HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Vybíráte pohorky? Jak správně zvolit typ boty, materiál a jak je v obchodě vyzkoušet?

Vybíráte pohorky? Jak správně zvolit typ boty, materiál a jak je v obchodě vyzkoušet?

Nedávno jsem řešil otázku jaké boty si koupit. Musím přiznat, že je to věda. Jak se v této „džungli“ vyznat se pokusím vysvětlit v následujících řádcích.Předtím, než se začnete zabývat gore-texem, vibramem apod., je nejlepší si říct:

„K čemu já ty boty vlastně potřebuju?“

Boty jsou především k chůzi (nečekaně :-D), i když se dají použít jako otvírák na víno, držák pro vodní dýmku, skrýš na mobil. Původně je však kupujete se záměrem, že v nich budete chodit. Jenže není chůze jako chůze. Je rozdíl, když jdete na jednodenní procházku po Beskydech anebo na dvouměsíční expedici na Pamír. Jako pomocník slouží rozdělení do čtyř respektive šesti základních kategorií (viz níže).

Kategorie pohorek

Kam je nosit

Charakteristika

A

Vhodné na nejlehčí treky, obvykle postačují nízké boty, takže takových pohorek je minimum

Boty v kombinaci textil- kůže, případně celokožené, chcete-li je na zimu. Jedná se o příjemně měkké boty s lehce ohebnou podrážkou

A/B

 

Pevnější boty do lehčích terénů

B

Například na tatranské chodníky nebo alpské stezky

Více fixují kotník, jsou pevnější

B/C

Pro náročný treking, suťoviska apod.

Pevnější boty na treking, mohutná gumová obsázka

C

Vhodné do těžších terénů a na horské lezení, výlet po lesní cestě nebo asfaltu je vyloženě za trest

Tvrdé boty umožňující připnutí poloautomatických maček

D

Dojdete v nich akorát pod skálu, nasadíte si rámové mačky a lezete

Pevná podrážka většinou ještě vyztužená železem, aby se ani trošku neohýbala, vpředu i vzadu výklenky na připnutí rámových maček

 

 

(převzato se svolením hanibal.cz)

 

Výběr patřičné kategorie je opravdu stěžejní záležitostí. Sám mám zkušenost, že v botách kategorie D (La Sportiva Nepal Evo)  je téměř nemožné se pohybovat dva dny v Tatrách. Druhý den večer mě paty tak bolely, že jsem měl sto chutí jít boso. Narážím tím na tvrdost bot, která se do takového terénu prostě nehodí.

Výše zmíněný příklad je jen jedním z mnoha důsledků, se kterými se můžete setkat, pokud nevyberete úměrnou kategorii vašim potřebám.

Materiály

Abyste se v tabulce lépe orientovali, je dobré si něco říct o materiálech, ze kterých je bota ušita.

V dnešní době narazíte v obchodech na dva typy obuvi (co se týče pohorek). Buďto textil/kůže nebo jen kůže. Pojďme si oba typy trochu rozebrat.

1) Textil/kůže - Výhodou této kombinace je především prodyšnost (vhodné pro letní měsíce) a pohodlí. Tyto boty jsou dobré v nenáročných terénech. Tím nemyslím, že si je nemůžete vzít třeba do Tater, Dolomit apod., ale sami časem uvidíte, že textil je více náchylný na potrhání se o ostré skály, takže je vhodný spíše na turistické chodníky. Pokud se budeme bavit o pohodlí, tak je logické, že textil bude více „poddajný“, než kůže, která se musí noze tak trochu přizpůsobit a vytvarovat se.

Boty také nejsou vhodné na několika denní pochody sněhem nebo mokrým prostředím (mokrá tráva, koryta řek), protože promoknou rychleji než celokožené.

2) Kůže - Možná tak trochu tušíte, že pokud chcete zdolávat ty těžší terény a skály, musíte si koupit boty celokožené. Jejich výhodou je stabilita a pevnost nohy, protože jak už jsem se zmínil, boty se vytvarují na vaši nohu. Další plus je životnost oproti kombinaci textil/kůže. Nevýhodou je však váha a cena.

Při zimních výstupech nenechávejte celokožené boty v předsíňce, protože ráno se do nich budete obtížně soukat-kůže zmrzne, nedej bože, když je mokrá.

Pro VHT a do kamenitého terénu je vhodná gumová obsázka, která chrání povrch boty před podřením.Pro VHT a do kamenitého terénu je vhodná gumová obsázka, která chrání povrch boty před podřením.

Membrána

Dnes už je membrána nedílnou součástí většiny pohorek, ať už jsou kožené nebo textil/kůže. Membránou bývá nejčastěji gore-tex, ale už existují i jiné materiály jemu podobné. To je však téma na další článek.

Podrážka

Tady je výběr ze dvou variant (složená nebo z jednoho kusu). Složená je podrážka z více částí. Osobně ji nedoporučuji, protože hrozí větší riziko poškození. Navíc u podrážky z jednoho kusu je po ošoupání možnost výměny.

 

Umíte si boty vyzkoušet?

Možná to zní trochu vtipně, ale samotné „umění“ je boty vyzkoušet.

1) Vezměte si sebou své ponožky, které používáte v pohorkách ( V obchodech sice mívají k dispozici „zkoušecí“, ale přeci jen ideální je mít své). Někdy je dobré si vzít i dvoje, když si pak do bot vlezete, nepříjemný tlak vás upozorní, kde by obuv mohla tlačit.

2) Boty si pevně zašněrujte, a to pěkně od začátku pletení až po kotník.

3) Pokud vyvinete úsilí, abyste se prsty dotýkali stěny obuvi (postavením se na špičky), tak zároveň by měla za patou vzniknout asi 1 cm mezera.

4) Několikrát se projděte po prodejně. Nestyďte se, třeba prodejnu i desetkrát obejděte, v outdoorovém obchodě by měli být lidé, kteří tomu rozumí, takže vás nebudou mít za podivína.

5) V těchto obchodech bývají i trenažéry nebo rampy, kde si můžete zkusit chůzi z kopce a do kopce. Při chůzi z kopce by vás neměly bolet prsty v důsledku tlaku špičky a z kopce by měla být pata fixovaná s minimálním pohybem. Zkuste si také traverzovat.

6) Pokud máte lezecké ambice, tak si několikrát špičkou boty kopněte třeba do schodu, simulujete tím kopání mačkami do ledu.

7) Bota by měla být o nějaký ten kousek větší, protože po celodenním pochodu nebo pohybu ve vysokých nadmořských výškách nohy otékají.

8) Nedělejte kompromisy. Pokud vám je bota nepohodlná už teď, tak je malá šance, že se rozchodí.

 

Další rady:

Počet švů - Méně švů znamená více (většinou). Čím má bota více kusů, ze kterých je sešita, tím je větší riziko protečení.

Uchycení maček - Na některé boty se nedají upnout rámové mačky, ale jen řemínkové. Teď nad tím možná mávnete rukou, ale časem se vaše zájmy mohou ubírat i jiným směrem, než jen turistickým, tak proč si nevybrat boty, které dávají více možností.

Gumové osazení - Některé boty jsou na špičce a z boku ještě obtaženy gumou do výšky zhruba 1 cm nad podrážku. To je výhoda vzhledem k odolnosti boty a zvýšení její životnosti.


06.09.2017, Jan Haráč


Diskuse


Rád bych absolvoval pěší pochod z brna do Terstu, tedy asi l000 km., a to po asfaltkách, lesních pěšinách. Poradíte mi boty? Díky Karel
25. 12. 2012, 16:41:56
jan_harac
Jan
Ahoj, rozhodně nevybírej mezi pohorama, které jsou spíše na ledovec, ledolezení nebo do suťovisek. V tvém případě bych se možná nebál ani trailových bot, protože půjdeš lehkým terénem. Na druhou stranu 1000 km = pořádně těžký batoh. To znamená, že i na lehkém výmolu si můžeš "pěkně" podvrtnout kotník. Takže bych volil nějaké lehčí pohorky s měkčí podrážkou (vzhledem k tomu, že půjdeš hodně po asfaltu).
03. 01. 2013, 09:20:32
Na léto se chystám do Gruzie na Kazbeg, znamená to tedy chůzi s mačkama..podle popisu výše bych to viděla na kategorii B/C kožené - samozřejmě problém je cena - nemáte typ na nějaké konkrétní modely? nebo alespoň které značky byste doporučil? Předem díky Denda
14. 06. 2013, 22:48:59
Mrkni na http://www.dolomitestore.cz/ nejenom že mají bezva výběr, taky ti online poradí. Já jsem vždy spokojená :-)
01. 06. 2015, 13:23:29
Dík za doporučení :)
08. 06. 2015, 15:51:03
Já bych ti doporučil tyto http://www.five-ten.cz/katalog/sportovni-a-trekove-boty-23/boty-guide-tennie-534/guide-tennie-black-asphalt-499/35-5-2177/ jsou pohodlné a uzpůsobené přesně na ten typ túry kterou chceš
18. 06. 2015, 23:49:21

Dobrý den. Mám takový dotaz. Jsem  bezradný při výběru pohorek. Vyzkoušel jsem již několik modelů a vždy mě tlačil zboku mírně malíček. Jinak bota vždy perfektně padla. Zkoušel jsem pohory od Hanwagu. Tato firma má různé druhy kopyt a  to klasické (rovné kopyto),Wide (široké kopyto) a Bunion kopyto(pro vybočený palec).Vždy mě tlačil při zatažení malíček. Dále jsem zkoušel boty od La Sportiva model Karakorum Trek GTX Men. U těchto bot úplně ten samý problém….Dále jsem zkoušel Brecon GTX Men. Tyto boty padly bez jakéhokoliv tlačení, ale pro změnu hodně špatně fixovali kotník. Před těmito problémy jsem vlastnil boty fitwell. Nebyl jediný problém. Až na to že po přejití záruky se boty rozpadly…Prosím o radu. Jsem ochoten si za boty i připlatit. Hlavně že padnou. Je možno si nechat udělat pohorky na míru? Děkuji
19. 10. 2015, 21:21:16
Dušan
Dušan

Viem že je to už rok ale topánky na mieru Vám urobia u makaru v kežmarku..a tie Vám vydržia na ďalších 10 rokov :D http://www.makaraobuv.sk/

17. 10. 2016, 22:01:10
ivana
ivana

poradíte prosim pohorky se širší špicí? znacku, model. aby se  mohla predni cast slapky pohodlne rozlozit a nebyla svirana? asola miluju, ale uz s nima musim skoncit. diky.

13. 07. 2017, 14:12:26

Širší špičku mají podle mě boty od Keenů. Určitě ale nejdřív vyzkoušet :)

31. 08. 2017, 13:45:29
Jirka
Jirka

Boze, to je clanek uplne mimo. Skoro kazda veta je neravdiva nebo jen castecna pravda (vcetne tabulky kategorii bot), opomiji nove trendy a jeste radi zkouseni blbe... Redakce by se obcas mela zamyslet, co vypusti.

Je pisateli znamo, ze v soucasnosti se na trhu objevuji cim dal ve vetsi mire nekombinovane "plastaky", boty bez kuze, pouze z umele textilie? A to az do skupiny C i zateplene zimni? Ze jsou tyto boty opravdu pohodlne a vydrzi i v suti i ledu/snehu hodne, v Tatrach/Aplach/Dolomitech a mnohodenne prechody? Ze se i v nekterych poradnych C botach se da pohodlne chodit i v ceskych lesich a hajich a neboli z toho paty ani nic jineho?

Ze kozene pohorky (min. kategorie B/C a vys) s vysokou obsazkou a GTX podsivkou se malokdy poradne prizpusobi noze, ze kdyz nekde jenom mirne tlaci, tak v terenu za chvili budou tlacit mnohem vice a s velkou pravdepodobnosti naporad?

Ze kdyz nekdo popisovanym zpusobem bude zkouset pohorky, zadelava si na poradne problemy?

Jedna jsem zvedav, jak pisatel v pevne zavazane bote kontroluje pri stani na spickach, ze ma vevnitr 1cm za patou. Navic to je opravdu zalostne malo. A pri chuzi s kopce ne ze prsty nemaji bolet, ony se idealne vubec nemaji dotykat steny boty.Boty se zkouseji tak se zasune noha co nejvice dopredu do nezavazane (!) boty a tak by se mely vejit 2 prsty mezi patu a zadny stenu boty.

Taky bych chtel videt, jak by se v prodejne zatvarili, kdybych v C botech zacal kopat do schodu silou, kterou potrebuji na zakopnuti prednych macek do ledu :-).

Snad jedina rada, se kterou mohu plne souhlasit, ale s raznejsi verzi je, ze pokud bota nekde hoc jen trochu nesedi nebo jenom ji je na noze citit jako mirny tlak (staci pri namaze, napr. s kopce), tak na tu botu je treba okamzite zapomenout

06. 09. 2017, 19:00:43
Kamil
Kamil

Ahoj

na jere jedu do pouště na par dnů (Jordánsko)

poradite boty, budu chodit Písek a skála

diky

24. 02. 2019, 19:09:24
Vojtěch Dvořák, svetoutdooru.cz
Vojtěch Dvořák, svetoutdooru.cz

Dobrý den,

testovali jsme boty i v tomto pouštním prostředí:

https://www.svetoutdooru.cz/boty/37192-recenze-socompa-gtx-dobre-padnouci-trekovy-pritel/

Nechejte se inspirovat.

S pozdravem

Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

25. 02. 2019, 12:29:51

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze