HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Recenze: Spacák Warmpeace Solitaire 500

Recenze: Spacák Warmpeace Solitaire 500

Na světě jsou pouze dvě skupiny lidí: ti, kteří svůj třísezónní spací pytel již vybrali a ti, kteří stále rozhodnuti nejsou. Každý, kdo to myslí se spaním venku během roku vážně, se dostane do svízelné situace. Potřebuje totiž s co nejnižším počtem spacáků pokrýt ideálně celý rok. Do této situace vstupuje Warmpeace se svým kandidátem.Údaje výrobce:

Materiál:svršek - COLIBRI 15D DWR
vnitřek - COLIBRI 15D
náplň - husí peří
Hmotnost: 1055 g (180 cm)
Použití spacáku:  Na běžnou turistiku od jara do podzimu, Na dlouhé treky do vysokých hor
Tvar spacáku: mumie
Plnivost: 750 cuin
Barevné varianty: modrá
Výška postavy: 180 cm
Rozměry v obalu: 30 × 19 × 19 cm
Teplotní parametry: komfort Ž -2 °C
komfort M -9 °C
extrém -27 °C
Dostupné velikosti: 180 cm, 195 cm
Výbava:kompresní obal
skladovací obal
kapsička na cennosti
zateplovací límec
možnost EXTRA FEET plnění
Infocena: 6598 Kč
Dodává: Warmpeace s.r.o.
Více info na www.Warmpeace.cz

Charakteristika

Warmpeace Solitaire 500 je plnohodnotný spací pytel, který se pyšní 500 g husího peří o plnivosti 750 cuin. S váhou 180 cm verze těsně nad hranicí jednoho kilogramu není problém spacák sbalit i do menšího batohu. Výrobce vybavil spacák Z komorami, tudíž o studených švech nemůže být absolutně řeč.


A do spacáku Warmpeace Solitaire 500 se nedostane zima.A do spacáku Warmpeace Solitaire 500 se nedostane zima.

Celkový pohled na spacák Warmpeace Solitaire 500.Celkový pohled na spacák Warmpeace Solitaire 500.

Lehké sněžení spacáku Warmpeace Solitaire 500 rozhodně nevadí.Lehké sněžení spacáku Warmpeace Solitaire 500 rozhodně nevadí.

 

 

Střih + Vychytávky

S výškou 176 cm mi skvěle sedí verze 180 cm. V nohách mám ještě dostatek místa např. na péřové papuče, pokud by šlo do tuhého. Pokud máte zmrzlé nohy a nemáte doma péřové papuče, nabízí Warmpeace verze EXTRA FEET, ve kterých je v oblasti nohou o 30 % více peří (máte na výběr z 170 cm a 180 cm varianty, tudíž se hodí hlavně pro dámy nebo nižší jedince). Pocitově je pro mě spacák o něco užší než Warmpeace Viking 300, který mám doma také. Oproti Vikingu 300 má však Solitaire 500 více místa v nohách.

Náplň

Spacák je naplněn 500 g husího peří, které pochází z východní Evropy. Husy jsou zde chovány pouze pro získání kvalitního peří (nejedná se o masný průmysl). Následně se peří posílá do Německa, kde se potká s prázdnými spacími vaky, které dorazily z Číny. Plnění a finální kontrola probíhá právě zde.

Kapuce

Velmi dobře mi seděla kapuce, která má dostatek peří nad hlavou, tudíž není potřeba nosit na noc čepici, na čele je pěkný buclatý teplý váleček. Oproti spacákům, které jsem doteď měl, je kapuce více probraná a nabízí tak víc místa na hlavu. Samotný otvor na obličej je relativně malý tak, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám tepla. Samozřejmostí je možnost stažení gumičky kolem obličeje, stejně jako utažení krčního límce. Jako ideální se mi osvědčilo utahovat pouze gumičku, která vede pod bradu. Gumičku vedoucí nad hlavou jsem nechal povolenou. Získáte tak dostatečný prostor pro obličej, ale pod bradou bude spacák pěkně utažený.


Detail kapuce u spacáku Warmpeace Solitaire 500.Detail kapuce u spacáku Warmpeace Solitaire 500.

Detail kapuce, která u spacáku Warmpeace Solitaire 500 kopíruje obličej.Detail kapuce, která u spacáku Warmpeace Solitaire 500 kopíruje obličej.

Kde je to vnitřní táhlo zipu u spacáku Warmpeace Solitaire 500?Kde je to vnitřní táhlo zipu u spacáku Warmpeace Solitaire 500?

 

Kapsička a léga

Uvnitř spacáku se nachází kapsička na drobnosti o rozměrech 20 x 13,5 cm. Do této kapsičky jsem pravidelně dával klíče od auta, ale vejde se tam toho mnohem víc. Velmi mě otravuje zachytávající se látka do zipu. Toto Warmpeace vyřešil vyztuženou zateplenou légou, díky které je rozepínání a zapínání hračkou (YKK zip s tkanicí umožňující tah i zevnitř spacáku).

Výrobce ke spacáku dodává kompresní i skladovací obal. Skladovací obal je ze síťoviny a poslouží pokud nemáte možnost mít spacák doma zavěšený nebo rozložený. Osobně jsem si tento velký obal oblíbil při převozu spacáku autem. Kompresní obal je vyroben ze silikonizovaného materiálu, který odpuzuje vodu (ripstop nylon). Všechny namáhané švy jsou pevnostní. Komprese probíhá stahováním dna a vrchlíku proti sobě. Obal není neprodyšný, tudíž se vám podaří vytlačit vzduch a vytvořit ze spacáku malý balíček.


Léga pod zipem u spacáku Warmpeace Solitaire 500.Léga pod zipem u spacáku Warmpeace Solitaire 500.

Vnitřní límec u spacáku Warmpeace Solitaire 500.Vnitřní límec u spacáku Warmpeace Solitaire 500.

Známka kvality: Pečeť u spacáku Warmpeace Solitaire 500.Známka kvality: Pečeť u spacáku Warmpeace Solitaire 500.

 

 

Materiály

O odolnost vůči vnějším vlivům se stará materiál COLIBRI 15D s DWR úpravou. Pro případ deště však DWR nestačí a je potřeba spacák krýt např. žďárákem. Zde se však dostáváme k problematice kondenzace. Warmpeace Solitaire má udávanou paropropustnost RET 2,6, což je velmi dobrá hodnota (velmi dobrý odvod vodních par od těla směrem ze spacáku). Pokud bychom spacák uzavřeli do nepromokavého a neprodyšného žďáráku, zvenku sice nezmokneme, ale stejně kondenzace zařídí, že spacák bude ráno mokrý.

Dalším zajímavým parametrem, se kterým se u jiných produktů nesetkáte, je údaj o absorpci vlhkosti. U modelu Solitaire 500 jde o 150 g vody, kterou může absorbovat aniž by došlo ke snížení komfortu spáče.


Vnitřní materiál a možnost rozepnutí od nohou u spacáku Warmpeace Solitaire 500.Vnitřní materiál a možnost rozepnutí od nohou u spacáku Warmpeace Solitaire 500.

 

Používání

Před nějakou dobou jsem byl ve fázi výběru třísezónního spacáku i já. Hledal jsem řešení pro jaro, podzim a zimu. Letní spaní jsem měl vyřešeno Warmpeace Vikingem 300. Výběr jsem nebral na lehkou váhu (tabulky, vážené průměry). Sledované parametry byly: typ a množství peří, cuin, velikost po sbalení, váha spacáku, původ a samozřejmě cena. Pokud by někoho zajímalo finální rozhodnutí, rád se podělím v komentářích pod článkem.

Rozhodně však musím říct, že být v té době dostupný Warmpeace Solitaire 500, karty by byly zamíchané úplně jinak…

Jakmile při treku dorazím na nocoviště, okamžitě vybaluji spacák, aby co nejdřív chytil ten správný loft. Pokud byl spacák řádně vysušený, nafoukl se v řádu minut. Když už měl za sebou pár nocí, chvilku mu to již trvalo. Na kvalitě spánku to však nemělo vliv.


Radost pohledět ze spacáku Warmpeace Solitaire 500.Radost pohledět ze spacáku Warmpeace Solitaire 500.

 

Certifikace

Spacák je certifikovaný podle normy EN 13537, díky tomu by měla být jednodušší orientace mezi konkurenčními modely. Jeden by si řekl: „Stačí se podívat na čísla, porovnat je, a máme hotovo”. Situace je však mnohem složitější (věnuje se jí podrobně řada jiných článků). Nejspolehlivější metodou je znát svoje tělo a vlastnit nějaký „referenční” spacák, na kterém si otestujete, jak na tom se zimomřivostí jste. Zkusím nyní aplikovat uváděné teplotní hodnoty na sebe. Spacák Warmpeace Solitaire 500 má uvedené teploty:

KOMFORT -2 °C (spodní hranice pohodlného spaní pro ženu 60 kg)

LIMIT -9 °C (spodní hranice pohodlného spaní pro muže 80 kg)

EXTRÉM -27 °C (hranice přežití)

Do cca +4 °C jsem ve spacáku spával pouze v merino tričku s krátkým rukávem a ponožkách. Od této hodnoty jsem se už musel obléknout (dlouhé podvlíkačky + dlouhé merino tričko). S touto kombinací oblečení jsem schopen pohodlně spát do cca -5 °C. Pod touto hranicí již navlékám mikinu a blíží-li se teplota cca -8 °C, přichází na řadu lehká péřovka a péřové papuče. Pod -10 °C už je pro mě spánek nekomfortní. Situace by se jednoznačně měnila při započtení parametrů vlhkosti, větru, hladu, únavy…


Teplotní určení spacáku Warmpeace Solitaire 500.Teplotní určení spacáku Warmpeace Solitaire 500.

Spacák Warmpeace Solitaire 500 v porovnávání loftu.Spacák Warmpeace Solitaire 500 v porovnávání loftu.

Larva ve spacáku Warmpeace Solitaire 500.Larva ve spacáku Warmpeace Solitaire 500.

 

Povedený kompresní obal

Samotný odstavec musí dostat i perfektně ušitý kompresní obal. U jiných spacáků jsem měl často problém s velikostí obalu (buď byl zbytečně velký nebo naopak příliš malý). K Solitaire 500 se dodávaná velikost skvěle hodí. Je potřeba slušného muchlání a tlačení, ale nakonec spacák dovnitř dostanete. Boční kompresní pásky jsem zpočátku zatahoval s citem (poučen předchozími problémy u konkurence), postupně jsem ale získal důvěru a následně jim dal pořádně zabrat. Nikde nic nepovolilo! Přesto by mi přišlo jako dobré řešení mít každý z pásků „podtažený” pod celým spodkem. Na spodku by tím pádem nemusely být pevnostní švy. Jakmile je spacák nacpaný uvnitř, jde objem zmenšit ještě o cca 30 %.

Spacák se mi dobře osvědčil při podzimních víkendových akcích. Jelikož se jednalo maximálně o dvě noci venku, neřešil jsem přehnaně sušení spacáku (dvě noci po sobě bez problému vydrží i navlhlý bez ztráty komfortu). Se všemi potřebnými věcmi jsem se pohodlně sbalil do svého batohu Klättermusen Ratatosk 30 l (spaní pod širákem nebo tarpem, možnost nabrání vody po cestě, bez vaření).

Během několika nocí se mi podařilo vychytat i lehké sněžení. Běžně bych se snažil spacák nějak ochránit, tarp i žďárák pro dané případy k dispozici mám. Úmyslně jsem ale spacák Solitaire nijak nechránil a nechal ho, aby ukázal, jak si se sněhem a vlhkostí povede. Vnější látka spacáku si se sněhem poradila úplně bez problému, nad ránem sněžit přestalo, tudíž byl spacák při vstávání kompletně suchý.

Hodnocení

S kvalitními péřovými pytli se jednoznačně roztrhl pytel. Někdo by až mohl pojmout podezření, že není lepšího řešení. Peří, ostatně jako asi každý materiál, má samozřejmě také svoje limity. Na dlouhodobé putování v deštivém a vlhkém prostředí bych koupi péřáku minimálně zvážil (možnost sušení), na fesťáku je taky celkem jedno v čem spíte…


Díky černé vnitřní barvě se spacák Warmpeace Solitaire 500 skvěle suší.Díky černé vnitřní barvě se spacák Warmpeace Solitaire 500 skvěle suší.

 

Kdy bych si já koupil Warmpeace Solitaire 500?

Za předpokladu, že bych chtěl mít pouze jeden univerzální spacák na celý rok (ano vím, není to úplně ideální). V létě bych ho měl rozepnutý a vyřešil bych to, že na mě bude z boku táhnout. V zimě bych se do něj dostatečně oblékl a občasné přespání tak vydržel.

Za předpokladu, že bych chtěl spacák na chladnější část roku a měl bych doma letní spacák. V zimě bych bez problému vydržel do cca -12 °C, pokud by měla být větší zima, vzal bych s sebou i druhý letní spacák.

Kvalitní zpracování, husí peří, skvělá sbalitelnost, dostatečný tepelný komfort do cca -10 °C, skladovací a kompresní obal, DWR úprava vnějšího materiálu…co víc ještě chtít po třísezónním spacáku?

Zaujalo mě:
  • skvělá sbalitelnost
  • střih kapuce
  • tepelný komfort

 


Další informace:

WARMPEACE

WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.

{Hodnocení - Rich snippet}


11.01.2018, Martin Slezáček


Diskuse


Ales
Ales

Moc hezká recenze Marťas díky

11. 01. 2018, 21:32:58
Martin T
Martin T

Diky za recenzi. Tvoje recenze tu vzdycky patri k nejlepsim a hlavne mas dobry vkus na vyrobky :-) Kdyz se poprve objevila rada Solitaire, prislo mi divne, ze i kdyz jde o vyssi radu spacaku nez Viking, podle udaju by mely mit tezsi pytle (srovnej vahu Solitaire 500 a Viking 600 po odecteni vahy peri). Z Warmpeacu mi na tento dotaz odpovedeli, ze obal je u Solitaire lehci nez u Vikingu, ale ze jde o to, jak meri hmotnost. Zrejme jde o to, jestli zapocitavaji i kompresni obal nebo ne, ale nejsem si jisty.

Pokud bys mel doma vahu, mohl bys prosim zvazit Viking 300 a Solitaire 500? Docela by me zajimalo, jak je to tedy ve skutecnosti s temi vahami oproti "katalogovym" cislum. Konkretne ted kvuli vaze lidem doporucuju Vikingy (misto srovantelneho SJ Rimo, Prima Polar....), ale mozna tech asi 100g rozdilu ziskavaji jen tim, ze nejak podvadeji v udavane vaze. (A to jsem si myslel, ze zrovna hmotnost je jeden z mala udaju, ktery je urcen dost jednoznacne).

13. 01. 2018, 00:59:37
Martin Slezáček
Martin Slezáček

Ahoj Martine, děkuji moc za pochvalu. Budu se snažit, aby tomu tak bylo i nadále. Váhu doma mám, pokusím se zvážit. Spacáky jsem vážil v jejich originálních kompresních vacích (váhu obalů jsem pak odečetl).

Váha Solitaire 500 180 cm

katalog: 1055 g

naměřená: 978 g

váha prázdného vaku na spacák: 478 g

 

Váha Viking 300 180 cm

katalog: 640 g

naměřená: 689 g

váha prázdného vaku na spacák: 389 g

 

Prostě mi z toho vychází, že obaly na Solitairy jsou prostě o cca 100 g těžší, než pro Vikingy. Mimochodem na stránkách Cumulu je uvedena váha peří a váha prázného vaku. Pro můj Cum MT 700 je katalogová váha spacáku 1100 g. Naměřená váha je 1100 g. Nenaplněný vak váží 400 g, což odpovídá Vikingu, ale Solitaire má víc.

Prima Polar 600 má v katalogu 1250 g, tudíž 625 g jenom nenaplněný obal! SJ Rimo II 600 má katalogovou váhu 1210 g, tudíž nenaplněný obal 610 g.

Rozdíl cca 200 g jenom na prázdném vaku mi přijde strašně moc.

13. 01. 2018, 11:52:53
Martin T
Martin T

Super, diky za podrobne informace. Jen doplnim, ze pro Viking 600 je katalogova vaha prazdneho vaku 475g, v realu to tedy bude neco pres 500g. To znamena, ze rozdily nejsou tak dramaticke a ve skutecnosti bude mit Solitair mozna i o par gramu lehci vak nez Viking podobneho plneni.

Kazdopadne z toho vychazi, ze v levnych spacacich je na tom Viking vahove opravdu dobre (i kdyz v cislech podvadi), u drazsich vyjde lepe asi prave nejaky Cumulus.

14. 01. 2018, 14:23:15
Martin Slezáček
Martin Slezáček

Rádo se stalo. Vývoj se teď asi ubírá směrek k hydrofobně ošetřenému peří. Já jsem nic takového zatím nepotřeboval, tudíž počkám, jak se to osvědčí.

Vikingy jsou podle mě dobré spacáky, zatím nevidím rozdíl v peří (kachna/husa), zápach mokrého jsem nezaznamenal. Kdyby udělal Warmpeace konfigurátor spacáků alá Cumulus, byl by skvělý počin.

16. 01. 2018, 19:16:40
DN
DN

Mam pocit, ze Warmpeace touhle radou spacaku navazuje na predvikingovske modely Summer/Fall/Winterlite, ktere jeste pusobily, ze jsou predevsim o kvalite, nez o jizde na stejne vlne s ostatnima velkovyrobcema. Alespon to naznacuje navrat k plneni husim perim a svrchnimu Colibri. A mozna prave vcas, Fallite mi po vice nez 11 letech intenzivni sluzby zacina ztracet na hrejivosti - i kdyz, pokud by to slo, stacilo by jej urcite jen znovu naplnit, protoze potah je na nem furt v cajku.

18. 03. 2018, 16:22:40
Jan Černý
Jan Černý

Dobrý den pane Slezáčku, chtěl bych se Vás zeptat ( i když už jste to částečně nastínil ) zda bude možné používat tento spacák ( i ) v letních teplotách, aniž bych se musel obávat toho, že se budu nadměrně potit i pod rezepnutým spacákem ( abych vlastně spacák neničil potem ) Je mi jasné, že by bylo lepší mít spacáky dva, ale zatím bych to rád vyřešil jedním. Děkuji za Váš názor !

28. 05. 2018, 11:59:40
Martin Slezáček
Martin Slezáček

Dobry den, ahoj Honzo. Je to vlastne docela slozita otazka. kdyz clovek spacak rozepne, vedro mu moc neni, ale zase muze foukat zboku (ve stanu toto odpada). toti se da vyresit napr. dlouhym termopradlem nebo vlozkou do spacaku. tou se navic chrani spacak od potu a zvysuje se jeho trvanlivost. zase jsou to ale gramy navic. takze pokud bych si mel tento spacsk koupit jako jediny...vubec bych se toho nebal. v lete bych spal v dlouhen merinu a spacakem byl jen prikryty. jaro az podzim bych si uzival idealnich teplot pro spacak urcenych a v na zimu bych pribalil perovku a perove papucky.

28. 05. 2018, 22:42:26
Jan Černý
Jan Černý

Děkuji za Tvůj názor a pomoc při rozhodování, už ho mám doma ! Honza

01. 06. 2018, 14:01:58
Zdeněk Jaroš
Zdeněk Jaroš

Dobrý den! Děkuji za skvělou recenzi, je vidět, že ji psal někdo, kdo dané problematice opravdu rozumí a píše na základě vlastních zkušeností! Řešil jsem právě problém koupě nového třísezonního spacáku a Vaše recenze mě hodně pomohla - při výběru jsem porovnával spacáky na základě Vašeho článku. Nakonec jsem si koupil spacák Prima Glacier 500, ale to jen z toho důvodu, že jsem chtěl opravdu český výrobek. Ten je jinak svými parametry (i cenou) prakticky shodný s recenzovaným Warmpeacem - jen je o 95g těžší. Ještě jednou díky a více takových smysluplných recenzí a testů!

25. 08. 2018, 18:14:12

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze