Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Softshellová bunda Marmot Genesis

Tým Světa outdooru měl příležitost vyzkoušet vůbec první kus bundy Genesis z nabídky pro sezónu 2005/06, který se v České republice objevil. A protože se jedná o bundu určenou především na zimu a do chladnějšího počasí a navíc v mnoha směrech výjimečnou a inovativní, chceme se podělit o první dojmy právě teď v zimě, ještě před ukončením dlouhodobého testování ...
Údaje výrobce:
Špičkový model softshell řady, nepromokavá lehká bunda s laminovanými švy pro aktivity v chladném a vlhkém počasí.
Materiál: Tropo NP-740SWPB s membránou MemBrain, Marmot M1 Softshell
Prodyšnost: Ret. 58
Vodní sloupec: 28 m
Hmotnost: 679 g (vel. M)
Velikosti: S – XL
Barevné kombinace: Mineral/Cash, Curry/Lava, Lava/Black
Infocena: 8690,- Kč
Dodává: Bergsport

Marmot Genesis

Značka Marmot vstoupila na český trh poměrně nedávno, ovšem výrobky hlásící se k tomu modernějšímu a pokrokovějšímu, co světový outdoorový trh nabízí, rychle získaly na popularitě i u nás. Tým Světa outdooru měl příležitost vyzkoušet vůbec první kus, v mnoha směrech výjimečné a inovativní bundy Genesis z nabídky pro sezónu 2005/06, který se v České republice objevil. A protože se jedná o bundu určenou především na zimu a do chladnějšího počasí, chceme se s čtenáři podělit o první dojmy právě teď v zimě, ještě před ukončením dlouhodobého testování.

Marmot Genesis je moderní softshellová bunda jednoduchého a funkčního střihu, která však už na první pohled zblízka upoutá jednou technologickou zvláštností – postrádá klasické švy. Materiál, z nějž je bunda nikoli ušita, ale doslova slepena, je totiž opravdu spojován laminací, bez jediného propíchnutí jehlou. Celistvost vodonepropustné vrstvy je tak neporušena a odpadá proto nutnost dodatečného přelepování švů, což navíc snižuje celkovou hmotnost bundy. Bunda Genesis má kratší sportovní střih do pasu, v zadní části mírně prodloužený. Bunda je vybavena kapucí, stahováním u krku a v délce. Zapínání je na nepromokavý zip po celé délce vpředu, má dvě přední kapsy přístupné zboku a jednu praktickou vnější náprsní kapsu vlevo, snadno přístupnou i při zapnuté bundě. Všechny kapsy, odvětrávací otvory v podpaží i hlavní zip jsou provedeny pomocí nepromokavých zipů. Díky tomu odpadá nutnost jejich překrytí légami. Vnitřní léga u hlavního zipu má spíše funkci zateplovací.

Marmot GenesisBunda je vyrobena z materiálu Tropo NP-740SWPB jehož "srdcem" je polyuretanová membrána nesoucí obchodní název MemBrain. Tento materiál byl údajně vyvinut přímo pro Marmot ve spolupráci s japonskou firmou Torray Industries. Vnější povrch je jemný a příjemný na omak, ale díky vnitřní membráně je materiál poněkud tužší a působí "gumovým" dojmem. Vnitřní strana je tvořena vrstvou jemného mikroflísu. Díky tomu má tato látka lepší tepelně-izolační vlastnosti než běžné membránové nepropro materiály nebo lehké softshellové tkaniny. Tkanina je mírně pružná ve všech směrech, nelze ji však bezvýhradně řadit mezi strečové materiály. Výrobce řadí tento typ materiálu do své vlastní skupiny softshellů označované M1 – ta je určená právě pro přerušované aerobní aktivity v chladném a mokrém prostředí. Výrobce udává 100% větruodolnost, prodyšnost odpovídající min. Ret 58 a nepromokavost má hodnotu 28 metrů vodního sloupce. Kromě neutrální černé barvy jsou v nabídce také modernější barevné kombinace, které se jistě budou líbit milovníkům originálních barevných řešení, nicméně musím připustit, že s nošením dodaného testovacího vzorku, ve vskutku netradiční, poněkud křiklavé zeleno / zelené (Mineral/Cash) kombinaci jsem nějaký čas vnitřně zápasil. :-)

Jak jsem již uvedl na počátku, výrobce bundu řadí do kategorie softshell, a tak by se mohlo zdát, že předchozí úvahy o zajištění nepropustnosti švů zde nejsou tak docela na místě. Ano, běžné softshellové oblečení se opravdu vyznačuje, mimo jiné, zjednodušenou konstrukcí a menší odolností proti stékající vodě, oproti technickým , tzv. hardshell bundám, kterým jsme si u nás zvykli říkat zjednodušeně nepropro. Avšak v poslední době, a bunda Marmot Genesis je toho vzorovým příkladem, se i v kategorii softshell začínají objevovat bundy z materiálů, u nichž lze hranici mezi tím, co známe pod názvem softhell a moderním provedením hardshell bund jen obtížně stanovit.

Přijmeme-li tedy tvrzení, že bunda Marmot Genesis patří do kategorie softshell (což je z marketingového pohledu výrobce jistě zajímavější), je třeba zdůvodnit proč. Samotný materiál skutečně do značné splňuje všechny základní charakteristiky softshellu: je prodyšný, větru odolný, poddajný, strečový a nepromokavý. Ovšem je nutné hned doplnit, že zatímco jeho pružnost, poddajnost a paropropustnost nepatří v softshell kategorii mezi nejlepší, výrazně požadavky kladené na softshell překračuje v ostatních parametrech a to především v nepromokavosti a tepelné izolaci.

Marmot Genesis      Marmot Genesis

Zpracování bundy a především provedení švů je potěšitelně přesné a čisté. Prakticky nikde nenajdeme žádné otřepy, přesahy, zbytečné lepidlo, i když občas se asi i vietnamský mistr tesař utne a netrefí se tak úplně přesně. U bundy, kterou jsme měli možnost zkoušet se švadleně zachvěla ruka zrovna (a pouze) vpředu vlevo nahoře hned nad vyšitým logem Marmot a okolí švu opatlala lepidlem v šířce asi o 2 mm víc než měla. Takový detail samozřejmě může úplně pokazit náladu někomu, kdo by si tuhle špičkovou bundu vybíral především pro její dokonalý vzhled, na její funkčnost to ale vliv nemá ;-). Laminované švy drží všude opravdu dobře (tedy alespoň zatím, po měsíci nošení a 2 praních). V dosti namáhaném místě, kde je k bundě připojen límec s kapucou, je šev ještě zesílen přelaminováním širokou podlepovací páskou.

Kapuce
Kapuce bundy Marmot Genesis je poměrně jednoduchá, přesto funkční. Má jednoduché stahování kolem obličeje a regulaci výšky kapuce páskem se suchým zipem v týle. Zatímco tento způsob zadní regulace výšky kapuce, běžný spíše u levnějších typů outdoorových bund, funguje vcelku dobře (otázkou je jeho životnost, která nebývá u intenzivně používaných a nepříznivým podmínkám vystavených suchých zipů příliš velká), takřka nepochopitelné se mi zdá, proč není u stahování kolem obličeje použito stahovacích svorek s jednoručním ovládáním, které se už stalo naprostou samozřejmostí u všech moderních outdoorových bund. Střih kapuce je propracovaný dobře, při pohybu v nepříznivém počasí ještě oceníte především dost široký vyztužený kšilt, který kapuci vpředu prodlužuje a zlepšuje tak ochranu obličeje před sluncem i deštěm a sněhem. Dobře utažená a nastavená kapuce kopíruje pohyb hlavy a neomezuje periferní vidění. Díky zadní regulaci lze i kšilt nastavit tak, aby dobře stínil a přitom nebránil ve výhledu. Přestože s funkčností kapuce jsem byl v zásadě spokojen, subjektivně bych uvítal o něco delší chomout kolem krku – při pohybu v chladném počasí by pak bylo snazší bundu lépe utěsnit u krku i při nasazené kapuci, což mi ve větru a chumelenici dělalo u této bundy trochu problém.

Marmot Genesis - kapuca      Marmot Genesis - kapuca

Kapuce je k bundě pevně připojena a není určena ke srolování do límce. Komu by však vadila kapuce volně visící na zádech (může to trochu obtěžovat třeba při častějším sundávání a nasazování batohu), může jí docela snadno srolovat několikanásobným ohrnutím vyztuženého kšiltu směrem dozadu. Kapuce takto smotaná rubovou stranou vně, vytvoří jakýsi zpevněný límec, který lze díky přednímu stahování kapuce, také dobře stáhnout kolem krku. Zakončení přední stahovací pruženky kapuce, si narozdíl od řešení stahovacích svorek, zaslouží pochvalu. Pruženka je malým otvorem s kovovým očkem v límci provléknuta dovnitř bundy a její konec je textilním očkem uchycen na vnitřní straně límce. Díky tomu pruženka nikdy nepřekáží při zapínání, při nošení, ani neplandá a neobtěžuje ve větru. Při rozepnutém zipu límce je navíc toto zakončení laminované kontrastní barvou vnější látky na tmavou rubovou stranu bundy zajímavým vzhledovým doplňkem, který jen podtrhuje moderní a technický vzhled bundy. Budete-li v teplejších dnech chtít bundu sbalit do batohu a nosit s sebou jako zálohu pro případ nepřízně počasí, připravte se na větší objem a hmotnost, než je běžné u lehkých dvouapůlvrsvých nepropro bund. Při balení si dejte záležet, abyste pokud možno co nejméně deformovali výztuhu kšiltu kapuce. Jeho zmačkání může vést až k nevratné deformaci a tím zhoršení funkčnosti celé kapuce.

Detaily
Provedení a zpracování dalších konstrukčních detailů bundy Marmot Genesis je vesměs zdařilé a precizní. Za zmínku stojí určitě zakončení rukávů, které rezignuje na všechny experimentální "vychytávky", jimiž softshellové bundy nezřídka oplývají a sází na léty prověřené, jednoduché stahování na suchý zip, u kterého je namísto klasické légy použit funkční a efektně vypadající plastový pásek s nalaminovanou částí suchého zipu s háčky. Pamatováno je zde i na použití nestažených rukávů – i v této pozici je možno stahování zajistit a tak nikde neplandá a nepřekáží.

Marmot Genesis - Krátké zipy kapes nejsou šité, ale jsou do laserem vyřezávaných otvorů pouze vlaminovány a to čistě a přesně    Marmot Genesis - náprsní kapsa    Marmot Genesis - stahování rukávů

U spodního stahování bundy v délce je pruženka vyvedena nejen na vnitřní straně bundy, kde je provlečena jednoručně ovládanou stahovačkou, ale její konec je provlečen až do obou předních kapes, takže pro utažení není takřka nutné ani vyndat ruce z kapes. Tady návrhář projevil mnohem více vtipu než u výše kritizovaného stahování kapuce.

Nepromokavé zipy jsou všité a přelaminované, a to jak vpředu tak v podpaží. Krátké zipy kapes nejsou šité, ale jsou do laserem vyřezávaných otvorů pouze vlaminovány a to čistě a přesně. Kdo nebyl dosud zvyklý na nepromokavé zipy, které se zapínají a rozepínají přeci jen více ztuha než zipy klasické, bude s nimi z počátku možná trochu zápasit. Nicméně použité zipy YKK s dostatečně dlouhými ovládacími šňůrkami lze dobře a spolehlivě zapínat i rozepínat i v rukavicích. Jediné místo, kde je se zapínáním trochu problém je v horní části hlavního zipu, v místě, kde se při částečném rozepnutí ohýbá přední část límce. Zip je zde před kompletním zapnutím potřeba dobře narovnat, jinak jde příliš ztuha a hrozí jeho poškození. Na rukávech, v místech, kde se setkávají 2 švy pod ostrým úhlem a kde by bylo zvlášť obtížné udržet standardní čistotu zpracování, jsou spoje přelaminovány malým kouskem krycího materiálu. Ten zamaskuje případné přesahy lepení, ale také zpevní a ochrání choulostivé místo lepeného švu.

Marmot Genesis - Na rukávech, v místech, kde se setkávají 2 švy pod ostrým úhlem a kde by bylo zvlášť obtížné udržet standardní čistotu zpracování, jsou spoje přelaminovány malým kouskem krycího materiálu    Marmot Genesis - odvětrání podpaží    Marmot Genesis - poutko a detail lepení

Celkově jsou naše první dojmy z používání bundy Marmot Genesis příznivé. S jedinou výhradou k řešení stahování kapuce lze říct, že se jedná o výborně zpracovanou bundu z moderního a funkčního materiálu, která vyhoví široké škále sportovních aktivit, především v chladném a deštivém počasí. Použitý materiál se vyznačuje nadstandardní tepelnou izolací a nepromokavostí ovšem na úkor prodyšnosti. To ji předurčuje spíše pro aktivity s proměnlivou a menší zátěží než pro intenzivní aerobní sport. Ideálně pak vyhoví nárokům např. při lyžování, baccountry túrách, pěších výstupech nebo rekreační cyklistice. Při sportovní jízdě např. na běžkách nebo na kole její prodyšnost totiž přestává "stíhat".

Sponzorované odkazy

BOULDERSHOP: Váš prodejce MARMOTu v Praze
Jedinečné spojení baru, galerie, lezecké prodejny a stěny - množství profilů a chytů, vybaveno šatnami...


30.01.2006, Jan Novotný


Diskuse


ondra
ondra
Teda recenze pekná, ale nejak mi projde divna prodysnost ret 58???? to je jak igelit, ne? Kdzž normalni nepropro bundy maji tak ret 8...?
30. 01. 2006, 13:07:00
Jan Hotmar
Jan Hotmar
U Ret je ten problem ze se jeste porad obcas udavaji ve dvou provedenich s posunutym radem. Drive se bezne udavalo 50-60-80 a dnes je spise beznejsi 5,0 - 6,0 a 8,0 a pritom se jedna o stejne hodnoty. Tady si myslim, ze jde spis o 5,8 coz je pomerne dobra hodnota (spickove hodnoty jsou i pod 5), ale porad patri do skupiny rozumne prodysnych materialu co by odpovidalo i praxi. Ret 58 (neboli 580) by byl opravdu igelit :-D
30. 01. 2006, 13:37:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze