Propocené boty v zimě a POB

Propocené boty v zimě a POB

Jak řešit propocené boty a kondenzaci vlhkosti v botě v zimě? Jak funguje protiodpařovací bariéra a jak můžeme předcházet vzniku omrzlin?

Při zimních cestách přírodou se každému z nás občas stává, že boty nemůžeme řádně vysušit, nemáme kde, a obouvat si další den mokré či zmrzlé boty není jen nepříjemné, ale hlavně je to dost nebezpečné. Omrzlé nohy se asi nelíbí nikomu. Někdo se tomu třeba podivuje, že přestože si boty řádně předem naimpregnoval a celý den se pohyboval jen v mraze a suchém sněhu, jsou jeho boty vlhké a po noci při mrazu má uvnitř bot minimálně jinovatku. Týká se to většinou i bot s membránou, například GoreTex. Tato vlhkost v botě není z vnějšku, ale vytváří ji pot z našich nohou, který přechází nejdříve do našich funkčních ponožek, které se jej snaží transportovat od nohy pryč. Vlivem tepla od nohy se teplý vzduch nasycený odpařenou vlhkostí dostane až k podšívce boty, případně i k membráně a tam díky chladu z vnějšku už zkondenzuje na vodu. Tento jev se samozřejmě netýká jen bot lyžařských, ale všech a nejen v tuhé zimě, jen v létě nám většinou pára ještě projde podšívkou i membránou až na vnější povrch boty, odkud se zvlášť za suchého počasí nenápadně odpařuje pryč. V zimě a v silných mrazech je situace jiná a víme-li, že jedna noha stihne za naši celodenní aktivitu vypotit až 0,2 litru vody, musíme se tímto vážným problémem už zabývat.

Proti-odpařovací bariéra

Jedno řešení je použít tzv. protiodpařovací barieru (POB), kterou není žádná věda vytvořit a lze ji i snadno vyzkoušet. Jak tedy funguje? Jejím úkolem je zabránit zvlhnutí bot vnitřní vlhkostí vytvořením pro vodu a vlhký vzduch neprůstupné překážky uvnitř boty. Na nohu si většinou nazouváme nejdříve slabou funkční ponožku která dobře odvádí nadbytečnou vlhkost přímo od nohy, dál pak používáme silnější, tzv. teplejší ponožku, někdo funkční, jiný třeba jen upletenou babičkou. Dál obvykle je už podšívka boty, kožená či látková nebo u teplých bot nějaká termovložka. V každé botě je určitě také vložka, více či méně tvarovaná, která zlepšuje větrání boty a tepelnou izolaci zespodu. Tyto části ovšem chceme zachovat trvale suché po celou dobu našeho pobytu v přírodě. Nejsnadněji dostupnou POB jsou obyčejné větší plastové sáčky na pečivo ze samoobsluhy které si nazujeme přes silné ponožky před obutím do bot. Neprotrhneme-li sáček při obouvání, většinou spolehlivě vydrží neporušen celý den v botách a plní tak dobře funkci POB. Večer se z počátku asi budeme dost divit jak jsou ty silné ponožky vlhké až mokré, ty prostě musíme prozatím vyřadit, bez vysušení je nelze dál použít, ale je snazší mít několik párů náhradních ponožek, než náhradní boty. Boty by takto měly zůstat stále suché a bez problému schopné dalšího použití.

Brodíme-li se ale celý den mokrým sněhem, ta zmíněná kvalitní impregnace bot důležitá ale také je, a kvalitní a nepoškozená membrána, která nepustí vodu z mokrého sněhu dovnitř bot. POB zůstává i v tomto případě stále stejně důležitá, aby tak trvale zůstal suchý vnitřek bot od potu, protože vlhká vnější kůže při změně podmínek snadněji uschne a boty omrzlé jen zvenku ráno stále ještě obujeme.

Kondenzace vlhkosti v návlecích

Nosíme-li návleky přes boty proti sněhu, což lze jen doporučit, protože sníh shora v botě je také zdroj značné vlhkosti, musíme si i zde dát pozor na vnitřní vlhkost která stoupá z horní části ponožek a lýtek nohou a sráží se pak na vnitřní straně návleků. Odtud může také, nezmění-li se v led, stékat na botu a můžeme pak už jen divit, proč je naše bota shora pod návlekem tak mokrá.

Nepřesvědčí-li někoho výhody POB, nezbývá mu nic jiného, než že bude také měnit ponožky, a doporučuji pak navíc měnit i vložky v botách, tam v nich bývá vždy i nejvíce mokro. Spoléhat se ve střední Evropě, že nám boty za noc vysuší mráz, bohužel nelze, navíc zmrznou tak, že ráno nejdou obout a sušit je ve spacáku je opravdu nouzovka, rozhodně by to nemělo být pravidlem. Na chatě s elektřinou lze také využít vysoušeče bot, což rád používám!

POB a boty na běžky

Další problém může způsobit málo utažená bota na běžky, kdy noha v ponožce se v plastovém sáčku volněji pohybuje, než jsme obvykle zvyklí, a zvlášť při náročnějším sjezdu na lyžích ztrácíme jistotu a přesnou kontrolu nad lyžemi. Doporučuji, z vlastní zkušenosti, boty si předem řádně dotáhnout.

Tato jednoduchá POB najde asi největší uplatnění při našich vícedenních cestách se stany zimní krajinou, při přejezdech hor na BC lyžích a plánovaných bivacích nebo výpravách do polárních oblastí, bez zázemí srubů s kamny. Každému, koho tento způsob zaujal, navrhuji vyzkoušet si jeho funkci v klidu a pohodě jen při jednodenních výletech a teprve potom s POB začít počítat naostro! Zkušení outdooráci tuto POB samozřejmě už znají, i když ji možná nazývají trochu jinak, pro mnohé je to, jak doufám, sice nová, ale i inspirující informace, která je už mnohými také prakticky prověřena. Vyzkoušejte si proto použití POB také, praktické vlastní zkušenosti, názory na tuto problematiku a případné další nové nápady pište pak přímo sem, do diskuse i pro ostatní!

Proti-odpařovací bariéra na ruce

Protože nejen nohy v botách vlhnou, ale i z rukou se odpařuje vlhkost, a vlhnou rukavice, vyzkoušel jsem pomocí chirurgických rukavic vyrobit i zde POB, Po asi 3 hodinách jsem zjistil, že ruka je zcela mokrá, chirurgická rukavice se obtížně sundává a co s mokrou rukou, která se pak prudce podchlazuje? Musím ještě vyzkoušet plastovou rukavici od benzínové pumpy a vložit ji mezi slabou funkční běžeckou rukavici a teplou vnější izolační. Lépe se mi osvědčily rukavice s GTX membránou, ale bohužel ne ve velkých mrazech, tam se vlhkost sráží před membránou a jako voda zmrzne, protože neprojde.

POB oblečení jsem zatím nezkusil, neprodyšně se obléknout přes funkční triko se mi nějak nezdá, s nikým, kdo to používá, jsem o tom nemluvil, očekávám něčí zkušenosti v diskuzi pod článkem! Také lze udržet suchý spacák použitím POB. Během 14 dnů v Arktidě jsme to zkoušeli, bohužel jsme se zmýlili, byla to jen jakási membrána, ne POB, takže teplou vlhkost do spacáku pouštěla, další pokus snad už jiní zvládnou lépe!

Podrobnější informace a rady ke spaní v mrazivém počasí jsme zpracovali v článku Jak spát ve spacáku v zimě.

Pokud je při spánku hlava ve spacáku, dostává se vydechovaná vlhkost do izolační náplně.
Pokud je při spánku hlava ve spacáku, dostává se vydechovaná vlhkost do izolační náplně.

Zkušenosti čtenářů

CLX

…ale mám pocit, že to je návrat o cca 15 let nazpátek, kdy byly k mání jenom ponožky bavlněné a vlněné a vrcholem kvality bot pouze pro pár expertů byly dvojité kožené Popradky. Tenkrát měly mikrotenové sáčky přes ponožky opodstatnění jako ochrana proti vlhkosti zvenku (jednoduché pohorky ošetřované vojenským vixem zpravidla protékaly) a rozhodně se pytlíky nedaly používat déle jak na jednodenní či maximálně víkendovou akci.
Jsem zvědavej, jak budou nohy v igelitu vypadat 3 – 4 nebo dokonce ještě další den – zapařené, kůže
(kůže nohou, nikoliv bot) vymacerovaná, rozměklá a popraskaná, puchýře, odřeniny, o plísni a smradu nemluvě.
Naimpregnované dýchající boty a každé ráno suché ponožky obuté i do vlhkých nebo vymrzlých bot mi připadají jako menší zlo než zahnívající nohy v igeliťáku. Ale to je jenom názor:-)

P. Krupka

No mě to funguje tak, že slabé ponožky, linery, odvádí od pokožky velmi dobře pot a ten se shromažďuje v té silné ponožce. Nohu macerovanou nemám a ty slabé ponožky tu vlhkost převádí dobře a jdou většinou používat i dál bez dlouhého sušení, ale ty 2dcl vody jsou vsáklé v těch silných ponožkách. Spíš mi vrtá hlavou kolik vzduchu asi ty nohy potřebují na 8-10 hodin aby mohla kůže i správně dýchat, to nějak nedovedu posoudit a jak se tento systém projeví při opravdu dlouhodobém používání, nevím! Třeba to ale bude vědět někdo ze čtenářů…

Joe

U nás se tomu říka PNN, pytlíky na nohy;-)
Pavle, obávám se, že co se týče dlouhodobých účinků, CLX má pravdu. Neprodyšný zábal na nohy nemůže fungovat jinak. 2dcl je hodně hrubý odhad, někomu se potí nohy více, někomu méně. Je rozdíl mezi odpolední procházkou a čtyřiadvacetihodinovkou na běžkách nebo lezením ledů. Proto mohou různí lidé tvrdit různé zkušenosti.
Prostě suché ponožky, co pár hodin, boj s vlhkostí ala Pavlíček, až boty začnou protékat, PNN…

alpenstock

Ten článek mně dobře pobavil! Trik s pytlíkem znám od konce 60-tých let a používám ho dodnes. Ovšem ve spojení s pořádnou botou (pro mně vojenské kanady). Na co je pak v outdoorové botě membrána? Já mám jedny se Symatexem a blbější boty neznám. Mně se potí nohy za jakéhokoliv počasí, takže u mně to nefunguje a nejhorší jsou v dešti. Jak může vodní pára membránou procházet, když venku je vyšší vlhkost než kterou vyprodukuji! Návleky mám jedny prastaré plátěné a ty funfují jedna radost. Pokud prší nebo ve sněhu jsou vlhké (nikoli mokré!). Za sucha bezvadně větrají nohu. Do vlhka jsme vždy používali celokoženou obuv bez vnitřních vycpávek (jakýchkoli) s celkem dobrým úspěchem. V našich klimatických podmínkách asi nic jiného nefunguje. Nedám dopustit na staré kanady. Proti zmrznutí jsme je dávali do spacáku i vlhké. Ráno aspoň byly ohebné! Stejně jsme si na ponožky dali igeliťáky. Zkuste si ty pytlíky na noze lehce přemotat izolepou, pak se tolik nekroutí, nebo je umístit mezi dvě ponožky. Ve volnějších botách dělají paseku.

Dudu

koukám že si asi podle „zaručených rad“ pořídím opět Kanady :o).To se radši na všechno vyprdnu.Myslím že vývoj bot a membrán jde dopředu natolik,že používat igelitové pytlíky je holý nesmysl.Beru to jako nouzovku do kanad a bot jim podobných ale strkat pytlíky do pořádných bot???Probuďte se přece!

