HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Recenze: Karimatky z ovčího rouna Laura 1L Faramugo

Recenze: Karimatky z ovčího rouna Laura 1L Faramugo

Lehká, snadno zabalitelná karimatka s voděodpudivou vrstvou. Karimatka Laura 1L je vytvořena ze srsti valašských ovcí. Je tedy netradičním, ale spolehlivým společníkem pro každého cestovatele, který chce spát v teple a přitom se nebát, že si svou tepelnou izolaci od země prorazí o kámen nebo cokoliv ostrého.Údaje výrobce:

Materiál:rouno z valašských ovcí rouno ES Wool 30B W60 BICO
Nanomembrane 008 PL 100%, 60 g/m2 s Hydrophobic Extreme úpravou
šíře 60 cm
síla: 2,5 cm
hmotnost: 660 g
rozměry: 60 x 175 cm (velikost L)
Výbava:přepravní obal s párem kompresních rychlospon
Infocena: 1978 Kč
Dodává: Faramugo
Více info na www.faramugo.cz/laura-1l.html

Jak už věděli staří Vikingové, ovčí vlna v zimě hřeje a dlouho drží teplo, a to i když je vlhká. A jak ví zase naše dnešní alergiemi postižená populace, v takovém materiálu se zase nedrží roztoči, což je pro ně výhodné. Ovčí vlna také dobře odolává ohni, takže pro ni není zhouba ani žhavý uhlík vystřelený z ohniště. Je přirozeně lehce mastná, a tím odpuzuje vodu.

 

Karimatka je dodávána v praktickém přepravním a do jisté míry i kompresním obalu vyrobeném částečně ze síťoviny.Karimatka je dodávána v praktickém přepravním a do jisté míry i kompresním obalu vyrobeném částečně ze síťoviny.

Oproti klasické nafukovací karimatce má Laura L1, vyrobená z rouna karpatských ovcí větší tepelný odpor - tedy více a lépe izoluje od chladné země.Oproti klasické nafukovací karimatce má Laura L1, vyrobená z rouna karpatských ovcí větší tepelný odpor - tedy více a lépe izoluje od chladné země.

Karimatky Laura 1 od firmy Faramugo jsou vyráběny v různých velikostech.Karimatky Laura 1 od firmy Faramugo jsou vyráběny v různých velikostech.

 

Jak dobře izoluje ovčí rouno

Ovčí rouno použité v karimatce Laura 1 je 2,5 cm silné a má tepelný odpor 0,295 m2K/W, přičemž platí, že čím více, tím lépe. Majitelé normálních nafukovaček se před spaním modlí, aby si je v noci na malém kousku střepu, větvičce či o jinou ostrou hranu nepropíchli. To u karimatky z ovčího vlna Laury pochopitelně nehrozí - i v případě zjištění nějakého ostrého klacíku pod sebou se prostě jen poodvalíte, vytáhnete to, co vás tlačí a brání usnout spánkem spravedlivých, a spíte v klidu dál, bez napjatého očekávání, zda neuslyšíte obávaný sykot unikající vzduchu.

 

Velikost testované karimatky Laura L1 vynikne při srovnání její velikosti s klasickou pěnovkou a nafukovačkouVelikost testované karimatky Laura L1 vynikne při srovnání její velikosti s klasickou pěnovkou a nafukovačkou

 

Ovčí rouno a Nanomembrane

Díky své speciální úpravě ovčí rouno použité v karimatce Laura 1 neztratí na vlastnostech ani při dlouhodobém používání, čehož výrobce dosáhl potažením materiálem 008 od Nanomembrane, PL 100%, 60 g/m2 s Hydrophobic Extreme úpravou, zvyšující navíc vodoodpudivost (v praxi to znamená, že pár kapek se po ní sveze jako po skluzavce a nenasákne do náplně karimatky). A pokud už s ní v noci zmokneme, necháme ji zavěšenou okapat. Nesušíme na přímém slunci. Nanomembrana v úpravě Hydrophobic Extreme je navíc oleofobní, což v praxi znamená, že se jevem nazývaným lotosový efekt do značné brány zabraňuje zanešení a znečištění pórů ovčí vlny. Tím nedochází ke zhoršení její výborné tepelně-izolačních vlastností. Prostě špína nemá šanci ulpět na povrchu tkaniny, takže ta jednak zůstává na pohled čistá, ale co je důležitější, stále izoluje od chladu.

 

Karimatka Laura 1 se pyšní vynikajícími izolačními vlastnostmi, navíc se dá bez rizika poškození použít na nerovném povrchu.Karimatka Laura 1 se pyšní vynikajícími izolačními vlastnostmi, navíc se dá bez rizika poškození použít na nerovném povrchu.

