde o použité materiály a přímou úměru – hmotnost vs. míra tepelné izolace vs. cena. Lehký péřový spacák Lite Line od výrobce Cumulus se snaží dokázat, že kombinací kvalitních materiálů a pokročilé konstrukce komor je zajímavou alternativou při koupi letního spacáku. Jestli tomu tak skutečně jsme se snažili zjistit na vlastní kůži.Údaje výrobce:

Cumulus Lite Line 300

Lehký třísezonní spacák

Infocena: 5790 Kč

Dodává: Pod 7 kilo

Látka: Pertex Quantum 35g/m2

Náplň: husí peří plnivost 850+ cuin, směs 96 % prachové peří, 4 % malá pírka, 58 % náplně vepředu, 42 % vzadu

Záruka výrobce: 10 let

Více info na www.pod7kilo.cz

Výrobce z polské Gdyně s pětadvacetiletou historií se zaměřuje výhradně na péřové spacáky z kvalitních materiálů. Určitá míra exkluzivity je patrná už na první pohled a dotek. Přitom produktová řada Lite Line patří v nabídce výrobce mezi ty běžnější.

Základem je husí peří se špičkovou plnivostí 850 cuin a materiál Pertex Quantum použitý na vnější i vnitřní straně spacáku. Tkanina je mimořádně měkká a příjemná na dotek, přitom je velmi lehká (35 g/m²) a zároveň působí poměrně odolným dojmem (Podívejte se na recenzi lehké zateplovací bundy Marmot Isotherm, kde je tento materiál jedním z použitých). Důležitou vlastností je také vysoká míra prodyšnosti, jež umožní peří po vybalení spacáku se takřka okamžitě „nafouknout" na svůj maximální loft. Pertex je zároveň větruodolný, s vodoodpudivou úpravou (DWR) (o zmíněné voděodolnosti se můžete přesvědčit například i v tomto článku o Pertex Quantum) a podle výrobce i „downproof". Ovšem průnik jednoho nebo dvou malých peříček jsem během testu zaznamenal.

Lichoběžníkové komory

Spacák Lite Line používá pokročilou trapézovou (lichoběžníkovou) konstrukci komor, čímž předčí většinu konkurence ze své váhové kategorie, která používá většinou jen jednoduší konstrukci s komorami ve tvaru H. K celkovému střihu spacáku v podobě moderní mumie není co dodat a ani co vytknout. Za zmínku stojí dobře provedená kapuce spacáku, které i bez stažení drží tvar. Absence vnitřního límce je u této váhové a teplotní kategorie logická. Postraní zip (YKK) je rovněž bez připomínek, dokonce se mi snad ani jednou nestalo, že by se do něj zachytla okolní jemná tkanina – nepříjemný to jev, na který jsem zvyklý z řady jiných spacáků.

Kapuci spacáku jsem hodnotil kladněKapuci spacáku jsem hodnotil kladně

Naopak zip bych oželel úplněNaopak zip bych oželel úplně

Cumulus je značka z polské GdyněCumulus je značka z polské Gdyně

Snad jen, osobně bych u této váhové kategorie zip klidně oželel úplně, ušetřil několik desítek gramů hmotnosti, zjednodušil konstrukci. Ale chápu, že spací pytel se zipem je po všech stránkách univerzálnější, jak z hlediska používání, tak teplotní variability a možnosti odvětrávání. Spacák bez zipu najdeme až v nejlehčí řadě výrobce. Příjemná drobnost – výrobce dodává se spacákem kromě standardního transportního obalu i velký síťovaný obal pro dlouhodobé skladování.

Teď k číslům. U mojí prodloužené testované verze výrobce udává hmotnost péřové náplně 300 gramů a celkovou hmotnost spacáku 640 gramů. Já jsem navážil 745 gramů, takže zřejmě výrobce uvádí hmotnost velikosti "regular".  Vypůjčili jsme si následně i "krátkou" verzi, jejíž hmotnost včetně obalu je uvedená v titulku. Obal váží 28 gramů a spací pytel pro postavu do 185 cm vás zatíží 634 gramy.

Spacák jsem měl možnost vyzkoušet během dvou červnových prodloužených víkendů, kdy se noční teploty rozhodně neblížily udávaným teplotním limitům spacáku, ale přesto jsem rozhodně neměl důvod jim nevěřit. Výrobce udává: 4 ˚C komfort, 0 ˚C limit a -15 ˚C extrém. Poslední hodnota není příliš vypovídající, ale na základě svých dlouhodobých zkušeností (používal jsem postupně cca 15 různých spacáků a řadu dalších testoval) jsem měl pocit, že bych se nebál tenhle spacák vzít i na krátkodobější akci s nočními teplotami až do cca -5 ˚C. Pokud tedy výrobce zařazuje spacák pro jarní a letní použití, já bych ho označil za plnohodnotný třísezonní s možností využití i při kratších „light" zimních akcích. Cumulus Lite Line je bezesporu důkaz, že peří stále není překonané.

Cumulus Lite Line ve sbaleném stavuCumulus Lite Line ve sbaleném stavu

Co tedy říct závěrem? Snad jen to, že hebkost materiálu a nadýchaná lehkost téhle „duchny" pro mě byla hodně návyková. Navíc ta sympatická váha a malé rozměry. Byl jsem nadšen!

Co se nám líbí

- špičkové materiály

- poměr hmotnosti a tepelné izolace


12.08.2014, Jakub Havel