Joe

Ještě by mělo být v úvodu řečeno, že se jedná o nouzové řešení. Boty, u kterých se počítá že protečou zjevně nejsou podmínkám adekvátní a na jejich místě mají být kvalitnější kožené boty nebo skelety.
Ad membrány: diskutuje se o nich již dlouho, ještě jsem si nevšim, že by jedna strana přesvědčila druhou;-) Já jsem zastáncem teorie, že kvalitní boty musí vydržet i bez membrány. Ale znám i spokojené uživatele různých membrán.

Lojzmen

Pro alpenstock- pára snad může pronikat membránou, pokud je uvnitř boty pořádně teplo.
Já večer obalím ponožky papírovými kapesníčky, vyměním třeba i dvakrát. Pak s nimi vytřu ešus nebo zadek.
Hezký den přeje Lojzmen.

Jan Hotmar

Pánové klid. Závisí na mnoha faktorech zda OB pro vás bude přínos či nikoliv. Ja mám s OB poměrně dost zkušeností i s dlouhodobým používáním. Za prvé bych oponoval názorům, že je to k ničemu – třeba taková fajnová firma jako je BlackDiamod taky dělá OB ponožky! a proč? každé odpařování vlhkostí ochlazuje nohu a zhoršuje izolaci boty, kterou není mnohdy možno vysušit. Jak to řešit – třeba právě OB. Pokud to není nutné je mnohem komfortnější OB nepoužívat, ale mnohdy je snížení komfortu vykoupeno dlouhodoběji lepšími parametry – používají horolezci, armáda i polárníci. Sám používám jen někdy – ve většině případů je pro mé použití jednodušší a komfortnější OB nepoužívat. Vezmu si více ponožek a těch několik nocí přežiju i s vlhkýma a zmrzlýma botama. Při delší akci je to značný rozdíl – boty jsou pořád suché! a nohy na tom nejsou zase tak hrozně jak by se mohlo zdát. Pokud je pod OB určitá vrstva(tenký liner) co rozvede vlhkost a je tam určité množství vzduchu tak se dá v pohodě přežít dlouhou dobu. Noha není macerovaná jako z promáčené boty jak by se mohlo zdát, je spíš taková zapařená. Samozřejmě trocha antiseptické či relaxační masti přes noc se mooc hodí. Jinak velká nevýhoda OB je vymezení na určité podmínky – v teple při větším krevním oběhu totální přehřátí noh, které vás donutí OB sundat – vyzkoušeno v praxi.

Ferda

Igelitové pytlíky jsou přímo nebezpečné. Lépe je častěji měnit ponožky.

Mike

Ja se v igelitovych pytlicich vozim a plavu jak na skluzavce, takze radeji menim ponozky a do bot davam noviny – nic nevazi, nezaberou misto a hodi se (ohen, WC, cetba :).

Borek

Nohy som mal vymáčané ako z tureckej lázne,krvavé praskliny medzi prstami a takmer mi zišli nechty na nohách.Pre mňa je najlepšie riešenie (samozrejme v zime),utiahnuť na botách hlavne spodok po prvé háčky ,ďalej nedoťahovať až tak fest a botu odvetrávať vrchom.Zimné návleky sú tiež poriadny prevít a tak ich nosím nazadu aspoň 10-15 cm rozopnuté.

P. Krupka

A mohl by jsi prosím upřesnit jaké jsi měl ponožky, ty silné i linery, jaké boty a jaké byly podmínky cesty? Byl mráz, sníh, kolik jsi ušel, ujel ap.? Tohle se mi zatím ještě nikdy nestalo, tak proto se ptám na příčiny!
Že nohy s POB v botách kloužou bohužel vím, nejvíc mi to vadí při sjíždění na lyžích a chtělo by to objevit nějaký neklouzavý plastový sáček, zatím ale neznám zdroj.
Jinak dík za zkušenosti a názory na POB! Pište dál…

Jan Hotmar

Tohle se mi taky nikdy nastesti nestalo 🙂 – nekolikrát jsem měl pouze prasklou kuzi u malicku (ale to jsme mel i ze zaparenych bot bez OB taky). K té klouzavosti – orginál OB mívá někdy neklouzavou spodní část a tak v botě drží mnohem líp než nouzové řešení ze sáčku. Co se větrání týče tak trochu pomůžou nepropro návleky nebo existují i návleky s větráním viz Ventigaiter od MHW.

Martin

Lze někde na síti najít informace o OB ponožkách a případně cenách? Napadá mě, že by to mohlo být docela schůdné řešení do sjezdových lyžáků.

cuki

až budeš v horách v kanadách (nebo jiných jen kožených botech (pokud nebudou mít alespoň 4mm vrstvu kůže)) s mikrotenem na noze, tak ti to asi nebude moc k smíchu. Ráno vstát do mínus třiceti a víc=omrzliny a to pořádné

simda

Ahoj, ja teda zadne zkusenosti s igelitovymi pytliky nemam, ale kdyz jsem si precetl ze se maji ty tluste ponožky menit kazdy den, tak by me zajimalo kam mam davat ty mokre. A vubec. Kdyz pojedu nekam na tyden tak sestery fusekle a ke vsemu tlusty – to abych si vzal sebou nosice a na ty mokry dva. Mozna je to blbost ale ja to tak citim.

Jan Hotmar

Pokud OB bude bliz k noze tak ti staci jedny tluste, ktere za celou dobu nepropotis. Pokud OB bude az za tlustou ponozkou tak budou vlhke. Ovsem problem s tim menit a kde nosit ponozky je zcela stejny i pokud OB nebudes pouzivat. Nekde spinave a zapocene ponozky taky musis nosit. Pokud budes OB pouzivat spravne tak je tam prave uspora v tom, ze ty tluste ponozky nepotrebujes menit – nejsou zapocene ani prosolene.

Borek

s goretexom,vnútrajašok je textilná výstelka.Ponožky som mal tzv.polohrubé,lebo silné nemôžem nosiť ani v najkrutejších mrazoch,lebo si spotím nohy.Skúšal som kedysi (ale nie v tomto prípade) nosiť kombináciu tých tenkých špeciálnych ponožiek a na ne potom teplejšie,ale plával som v botách ako na ladě.Išli sme to asi vo februári v Považskom Inovci a bol starý a mokrý sneh -2 až +3°C.Občas sa išlo po vrchu snehu a obča sme zapadali.Chvílami pršalo.Išli sme asi 6 hodín,ale boty som mal na nohách asi8-9 hod.

falko

no moje zimne skusenosti s botami s goretex membranou su velmi dobre,pokial je pod nulou,v pohode 4 dnovy pochod v 30-50 cm snehu (samozrejme s navlekmi)a bivakovanim na hrebeni…v noci az -22,boty v podstate suche,ponozku pouzivam jednu stredne hrubu(stala sice 700korun)…akurat tie navleky su zvnutra zamrznute(lad)ten sa oprasi a je to…problem nastava pri odmaku a mokrom snehu…tam nepomoze asi nic…par km a bota aj noha je mokra…bota zvrchu,noha zvnutra…mokra koza nepusti von vlhkost vnutornu….ale igelit na nohe som mal naposledy v pionierskom tabore….hm

Dany

Synci, každý starý tremp vám řekne, že mokré ponožky nejlépe usušíte přes noc ve spacáku pod košilí na vlastním holém břiše.
A když máš fusekle dvoje – troje a přes den je měníš, tak přes noc ti uschnou všechny. Že holt páchneš trochu víc, s tím se musíš smířit. Nebo si je můžeš večer před spaním přeprat v potoce (když ti tvůj vlastní puch vadí). Do rána ti na břiše uschnou taky.

Dudu

trochu nelogické brát na týden ponožek když stačí mokré vyměnit za suché a ty mokré mezitím usušit :o)A jde to i v mrazu!!!

lojzmen

Já jen znova připomínám možnost předsušit/vysušit boty/ponožky papírovými kapesníčky. Na konci chůze večer při přípravě bivaku a jídla vložím do bot jeden/dva kapesníčeky a po chvíli vyměním. Joo, je to práce navíc, ale jak to krásně funguje. A pozor, boty uvnitř stanu je třeba trochu zakrýt, aby do nich nepadala jinovatka z dechu.
Hezký den přeje Lojzmen.

MD

Chlapy, kazdej spravnej skaut vam rekne, ze mokry ponozky ususite nejlip ve vlasech. Nebo to byly sirky…? :-))

P. Krupka

Sušit věci ve spacáku, hmm, to samozřejmě jde, ale co s vlhkostí co pak přibyde do náplně spacáku? Nakonec POB se do spacáku používá při delších pobytech v extrémnějších podmínkách také. Průměrně se prý z našeho těla v noci odpaří asi 0,5l vody do isolace spacáku, za příhodných podmínek část jde i pryč. Závisí na rosném bodě, kde vlhký teplý vzduch od těla zkondenzuje. Nemůžu-li ale spacák sušit, je velké vlhko nebo trvalý mráz, tak se moje kvalitní isolace ničí a ničí… Ve spacáku vzniká námraza a ledové hrudky, celkem je jedno je-li náplň peří či rouno. Zmrzlá voda nahrazuje, vytěsňuje vzduch co měl isolovat! Rozhodně bych za těchto podmínek na těle nic nesušil, ani si do spacáku nedýchal, protože to co uvnitř stanu vidím jako jinovatku nebo rosu bych měl navíc v isolaci spacáku. Jaké s tím máte kdo zkušenosti? Nejde mi o víkendy na čundru, ale o trochu náročnější akce a podmínky.

falko

no to je pravda…je ale aj rozdiel od naplni,vlastnim spacak condor,mam napln thinsulate od 3M…do -25…a nemal som vazny problem,kamarat ma husky enjoy,tusim,tiez do -25,neviem ake vlakna a mal spacak plny ladu zrana..trochu sme na slnku posusili rano,ja som mal vecer spacak len trochu vlhky,on ho mal mokry….s perim nemam skusenost…je pravda ze po takom tyzdni by bol spacak nacisto zmrznuty…hlavne pri hlave,kde namrza dych na spacaku…spavam preto v kuklea nedycham do vnutra spacaku…

Kapel

A když si dam igelitový sáček na hlavu a utáhnu ho kolem krku, budu mít vždy hlavu v suchu…?

Bivak

CLX má pravdu!Neumím si představit,že si nechám dobrovolně bujet mikrosvěty na svých haxnách.Zasmrádlé, nahnilé haxny bych po zutí radši ani neviděl,necítil,nevnímal….Prostě fuj,prasáckej nápad!!!§§§

P. Krupka

No je to trochu demagogická reakce, že? Co si to nejdříve sám zkusit, nebát se zaexperimentovat a napsat teprve pak své zkušenosti, ať už jsou dobré, či špatné? Mě šlo hlavně o ochranu nohou před omrznutím v botách které jsem při delší akci propotil, nemyslím tím promáčení z venku, ale ochranu bot před vlastním potem zevnitř, čemuž jinak zabránit nejde. Na tohle dojelo, minimálně jejich nohy, už víc lidí a výprav!

jaro

skúsili ste už niekto detské pampersky?

P. Krupka

Je to opravdu od věci, ale v těch super savých plenách a tampónech pro ženy je jakýsi polymer který do sebe vstřebá velké množství vody, to co papír nebo buničina nezvládne! Jak to ale využít v outdooru?

Joe

Mno, takový levný a dobře savý materiál je třeba vlna nebo bavlna. Jejich využití je snad dobře známé, příjemné na tělo, levné, musíš mít možnost je vysušit a savost nesmí být na obtíž. Čili víceméně jednodenní akce.

Dejf

Plíny jsem zkoušel. Nacpu si je do bot a je to paráda. Hlavně si musíte koupit boty o 4 čísla větší, aby se vám tam plína vešla. Na týdenní trek si beru 1 balení – to je 72 plín. To by mělo stačit i vám. Pro lepší komfort si ještě na plínu natáhnu igelitový pytlík a nic mě už nemůže zaskočit.

Trdlo

Ahoj
V mrazu to může fungovat, ale co když je nad nulo? Sníh mokrý a to dlouhodobě neberou žadný boty. Tak to pak může skončit s mokrejma botama od sněhu a mokrejma nohama od potu.
Ráno obouvat zmrzlé boty taky není žádnej med. Jeden dotaz: jak vadí zmrzlá voda ve struktuře kůže té botě?
Ahoj Tomáš

P. Krupka

Dlouhodobé mokro dokáže promočit asi jakékoliv boty. Samozřejmě čím kvalitnější kůže, plus dobrá impregnace dokáže o hodně prodloužit odolnost bot. Nakonec GTX membrána je poslední bariéra která vodu dovnitř boty nepustí. Zabránění zvlhnutí boty potem zevnitř jsem už zmínil. Největší problém vidím v sehnání skutečně kvalitních bot na běžky, turistické lyže.
Zmrzlá voda ve struktuře kůže způsobí hlavně jejich ztuhnutí mrazem a pak problém s obutím po ránu. Nějaké porušení kůže jsem nepozoroval, ale nevylučuji to zvlášť u řídké nekvalitní kůže a náhražek.

úplně jiná olga

přemýšlím o nákupu vysoušeče obuvi, mám 11.letého syna,který každý den brouzdá cestou ze školy sněhem
a i když má boty kožený kloudný,tak je má vždycky vlhký nebo mokrý uvnitř…..tak když pominu noviny, existují na trhu bud eta- spíš ventilátor který vysušuje dvěma proudy vzduchu, nebo topná tělesa- viz teplouš….a ten topí ….poradte jestli máte nějaké zkušenosti díky…-

Phoren

Takhle jsem se u internetu ještě v ž i v o t ě nezasmál.

viktor

hmm nekdo tu nema rad sve nohy…
tyhle pokusy sem vzdal uz za svych mladych skautskych let. podle me je to blbost.

behem par minut budou ty nohy zapareny…
mokry nohy- puchyre, pokud zastavim na delsi dobu, zaparena ponozka primrzne ke kuzi. celkem dobrej zaklad na zakopovou nohu nezda se vam?

bohuzel goracovy boty maj v nizkych teplotach nevhody. nestihaj tak dobre odvadet pot a kvuli rozdilu teplot se casto kondenzuje voda i uvnitr… no to je zivot. staci menit fusky
kandy holt vydrzi jen chvili ale meneni ponozek to jisti…

add. lamani zmrzlych bot.
zasadane spim s botama ve spacaku. je tam sice tesneji, ale aspon nebudu mit druhej den na prstech omrzliny…
taky obcas nekdo spi s botama na nohach (povoleny snurky a suchy fusky…). ale tohle se u trempu moc nepouziva… 🙂

na pochod v mokrym snehu se vdycky pouzival atombordel…
noha se v nem nezapari, bo teplej vzduch stiha unikat vrchem. lety osvedceno. a hlavne je sucho.

nanosilver

Doporučuji používat ponožky se stříbrem nanosilver, které zabraňují tvorbě zápachu a množení bakterií. Do konce měsíce mají akci 6 + 1 zdarma. I když jsou ponožky dražší, tak se určitě vyplatí. Neváhejte a vyzkoušejte. Více informací na http://www.nanosilver.cz
 
 

mutronix

mne sa na tento problem osvedcili vodeodolne ponozky sealskinz. aj v mokrych botach je noha v suchu a teple. su sice drahsie, ale za ten komfort stoja.

P. Krupka

Možná je nutné znovu připomenout, že se nejedná o promočení bot zvenku, ale o pot který zvlášť v zimě se membránou či kůží bot neodpaří, ale zůstává uvnitř a ničí isolační schopnost bot i ponožek, což za pár dní pobytu v zimě bez možnosti sušení může snadno způsobit omrzliny prstů na nohou. Protiodpařovací bariera se nepoužívá jen u bot, ale i ve spacáku a pod oblečením.
Mám zkušenost, že po celodenním lyžování jsem večer, po vyndání botiček, vylil ze skořepiny docela dost vody!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: