Noha to umí nejlíp

Noha to umí nejlíp

  Boty, které noze dovolí fungovat, jako by byla bosá, a zároveň zajistí určitou míru ochrany před oděrem či špínou – to je bare-foot, tedy „boso-boty“ nebo minimalist shoes, tedy co nejjednodušší boty, které noze poskytují minimální oporu, ale také kladou minimální odpor.

Když otevřete jakýkoliv katalog bot do přírody z poslední doby, uvidíte spousty technologických popisků, čím jsou boty vybaveny, aby nohu ochránily před nástrahami zlé přírody. Boty jsou stále pevnější, lépe anatomicky tvarované, vybavené stabilizačními mechanismy a protože jsou pevnější, jsou zase doplněny odpružením, tvarem podrážky pro snadnější chůzi a mnoha dalšími speciálními vychytávkami.


Prstové boty jsou výrazným až provokativním prvkem bare-foot nebo také barefoot trendu

Nakonec proč ne, ale je to vždy opravdu nutné? U pohorky do suti a pro lezení s mačkami to má logiku, ale potřebujme tohle všechno u bot na procházku po lese? A co takhle naopak? Nechat nohu dělat to, pro co je stavěná, pro co ji příroda stvořila a co koneckonců umí nejlépe, a řešit jen ochranu zhýčkaných nohou?

Naše nohy mají 62 kostí, které spolu tvoří jedinečný funkční celek, který umožňuje chůzi, běh, ale třeba i lezení a šplhání. Váha těla spočívá na chodidlech, která patří k nejpropracovanějším částem lidského těla. U každého kroku a došlápnutí spolupracuje velký počet kostí, kloubů, svalů a vazů. Navíc je tomu přizpůsobena i kůže na chodidlech, která je ve spodní části až čtyřikrát silnější než průměrná tloušťka kůže na ostatních částech těla. Ostatně Abebe Bikila taky vyhrál svůj životní závod hezky jak byl zvyklý, tedy naboso. Ovšem, málokdo z nás chodí pravidelně úplně naboso a nohy nejsou na takový nápor zvyklé. Vznikla proto nabídka bot, které noze dovolí fungovat, jako by byla bosá, a zároveň zajistí určitou míru ochrany před oděrem či špínou. Dost těžko se pro ně hledá jednoduché české označení, ale ve světě je najdete pod označením bare-foot, tedy „boso-boty“ nebo minimalist shoes, tedy co nejjednodušší boty, které noze poskytují minimální oporu, ale také kladou minimální odpor.

Myšlenka to samozřejmě není úplně nová, ale s rozvojem této filozofie mezi lidmi přišli výrobci i s větší nabídkou. A už i tady jsou dvě základní větve – od spartánského designu po moderně propracované boty, které svůj barefoot trend dovedně maskují, nebo naopak nepřehlédnutelně zdůrazňují. Mezi propagátory jasně viditelného trendu patří například Vibram se svými FiveFingers, ale podobné „boty“ nabízí třeba i FutGloves či Adidas. Všechny mají společné to, že vsadily nejen na chůzi naboso, ale i na oddělené prsty, a boty tak spíše připomínají prstovou rukavici na nohu. K prstovým botám samozřejmě existují i prstové ponožky, protože ty klasické nejsou použitelné. Ostatně prstové ponožky je možné dobře využít i v běžných botách, pokud máte problémy s místy mezi prsty. Existuje i ještě extrémnější možnost. Skoro se nedá říct ani bota. Pod názvem OneMoment naleznete jakési polymerové návleky na nohy s minimálně zesílenou spodní částí. Jde o jakési odolnější ponožky z biologicky rozložitelného polymeru, které poskytnou základní ochranu před špínou.

Druhým směrem jsou boty jen s minimální podrážkou odlehčené od všech zbytečností. Konstrukce je tradičnější, vypadá jako lehká bota, ale je bez výztuh, s podrážkou do přibližně pěti milimetrů. Ochrání nohu, ale zároveň stále zabezpečuje kontakt se zemí a nechává nohu pracovat. V outdoorových obchodech je asi nejvíce vidět Merrel, ale v nabídce je mají i další, i velké světoznámé značky sportovní bot jako Nike, NewBalance či Inov8.


Minimální podrážka lehkých bot nohu ochrání, ale použití se blíží chůzi na boso

Samozřejmě, jako každá netradiční aktivita má i tento trend jak své nadšené zastánce, tak bytostné odpůrce. Důvodů může být mnoho, od pochval, jak chůze téměř naboso pomáhá zpevňovat nohu, že se jedná o návrat k tomu, co příroda vymyslela nejlépe nebo že jde o ukázku individuality, ovšem stejně tak se najde mnoho oponentů, kteří to považují za nesmyl, poukazují na minimální ochranu nohy či trend odsuzují z estetického hlediska, protože se každopádně jedná o něco téměř výstředního.

Zapomeňte na to, zda je to trend nebo ne, rozhodnutí je na každém člověku. Botky bosochodky mají své přednosti, ale i nedostatky. Rozhodně stojí za vyzkoušení, protože jde o zcela jiné vnímání pohybu a terénu než jsme dosud z běžných bot zvyklí. Pokud se pro bosou chůzi rozhodnete, dejte tomu hlavně čas. Chce to si postupně zvykat, protože nohy nejsou navyklé na jinou mechaniku pohybu a ze začátku můžete v chodidle cítit svaly i šlachy, které jinak nebyly namáhány a nejsou na takovouto zátěž zvyklé. Navíc například při běhu postupně přijde i změna techniky. Při testech se ukázalo, že u klasických bot většina lidí dopadá na patu a odstranění otřesů zajišťuje odpružení v podrážce, ale při běhu naboso noha není nakloněna, nemá podpatek ani odpružení. Dopad se přesouvá směrem dopředu, noha lépe utlumí nárazy a nepřenáší je tolik dále.

Bosochodky rozhodně nevytlačí pohorky, ale jako alternativa pro trochu jiný styl chůze a pohybu nejsou vůbec nezajímavé. Najdete na změnu odvahu i vy?

© Svět outdooru, text vyšel v ročence Malý Průvodce světem outdooru 2012, text Jan Hotmar, foto Jan Hotmar, Míra Bachtík a S. Patera

Placené odkazy k tomuto článku:
Rejoice shop Klatovy – www.rejoice-kt.cz
tradiční dodavatel prstových bot Vibram Fivefingers a prstových ponožek ToeToe

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

vix

Já jsem objevil zmínku o Vibram FiveFingers kdesi na internetu a zaujalo mne tento koncept „boty“. V červnu jsem si zakoupil základní model, celé léto s nimi chodím a není to špatné. Zpočátku jsem si musel zvyknout, po půl hodině mne bolely nohy jako po dvouhodinové tůře na horách 😉 Ale je to tím, že si noha potřebovala zvyknout a teď už je to v pohodě.
Nejsem žádný běžec, používám boty na běžné chození do práce (dokonce jízdu na kole), po městě, po lese.

mitau

Rád bych vyzkoušel tento nový trend (hlavně kvůli běhu přes přední část chodidla) – ať už pětiprsťáky nebo minimalistické běžecké boty, ale odrazuje mě cena, která minimalistická rozhodně není.
Nemáte někdo typ na takovéto levné boty? 2500,- za boty, o kterých nevím jestli mi budou vyhovovat se mi skutečně nechce 🙁

PeterNR

Načo boty, skús to rovno naboso. Začni postupne. VFF mám, ale väčšinu času aj tak chodím a behám bosý. Začal som tento rok na jar, takže nie som žiadny dlhoročný bosobežec. Ale netreba sa toho báť. Nohy si prekvapivo rýchlo zvyknú.
Behám do 15 km/deň. Cez leto som mal pár krát otlaky kvôli vysokej teplote asfaltu. Nič strašné. Teraz už je chladnejšie, žiadne otlaky. Doteraz som nabehal stovky km, väčšinou po cestách, je na nich menej skla ako na chodníkoch. Zatiaľ len raz mi pichlo do nohy sklo z rozbitej fľaše. Vytiahol som, a bežal ďalej. Pre istotu je dobré mať poruke pinzetu a leukoplast. A na túru do lesa v batohu sandále.
Peter

pipe

Prstové boty mi připadají jako velmi zajímavá varianta, i ty minimalistické botky. Rozhodně bych se nebránil si je na léto, jaro, podzim pořídit, občas jsem s obyčejnými teniskami měl problém, bolela mě klenba. V létě jsem párkrát šel úplně naboso a je to příjemné, relaxační, taková masáž, člověk vnímá teplo dotyk, prostě super.

Co se běhu týče, i v botech běhám přez špičku, běhat přez patu je pro mě bolestivé, otřesy a tak, přez špičku sice více bolí svaly, ale je to o něčem jiném, pružné rychlé lepší….

Na horách poslední dobou oceňuji pohory, na které jsem přešel z „kanad“, je to jako bych předtím chodil boso po střepech a teď jsem se obul. Chodit po horách boso je pro mě už extrém, ale taky sebou většinou tahám dalších 25 kilo mrtvé váhy…

Vikos

Doporučuji si přečíst knihu D. Howella Naboso -Mladá fronta 2012 (pozn. upraveno redakcí). Já ji přelouskal za dva dny – dobře se čte, obsahuje spoustu zajímavých informací. Jinak mám fivefingers, ale stále více chodím bez nich – jen do města mám zatím blok, ale tam na mě už koukají divně i ve fivefingers 🙂

Jan Heřmánek

Botky se mi líbí již delší dobu, ale nevím jestli do nich jít, či ne. Používám ortopedické vložky do bot, protože mám problémy s borcením klenby. Nemohou tyto potíže botky ještě prohloubit? Nebo naopka mohou pomoct? Děkuji

Turista

Náhradní levné řešení = cvičky 🙂
A pro Jana Heřmánka k dalšímu studiu viz třeba zde: http://jtvesely.txt.cz/clanky/89185/dalsi-pokracovani-dotazu-na-problemy-s-pohybovym-ustrojim-iii . Doktoři kteří předepisují vložky na ploché nohy by IMHO měli vrátit diplom… Jediný výsledek dlouhodobého používání vložek je, že svaly na noze a chodidle totálně zleniví a atrofují.

mitau
Turista:

Cvičky jsou sice dobrý typ, ale budou šíleně úzké ve špičce, ne? Přeci jen je důležité i to, aby bota nohu neomezovala ani v jiných směrech než jen v citu povrchu (tj. např. aby nebránila přirozenému roztažení nohy).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: