HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Pár tipů, jak se starat o stan, aby vám co nejdéle vydržel

Pár tipů, jak se starat o stan, aby vám co nejdéle vydržel

Musím říct, že až do chvíle, než jsem si měl znovu kupovat stan, mě péče o něj moc nezajímala. Když jsem si uvědomil, že bych měl každé čtyři roky investovat do nového, začal jsem přemýšlet trochu jinak…Základ je…

Jakékoliv poškození by se mělo co nejdříve odstranit. Například malá dírka se vám může jedním zavaděním proměnit v pořádné „okno“. Nouzově se dají díry řešit třeba páskou. Po příjezdu domů je nejlepší použit sadu na lepení stanů. Materiál k záplatě díry většina výrobců dodává spolu se stanem. Dalším důvodem je, že na závady se ve víru událostí lehce zapomíná. Potom se vám může stát, že v bouřce postavíte stan, kterému třeba chybí očka na kolíky nebo je v něm díra, jak do ….

Sucho je základ číslo 2

Další logický krok je poctivé vysušení stanu po příjezdu domů. A to ať se jedná o návrat z obyčejného kempování nebo expedice. Sušení je potřeba, i když zrovna nepršelo. Každý asi ví, že po noci strávené ve stanu je důsledkem dýchání vysrážená vlhkost. Abyste stan vysušili, nemusíte ho zrovna rozkládat před domem. Stačí ho jen přehodit přes rozkládací sušák na prádlo. Asi si dokážete představit, co by se s ním stalo po pár týdnech, kdyby byl vlhký a zabalený (plíseň, zápach).

Se stanem, který je v pořádku zažijete pohodu, foto: Shutterstock.com

Pravidla o vysušení platí také pro tyčky. Na škodu není je čas od času promazat silikonovými mazadly, stejně tak i zipy.

Skladování je taky podstatná věc. Stan můžete mít suchý, ale pokud ho šoupnete do vlhkého sklepa, tak je to stejné jako byste ho vůbec nesušili.

Nečistoty

Jestli byl stan zašpiněný, tak je důležité jej očistit (stačí čistou vodou). Je to podobné jako u bot. Pokud nečistoty neodstraníte, začnou se časem dostávat do struktur stanu a narušovat je. Takže je nejlepší stan očistit ještě v terénu, když je pěkně rozložený (vím, že to vždycky nejde nebo na to nejsou myšlenky). Na silné nečistoty, jako je smůla, se dají koupit specializované čistící prostředky, určené přímo na stany.

Z výše zmíněných důvodů by se měl stan „vytřepat“. Dostanete tak pryč většinu drobného prachu.

Podlážka

Předejít poškození podlážky můžete třeba tím, že místo, na kterém budete stan stavět, aspoň trochu zbavíte ostrých předmětů (kamenů). I tvrdá stébla trávy mohou tenkou podlážku protrhnout. V takovém případě si buď zahrajte na zahradníka, nebo stan postavte jinde. Malé dírky v podlážce můžou stát za tím, že při přívalovém dešti budete vytopení.

S podlážkou jako ementál můžete na sněhu zažít hodně nepříjemnou noc

Užitečnost impregnace podlážky pocítíte hlavně při spaní na sněhu. Tlak, který vyvíjejí vaše těla, velmi jednoduše propasíruje roztápějící se sníh směrem k vám.


07.09.2017, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• KAM NA HORY

... podle webu Pohora.cz
Trek Lýkijskou stezkou – oblast Tahtali Dagi
  Trek nabízí rozmanité zážitky: divoký kaňon Göynük, husté lesy, mohutné cedry pod Tahtali Dagi, skalnaté vrcholy s výhledy na moře i vzdálené třítisícovky, věčné ohně Chiméry, krásné pláže okolo Cirali, vynikající pstruhy v restauracích v Ulupinaru, ruiny starověkého Olympu.