To základní o pádlech

To základní o pádlech

V článcích „To základní o …“ můžete najít přehledně zpracované informace, které by měl každý člověk zajímající se o vybavení do přírody znát. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované. Upravili jsme info o pádlech kanoistických i kajakářských, o jejich vlastnostech a o výběru správného pádla.

Kanoistická pádla mají jeden list a hlavičku, kajakářská pádla mají listy na obou koncích žerdě a lze s nimi pádlovat na obou stranách lodi.

KANOISTICKÁ PÁDLA

Turistická pádla jsou robustní konstrukce, jejich list bývá 20–25 cm široký, souměrný, obdélníkový, se zaoblenými rohy, 4–5 mm silný. Poměr délky listu k jeho šířce bývá u slalomových pádel přibližně 2:1, hlavička mívá typicky tvar T. Pro hlubší, klidné jezerní vody je vhodnější tzv. rychlostní typ. Ten má delší a užší list (poměr délka/šířka může být i 3:1) a často také hruškovitou hlavičku (palm-grip), která je při dlouhých cestách příjemnější do ruky.

KAJAKÁŘSKÁ PÁDLA

Při rekreační jízdě na mírných vodách přetrvávají klasicky tvarované symetrické listy, mírně prohnuté pro zlepšení záběru. Sportovněji založení vodáci naopak většinou používají listy asymetrické (umožňují stabilnější záběr), pro divokou vodu relativně široké a krátké (podobný poměr stran jako u kanoistických listů, záběrová plocha však bývá menší). Pro klidné vody se lépe hodí protáhlejší a užší listy (poměr délka/šířka bývá 3:1, u mořských pádel se může blížit až 5:1). Délka pádla se určuje podle velikosti a typu lodi. Na divoké vodě jsou nejběžnější pádla do 200 cm, jen výjimečně bývají kratší než 190 cm. Pádla pro nafukovací, cestovní a mořské kajaky by měla být delší než 210 cm, mohou se blížit až 250 cm. Délku ovlivňuje i styl pádlování – agresivní jezdec s vysokou frekvencí záběrů dá přednost kratšímu, zatímco pomalejší a spíše defenzivní kajakář by měl volit pádlo o několik centimetrů delší. Více viz tabulka.

Rozdíl v kanoistických listech

Pootočení pádla
listy kajakářských pádel bývají většinou pootočeny o 45°– 80° (u pádel pro freestyle i méně). Větší úhel pootočení je výhodnější při pádlování proti větru a ve slalomových bránách, menší úhel šetří zápěstí a ramena. Existují pádla s nastavitelným úhlem pootočení. Podle směru pootočení rozlišujeme mezi pádlem pravým a levým. U pravého pádla svírá pravá ruka žerď pevně, zatímco levá se při každém záběru přetáčí. Pravá ruka je tedy řídicí.

U levého pádla platí analogicky, že se ovládá levou rukou a pravá přetáčí. Pro rekreační kajaky a v komerčním sektoru se často používají pádla s rovnoběžnými (nepootočenými) listy. Technika pádlování s „nulovým“ pádlem je jednodušší, hlavně pro začátečníky.

MATERIÁLY

Pádla s listy z termoplastu a žerdí z duralujsou odolná, relativně lehká a laciná. Pádla ze dřeva jsou v cenově vyšší kategorii. Pro divokou vodu se používají kvalitnější pádla s listy z kompozitových materiálů a pádla s listy ze vstřikovaných plastů kombinovaných s vlákny (sklo, diolen, karbon), která jsou lehčí a umožňují preciznější tvarování při zachování dostatečné pevnosti.

Lehký kevlarový materiál

VLASTNOSTI PÁDEL

U každého pádla nás zajímají především: hmotnost, odolnost a tvar listu. Celková hmotnost je snadno srovnatelný údaj, ale důležité je také rozložení hmotnosti po délce pádla, proto by nás mělo zajímat těžiště pádla (u kanoistických čím „výš“ tj. blíž hlavičce, tím lépe, u kajakářských musí být uprostřed – jeho polohu si snadno ověříte balancováním na jednom prstu). Platí pravidlo: čím lehčí listy, tím snazší ovládání. Rozložení hmotnosti kajakářského pádla snadno vyzkoušíte přímo v obchodě – uchopte je jednou rukou v těžišti a začněte s ním pohybovat jako při pádlování. Odolnost je důležitá hlavně pro divokou vodu a závody, zlepšuje se s kvalitou materiálu nebo s rostoucí hmotností.

Tvary listů pádel se přizpůsobují jejich použití. Listy kajakářských pádel jsou nesouměrné za účelem dosažení co nejstabilnějšího a nejúčinnějšího záběru. Stabilita záběru záleží na rozložení ponořené záběrové plochy kolem podélné osy listu, snahou je, aby toto rozložení bylo rovnoměrné a aby při správné technice pádlování nevznikal žádný krouticí moment, aby list neměl tendenci se při záběru stáčet (viz obrázek Srovnání záběrových ploch pádel).

Různé druhy kajakářských listů

Také podélné a příčné tvarování listů může výrazně ovlivnit účinnost a stabilitu záběru, ale pro většinu rekreačních pádlistů nemá tak zásadní význam. Dobré je vědět, že tzv. měkký příčný profil listu přispívá k lepší stabilitě záběru, zatímco tzv. tvrdý profil k lepší účinnosti a že přiměřeně podélně prohnuté listy zlepšují účinnost záběru,především při jeho zahájení.

Žerdě

Pro větší komfort pádlování a lepší kontrolu nad pádlem bývají v místě úchopu žerdě pádel upraveny tzv. ovalitou. Ovalita (průřez žerdi je oválný, hlavní osa kolmá na rovinu listu pádla) bývá zpravidla na straně řídicí ruky. Lomená žerď šetří klouby zápěstí a lokty, umožňuje lepší využití sil při záběru. Více než na tvaru však záleží na materiálu. Duralové jsou odolné, ale relativně těžké a málo pruží.

Porovnání klikové a rovné žerdě

Kompozitové žerdě mají specifické vlastnosti podle složení materiálu – mohou být velmi tvrdé i pružné, bývají lehké a pevné. Dřevěné žerdě se dnes používají v turistice nebo u speciálních pádel. Jejich výhodou je pružnost, pevností a trvanlivostí se ale nevyrovnají ostatním materiálům.

RYCHLÉ URČENÍ DÉLKY KAJAKÁŘSKÉHO PÁDLA

Pádlo zdvihneme horizontálně těsně nad hlavu a uchopíme tak, aby paže v loktech svíraly úhel 90°. Tabulka určuje vzdálenost malíkové hrany rukou od začátku (rozšíření) listů:

© Základní informace, Svět outdooru 2002, aktualizováno 2009, publikováno také v ročence Malý Průvodce světem outdooru. U aktualizovaných článků Základních informací zůstávají zachovány údaje o případných odkazech, komentáře a počet čtenářů původního článku. Text je dílem celé redakce, kresby Jiří Červinka, foto archiv redakce.

PÁDLER

Nejnovější informace a žhavé novinky ze světa vodního živlu pro všechny, kteří rádi drží v ruce pádlo najdete na vodáckém webu PÁDLER.
Dále tam naleznete aktuality a novinky na českých a zahraničních řekách, rozhovory s významnými českými vodáckými osobnostmi, reportáže z významných českých i světových expedic, novinky na vodáckém trhu nebo termínovky vodáckých akcí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: