HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek, další outdoorové obuvi a oblečení

V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek, další outdoorové obuvi a oblečení

Správná impregnace pohorek, trekových bot a outdoorového oblečení může výrazně prodloužit jejich životnost. Jsou ideální spreje, vosky nebo impregnační prací prostředky? A jakou impreganaci použít na boty a oblečení s membránou?Právě v podzimním sychravém počasí oceníme nepromokavost bot i oblečení nejvíc. V nejrůznějších článcích se setkáváme s množstvím tvrzení, která jsou často nepřesná a také poplatná marketingovým snahám výrobců vybavení i impregnačních prostředků. V našem článku se dozvíte proč, jak a popřípadě čím impregnovat jednotlivé materiály a na co si dát pozor u vybavení s membránou.

Péče o obuv

Slovo impregnace je spojováno velmi často pouze s ochranou proti pronikání vody a vlhkosti. Obuv se skládá z mnoha různých materiálů (useň, textil, pryž, syntetika) a u některých z nich je cílem údržby nejen zajištění vodoodpudivosti, ale i prodloužení životnosti. Péče o jednotlivé materiály, z nichž se obuv skládá, má své specifické požadavky.

Druhy usně

Slovem kůže bychom měli označovat pouze prvotní, nezušlechtěnou surovinu. Materiál, který se používá k výrobě obuvi, se správně nazývá useň. Useň vzniká zpracováním kůží v koželužnách. Pro výrobu outdoorové obuvi se téměř výhradně používá hovězina, tedy useň získaná z kůže býků a krav.

Kůže má vrstevnatou strukturu, na vnějším povrchu je pokožka, pod ní je tzv. škára, a nejspodnější vrstvou je podkoží. Podkoží je z velké části tvořeno tukovými buňkami a během zpracování v koželužně je tato část odstraněna. Škára je několik mm silná, pružná a pevná střední vrstva kůže. Hlavní stavební složky škáry jsou kolagen a elastin, pojivová vlákna, která zajišťují sílu a pružnost. Tato vlákna jsou u živého organismu obklopena gelovitou hmotou s obsahem kyseliny hyaluronové, která má vysokou schopnost vázat vodu a pomáhá udržet objem kůže.

Struktura kolagenových vláken v usni.Struktura kolagenových vláken v usni.

Zpracování kůže na useň je velmi složitý a komplexní proces, při kterém se z kůže nejprve odstraní všechny živočišné tuky a následně zajistí, aby i po odstranění tuků kolagenová vlákna škáry po sobě klouzala, což je nutné pro zajištění pružnosti a vláčnosti usně. Hovězí useň má obvykle tloušťku 6-8 mm a během technologického zpracování se štěpí na vysoce kvalitní svrchní část a levnější spodní část, tzv. štípenku. U usní používaných pro outdoorovou obuv se provádí hydrofobizace, která zajišťuje nesmáčivost kolagenových vláken a brání pronikání vody mezi kolagenovými vlákny do usně.

Máčením usně při současném mechanickém ohýbání dochází k vytlačování maziv mezi kolagenovými vlákny a následné vysušení usně způsobuje její tvrdnutí. Smyslem údržby obuvi je nejen udržet požadovaný vzhled usně, ale také doplnit tato ztracená maziva. Jen tak můžeme předcházet ztvrdnutí usně a zajistit dlouhodobě udržení její optimální pružnosti. Při užívání obuvi dochází k mechanickému obrušování povrchu usně a povrch se stává méně odolný vůči pronikání vody do struktury usně. Proto je třeba údržbou obnovovat i vodoodpudivost povrchu usně.

 

Vysušený nubuk i jiné druhy usně ztrácí svou pružnost a můžou začít praskat.Vysušený nubuk i jiné druhy usně ztrácí svou pružnost a můžou začít praskat.

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku

Záleží na typu usně

Čím předcházet ztvrdnutí usně a zajistit dlouhodobě udržení její optimální pružnosti, to závisí do značné míry na typu usně, ze které je obuv vyrobena.  U outdoorové obuvi se můžeme setkat s těmito druhy usně:

  • svrchní useň s hlazeným povrchem
  • svrchní useň s broušeným povrchem, tzv. nubuk, vyznačující se sametově matným povrchem
  • svrchní useň obrácená štěpeným povrchem ven, tzv. velur
  • spodní část usně, tzv. štípenka nebo semiš

Semiš a velur mají velmi podobný matný vzhled s charakteristickou vláknitou strukturou. Povrch je oproti nubuku hrubší a nasákavější, což na jedné straně vyvolává potřebu častější impregnace, na druhé straně však usnadňuje pronikání impregnace do usně.

Ne každý přípravek na obuv z usně je vhodný pro outdoorovou obuv, při jeho výběru proto dejte pozor.Ne každý přípravek na obuv z usně je vhodný pro outdoorovou obuv, při jeho výběru proto dejte pozor.

Ošetření obuvi v kostce
Boty z hlazené usně můžeme ošetřovat všemi typy přípravků na outdoorovou obuv. Pro nubukové, velurové a semišové boty bychom si měli vybírat s ohledem na námi požadovaný výsledný vzhled.  Při výběru přípravku dejte pozor, zda je určený i na boty s membránou. Voskové přípravky stačí používat 1x za 30 dní nošení bot, gelové a krémové 1x za každých 14 dní nošení a sprejové 1x za 7 dní nošení. Fluorokarbonovou impregnaci je navíc třeba obnovit po každém namočení obuvi. Ošetření na bázi nanotechnologií slouží u obuvi jako doplňková impregnace.  Sprejové přípravky je možné použít i na textilní části obuvi. 
Odvětrání (dýchání) outdoorové obuvi je zajištěno konstrukčně systémem aktivní ventilace. Na tento systém nemá metodika údržby obuvi žádný vliv.

Specifické ošetření pro outdoorovou obuv

K promazání usně do hloubky se užívají syntetické i přírodní tuky a oleje. Je třeba si uvědomit, že požadavek vláčnosti usní u vycházkové obuvi je mnohem vyšší než u obuvi outdoorové, kde se vyžaduje useň tužší, pevně držící tvar a lépe odolávající mechanickému poškození. Pokud použijeme pro ošetření outdoorové obuvi přípravky určené pro ošetření vycházkové obuvi s vysokým obsahem přírodních olejů a živočišných tuků, můžeme způsobit nadměrné změkčení usně a také urychlit vyplavování hydrofobizačních přísad. Proto na outdoorovou obuv používáme jen přípravky k tomu určené.

Ošetření a impregnace není totéž

Tyto přípravky obsahují obvykle syntetické oleje a tuky na bázi silikonových nebo fluorokarbonových polymerů, případně parafíny nebo včelí vosk. Pokud obsahují přírodní oleje, je jejich podíl velmi nízký. Silikonové i fluorokarbonové přípravky zajišťují jak promazání kolagenových vláken, tak i vodoodpudivost usně. Přírodní vosky a parafíny zajišťují velmi dobře vodoodpudivost usně, ale samy o sobě nestačí k hloubkovému promazání kolagenových vláken. Proto voskové přípravky obsahují i určité procento syntetických olejů.

U bot vyrobených z usně je správná péče důležitá nejen pro zachování voděodolnosti, ale i pružnosti materiálu.U bot vyrobených z usně je správná péče důležitá nejen pro zachování voděodolnosti, ale i pružnosti materiálu.

Fluorokarbonové přípravky odpuzují vodu i přírodní a syntetické tuky. Jejich transport do hloubky mezi kolagenová vlákna velmi usnadňuje voda. Aby nebyly zpětně vodou vyplavovány, mělo by po jejich proniknutí do struktury usně dojít k jejich polymeraci, například zvýšenou teplotou. Dokonalou polymeraci obvykle není možné zajistit, proto je třeba fluorokarbonové přípravky nanášet po každém namočení usně.  Nevýhodou je tedy krátkodobost impregnace a nutnost jejího častého opakování. Doporučuje se impregnovat 1x týdně a vždy po namočení usně.  Impregnaci s výhodou provádíme na vlhkou useň. Sprejové přípravky na bázi fluorokarbonů zachovávají matný vzhled i barevný odstín usní, včetně nubuku, veluru a semiše. Gelové přípravky useň postupně ztmavují, i když zachovávají matný vzhled.

Pozor na prodyšnost membrány!

Silikonové přípravky odpuzují vodu, ale neodpuzují přírodní a syntetické tuky.  Mají velmi dobrou adhezi k usni i textilu, jejich působení je tedy dlouhodobější. Sprejové přípravky zachovávají matný vzhled nubuku, veluru i semiše, gelové useň ztmavují, díky dlouhému ulpění je ztmavení nevratné. Silikonové přípravky, pokud mohou proniknout až k prodyšné membráně, jsou schopny na ní ulpět a snížit její prodyšnost. Proto se nedoporučuje na membránovou obuv silikonové přípravky aplikovat. Výrobci impregnací proto kombinují více typů hydrofobních látek. Existují přípravky se sníženým obsahem silikonových polymerů, které prodyšnost membrány nenarušují. Při výběru impregnace si zkontrolujte, zda ji výrobce doporučuje i na membránovou obuv.

Zvláštní pozornost je potřeba věnovat vybavení s membránou. Při použití nesprávných přípravků se může snížit její prodyšnost. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat vybavení s membránou. Při použití nesprávných přípravků se může snížit její prodyšnost.

Boty nefénujte!

Přípravky na bázi vosků mají nejdelší účinnost a kvalitně botu ošetřují. U nubuku, veluru i semiše nevratně mění vzhled usně na tmavší a lesklý. Voskové přípravky jsou ideálním řešením pro ošetření obuvi s hlazenou usní.  Napouštění obuvi voskem za tepla pomocí fénu nebo trouby je nevhodné hlavně ze dvou důvodů. Zvýšenou teplotou obuv poškozujeme, zejména lepené spoje a pryžové díly. Za druhé vosk, i když pronikne mezi vlákna usně, nezajišuje dokonale kluznost jako přípravky s oleji. Moderní přípravky s obsahem vosku obsahují těkavá rozpouštědla, která umožňují kvalitní aplikaci za studena, a navíc obsahují i určité procento olejů, které slouží k promazání kolagenových vláken usně.

Impregnace na bázi nanotechnologií využívají nesmáčivost povrchu, na němž jsou vytvořeny nerovnosti v rozměru jednotek a desítek nanometrů. Přípravky, které tyto nerovnosti vytvářejí, zaručují pouze odpudivost povrchu pro vodu, tuky, oleje a nečistoty. Z toho je zřejmé, že se po jejich nanesení nedá zajistit hloubkové promazání kolagenových vláken usně. Jejich použití je tedy vhodné pouze jako následný krok po provedení hloubkového ošetření, kdy nanopřípravek pouze zesílí vodoodpudivost povrchu. Nanesené nanopřípravky nepronikají do hloubky usně a během používání obuvi jsou z povrchu mechanicky odstraňovány. Obvykle na povrchu vydrží asi 10 dní nošení.

Ukázka nesmáčivosti povrchu s nanovýstupky.Ukázka nesmáčivosti povrchu s nanovýstupky.


Impregnace textilií

Textilní materiály impregnujeme proti pronikání vlhkosti. Jelikož od tkanin a pletenin požadujeme zároveň prodyšnost zevnitř ven, neměly by být impregnační přípravky nanášeny z vnitřní strany. Tento požadavek výrazně diskriminuje vpírané impregnace, které jsou nanášeny během praní i na rubovou stranu.

Být v suchu. To základní pravidlo pobytu na horách.Být v suchu. To základní pravidlo pobytu na horách.

Impregnujeme nejen textil na oděvech, ale i technické textilie na batozích, taškách, stanech a krycích plachtách. U stanů, batohů a plachet je mnohdy otázka vodonepropustnosti spojená s impregnací švů. Zde se s výhodou používají přípravky na bázi polyuretanových polymerů, které existují jak ve směsi s organickými rozpouštědly, tak na vodní bázi.

Zachování prodyšnosti membrány

Určité odlišnosti platí pro sendvičové materiály s prodyšnou vodonepropustnou membránou. Smyslem impregnace je ve většině případů omezit nasákavost textilního materiálu a omezit pronikání vlhkosti dovnitř. U sendvičových struktur s membránou impregnace vnějšího povrchu zajišťuje i prodyšnost membrány za deště. Pokud by vnější textilie byla nasáklá vodou, byla by neprodyšná a prodyšnost membrány by nemohla být využita. Pro impregnaci membránových sendvičových tkanin není vhodné používat silikonové impregnace kvůli ulpívání silikonových složek na membráně, což bylo popsáno už u ošetření obuvi. Vhodné přípravky jsou nástřikové impregnace na bázi fluorokarbonů. Impregnaci je nutné obnovit nejen po každém praní, ale i po větším dešti.

Oblečení a obuv s membránou propouští vlhkost směrem ven a brání vlhkosti dovnitř.Oblečení a obuv s membránou propouští vlhkost směrem ven a brání vlhkosti dovnitř.

To, jestli potřebujeme impregnaci obnovit, snadno poznáme z toho, jestli voda z povrchu oděvu spadává, nebo se vsakuje.  Nadějným řešením by v tomto ohledu mohly být impregnace na bázi nanoefektu, pokud bude dořešeno prodloužení jejich účinnosti.  V ostatních případech nemembránových tkanin jsou vhodnější nástřikové silikonové impregnace, které mají výrazně lepší ulpění na tkanině, a tudíž dlouhou dobu účinnosti.


29.08.2017, Jan Čermák


Diskuse


Borek
Borek

Pozor na prílišné ošetrovanie obuvy voskovými prípravkami. Hlavne v zime, vosky v koži tuhnú, sú vytláčané v miestach ohybu kože a spôsobujú jej prasknutie.

19. 11. 2016, 13:05:56
Vici
Vici
Zdravím. Pěkný článek. Děkuji
14. 02. 2017, 20:40:31
Vici
Vici
Zdravím. Pěkný článek. Děkuji
14. 02. 2017, 20:40:36
Petr
Petr

Kdyz jsme u toho kolagenu, ma nekdo zkusenosti s kolagenem skrz klouby?

27. 11. 2017, 09:45:53
Martin
Martin

doporučuji  kolagen sprint, žvýkací tablety-rosenpharma

28. 11. 2017, 12:33:05

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

• KAM NA HORY

... podle webu Pohora.cz
Přechod přes Emir Dagi
  Rozlehlý a dávno vyhaslý vulkán Emir Dagi (2281 m, některé zdroje uvádějí 2255 m) leží ve střední Anatólii přibližně na poloviční cestě mezi Istanbulem a populárním letoviskem Antaya. Jeho dlouhé a rozlehlé svahy zdobí pestrá a vzácná flóra, přestože jsou dodnes intenzivně spásány početnými stády ovcí.