HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze: Devold Tuvegga Sport Air – oboustranné triko

Recenze: Devold Tuvegga Sport Air – oboustranné triko

Jaké je triko, které získalo prestižní ocenění ISPO Award 2018 a jaké může být vlněné triko ještě funkční? Na tuto otázku se snažíme odpovědět naším dlouhododobým testováním.Údaje výrobce:

Materiál:100% Merino vlna
Hmotnost: 265 g
Barevné varianty: Night, (v dámské verzi na Watermelon)
Dostupné velikosti: S–XXL (dámské XS–XL)
Infocena: 2799 Kč
Dodává: Norská móda
Více info na www.devold.cz

 

Charakteristika

Triko Devold Tuvegga Sport Air není fádní jednobarevné triko. Skládá se nejenom z několika barevných, ale i funkčních panelů. Tyto panely jsou vyrobeny z různých úpletů tak, aby co nejvíce vyhovovaly požadavkům nositele. Jak jsou tedy rozloženy? A navíc ve studených částech trupu - v oblasti hrudníku, zad a paží je použitý 3D „plastický“ úplet s velkým množstvím vzduchových kapes neboli prostoru, který zadržuje vzduch a takto izoluje. Triko je tedy oboustranné a funkční. Triko se tak přizpůsobuje různým formám zátěže nebo měnícím se teplotám okolního prostředí. Takže když se ochladilo, dal jsem si triko „hrubým“ úpletem na tělo a při oteplení zase naopak tím hladkým k sobě. Hladký úplet pak při kontaktu s pokožkou odvádí vlhkost do 3D úpletu, kde se vlhkost snadněji odpařuje.

 

Výborné triko Devold Tuvegga Sport Air pro podzimní táboření.Výborné triko Devold Tuvegga Sport Air pro podzimní táboření.

Sušení trika Devold Tuvegga Sport Air po ledovcové túře pod dohledem Dachsteinu.Sušení trika Devold Tuvegga Sport Air po ledovcové túře pod dohledem Dachsteinu.

Testování trika Devold Tuvegga Sport Air během pádlování.Testování trika Devold Tuvegga Sport Air během pádlování.

 

Rukávy

Tak ty my přijdou dostatečně dlouhé a navíc jsou opatřeny otvory na palce a triko tak chrání i hřbet a dlaň ruky. Na pravém (někdy i levém) rukávu navíc objevíte i malou kapsu. V ní je ukryta textilní etiketa, která obsahuje základní informace, jako jsou značky, název trika, velikost, ošetřovací symboly, složení a informace, že triko je navrženo v Norsku, avšak vyrobeno v Litvě. Výhodou tohoto řešení je, že při přehození z líce na rub vám nikde nezavazí etiketa nebo visačka. Ta je stále ukryta v levém či v pravém  rukávu podle toho jakou máte oblečenou variantu.

 

Chráněné ruce díky otvorům na palce u trika Devold Tuvegga Sport Air.Chráněné ruce díky otvorům na palce u trika Devold Tuvegga Sport Air.

Triko Devold Tuvegga Sport Air má dostatečně dlouhé rukávy.Triko Devold Tuvegga Sport Air má dostatečně dlouhé rukávy.

Zakončení rukávů trika Devold Tuvegga Sport Air s oky na palce.Zakončení rukávů trika Devold Tuvegga Sport Air s oky na palce.

 

Triko

Všechny švy a šití je ploché. Tedy minimalizují se otlaky nebo tření. Materiál je velmi příjemný, teda jestliže nejste citlivý na vlnu. V případě, že máte na sobě triko v teplejší variantě, tedy „vlnovým“ úpletem k tělu, měli byste mít u krku na pravé straně malé logo DEVOLD. Jinak z přední strany není nic, co by nasvědčovalo, že máte na sobě triko této norské značky. Na zádech v oblasti beder je z obou stran natištěna „silueta“ hory (trojúhelník) s přeškrtnutým vrcholem. To jsou kromě barevných panelů jediné designové prvky. V jednoduchosti je síla, ne?

 

Kompletně chráněný hřbet ruky rukávem trika Devold Tuvegga Sport Air.Kompletně chráněný hřbet ruky rukávem trika Devold Tuvegga Sport Air.

Takto jsou rozloženy jednotlivé panely z různých platenin trika Devold Tuvegga Sport Air.Takto jsou rozloženy jednotlivé panely z různých platenin trika Devold Tuvegga Sport Air.

Testování trika Devold Tuvegga Sport Air na podzimní výpravě v okolí Chotěboře.Testování trika Devold Tuvegga Sport Air na podzimní výpravě v okolí Chotěboře.

 

Testování

Triko má kromě výprav a turistických výletů za sebou i pádlování na seakajaku, skialpové výpravy nebo lyžování ve volném terénu. Triko jsem nosil jako první, tedy základní vrstvu tak, abych co nejvíce využil jeho užitné hodnoty. Rozdíl mezi teplou a studenou stranou mohu posoudit pouze subjektivně. Vím, že na trhu jsou výrobci, kteří mají v nabídce spodní oblečení s oboustrannou konstrukcí a údajně mají rozdíl mezi „plus a mínus“ změřen v laboratoři. Díky chladným podmínkám během testování jsem více preferoval tu teplou variantu. Ať už pocitově či podprahově nebo jenom proto, že jsem chtěl, aby mi bylo spíše teplo než chladno.

Kompletní fotogalerie Devold Tuvegga Sport Air

Zkoušel jsem i lezení na pískovcových skalách, ale tohle přímé nasazení bez další vrstvy nedoporučuji. Vlněné rukávy dostaly opravdu zabrat. Proto raději používejte triko Devold Tuvegga Sport Air jako spodní vrstvu. Tam funguje nejlépe. Odolnost vůči zápachu je u materiálu merino samozřejmostí. Na tohle se můžete opravdu spolehnout. Nesmrdí!


Příprava dřeva na výrobu finské svíce.Příprava dřeva na výrobu finské svíce.


Hodnocení na závěr

Triko Devold Tuvegga Sport Air je netuctové vlněné triko, které nabízí něco, co nemá žádná jiná značka. Regulaci teploty pomocí rubové a lícové strany. Takže můžete takto získat univerzální triko, které pokryje větší rozpětí teplot a tím pádem i širší paletu aktivit. Venkovních samozřejmě. Dostupné též jako dlouhé spodky a za tento nápad DEVOLD obdržel prestižní ocenění ISPO Award 2018.

 

Podpaží trika Devold Tuvegga Sport Air dostalo nejvíce zabrat pravděpodobně pádlováním na seakajaku.Podpaží trika Devold Tuvegga Sport Air dostalo nejvíce zabrat pravděpodobně pádlováním na seakajaku.

Zaujalo mě:
  • Nápad
  • Hezký a funkční úplet
  • Rukávy s otvory na palce

Vojtěch Dvořák


Další informace:

Logo DEVOLD 2016

Funkční termoprádlo a outdoorové oblečení z merino vlny s důrazem na kvalitu a životnost. Devold of Norway AS je nezávislá společnost s dlouhou a hrdou historií a tradicí. Vyrábí vysoce kvalitní vlněné oblečení již od roku 1853 - ve skutečnosti je nejstarší výrobce pletených oděvů v Norsku.


06.12.2018, Vojtěch Dvořák


Diskuse


Borek
Borek

Za mojich 55 rokov vandrovania som vždy mal triko s " duplovane" otočnou funkciou. Keď sa po baglom spotilo, tak som ho otočil chrbtom dopredu a keď bolo navrchu špinavdé, tak som ho prevrátil naruby.  Stálo 36 Kčs a vydržalo jedno leto.

15. 12. 2018, 09:17:03

Dobrý den,

máte pravdu. Každé triko se dá obrátit na ruby. Tohle však při přetočení na rub či líc nepoznáte, že je triko přetočené - švy jsou ploché a nikde netrčí žádná cedulka. Hlavně však každá strana trika má svou funkci - jedna je teplejší a druhá "chladivější". Prosím viz naše recenze.

Děkuji za pochopení a přeji vašemu vandrování hodně zdaru!

Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

17. 12. 2018, 11:03:37

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

• KAM NA HORY

... podle webu Pohora.cz
Trek východní částí Cordillera Huayhuash
Trek probíhá pod východními svahy druhého nejvyššího pohoří Peru - Cordillery Huayhuash. Dramatický sestup z vrcholuSiula Grande se stal námětem k filmu „Pád do ticha“ (Touching the Void). Po cestě se prochází kolem několika nádherných jezer, ve kterých se zrcadlí zaledněné štíty včetně nejvyššího vrcholu Nevado Yerupaja (6635m).