Velkou výhodou karimatky Laura 1 od firmy Faramugo je její  neuvěřitelná lehkost a pohotovost k použití.Velkou výhodou karimatky Laura 1 od firmy Faramugo je její neuvěřitelná lehkost a pohotovost k použití.

Karimatka Laura 1 se pro své vynikající izolační schopnosti a praktickou odolnost proti poškození skvěle hodí i pro outdoorové aktivity s dětmi.Karimatka Laura 1 se pro své vynikající izolační schopnosti a praktickou odolnost proti poškození skvěle hodí i pro outdoorové aktivity s dětmi.

 

Velikosti

Karimatku lze na přání vyrobit v různých velikostech, od S (160 cm) až po XXL (200 cm) i v různých barevných kombinacích. Standardně se dodává v zeleno-černém (resp. oranžovo-černém) provedení, kde černá patří vždy na zem (oranžový typ je sice v přírodě více vidět, ale zase na druhou stranu lze v případě nouze využít pro signalizaci se záchranáři).

Závěr

Jedinou nevýhodou karimatky Laura 1L, vyrobené z ovčího rouna jsou - pochopitelně vzhledem k jejímu materiálu - její rozměry. Karimatku v případě pěších putování, např. přechodem hor - nelze prakticky připevnit na batoh jinak, než zvenčí (což je nejen neestetické, ale také nevýhodné v případě deště). To jí více méně určuje toliko na používání během krátkých túr na chaty a pod. Krom toho je ale určitě výborným společníkem třeba pro stále více se rozvíjející mototurismus, kde tento handicap nehraje takovou roli. Uživí je tedy např. motorkáři nebo posádky aut, cestující v létě po Evropě po památkách, popř. profesionální řidiči, kteří ji využijí na svých dlouhých a náročných cestách.

Zaujalo mě:
  • lehkost
  • velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti
  • voděodpudivost
  • příjemný pocit při ležení

Autor: Petr Blahuš


Další informace:

FaramugoCo rádi děláme? Šijeme oblečení a vybavení. A šijeme doma v Česku, pro „outdúr“. Chceme oblékat horolezce, lezce, stejně jako turisty vysokohorské nebo piknikové. I koloběžkáře, cyklisty, běžce, rybáře, čundráky - prostě ty, co se pohybují v přírodě. Vše s mottem FARAMUGO, VÁŠ ČESKÝ HOROKREJČÍ/HOROŠVEC. My šijeme pro člověka, jiní šijí pro lidi.


09.11.2017, Petr Blahuš


Diskuse


PaKo
PaKo

Nezamotali jste se v těch jednotkách tepelného odporu?

09. 11. 2017, 09:08:33
Paja
Paja

"tepelný odpor 0,295 m2K/W" znamena co? Proc ho vyrobce uvadi v jednotkach, ktere nejdou srovnat, hlavne, ze se chlubi "Oproti klasické nafukovací karimatce má Laura L1, vyrobená z rouna karpatských ovcí větší tepelný odpor - tedy více a lépe izoluje od chladné země". To si docela rozporuje s "má tepelný odpor 0,295 m2K/W, přičemž platí, že čím více, tím lépe. Pro srovnání, dnes dominující nafukovací karimatky mají pod 1,9"

09. 11. 2017, 09:09:28

Omlouvám se za trochu exaktních čísel, měřených v optimálním prostředí a pomocí přístrojů, které v lese a na horách mít nebudme. Laicky, cestovatelsky řečeno- ovčí rouno, na kterém už spali třeba Odysseus nebo Achilles před Trojou, i když ne na karpatském :-), překvapivě velmi dobře izoluje od země. Je jasné, že pocit teplo/chlad je u každého jinak posunutý, nicméně na testované karimámě se vystřídalo více lidí než jen já, a toto je resumé všech.

09. 11. 2017, 11:24:40
Sedlo
Sedlo

Tu nejde o "trochu exaktních čísel, měřených v optimálním prostředí", ale o porovnanie tepelného odporu 0,295 m2K/W s 1,9 čoho banánou? Hodín tepla? Ono totiž čím väčšie číslo, tým väčší tepelný odpor a lepšia izolácia. Ako vieme 0,295<1.9 . Riešením by bolo špecifikovať jednotky alebo písať o údajoch v rovnakých jednotkách. To čo autor napísal je nezmysel.

09. 11. 2017, 14:24:46
MilAN
MilAN

Protože ty jednotky a jejich hodnoty jsou +/- vpořádku, potom je naprosto nesmyslné tvrzení:

"Oproti klasické nafukovací karimatce má Laura L1, vyrobená z rouna karpatských ovcí větší tepelný odpor - tedy více a lépe izoluje od chladné země".

to opravdu není žádný test, to je paskvil a čistá reklama

09. 11. 2017, 15:14:28
DASH
DASH

Chtělo by to okorekturovat text a opravit překlepy;-)

09. 11. 2017, 21:43:09
MilAN
MilAN

Tak já nevím, jestli se dá okorekturovat text tak, aby  v celém textu vychvalovanou vlastnot bylo možno podložit  fyzikálním měřením , které ukazuje diametrálně něco jiného a to v poměru 1:5. A pokud ta měření vynechám, tak  je celý test klamavou reklamou, která tvrdí něco jiného, než je stanoveno objektivními metodami.

09. 11. 2017, 23:28:48
MHS
MHS

Nedá se to číst ani kvůli češtině ani kvůli obsahu. O fotkách s blbou orientací ani nemluvě. Odbornost autora navíc dokládá arogantní odpověď na logický dotaz porovnání nesmyslných čísel v článku. Já bych taky uvítal 2 čísla stejných jednotek abych si porovnal ono "teplejší"

Pominuli pomatenost a neodpbornost autora - klasická pěnovka taky vyrovnává drobné nerovnosti, tady bude cítit každé tvrdší stéblo, zapomenutá větvička, kterou pěnovka pohltí.

10. 11. 2017, 08:35:51
Petr
Petr

V čem je má odpověď arogantní?

15. 11. 2017, 22:04:07
h.mad
h.mad

Hodnota tepelného odporu u téhle karimatky je směšná, tedy pokud výrobce uvádí tuto hodnotu správně, v porovnání snad s jakoukoliv pěnovkou, která je o dost lehčí a několikanásobně levnější... Takže jak to tedy je ve skutečnosti ?

10. 11. 2017, 12:28:28
Jana
Jana

Po dlouhé době stylisticky i obsahově naprosto nepodařený článek...

10. 11. 2017, 21:27:29
Michal
Michal

Nevím jak u karimatek, ale ve stavebnictví je tepelný odpor v m2KW-1, tzn. stejně jak je uvedeno v článku. Zdá se, že autor porovnává stejné hodnoty, akorát z nich vyvozuje nelogický závěr.

Hodnota je okopírovaná ze stránek Faramugo a je to i uvěřitelná hodnota (odpovídá 1 cm pěnového polystyrenu), protože vlna přirozeně nemůže držet tolik izolantu (vzduchu).

11. 11. 2017, 20:32:01
Paja
Paja

Michal: u karimatek se pouziva R-value, u ktere sice vubec netusim, co znamena, ale diky ni poznam, jak dobre karimatka izoluje. Proste cisty PR clanek, ktery autor vydava za recenzi.

14. 11. 2017, 10:39:48
Michal
Michal

Paja: vzhledem k tomu, že obojí je R-value (resistance) a má to stejné jednotky, tak bych tipoval, že se v obou případech jedná o tepelný odpor. Outdoorové obchody ani výrobci karimatek si, pravda, s jednotkami či metodikou měření často hlavu nelámou. Nad čím bych dělal otazník jsou hodnoty R nad 4,0 - dosáhnout jich s něčím, co je lehké a má 5 cm (některé Therm-a-restky), když absolutní špička ve stavebnictví (vakuová izolace) má výpočtově při 5 cm R=7, se mi zdá takřka nemožné.

Když nad tím tak přemýšlím, tak by mne zajímalo, jak se ten odpor měří - v jakém poměru rozdělují laboratoře přenos tepla mezi kondukci a sálání.

14. 11. 2017, 19:28:20
Paja
Paja

<b>Michal:</b> Pokud jde o stejne jednotky, nechapu, proc autor uvadi maximum u nafukovacek 1.9. Navic ta nelogicnost, kdy o 1L rika, ze maji 0.295, coz je pry lepsi (=vyssi hodnota), nez nafukovacky.

K tem hodnotam nad 4 se vyjadrovat nemuzu, nevyznam se v tom :D

15. 11. 2017, 08:57:09
Vladimír Bureš
Vladimír Bureš

Nejsem fyzik a čísla jsem dostal k použití od chovatele ovcí, zpracovatele rouna. Upozorňuji, nejde o pasáka, nýbrž člověka s titulem. Čísla běžně dostupná na trhu se týkají pouze stavebních izolací. V oblasti outdooru informace nejsou.

Čísla tedy s okamžitou platností vyhazujeme z veškerých textů a dále neuvedeme. Resp. budeme uvádět, že rouno má vynikající součinitel prostupu tepla. Což je pravda a vím to z vlastní zkušenosti.

Ale především - o čísla nejde. Drtivé většině lidí nic neřeknou. Jde jen a jen o to, jestli se na izolační podložce v kose dá spát nebo nedá. A vždy, čísla nečísla, řekne 8 lidí-paráda, teplo a 2 lidi-nestojí za nic, byla zima.

A jestli v SO jde nebo nejde o test? No, pokud cokoli změříme laboratorně a napíšeme čísla, pak nejde o test, ale o měření. Tady jde o subjektivní osobní dojmy, tedy o test. Mým osobním testem (a za ním si i jako výrobce stojím) bylo spaní při -20°C na této karimatce a střídavě na nafukovací. Až do zahřátí z nafukovací šel podstatně větší chlad, než z té z rouna. Izolační schopnost byla tedy v mém případě zcela postačující.

Což nemusí platit pro každého. Resumé je asi takto – nabízíme, berte nebo neberte, je to na vás. Nikoho do ničeho nenutíme. Pokud jsme uvedli cokoli chybně, tak se omlouvám a víc to nemíním řešit (co kolem nás je dokonalé??). Raději si sbalím svou rouno-karimatku a zajedu se dobře v teple vyspat do skal. A malé rýpnutí ke strážcům názvosloví - proč min. 50% outdoorového trhu nerozlišuje třeba velmi zásadní a odlišné pojmy, tedy paropropustnost a prodyšnost?

V. Bureš, za výrobce karimatky Faramugo

16. 11. 2017, 22:23:12
Achilles
Achilles

Děkuji za reakci pane Bureši, je skvělé, že se k tomu vyjádřil samotný výrobce. Omlouváte se, jestli jste uvedli něco špatně? Tp vůbec není třeba, naopak. Sám uvádíte, že vám zpracovatel rouna dodal čísla, tedy. R=0,295 m2K/W. Proč tomu číslu nevěřit? Proto, že ostatní karimatky mají mnohem více? Takto mi to spíš přijde něco ve stylu: udali jsme čísla, někdo napsal, že jsou nízká (náš produkt není tak kvalitní), tak je stáhneme a napíšeme, že produkt je podle nás dobrý.

Myslím si, že došlo pouze k nepochopení. Autor článku uvádí dvě čísla, jedno z toho bez jednotek, přičemž je pak porovnává. Stačilo dodat jednotky i ke druhému, pak porovnat, nic víc.

Samozřejmě, že čísla nejsou všemocná a lepší je osobní zkušenost. Když si ale něco vybírám, často nemám možnost vyzkoušet všechny alternativy. V tu chvíli mi naopak porovnání může pomoci (pokud k číslům dojdu srovnatelným měřením).

Vy sám uvádíte, že tato 2,5 cm tlustá karimatka je pro vás v pohodě i v -20 °C? Tím ji můžete s klidným srdcem doporučit na "extrémní" zimní spaní? Mimochodem s jakou nafukovačkou srovnáváte?

Dále píšete: o čísla nejde (objektivní měření). Hned potom, že každý ze spáčů to vnímá jinak, tudíž opět špatné porovnání (subjektivní měření). Podle čeho tedy máme vybírat?

Prosím neberte si to nijak osobně, mám rád vaši vizi osobního krejčího.

 

P. S.: neodolám malé citaci: "Jedinou nevýhodou karimatky Laura 1L, vyrobené z ovčího rouna jsou - pochopitelně vzhledem k jejímu materiálu - její rozměry"...proto si ji vezmu na MOTOTURISTIKU, kde řeším každý mm3 prostoru v kufrech :)

17. 11. 2017, 06:53:39
Vladimír Bureš
Vladimír Bureš

Pro úplnost bych rád ještě dodal, že karimatka nemá ventil. Čímž se výrazně odlišuje od jízdního kola, nelze ji dofukovat. A pro zájemce ji můžeme opatřit osvětlením, optickými vlákny. Toto je však míněno zcela vážně!

16. 11. 2017, 22:38:50
chris
chris

Miluju debaty kde se s chutí a radostí porovnávají jablka a hrušky aniž by to někoho jakkoliv zneklidňovalo :-)

Tak schválně, to číslíčko, 0,295 je už od prvního pohledu na popisovanou věc, vzato prostým selským rozumem, nejspíš:

a) R-value

b) RSI-value

c) U-value

Protože pokud je to RSi tak třeba je vynásobit 5,678263337 a jsme na někde na 1,67.

A pokud je to U tak R = 1/U a jsme někde na 3,39.

btw, R(U.S.) 3.39 bych pro skoro palec tlustou vlněnou deku považoval za celkem očekávatelnou hodnotu.

P.S. Vzkaz pro Faramugo: až zjistíte že to číslo je vlastě docela dost dobrý a zase ho do textů vrátíte, tak mi klidně jednu můžete poslat :-)

Něco nehořlavého k ohni by se hodilo a mohl bych to porovnat s R 4.9 který má můj 6,3 cm tlustý neoair ;-)

30. 12. 2017, 07:04:44

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze