Čelovky ve vývinu

Čelovky ve vývinu

Žárovkovým čelovkám odzvonilo a z široké nabídky LED čelovek si dnes na trhu vybere opravdu každý, přesně podle svého gusta. Pozornost výrobců se obrací např. na plynule měnitelný zoom nebo výkon a také na co nejvhodnější rozprostření světelné stopy…

Žárovkovým čelovkám odzvonilo a z široké nabídky LED čelovek si dnes na trhu vybere opravdu každý, přesně podle svého gusta. Pozornost výrobců se obrací např. na to, jak zlepšit výdrž, což neznamená nic jiného, než dosažení lepší účinnosti nebo také měrného výkonu LED diod v čelovkách použitých.

Laicky řečeno, hledá se cesta jak vytěžit více světla při stejném množství dodané energie. Čelovky totiž dnes disponují pro většinu outdoorových aktivit dostatečným světelným výkonem a honba za ještě větším postrádá smysl. Aktuálně se podařilo v laboratořích jednoho z výrobců výkonných LED, firmy Cree, dosáhnout u bílé LED měrného výkonu 208 lm/W, což převedeno do srozumitelnější mluvy znamená účinnost zhruba 30 % (30 % dodané energie se přemění na světlo a zbylých 70 % se přemění na teplo). Komu by se to zdálo málo, tak pro srovnání snad dodejme, že klasická domácí 100W žárovka na 220 V, které už díky nařízení EU zvoní hrana, má účinnost okolo 2 %. Výkonné LED (Cree, Luxeon, Nichia), dnes sériově používané v čelovkách, mají měrný výkon do 100 lm/W (t.j. účinnost do 15 %).

Podobně se snaží i výrobci akumulátorů. Díky technologickému pokroku v posledních měsících se dost možná brzo dočkáme lithium-iontových akumulátorů, které při stále stejných rozměrech nabídnou až o 50 % větší kapacitu (jako příklad uveďme typ Panasonic 18650).

Že by čelovky uváděné na trh poslední dobou opravdu nic nového nenabízely? Ale kdepak. Několik inovací určitě najdeme. Konkrétně je můžeme shrnout do tří oblastí:

Plynule měnitelný fokus (zoom)

Na přelomu let 2007 a 2008 se na trhu objevilo několik prototypů čelovek, které nabídly plynule měnitelný zoom – proměnlivou optiku, díky které je možné plynule regulovat průměr světelné stopy v určitém rozsahu (zhruba od 5 do 45 °, podle výrobce). U takových čelovek je možné plynule nastavit světelný paprsek, od směrování v úzkém paprsku pro daleký dosvit až po jeho maximální rozšíření a nasvícení širokého bezprostřední okolí. Šířku světelné stopy a směrování paprsku si tak mohu nastavit zcela podle svých aktuálních potřeb. Odpadá tím použití různých rozptylek, které se musely nasazovat nebo předsouvat před reflektor do dálky intenzivně svítící výkonné čelovky v momentě, kdy si uživatel chtěl šetrně posvítit na své nejbližší okolí. Například při vaření, manipulaci ve stanu apod. Mezi zástupce takových čelovek patří například eGear HL-130 Focus Control Plus, Led Lenser H7 a H7R, Mamut X-Zoom nebo MacTronic HLS-K3 Focus Eye.

Plynule měnitelný světelný výkon

Analogicky k plynule měnitelnému fokusu se nabízí i plynule měnitelný světelný výkon. Je podezřelé, že to někoho nenapadlo dříve. Konec přepínání mezi natvrdo zvolenými úrovněmi výkonu od výrobce. Aktuálně (leden 2010) tuto možnost nabízí, pokud vím, jen jediná čelovka na trhu, německá Led Lenser H7. Páčkou na bateriovém pouzdře jde plynule měnit světelný výkon od nuly (prakticky od 10 %) do 100 %. Tím pádem si vždy nastavím přesně takový výkon, který mi v aktuální chvíli vyhovuje nebo jaký potřebuju, a velice rychle, ale zároveň jemně a citlivě si mohu „přidat“ nebo „ubrat“. Abych byl ale spravedlivý, firma Petzl přišla už v roce 2008 s něčím tak trochu podobným výše popisované plynulé regulaci. Jednalo se o inovovanou čelovku Myo RXP, u které je možné nastavit si světelný výkon v jednotlivých režimech podle vlastního uvážení (v deseti stupních).

Inteligentní rozprostření světelné stopy

Do třetice se podíváme na poslední ze zásadnějších inovací, kterou nalezneme zejména u výkonnějších čelovek. Určitě to znáte. Je černočerná noc nebo vánice, vy hledáte cestu nebo nějaký orientační bod nebo cíl a vaše výkonná čelovka vypaluje do tmy ostře ohraničený, obvykle úzce směrovaný světelný kužel. Jestli náhodou není to, co hledáte, o deset metrů ve tmě vpravo nebo vlevo, netušíte, ba ani nevidíte, a tak neustále házíte hlavou sem a tam, doleva a doprava. Jak snadné je minout malou bivakovací boudu! Zkrátka, vaše periferní vidění nemá šanci se uplatnit. Doplatit na to můžete, byť jen časově, i při nevinném nočním orientačním běhu.

Švédská Silva přišla s technologií Intelligent Light®, která kombinuje doširoka rozprostřené světlo s do dálky úzce směrovaným světelným kuželem. Přestože je důraz kladem právě na do dálky směrovaný a intenzivní světelný kužel, i periferní vidění dostává šanci díky chytře a citlivě doširoka nasvícenému okolí. Takové inteligentně rozložené světelné stopy je dosaženo zpravidla za pomoci několika LED, z nichž každá má na starosti specifickou část světelné stopy. U jmenované značky Silva touto technologií disponuje výkonný model Alpha. Podobně „inteligentně“ rozprostřenou světelnou stopu má i čelovka Petzl Ultra, u které se na celkové světelné stopě podílí dokonce šest výkonných LED.

Každým rokem se objeví nějaké zajímavé technické řešení, které posune svět čelovek zase o kousek dál. Nemusíme se bát, že by tento trend ustal, čelovky se budou i nadále měnit, inovovat a nabízet nová řešení i novinky z vývojových laboratoří. Budeme se těšit, co přinese další rok.

© Svět outdooru, červenec 2010, článek byl převzatý z ročenky Malý Průvodce 2010, text Petr Macháček, foto Petr Macháček a výrobce

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

M. Sluka

Největším problémem u výkonných ledek je chlazení. Standardní řešení, kdy se po dosažení kritické teploty redukuje výkon, pěkně otráví někoho, kdo je na co nejvýkonnějším světle plně závislý, napr. záchranáře. Jediné LED světlo, které znám a které nemá problémy s chlazením je Scurion. http://www.scurion.ch. To je vlastnost daleko důležitější, než všechny další vychytávky.

BTW ůhel světla dostatečný na to, aby periferní vidění fungovalo jak má, je kritický pro pohyb ve složitém a nebezpečném terénu. Stejně tak jako teplejší světlo (3700 K) protože lépe funguje podvědomý odhad vzdálenosti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: