HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Recenze: Faramugo Nanorak 3L - Nanobunda na hory

Recenze: Faramugo Nanorak 3L - Nanobunda na hory

Na bundu vyrobenou v Česku z české nanomebrány jsme se v redakci hodně těšili. Co si slibovat od bundy, která je na všechno a navíc je vyrobena v Česku a z české nanomebrány?Údaje výrobce:

Materiál:3vrstvá nanomembrána NANOMEMBRANE 3L 008, 100 % PAD
Hmotnost: 500 g
Vodní sloupec: 20000 mm
Paropropustnost: 39000 g H2O/m2/24 h
Gramáž: 150 g/m2
Membrána: 3vrstvá nanomembrána NANOMEMBRANE 3L 008
Barevné varianty: 1 bar., 2 bar. a více barevné
Dostupné velikosti: S, M, L, XL, XXL
Další údaje: Prodyšnost: 4,75 l/m2/s
HYDROPHOBIC EXTREME
Oleofobita: 8/8
Infocena: 6120 Kč
Dodává: Faramugo
Více info na www.faramugo.cz

 

Charakteristika

Výrobce uvádí doporučení na all-activity, outdorové aktivity, turistiku a přechody hor – díky solidní paropropustnosti jejíž hodnota činí při gramáži 150 g/m2 - RET 3,1 Pa.m2.W-1, MVTR 39.000 g/m2/24 h., prodyšností s hodnotou 4,75 l/m2/s a voděodolností 20.000 mm. Takže s určením výrobce mohu souhlasit či osobně potvrdit. Rychlá chůze byla ve schopnostech této bundy a použitého materiálu. Testováno na skialpech, lezení v Alpách nebo během seakayakingu v Anglii. Výrobce uvádí podmínky použití takto: střední zátěž v horách až středních velehorách.

Otestovali jsme tedy tuto bundu, určenou na expedice, do hor nebo jako záložní pro případ nepříznivého počasí. Osobně nepoužívám na svých výpravách vrstvu softshellovou. Tu už několik let vynechávám a v případě změny počasí dávám rovnou horní nebo také „hardshellovou“ vrstvu. Od ní tedy vyžaduji, aby co nejvíce dýchala, neboli byla paropropustná a já se co nejméně pařil. Samozřejmě tomu co nejvíce pomáhám a využívám ventilaci v podpaží nebo mám co nejvíce rozepnutou bundu jak, jak mi to podmínky dovolí.

 

Faramugo Nanorak 3L testována na lidech a s lidmi.Faramugo Nanorak 3L testována na lidech a s lidmi.

Testování bundy Faramugo Nanorak 3L na skialpech.Testování bundy Faramugo Nanorak 3L na skialpech.

Podlepené logo FARAMUGO na bundě Faramugo Nanorak 3L.Podlepené logo FARAMUGO na bundě Faramugo Nanorak 3L.

 

Materiál

Materiál se nám jevil v jednom směru i elastický, i když výrobce tento údaj neuvádí. Při dešti se na povrchu bundy tvořily kapičky nebo voda ihned volně stékala po povrchu. S úpravou HYDROPHOBIC EXTREME - voda po látce stéká. Podle výrobce na ni nezůstávají ani mastné fleky od potravin typu kečup nebo omáčky. Materiál je i na omak příjemný a měkký. Nejedná se o žádné brnění. Bunda je lehce sbalitelná.

Kapsy

Kapsy jsou dvě na bocích a jedna náprsní. Větrací otvory v podpaží ještě více zlepšují ventilaci, která se nám zdála i tak překvapivě dobrá. Délka ventilačních otvorů je 25 cm.
Hlavní kapsy jsou umístěny poměrně nízko a při použití bederního pásu na batohu jsou takto překryty. Stejně tak při použití sedacího úvazku. Spodní kapsy končí se spodním lemem bundy. Kromě těchto dvou klasických kapes můžete pro uložení důležitých věcí použít i kapsu na hrudníku na levé straně. Do ní se vejde i velký moderní telefon. Všechny kapsy jsou uvnitř síťované, takže neomezují paropropustnost materiálu. Zapínají se odspodu nahoru zipy s dostatečně velkými táhly.

 

Pohled na vnitřní síť kapsy bundy Faramugo Nanorak 3L.Pohled na vnitřní síť kapsy bundy Faramugo Nanorak 3L.

Větrací otvor a síťovaná kapsa bundy Faramugo Nanorak 3L.Větrací otvor a síťovaná kapsa bundy Faramugo Nanorak 3L.

Hlavní voděodolný zip s táhlem na bundě Faramugo Nanorak 3L.Hlavní voděodolný zip s táhlem na bundě Faramugo Nanorak 3L.

 

Detaily

K tejpování švů je použita 13 mm široká páska. Což je opět snaha o co nejmenší „nefukční“ plochu materiálu, který zabraňuje prodyšnosti. Všechny zipy na bundě jsou SHZ a jsou voděodolné. Samosvorky jsou robustní.

Kapuce

Kapuce je dostatečně velká přes helmu. K nastavení slouží trojice velkých samosvorek, které se dají nahmatat i v rukavicích. Navíc i zatáhnout jednou rukou, protože jsou k bundě fixovány. Štítek na bundě je vyztužen několikanásobným prošitím. Celkově je však toto zpěvnění spíše měkčí. Kapuce se dá případně i smotat, zajistit suchým zipem a vytvořit tak velký límec. Límec po zatažení sahá maximálně po bradu.

 

Stažená kapuce a límec bundy Faramugo Nanorak 3L.Stažená kapuce a límec bundy Faramugo Nanorak 3L.

Stažení kapuce Faramugo Nanorak 3L pouze jednou rukou.Stažení kapuce Faramugo Nanorak 3L pouze jednou rukou.

Trojice samosvorek pro regulaci kapuce bundy Faramugo Nanorak 3L.Trojice samosvorek pro regulaci kapuce bundy Faramugo Nanorak 3L.

 

Rukávy

Délka rukávů u tohoto modelu byla více než dostatečná. I délka zad byla akorát. Při zvednutých pažích se bunda vytahuje minimálně. Rukávy se dají přetáhnout i přes ruce. Stahování zápěstí je řešeno textilním páskem přes kladku. Takže můžete takhle rukávy opravdu těsně zatáhnout. Navíc povolené rukávy snadno přetáhnete i přes rukavice. O ještě lepší ventilaci se stará 25 cm dlouhé větrání v podpaží s jednocestnými zipy.

 

Stahování rukávu bundy Faramugo Nanorak 3L.Stahování rukávu bundy Faramugo Nanorak 3L.

Délka rukávů u bundy Faramugo Nanorak 3L je dostatečná.Délka rukávů u bundy Faramugo Nanorak 3L je dostatečná.

Faramugo Nanorak 3L a délka rukávů a zad.Faramugo Nanorak 3L a délka rukávů a zad.

 

Verdikt testera

Celkově je střihem spíše volnější. Takže pod ni v klidu ještě nacpete několik vrstev oblečení nebo péřovku. Jedná se tak o hlavní i záložní bundu, která zvládne i aktivní pohyb na horách nebo v divočině. Pro horolezectví bych však volil jiný střih a s jiným rozložením kapes. K materiálu není co vytknout.

Zaujalo mě:
  • membrána NANOMEMBRANE
  • úprava HYDROPHOBIC EXTREME
  • kvalitní zatahování zápěstí

Petr Barna


Další informace:

FaramugoCo rádi děláme? Šijeme oblečení a vybavení. A šijeme doma v Česku, pro „outdúr“. Chceme oblékat horolezce, lezce, stejně jako turisty vysokohorské nebo piknikové. I koloběžkáře, cyklisty, běžce, rybáře, čundráky - prostě ty, co se pohybují v přírodě. Vše s mottem FARAMUGO, VÁŠ ČESKÝ HOROKREJČÍ/HOROŠVEC. My šijeme pro člověka, jiní šijí pro lidi.


03.07.2018, Petr Barna


Diskuse


štěpán
štěpán

Ahoj, ještě testujete? dík

25. 05. 2017, 15:46:13
Vojtěch Dvořák, svetoutdooru.cz
Vojtěch Dvořák, svetoutdooru.cz

Ahoj, čekáme na další kus k testování, jelikož se jednalo o vzorek, který během vývoje naznal větších změn a recenze by neodpovídala bundě na pultech.

S pozdravem

Vojtěch Dvořák

Svět outdooru

31. 08. 2017, 20:45:17
Jana R.
Jana R.

Už jsem si jeden exemplář pořídila, na míru a v barevné kombinaci dle mých požadavků. Komunikace s výrobcem taky výborná-vše dle mého přání a bez příplatku za extra provedení. Nejvíc využívám na kole a jsem spocená jen v místě, kde mi leží na zádech batoh. Nevidím důvod proč připlácet za goretex.

15. 10. 2017, 20:29:07
pajimir
pajimir

no goretex se rovná mít na sobě  kus igelitu nic víc za chcílí pohybu z vás prší zevniř, gore membrána výborná akorát na nepohybové aktivity nebo kdo se nepotí, pokud se člověk hýbe stačí i větší výšlap do kopce tak windstooper či jen soft shield atd ale s goračem nikdy to mám bundu jen jako pro strýčka příhodu na velký déšt v batohu jako zálohu.

24. 10. 2018, 21:13:12

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze