Jak na výběr dětského nosítka neboli krosničky

Jak na výběr dětského nosítka neboli krosničky

Jak vybírat a od jakého věku dítěte používat dětské krosničky? Připravili jsme seriál několika článků, ve kterých se budeme zabývat problematikou krosniček včetně názoru odborníků. Součástí seriálu bude také jeden z nejrozsáhlejších testů celkem sedmi typů dětských krosniček.

Různá dětská nosítka umožňují aktivním rodičům brát s sebou dítě na vycházky a výlety. V našich končinách se často setkáme také s pojmem dětská sedačka nebo krosnička. Rozhodli jsme se používat název dětské nosítko, protože jednak více odpovídá v anglosaských zemích běžně používanému výrazu „baby carrier“, jednak také mnohem více odpovídá funkci. V neposlední řadě je pojem dětská sedačka vnímán spíše směrem k autosedačkám a jiným „nemobilním“ sedačkám pro děti.

Pozn. redakce: článek se nevěnuje látkovým nosítkům.

Od kdy nosítko používat?

Nosítka se prodávají v různých velikostech, konfiguracích, s různým množstvím doplňků a v různých barvách. Vyplatí se vybírat nejen podle vzhledu. Důležité je aby nosítko vyhovovalo vašemu dítěti a poskytovalo mu komfort i při dlouhodobějším používání. Nosítko je možné používat zhruba od 9 měsíců věku dítěte. Přesněji od té chvíle, kdy dítě již může bez asistence samo sedět a dokáže držet hlavu vzpřímenou. Mladší děti ještě nemají dostatečně vyvinuté zádové svaly a „hroutí“se a použití nosítka by mohlo ohrozit jejich zdravý vývoj. Horní věková hranice závisí na růstu a vývoji vašeho dítěte a pohybuje se mezi 3 a 5 roky. Lékaři doporučují neuspěchat použití nosítka, nedělat dlouhé výlety a co nejčastěji přerušovat pobyt dítěte v nosítku. Pokud si nejste jisti, vyplatí se konzultace s pediatrem.

Nosnost a její záludnosti

Jedním (nikoliv jediným!) z důležitých parametrů při nákupu nosítka je jeho nosnost. Všechna dětská nosítka mají svou maximální nosnost. Do té výrobce může a nemusí započítat vlastní hmotnost nosítka s rámem a třeba i cokoliv dalšího co ponesete a nosítko dokáže pojmout. V praxi je proto nosnost nosítka je tak trochu zapeklitý údaj, protože každý výrobce udává nosnost podle jiných pravidel. Potom dochází k tomu, že pokud zákazník hledí na nosnost jako na jediný důležitý parametr (což jistě není dobře), může být skutečná nosnost vybraného nosítka stejná nebo dokonce i nižší než u nosítek jiných výrobců.

Co říká norma

Na dětská nosítka existuje evropská norma EN 13209-1 z 22.7.2004, která pojednává o bezpečnostních požadavcích kladených na nosítka a testovacích metodách, kterými jsou nosítka zkoušena. Norma se týká nosítek s pevným rámem určených pro děti, které již bez cizí pomoci dokáží sedět (zhruba od 9 měsíců věku). Norma zkoumá zejména, zda použité materiály neobsahují vetší než povolené množství nebezpečných látek, jejich hořlavost, snadnost údržby, srážlivost a konstrukční provedení jednotlivých částí. Norma nepřipouští žádné ostré hrany a otvory, kam by mohlo dítě strčit prstíky. V testech je pak zkoušena mechanická odolnost konstrukce, popruhů, spon a zapínacích mechanismů, stabilita nosítka. Jako testovací objekt je použita figurína dítěte o hmotnosti 15 kg. V případě, že výrobce deklaruje max. hmotnost vyšší, je použita figurína o této hmotnosti. V neposledním norma pojednává, jaké bezpečnostní informace mají být u nosítek přiloženy.

Pokud výrobek všem nárokům normy vyhovuje, je na něm zřetelně umístěno označení této normy. Tuto normu musí respektovat všechny členské země EU. V praxi se tak setkáme s nosítky označenými touto normou, případně přímo normou země, ze které pochází, nejčastěji německými TÜV a GS (Geprüfte Sicherheit). Pokud je nosítko označeno značkou GS, znamená to, že splňuje veškeré požadavky zmíněné evropské normy a navíc další požadavky země, kde je certifikace vydávána, tedy Německa. Při koupi nosítka proto rozhodně v rámci zajištění bezpečnosti svého dítěte žádejte výrobek, který je označen normou EN 13209-1 nebo certifikací GS.

Vybavenost nosítek

Dětská nosítka mají zádový a nosný systém řešen stejně jako batohy. Ostatně dítě v nosítku a průměrně naložený batoh váží velice podobně. Setkáme se tedy s nosítky s pevnými zády, ale i s těmi s nastavitelnými zády. Pak je dobré vyzkoušet jak nosný systém nosítka padne tomu, kdo bude dítě nosit, a případně jej nastavit tak, aby maximálně vyhovoval ergonomii nošení podobně jako u batohů.

Nosítka disponují různým počtem různě velkých kapes a úložných míst, které se vám hodí pro transport lahví s pitím, jídla, plenek, hraček a dalších drobností. Rozmyslete si, kde a jak budete nosítko nejčastěji používat a zauvažujte nad tím, co všechno s sebou nutně budete potřebovat nosit. Podle toho si vyberte to nosítko, jehož počet kapes vám vyhovuje. Někdo může dát přednost více menším kapsám, jiný zase jen dvěma velkým kapsám, dalšímu stačí jedna velká. Zkrátka, zde se projeví každého individuální potřeba a náhled. Rozhodovat mohou i takové detaily, které nemusí být na první pohled zřejmé. Pokud je kapsička na láhev s nápojem provedena ze síťoviny, tak do ní můžete umístit i libovolné jiné předměty. U kapsičky se dnem s dvěma překříženými popruhy už by vám propadly.

Častým příslušenstvím nosítek je také stříška proti slunci, větru a částečně i dešti. Ta zajistí, že i vaše dítko, které si s oblibou sundává pokrývku hlavy, zůstane neustále chráněno jak před sluncem tak i částečně před větrem.

Jako další praktické příslušenství jmenujme například přebalovací podložku (přebalovačku), nákrčník nebo pláštěnku. Přebalovačka umožní takřka kdekoliv bezpečně a pohodlně uvést dítko do pohody a suchého stavu, nákrčník zase zlepšuje komfort sezení a držení hlavy dítěte. Nákrčník je dobrý zejména, když dítě spí, aby mu nepadala hlava. Ve většině ostatních případů jej můžeme sundat. Výrobci počítají také s tím, že dítko rádo pouští z rukou cokoliv a kdykoliv i v ten nejméně vhodný okamžik, a tak na nosítkách najdeme většinou velké množství různých oček a úchytů, do kterých lze upnout dětské hračky, láhve s pitím, ale například i zmíněný nákrčník.

Při koupi nosítka zohledněte příslušenství, které je již v ceně, případně se informujte na možnosti jeho pozdějšího dokoupení a ceny. Na trhu jsou nosítka, která již mají veškeré nebo částečné příslušenství v ceně, ale jsou i taková, která se prodávají v základním provedení a vybrané příslušenství je nutné dokoupit, případně taková, ke kterým žádné příslušenství neexistuje.

Provedení nosítek

Základní modely nosítek s částečnou rámovou konstrukcí nebo bez ní jsou určeny spíše pro krátké vycházky a výlety po městě. Nosítka jsou málo polstrovaná, často mají jednoduché a minimálně vyměkčené ramenní popruhy pro dítě i osobu nesoucí nosítko a jsou poměrně lehká. Ve většině případů mají také aspoň jednu kapsu na věci. Plusem je vyjímatelná sedačka dítěte vyrobená nejlépe z materiálu který lze snadno omývat (nylon).

Pro náročnější výlety a túry jsou na trhu bohatěji vybavená nosítka, v provedení a z materiálů lépe odolávajících opotřebení. Poznáme je podle promyšlené duralové konstrukce, anatomického a vyměkčeného provedení vybraných dílů včetně sedačky pro dítě, bederního pásu a ramenních popruhů. Umožňují také nastavení nosného systému i sedačky dítěte a mají několik různých kapes. Důležitý je systém upnutí dítěte, který by měl být bezpečný za všech okolností. Duralová konstrukce má ve spodní části výklopný díl, který umožňuje samotnému nosítku stabilně stát na zemi i s dítětem uvnitř. Pokud se ale dítě rozhodne intenzivně hýbat do stran, může být tato stabilita nedostatečná a hrozí převrácení nosítka i s dítětem. Možnost postavení nosítka na zem umožňuje snadnější vyjmutí dítěte z nosítka a opětné posazení jedinou osobou bez cizí pomoci a také snadnější naložení na záda. Samonosnost nosítka umožňuje mít dočasně volné ruce, rozhodně však neponechávejte dítě takto bez dozoru.

Příbuznost nosítek a batohů se odráží i na provedení spojovacích a stahovacích prvků a přezek. Na lepších nosítkách jsou tak použity kvalitní značkové spony a přezky (např. Nexus) a zipy (např. YKK). Vybrané přezky mohou být opatřeny pojistkou proti nechtěnému rozepnutí, podobně jako tomu je třeba s dětskou pojistkou u dveří auta.

Příprava na používání a doporučení

Před vlastním použitím nosítka řádně prostudujte návod. Seznamte se s veškerými možnostmi nastavení a proveďte seřízení nosítka v klidu domova. Základní seřízení nosného systému proveďte s prázdným nosítkem. Nosítko se vám bude mnohem příjemněji seřizovat pokud v něm nebude pohybující se dítě. Pokud chcete, můžete během seřizování simulovat zatížení vhodným předmětem umístěným do nosítka. Uvádí se, že zhruba 80% váhy by mělo být na bedrech a zbývajících 20% na ramennou.

Poté umístěte dítě do nosítka a upravte nastavení sedačky pro dítě. Upravujte tak dlouho dokud nebudete spokojeni. Vlastní sedačka – sedací díl pro dítě, by měla být nastavena tak, aby dítě, pokud stojí na rámu, nemohlo z nosítka vypadnout. Nasazování a sundávání nosítka s dítětem je věcí praxe. Ze začátku je jistější, když vám někdo asistuje. Nasazovat nosítko lze jeho postavením na vhodné vyvýšené místo, nebo s dostatečnou praxí zvednutím a opřením o koleno za současného nasazení ramenního popruhu. Tedy úplně stejně, jako jste to pravděpodobně zvyklí dělat s opravdu těžkým batohem.

Než si nosítko s dítětem nasadíte na záda, vždy zkontrolujte zda je dítě v nosítku upnuté všemi dostupnými prostředky, které dává výrobce k dispozici! Natrénujte si také sklopení dolní podpěrné konstrukce, abyste zbytečně neohrožovali své okolí. Není od věci si v klidu natrénovat i nasazení stříšky, stejně jako použití pláštěnky, ještě před tím než vás překvapí změna počasí. Ne vždy to jde totiž zcela intuitivně a snadno. Zasouvání konstrukce stříšky do tunýlků na nosítku vám půjde mnohem lépe a bez zbytečně ztracených nervů, pokud tunýlky před prvním použitím „projedete“ třeba propiskou nebo tužkou vhodného průměru.

Pak už jen pamatujte, že na zádech máte dítě, které se pohybuje a ne jen batoh plný lan, kterému nevadí nějaká ta větev, o kterou zavadí. Neměli byste se zejména prudce předklánět, je mnohem lepší jít mírně „do kolen“. Výborným pomocníkem k udržení stability mohou být teleskopické hůlky. Pokud je to nutné a situace to vyžaduje, nebojte se kohokoliv požádat o pomoc při manipulaci s nosítkem s dítětem.

Text vyšel ve zkrácnené podobě v bulletinu Svět outdooru Novinky jaro 2006

Zkušenosti čtenářů

Jura

Páni, kde jsou doby doma lepených sedaček z duralových trubek.

Hana

Nechci tady házet strašáky, také chceme naše dítě nosit na zádech v nosítku, ale ne od půl roku!Ocituji ze dvou knih odborníků ohledně sezení dětí – do nosítka ve svislé poloze se totiž mají dávat skutečně jen děti, které se v sedu SAMY udrží, ne když se teprve v půl roce zvedají a někdo je podepře:

„Absolutní většina dětí se samostatně posazuje okolo devátého měsíce. Nikoliv, jak se ještě někde traduje okolo šestého – to jen pár čiperných drobných jedinců obvykle ženského rodu“. (Petr Karger:Péče o dítě do 3. let)

„Dítě se rodí s neposíleným zádovým svalstvem. Hlavička je v poměru k tělíčku velká a těžká……Váha hlavičky způsobuje svým tlakem proti podložené pánvi nežádoucí vychýlení páteře do tvaru skoliózy, zvýšené lordózy, nebo kyfózy. Známe případ, kdy sportovně založení rodiče vzali na polodenní výlet do hor své několikatýdenní dítě, které otec nesl ve svislé poloze v „klokance“. Výsledná blokáda krční páteře dítěte si vyžádala čtrnáctidenní hospitalizaci s následnou dlouhodobou rehabilitací…… Dokud dítě opravdu samostatně nesedí…. není žádoucí nosit jej ve svislých polohách.“ (Eva Kiedroňová: Něžná náruč rodičů)

Petr Macháček

Dobrý den. Děkujeme za připomínku. Máte naprostou pravdu. Proto je také v článku to „zhruba“ a následné upřesnění od kdy lze dítě do nosítka umístit. V praxi to bývá okolo 9 měsíce. Samozřejmě je to individuální údaj. Máme připravený k publikování i odborný názor lékaře který budeme publikovat v nejbližších dnech.

[email protected]

Nosítka jsou dobrá věc. Sami máme malé dítko a neradi ho necháváme u babičky. Chceme s ním trávit veškerý svůj čas a těžko bychom lezli do skal s kočárem. Tenhle výmysl opravdu stojí za to. Tak jako šátky neboli klokanky, na ty nedam taky dopustit.

Paja

naš Ondra se sám poprvé postavil v 5,5 měsících takže je to fakt individuální, a plná chuze v10.5 měsících bez pomocí a chodítek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: