HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Recenze: Bunda Direct Alpine Talung - záložní outdoorová bunda

Recenze: Bunda Direct Alpine Talung - záložní outdoorová bunda

Pokud hledáte lehkou univerzální nepromokavou bundu pro rozličná outdoorová dobrodružství, pokračujte směle ve čtení. Directalpine Talung bez problému sbalíte do lezecké helmy, má vyztužena nejnamáhanější místa, dokáže větrat na spodní straně rukávů a kapsami, má jednoručně regulovatelnou délku kolem pasu. Pokud vás stručná charakteristika zaujala, přečtěte si jak bunda obstála v testu.Údaje výrobce:

Materiál:Vnější materiál: Dermizax (20.000 mm H20 / 8.000 g/m2/24 hod.), DWR
Materiál výztuží: Gelanots (20.000 mm H20 / 20.000 g/m2/24 hod.) DWR
Membrána: Dermizax
Barevné varianty: černá, černá/modrá
Dostupné velikosti: S, M, L, XL
Výbava:dvě boční kapsy
hrudní kapsa
větrání pod pažemi
prodloužený zadní díl
Infocena: 5490 Kč
Dodává: Directalpine
Více info na www.directalpine.cz

 

Charakteristika

Directalpine ušil bundu Talung jako univerzální kousek pro všechny outdoorové nadšence. Jde o technickou záložní bundu vyrobenou z několika druhů materiálu. Exponovaná místa (ramena, boky, hrudní kapsa) jsou z materiálu GELANOTS (20.000 mm H2O, 20.000 g/m2/24 hod.) z třívrstvého materiálu DERMIZAX (20.000 mm H2O, 10.000 g/m2/24 hod.). Vnější vrstva je navíc opatřena DWR vrstvou (PFOA free, ECO friendly). S váhou 385 g a skvělou sbalitelností o ní v batohu skoro ani nebudete vědět.

 

Barevné odlišnosti materiálu u bundy Directalpine Talung si skoro nevšimnete.Barevné odlišnosti materiálu u bundy Directalpine Talung si skoro nevšimnete.

Bezproblémová dostupnost kapes u bundy Directalpine Talung.Bezproblémová dostupnost kapes u bundy Directalpine Talung.

Skvělý střih bundy Directalpine Talung.Skvělý střih bundy Directalpine Talung.

 

Střih + Vychytávky

Pro moji postavu 176 cm a 74 kg padne velikost M jako ulitá. Není to však možné brát jako dogma, protože jsem od DA zkoušel řadu bund a někdy mi sedí velikost M, někdy L. Střih je dělaný celkem dost na tělo, při koupi proto zvažte, kolik toho pod bundou budete nosit (tričko, druhá vrstva, péřovka). Osobně pod bundu lehkou péřovku obleču bez omezení pohybu.

Zadní část je mírně prodloužena, oceňuji, že mi trochu chrání zadek. Moc se mi líbí nenápadně řešené zesílení na ramenou a bocích bundy (při pohledu zvenku si toho na černé bundě nevšimnete). Materiál bundy obecně působí dost festovně. Na bocích jsou všity gumičky, které zabraňují odstávání bundy na bocích. Všechny zipy mají bezchybný chod, jsou pogumované a jsou vybaveny šňůrkou pro lepší použití v rukavicích. Uvítal bych, kdyby byl hlavní zip dvoucestný. Hlavní zip je navíc podšitý légou, která zabraňuje pronikání vody. Moc se mi líbí kvalitní zpracování garáží na zipy. Někoho možná překvapí, že je nejedná o YKK zipy., ale o zipy SHZ (firma založena 1980 v Hong Kongu). Pro lepší ventilaci můžeme využít 19 cm dlouhé větrací otvory umístěné v oblasti tricepsu. Doplňkově jde větrat i čelními kapsami. Ty jsou umístěny tak, aby byly dostupné i s nasazeným sedákem. Hojně jsem využíval i hrudní kapsu, jsem zvyklý nosit v ní telefon a kapesníky (oboje se vešlo bez problému).

 

Detail regulace zápěstí na bundě Directalpine Talung.Detail regulace zápěstí na bundě Directalpine Talung.

 

Regulace

Bundu si můžeme na tělo upravit i zatažením dvou jednoručních bočních zdrhovadel. Obvod rukávu nastavíme pomocí pásku se suchým zipem. Zde je jen potřeba dát pozor, aby se do suchého zipu nedostal sníh. Manipulace v rukavicích je trochu náročnější (odlepení pásku ze zapnuté pozice).
Na outdoorové bundě je dost důležitý dobrý střih kapuce. U bund mám rád, když mohu zasunout bradu do límce jako želva a límec mi pak kryje krk před větrem. Bunda DA Talung má však límec řešený tak, že téměř nejde přetáhnout přes bradu.

Kompletní fotogalerie Direct Alpine Talung

Kapuce

Nasazení kapuce se zapnutým zipem není možné, stejně tak si kapuci nesundáte, pokud nerozepnete zip. Když je kapuce nasazená, její spodní okraj dosahuje pod nos a obecně velmi dobře kryje obličej (relativně malý otvor). Léga pod zipem chrání tvář. Pozici kapuce se jednoduše nastaví pomocí dvou zdrhovadel v oblasti tváří, výhled chrání mírně vyztužený kšilt. Gumičky zdrhovadel jsou vedeny vnitřkem bundy mezi dvěma vrstvami látky, tudíž gumička nikde nezavazí a při větru vás nijak neohrožuje ve tváři. Dvojitá látka v oblasti brady se hodí také jako ochrana materiálu např. před vousy nebo krémem na obličej.

Kapuci této bundy nenasadíte na horolezeckou helmu. Není na to zkrátka dělaná. Druhou možností je nasazovat kapuci pod helmu. Toto řešení funguje, ale pokud má být helma utažena funkčně, kapuce může škrtit pod bradou. Testoval jsem helmy Camp Armour a Salewa Toxo. V případě, že byste plánovali nasazovat kapuci na helmu častěji, asi bych sáhl po nějakém techničtějším kusu (např. Direct Alpine Guide, ze kterého bunda Talung vychází).
Velmi příjemnou maličkostí je pro mě klasické poutko na pověšení bundy na zadní straně. Nechápu proč ho někteří výrobci na bundy nenechávají našít. Logo DirectAlpine na hrudníku je reflexní, škoda, že něco podobného nenajdeme i na zadní straně bundy.

 

Helma Camp Armour pod kapucí bundy Directalpine Talung.Helma Camp Armour pod kapucí bundy Directalpine Talung.

Helma přes kapuci bundy Directalpine Talung je jedno z rešení.Helma přes kapuci bundy Directalpine Talung je jedno z rešení.

Kapuce bundy Directalpine Talung kryje velkou část obličeje.Kapuce bundy Directalpine Talung kryje velkou část obličeje.

 

Odolnost vůči rozmarům počasí

Nepromokavost této outdoorové bundy vůbec nemá cenu řešit.

Krátká verze
Stůjte hodinu v dešti nebo se sprchujte ve vaně a budete suší. Vezměte batoh na záda a šlapejte do kopce, budete nejspíše mokří, což je ale pro membránové bundy příznačné. Vždy si pomáhejte ventilací, jak jen to jde.

Delší verze
Nepromokavost bundy jako takové je absolutně dostatečná. Byla testovaná i ve velmi hustém dešti a kromě kapek skrz průzor kapuce se voda dovnitř nedostala. Situace se mění při fyzické zátěži nebo s batohem. Vlastně ani pořádně nedokážu určit, jestli voda prošla skrz bundu nebo jde o pot zevnitř. Důležité ale je, že studená voda a vítr přes látku neprochází. Vždy si mokré vrstvy postupně vyhřeji a když je prostor, okamžitě se převlékám. V případě letních přeháněk mě překvapilo, jak rychle bunda na těle schne. Po cca 10 minutové vydatné přeháňce trvalo bundě opět asi 10 minut než byla látka suchá (teplota cca 25 °C).

 

Voda se do bundy Directalpine Talung nevpíjí.Voda se do bundy Directalpine Talung nevpíjí.

 

Používání

Na většině svých výprav jsem spíš takový nosič nepromokavých bund v batohu. Snažím se plánovat podle počasí a díky tomu vyrážím v relativně dobrém počasí. Proto bych nejprve hodnotil to, jak se bunda nosí v batohu. Její velikost a váha po sbalení je taková, že se pohodlně sbalí např. do lezecké helmy. Dovedu si samozřejmě představit i menší rozměry, ale to už by bylo i částečně vykoupeno odolností materiálu. Velikost sbalené bundy Directalpine Talung pro mě byla taková, že jsem nemusel polemizovat o tom, jestli ji vezmu a potáhnu na zádech o cca 400 g více. Pak je tu možnost koupit si větší batoh a počítat s tím, že se tam bunda ztratí.
Důležitější pohled je na to, jak se bunda nosí na těle. Po chvíli jsem si zvykl na slušnou odolnost vůči oděru a nebál jsem se občas se o něco otřít. Skála, neskála, bunda drží. Při dešti navlhnou suché zipy sloužící k regulaci rukávů v oblasti zápěstí. Pokud je budete nastavovat častěji, suché zipy budou držet hůře. Velmi oceňuji velké větrací otvory, bez nich bych si dnes bundu nekupoval. Opravdu moc závidím jedincům, kteří valí s batohem v bundě do kopce a když už jásáte, že se jim po hodině soumařiny objevila kapka potu na čele, zjistíte, že jim tam kápla voda ze stromu. Takto to já rozhodně nemám, proto jsem rád za každou možnost větrání. Skvělý střih jenom podtrhuje fakt, že se bunda nezvedá ani při zvednutí rukávů.
Postupně jsem asi pochopil, pro koho je vlastně tato bunda určena. Bunda je vlastně dost decentní, nepřeplácaná, má v sobě ale linii firmy Directalpine. Není to žádná speciálka pro úzkou skupinu lidí. Jde prostě „jen" o klasickou, velmi dobře střiženou nepromokavou bundu, která je dost odolná na to, aby obstála i v těžších podmínkách. S přehledem bych si ji vzal do města na nákup v dešti, do lesa na houby, do Krkonoš, jako hlavní nepromokavou bundu, jako záložní bundu třeba na lezení a i při vysokohorské turistice práci dobře odvede. Akorát zvažte kompatibilitu s helmou, ta se mi opravdu neosvědčila.

 

Kapuce bundy Directalpine Talung poskytuje skvělou ochranu proti dešti.Kapuce bundy Directalpine Talung poskytuje skvělou ochranu proti dešti.

 

Hodnocení

Říká se, že každý z nás má ve světě svého dvojníka. Já jsem toho svého sice zatím nepotkal, ale vím, že pracuje v Directu jako model pro tvorbu střihů. Málokdy se mi podaří najít střih, při kterém se bunda ani nehne když dám ruce nad hlavu. Oblíbil jsem si odolnost a kvalitní zpracování. Baví mě tahat rázně za zipy, protože vím, že mají skvělý chod. Baví mě, že když se moc neženu, zůstanu i v dešti v suchu. Bunda Direct Alpine Talung prostě dělá přesně to, co od outdoorové bundy očekávám.

 

Bunda Directalpine Talung se ani pod batohem nevyhrnuje.Bunda Directalpine Talung se ani pod batohem nevyhrnuje.

Zaujalo mě:
  • skvělý střih
  • vyztužené partie
  • větrací otvory
  • sbalitelnost

Martin Slezáček


Další informace:

DIRECT ALPINEDIRECTALPINE je přímá cesta na vrchol, přímá cesta k cíli, za daným účelem, k dokonalosti, bez jakýchkoliv odboček, kliček a kompromisů. V současnosti je Direct Alpine s.r.o. 100% českou společností, se 100% českým kapitálem. Více než 95 % modelů kolekce DIRECTALPINE je produkována v České Republice. V nabídce značky DIRECTALPINE naleznete kompletní sortiment outdoorových bund, kalhot, mikin či puloverů.


11.07.2018, Martin Slezáček


Sem vložte diskusní příspěvek.