HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

V pohodě do skal i na stěnu - recenze zateplovací bundy RAFIKI Fletcher

V pohodě do skal i na stěnu - recenze zateplovací bundy RAFIKI Fletcher

Zateplovací bunda se syntetickou tepelnou izolací v dobře padnoucím střihu. Díky modernímu vzhledu najde uplatnění při volnočasových aktivitách i ve městě. Na výběr je řada velikostí a dvě barevné kombinace.Údaje výrobce:

Materiál:100% Polyamid
Výplň: DuPont Sorona
Náplň: syntetika
Barevné varianty: ensign blue/dark navy, dark navy/citronelle
Dostupné velikosti: S, M, L, XL, XXL
Další údaje:Počet kapes: 3
Infocena: 3490 Kč
Dodává: Rock Point
Více info na www.rafiki.cz

 

V období na přelomu podzimu a zimy přijde zateplení jistě vhod. Bunda Rafiki Fletcher s přiměřeně silnou izolací Du Pont Sorona se mi jeví jako ideální volba. Zvláště, když dokáže ochránit i proti krátkodobému deštíku a mírnějšímu větru.

 

Bunda Rafiki Fletcher při tréninku s cepíny.Bunda Rafiki Fletcher při tréninku s cepíny.

Bunda Rafiki Fletcher při podzimním výletu do skal.Bunda Rafiki Fletcher při podzimním výletu do skal.

Bunda Fletcher při vrchním boulderingovém výšihu.Bunda Fletcher při vrchním boulderingovém výšihu.

 

 

Trocha ekologie

Izolace Sorona by dle výrobce měla navíc oproti konvenčním nylonovým vláknům rychleji schnout. Navíc má být z 37%  vyrobena z ročně obnovitelných surovin rostlinného původu, takže přináší i další výhodu pro ,,EKO" smýšlející jedince a především pro planetu. Vnější jemná polyamidová tkanina i vnitřní podšívka mají v celé ploše úpravu ripstop proti natržení. Nelze samozřejmě očekávat kdovíjakou mechanickou odolnost tkaniny. To je ovšem bohatě vykoupeno její lehkostí a pohodlím při nošení.

Pohodlí

Na pohodlí se podílí především dva aspekty. Jedním je hmotnost kolem 450g ve velikosti S. Druhým aspektem je pěkně padnoucí střih. Vyzkoušel jsem už několik zateplovacích bund této kategorie. Každá mě zaujala něčím jiným, ale u této bundy je to rozhodně střih. Jde pěkně na tělo a přitom nebrání pohybu. Kdybych něvěděl, že jde o konfekční bundu, myslel bych si, že mi někdo vzal míry a ušil bundu pro mě. Nutno ovšem podotknout, že jsem vlastníkem rachitické muskulatury  se stopovými kulturistickými prvky.

Jak bude bunda sedět prostorově velkorysým postavám nevím. Ostatně Rafiki je značka mířící téměř výhradně na lezce, u nichž se počítá, že neradi nosí zásoby tuku navíc. Další devízou štíhlého střihu je, že přispívá k tepelné pohodě.

 

Zajímavý střihový detail na zádech. Zajímavý střihový detail na zádech.

V případě chladu je možné se zakuklit do kapuce. V případě chladu je možné se zakuklit do kapuce.

Při podzimním výletu za boulderingem mi bylo v bundě Fletcher pěkně teplo.Při podzimním výletu za boulderingem mi bylo v bundě Fletcher pěkně teplo.

 

 

Nastavení bundy

Pro ještě lepší přizpůsobení postavě slouží stavitelný obvod kapuce i pasu pomocí gumy. U kapuce, jejíž výšku lze navíc nastavit, mě zaujalo několik detailů. Především je taky povedeně střižená. Je dostatečně velká, aby se do ní po povolení gumy vešla lezecká helma. Přesto dostatečně malá, aby po lehkém stažení pěkně kryla hlavu bez helmy a zbytečně neplandala. Lze se tak do ní i vcelku těsně zakuklit.  Navíc se mi líbí detail, kdy brzdička držící gumu na stahování je všita v límci. Stlačuje se tak přímo přes vnější tkaninu a neruší čistý design bundy.

Zipy

Při každodenním oblékání dále oceňuji masivní kontrastní zip YKK, podložený légou, který se nezasekává. Zip se snadno ovládá a působí jednak dekoračním, ale především festovním a trvanlivým dojmem. Má navíc dva jezdce, takže lze i odspodu porozepnout v kombinaci se sedákem. Dvě vnější boční kapsy mají rovněž kontrastní zip, ale již poněkud drobnější konstrukce. Na bundě najdme ještě zip třetí a to na vnější náprsní kapse. Tento zip je ještě o něco drobnější než na bočních kapsách a navíc je skrytý tak, že kapsa není až na jezdce zipu vidět. Přesto je funkčí a zip se nijak nezasekává.

 

Líbí se mi masivní YKK zip v kontrastní barvě. Líbí se mi masivní YKK zip v kontrastní barvě.

Postranní kapsy mají již drobnější zip. Postranní kapsy mají již drobnější zip.

Detail ripstopové tkaniny na rukávu, zakončeném pruženkou. Detail ripstopové tkaniny na rukávu, zakončeném pruženkou.

 

Možné vylepšení

Osobně bych uvítal jeden detail, který na bundě není. Vcelku jsem si zvykl, že podobné bundy jdou sbalit do jedné z kapes. U této bundy to sice teoreticky lze taky, ale trvá to déle. Navíc tomu nemá přizpůsobený jezdec zipu, který by šel překlopit na vnitřní stranu. Poslední maličkost, která mě ovšem naopak na této bundě potěšila, je pro někoho zdánlivý detail. Je to vnější poutko na pověšení bundy, které je našito pod kapucí. Možná to někomu přijde k smíchu, ale já prostě nemám rád, když na bundě poutko není. Je to praktická a téměř nic nevážící užitečná maličkost, kterou ocení každý nejen při věšení bundy na věšák, ale zvláště pak při pověšení na štandu nebo při sušení promoklé bundy.

 

Občas i malá skalka láká odskočit si z vyšlapané cesty.Občas i malá skalka láká odskočit si z vyšlapané cesty.

Bunda RAFIKI Fletcher na boulderu.Bunda RAFIKI Fletcher na boulderu.

Bunda je vhodná na nejrůznější aktivityBunda je vhodná na nejrůznější aktivity

 

Závěr

Tím se dostávám k celkovému určení bundy a její odolnosti proti povětrnostním vlivům. Vzhledem k použité lehoučké tkanině je třeba střízlivě uvažovat, do jakých podmínek bundu Fletcher použít. Skvěle v ní zvládnete podzimní sychravé počasí při nošení v přírodě. Ve městě oceníte její lezecký look, který není ovšem nikterak přehnaný, abyste v ní nemohli přijít do nóbl kavárny. Při lezení na jaře i na podzim ji užije každý jistič, kterému se nechce mrznout na zemi i na štandu.

 

Bunda Rafiki Fletcher je vhodná na pohyb i pro chvíle odpočinku ve skalách.Bunda Rafiki Fletcher je vhodná na pohyb i pro chvíle odpočinku ve skalách.

 

Závěr a hodnocení

Využití vidím i na řadu zimních sportů v horách, pokud případně budete mít v záloze nějakou nepromokavou a 100% větruodolnou vrstvu. V tom případě se z bundy Fletcher může stát i zateplovací vrstva. Zrovna tak po rychlém výšvihu na kopec ji můžete rychle tasit z batohu a zabránit tak náhlému prochladnutí. Použití je zkrátka celá řada. Myslím, že bundy podobného typu najdou u lidí, kteří mají rádi sport, cestování a zvláště hory, uplatnění po celý rok. Po několikatýdenním nošení při různých aktivitách jsem s bundou zatím spokojený a až na pár velmi malých známek opotřebení vypadá stále tak fešně, jako když jsem ji poprvé vybalil.

Zaujalo mě:
  • hlavní masivní zip
  • přesně padnoucí střih
  • osobitý vzhled

Karel Vidlák


Další informace:

Logo RAFIKI.

Rafiki - oblečení pro lezce
Pohybujeme se na území města jako uzavřený kmen. S láskou k tomu, čeho se jiní obávají. S radostí z toho, co jiní nevidí. Balancujeme. Hledáme nové výzvy, cíle, ale i cesty. Naše srdce bijí pro pocity z výšek. Naše srdce bijí pro život ve výškách. Jsme kmen a potřebujeme jediné…www.rafiki.cz


24.11.2016, Karel Vidlák


Diskuse


Boris
Boris

Dobrá den,

budna vypadá skvěle,jen jsem se nikde nedozvěděl,do jakých teplot je bunda vhodná?

26. 11. 2018, 19:04:31

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze