Jak si vybrat mačky

Jak si vybrat mačky

Stoupací železa, jsou nedílnou součástí nejen horolezecké, ale v zimě také turistické výbavy. Od dob, kdy Heinrich Harrer slézal severní stěnu Eigeru (r.1938) s hřebíky natlučenými v botě, urazil jejich vývoj velmi dlouhou cestu. Dnes máme hodně druhů a vyznat se v nich není mnohdy vůbec jednoduché.

K čemu je potřebuji?

Stěžejní otázkou pro výběr maček je: „K čemu je potřebuji?“. Tím je myšleno pro jakou aktivitu je budu používat. Jedním ze základních pravidel pro výběr výbavy zní: „Vybírejte vybavení úměrné vašim aktivitám“. Toto pravidlo ne vždy platí, ale u maček je to bez diskuze. Špatně vybrané mačky mohou mít negativní vliv na rovnováhu a obratný pohyb. Možností je několik – od lehkých maček navržených pro skialpinisty až po robustní pro lezení v ledu.

Pojďme se tedy na jednotlivé tipy podívat:

1) Rámové mačky – Jsou primárně určeny pro lezení v ledu. Může za to jejich pevná konstrukce, která poskytuje oporu při stoupání.

2) Kloubové mačky – jsou nazývány také jako řemínkové nebo turistické. „Příručkově“ jsou definovány na terén do sklonu 40°. Pokud mám být přesnější, tak jejich využití spočívá v chůzi po sněhových polích a firnu (přechodné stádium mezi sněhem a ledem). Kromě širokého využití je jejich další výhodou „pohodlnost“ (v porovnání s rámovými mačkami). To je zapříčiněno jejich „měkčí“ konstrukcí. U některých druhů je tvrdost možné regulovat, a to přímo ve spoji.

+Lehké duralové mačky – Pro tuto podskupinu je typická nízká hmotnost, která je způsobena duralovou konstrukcí (slitina hliníku). Jsou vhodné pro ty, kteří kladou velké nároky na váhu a zároveň se nepohybují v náročném terénu. Jsou tedy ideální volbou pro skialpinisty.

++Polokloubové mačky – Jedná se o jakéhosi hybrida mezi kloubovými a rámovými mačkami. Pro jejich definici je vhodné zmínit tuto frázi: „Spojuje výhody a nevýhody obou variant provedení“. V rámovém uspořádání se dají dobře použít na lezení v ledu, ale nemohou konkurovat speciálně konstruovaným rámovým mačkám. Ve volném uspořádání se používají na chůzi nebo mixové lezení.

Jak si je na boty připevním?

Další na co se musíme ohlížet je, jaké máme boty, protože ne všechny druhy maček se hodí na všechny druhy bot. Tím se dostáváme k několika variantám způsobu upevnění.

1) Univerzální plastové úchyty

Na patě i špičce jsou mačky opatřeny jakýmisi „plastovými účky“, které po stažení řemínku pevně obejmou botu. Tento systém upevníte na každou turistickou obuv. Chvíli může trvat, než se naučíte řemínky vázat, ale časem oceníte univerzálnost.

2) Plastový úchyt na špici – rychloupínací pata
Toto řešení už není vhodné pro všechny typy obuvi. Pata boty musí byt opatřena zářezem, do kterého přesně zapadne plastový kolík. Uchycení přes špičku je opět prostřednictvím řemínků, které se provléknou přes „účko“.

3) Ocelová hrazdička vpředu – rychloupínací pata
Toto uchycení je velmi pevné a specifické co se týče výběru obuvi. Hodí se jen pro boty kategorie C-D, D anebo skelety. S předešlým systémem uchycení jej spojuje rychloupínací pata, ale rozdíl je v řešení špičky. Ta využívá ocelovou hrazdičku, pro kterou je rovněž potřebná speciálně tvarovaná špička boty se zářezem. Využití je pro lezení v kolmém ledu, mixech a drytoolingu (lezení na ledu a skále).

Tipy:

„Vyhazováky“ proti nabalování sněhu (antisnow) – Je dobré je mít. Jen málo věcí je otravnějších, než co druhý krok oklepávat sněhové „botičky“. Koupíte je v každém lepším outdoor obchodě, ale také jsou dodávány přímo k mačkám.

Broušení hrotů – Čas od času je dobré si hroty nabrousit. Používejte k tomu jemný pilník. Broušení provádějte pomalu, ne jako byste utíkali z kriminálu. Pokud se materiál příliš zahřeje, může to oslabit jeho strukturu. Nikdy nepoužívejte brusku!

Obal na mačky – Tohle „pouzdro“ je opravdu dobré si pořídit, protože mačky na volno můžou způsobit velkou paseku (potrhání krosny, oblečení, poranění). Mačky, které nejsou v pouzdře, budou také velmi neskladné.

Koroze – Ano, mačky jsou jen kus železa, ale právě proto je třeba udržovat je suché. Z výroby jsou mačky opatřeny antikorozním nátěrem, ale ten časem oprýská a pokud je neosušíte, začnou rezivět.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: