HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Recenze: Nafukovací karimatka YATE Glacier Air Mat

Recenze: Nafukovací karimatka YATE Glacier Air Mat

YATE Glacier Air Mat je 7 centimetrů silná nafukovací matrace s příčnými komorami a izolační výplní PRIMALOFT. Díky konstrukci poskytuje ještě větší pohodlí a izolaci než ostatní modely ve stejné kategorii. Jak moc je tedy pohodlná, skladná a uživatelsky příjemná?Údaje výrobce:

Hmotnost: 660 g
Barevné varianty: modrá/šedá
Dostupné velikosti: Rozměry: 183x51x7 cm
Výbava:Teplený odpor: 1,9
Rozměr po sbalení: 13 x 22 cm
Materiál, povrch: Polyester 75
Infocena: 2550 Kč
Dodává: YATE
Více info na www.yate.cz

Balení a transport

Karimatka je během transportu nebo skladování uložena v černém obalu s uzavíráním pomocí samosvorky. Na obalu najdete i logo YATE, název karimatky a její parametry. Kromě toho i barevné označení karimatky pomocí proužků látky zašitých do švu.

V tomto obalu ještě naleznete uvnitř extra kapsičku s opravnou sadou, která je uzavřena v igelitovém sáčku se zipem. Karimatka se do tohoto obalu balí přeložením podél a smotáním. Po smotání je možno tento váleček ještě zajistit přiloženým suchým zipem s kladkou. Pak možno vložit do obalu, který je větší než sbalená karimatka a není nutné karimatku vyfukovat a smotávat na několikrát. Nízká hmotnost, malý objem po sbalení a přidaná izolace dělají karimatku vhodnou pro VHT a horolezectví. Sbalená karimatka zabere v batohu velmi málo místa, balíček má rozměr jen 13 x 22 cm.

 

Balení karimatky YATE Glacier Air Mat.Balení karimatky YATE Glacier Air Mat.

Na transportním obalu je i označení barevné kombinace karimatky.Na transportním obalu je i označení barevné kombinace karimatky.

Sbalená a zajištěná karimatka YATE Glacier Air Mat.Sbalená a zajištěná karimatka YATE Glacier Air Mat.

Příprava na spaní

Po vybalení z obalu stačí karimatku nafouknout jednoduše pomocí nového ventilu. Matrace YATE Glacier Air Mat je osazena novým uzávěrem REVERSE, což umožňuje rychlejší nafukování i vyfukování. Tenhle ventil je opatřený membránou proti unikání vzduchu při nafukování. Nafouknutí urychluje i jeho větší průměr. Pro nafouknutí takto silné matrace je už nezbytné do ní fouknout vícekrát. Já jsem spočítal podle kondice 20 – 30 výdechů. Po nafouknutí máte matraci s příčnými komorami (vlnovkou) a mírně zvýšeným koncem jako polštářkem pod hlavu. Pro snadnější nafukování je možno si pořídit ruční pumpu z PU pěny, která nejen šetří vaše plíce, ale taky zabraňuje hromadění vydechované vlhkosti v karimatce. Karimatka zvládla spaní na různých površích a to i na sněhu (spodní strana malinko bere vodu) - voda ale neprosákne úplně, protože je tam membrána, která brání prostupu vzduchu. Materiál pouze ztmavne a je vlhký. Dále jsem spal na karimatce na kamení, trávě a možná i nějakých větvičkách. Nikdy nedošlo k protržení nebo propíchnutí. Při spaní na sněhu při teplotách do -8 C jsme necítil chlad. Spaní ve stanu a na bivakovacím pytli za bezvětří.

 

Nafouknutá karimatka YATE Glacier Air Mat.Nafouknutá karimatka YATE Glacier Air Mat.

Glacier Air Mat je 7 centimetrů silná nafukovací matrace s příčnými komorami a izolační výplní PRIMALOFT.Glacier Air Mat je 7 centimetrů silná nafukovací matrace s příčnými komorami a izolační výplní PRIMALOFT.

Rozložená a nenafouknutá karimatka YATE Glacier Air Mat.Rozložená a nenafouknutá karimatka YATE Glacier Air Mat.

 

Ventil

Ventil REVERSE je geniálně jednoduchý a jeho hlavní výhodou je fakt, že při nafukování vzduch z karimatky neuniká. Po nafouknutí se nafukovací otvor zajišťuje ještě krytkou. Vyfouknutí je už pouze dílem okamžiku. Celý ventil se vyjme z otvoru v karimatce a celý obsah se najednou vyfoukne.

 

Krytka uzávěru REVERSE karimatky YATE Glacier Air Mat.Krytka uzávěru REVERSE karimatky YATE Glacier Air Mat.

Izolace

O tepelný komfort se stará vrstva 7 cm vzduchu a tenká vrstva izolačního materiálu PRIMALOFT, kterou spíše znáte ze zateplovacích bund. Hlavní funkcí tohoto přidaného materiálu je zabránit studenému vzduchu v pohybu či v cirkulaci a takto přenosu chladu. Nouzově navíc nabízí minimální izolaci v případě fatálního vyfouknutí celé karimatky.

Opravná sada

Součástí balení je i opravná sada ukrytá v transportním obalu a obsahuje lepidlo, 2 ks fleků 12 x 9 cm a návod.

 

Opravná sada karimatky YATE Glacier Air Mat.Opravná sada karimatky YATE Glacier Air Mat.

Opravná sada ke karimatce YATE Glacier Air Mat obsahuje lepidlo, 2 ks fleků 12 x 9 cm a návod.Opravná sada ke karimatce YATE Glacier Air Mat obsahuje lepidlo, 2 ks fleků 12 x 9 cm a návod.

Součástí obalu karimatky YATE Glacier Air Mat je i kapsička na opravnou sadu.Součástí obalu karimatky YATE Glacier Air Mat je i kapsička na opravnou sadu.

 

Užitečné příslušenství

Jako příslušenství a technická vychytávka nás zaujal ještě z nabídky YATE redukční ventil. Pouhých 8 gramů vážící trubička se zpětným ventilem. Usnadňuje nafukování a vyfukování karimatek a nafukovacích lehátek ("buřtovek"). Při nafukování ventil brání tomu, aby vzduch unikal ven z karimatky. Při vyfukování se ventil otočí a naopak brání, aby karimatka nasávala vzduch. Ventil je vhodný na všechny uzávěry karimatek YATE a AVEN.

 

YATE Redukce pro nafukování.YATE Redukce pro nafukování.

YATE Ruční pumpa pro snadné nafukování karimatek.YATE Ruční pumpa pro snadné nafukování karimatek.

YATE Ruční pumpa.YATE Ruční pumpa.

 

Ruční pumpa

Dále ruční pumpa z PU pěny, která váží pouhých 50 gramů a je vhodným doplňkem k buřtovkám a samonafukovacím karimatkám. Tlakem ruky nebo nohy se vhání do karimatky vzduch. Jednoduché pro dospělého i pro dítě, není potřeba dofukovat ústy. Do karimatky se nedostává vlhký vzduch z plic. Tato pumpa je vhodná pro všechny modely samonafukovacích a nafukovacích karimatek s ventilem PUSH IN a REVERSE.

 

Příprava na spaní pod širákem.Příprava na spaní pod širákem.

Zaujalo mě:
  • ventil REVERSE
  • sbalitelnost
  • opravná sada

 


Další informace:

YATEFirma YATE je původní česká společnost, která byla založena v roce 1991 s cílem dodávat nejenom na tuzemský trh výrobky související s aktivitami v přírodě.


11.04.2018, Vojtěch Dvořák


Sem vložte diskusní příspěvek.