HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze: Zateplené bundy Sir Joseph Spike Hooded

Recenze: Zateplené bundy Sir Joseph Spike Hooded

Sir Joseph přichází s bundou Spike Hooded, která je naplněna 100% přírodní tyrolskou vlnou a exceluje tam, kde občas peří trochu dochází dech. Vlněná výplň se skvěle hodí pro potivé aktivity (běžky, skialpinismus, lezení) do teploty cca -10 °C. Do jaké nepohody je tedy vlněná bunda od Sir Joseph?Údaje výrobce:

Materiál:Vnější: SOFTEX ® DIAMOND RS DWR úpravou
Vnitřní: SOFTEX ® 40D DWR
Izolace: Tirol Wool
Hmotnost: 530 g
Barevné varianty: petrolejová modrá, citronová, tmavě šedá
Dostupné velikosti: S, M, L, XL, XXL
Výbava:jednobodové stahování kapuce
hrudní kapsa
dvě boční hřejivé kapsy
vysoký límec a pružné manžety na spodní straně rukávů
možnost sbalení do kapsy
Infocena: 5390 Kč
Dodává: SIR JOSEPH s.r.o.
Více info na www.sirjoseph.cz

 

Charakteristika

Sir Joseph přichází na trh s vlněnou bundou, která vhodně doplňuje portfolio péřových výrobků. Kvalitu péřové náplně není možné zpochybňovat, v určitých podmínkách však peří trochu ztrácí, případně je příliš teplé při aktivním pohybu. Bude se vlněné bundě dařit lépe?


Poručíme větru, dešti v bundě Sir Joseph Spike Hooded.Poručíme větru, dešti v bundě Sir Joseph Spike Hooded.

Vybavení na víkend (bunda Sir Joseph Spike Hooded, kartáček, lékárna a nůž).Vybavení na víkend (bunda Sir Joseph Spike Hooded, kartáček, lékárna a nůž).

Kdo by odolal takovým výhledům...navíc v bundě Sir Joseph Spike Hooded.Kdo by odolal takovým výhledům...navíc v bundě Sir Joseph Spike Hooded.

 

Střih + vychytávky

Testovaná bunda dorazila ve velikosti L a sedí velmi dobře přesto, že běžně nosím u jiných firem M (výška 176 cm, váha 73 kg). Střih je šitý mnohem víc na tělo, než jsem zvyklý u péřových bund. Materiál je vůbec mnohem více cítit na těle (ve srovnání s péřovými bundami). Rukávy jsou užší, což mi rozhodně vyhovuje. Nikde se nic nezachytává a neplandá. Jejich délka je dostatečná a krásně kryjí i část zápěstí. Na straně dlaně je strečová tkanina, která zároveň slouží proti oděru. I přes různé prostocviky nedocházelo k vyhrnování.

Kapsy

Bunda je vybavena třemi vnějšími kapsami (dvě na bocích, jedna na hrudi). Boční kapsy krásně zahřejí ruce. Hrudní kapsa zateplená není, tudíž pozor na to, kam si v zimě dáváte telefon. Netradičně řešené je zapínání bočních kapes. Kapsy se totiž rozepínají odspodu nahoru, což je přesně obráceně, než jsem zvyklý. Za celou dobu testování jsem si na tuto „novinku” nezvykl. Navíc pokud si nasadíte sedák přes bundu, nemáte možnost kapsy otevřít. Výrobce možná toto řešení zvolil z důvodu ochrany rukou v kapsách při velké zimě. Strčíte ruce do kapes a odshora si dovřete zip tak, aby do kapsy nefoukalo vůbec. Zajímavé řešení, osobně jsem s foukáním do kapes nikdy problém neměl.

Kapsy  podle Sira Josepha

Avšak vím, že podle výrobce je to především z těchto důvodů:
- jedu třeba na kole (na skialpech v 40° svahu) všimnu si, že sem si nezapnul kapsu… bzzzz zapnu okamžitě jednou rukou (kapsy s obráceným zipem jednou rukou nezapnete)
- obdobně (všechny bundy Sir Joseph) v zimě v rukavicích – v pohodě zavřu jednou rukou bez nutnosti manipulovat oběma rukama či dokonce sundávat rukavky na tento “složitější” úkon.

Obrácené zipy (oproti Sir Joseph) potřebují jednu ruku na otevření (dolů) a dvě ruce na zavření (nahoru).


Boční zateplená kapsa na bundě Sir Joseph Spike Hooded.Boční zateplená kapsa na bundě Sir Joseph Spike Hooded.

 

Sbalení a transport

Bunda se dle výrobce dá složit do jedné boční kapsy. Tato operace pro mě byl docela zážitek. Nechtěl bych bundu balit třeba v -20 °C ve větru. Osobně ale i bundy jiných výrobců do kapes moc nebalím. Bunda jde vhodně sbalit do kapuce nebo používám vlastní větší obaly tak, aby měly výrobky větší loft i při sbalení.

Bunda se rozepíná pomocí dvoucestného YKK zipu, jeho chod je bezchybný, jde naprosto hladce. Často jsem využíval možnost větrání zespodu s tím, že krk je stále chráněn.

Kompletní fotogalerie bundy Sir Joseph Spike Hooded (18)

Kapuce bundy je velmi dobře tvarovaná a nechává nad hlavou místo i na čepici. Zatáhnutím za jednu šňůru dojde k celkovému utažení i kolem obličeje. Moc dobře se mi osvědčilo krytí krku, i když nebyla kapuce nasazená.

Spodní okraj bundy jde regulovat na obou stranách, ale ani bez regulace bunda nepůsobí pytlovitým dojmem.


Stahování kapuce na bundě Sir Joseph Spike Hooded.Stahování kapuce na bundě Sir Joseph Spike Hooded.

 

Odolnost vůči rozmarům počasí

Venku leje jako z konve a hlásí možnost poryvů větru až 16 m/s. Ideální počasí na testování. Samozřejmě běžně v dešti v zateplené bundě nechodím a výrobce takové použití také nepředpokládal. Počasí si ale nevybírá a občas se dešti nevyhneme. Svrchní látka opatřená DWR úpravou odolává i silnému dešti překvapivě dlouho. Pokud nedojde k „vtlačení” vody do látky (pod nasáklými popruhy batohu), zůstávají kapičky krásně na povrchu. Po cca 20 minutách se voda začíná postupně vpíjet do látky v nejnamáhanějších místech (ramena, kolem krku). Jakmile přestalo pršet, látce stačilo pár minut na uschnutí. Osvědčilo se mi vodu do látky manuálně vetřít, uschla potom rychleji, než když byly kapičky na povrchu. Vlněné výplni bundy schnutí trvalo mnohem déle. Během nošení jsem nasáklou vlnu nijak negativně nevnímal a v kombinaci s vlněným prádlem jsem byl stále v tepelném komfortu.


Bunda Sir Joseph Spike Hooded je spíše užšího střihu.Bunda Sir Joseph Spike Hooded je spíše užšího střihu.

Vítr nevítr, v bundě Sir Joseph Spike Hooded mi bylo stále teploVítr nevítr, v bundě Sir Joseph Spike Hooded mi bylo stále teplo

Mírné opotřebení se projevuje na bundě Sir Joseph Spike Hooded v místech kontaktu s vousy.Mírné opotřebení se projevuje na bundě Sir Joseph Spike Hooded v místech kontaktu s vousy.

 

Používání

Předtím, než jsem začal nosit vlněnou bundu Spike, jsem byl zvyklý nosit bundy zateplené buď peřím nebo Primaloftem. Něco ve stylu: je zima, nahodím péřovku, začnu hrnout do kopce, sundám péřovku. Bunda Spike toto moje používání trochu poupravila. I při aktivní chůzi do kopce jsem v ní totiž dokázal regulovat použitelnou provozní teplotu celkem dlouho. Samozřejmě i vlna má svoje limity, celý den bych to nevydržel. Pocitový komfort na těle byl pro mě vyšší než v péřové bundě. Popisuji ale použití do teploty cca 0 °C. V těchto teplotách jsem byl v pohodě i při přestávkách a menší fyzické zátěži. Odpadlo mi tak otravné svlékání a oblékání vrstev. Kdybych měl místo vlněné bundy péřovku, jednoznačně bych se v těchto podmínkách začal přehřívat. Péřová bunda se tak začala trochu dostávat na vedlejší kolej, resp. beru ji na jiné akce (méně pohybu, větší zima).

Vlněná náplň měla navrch i v deštivém počasí nebo když se na materiálu vysrážel pot. Materiál sice začne lehce „hadrovatět”, ale teplo je v něm stále. DWR úpravu bude potřeba po pár vypráních obnovit.

Po intenzivním testování (balení, muchlání, promočení) je materiál bez známek používání. Jediné viditelné změny jsou na pružném okraji kapuce, kde se látka dostává do kontaktu s vousy. Zde je vidět mírné „chlupacení” krycí látky. Od začátku používání bundy Spike, šitím vylézala jednotlivá vlněná vlákna. Postupem času jich postupně ubývalo (ne, není to kvůli tomu, že by už v bundě žádná další nebyla). Při rozhovorech s jinými majiteli bundy Spike jsem zjistil, že vlákna pouští jenom moje.


Po cca 20 minutách se voda do bundy Sir Joseph Spike Hooded postupně začíná vpíjet.Po cca 20 minutách se voda do bundy Sir Joseph Spike Hooded postupně začíná vpíjet.

 

Hodnocení

Chci, aby mi bylo teplo, ale zase ne moc teplo… Můj věčný problém s vrstvami a přehříváním/mrznutím je potřeba radikálně vyřešit. Vlněná bunda Sir Joseph Spike Hooded mi v řadě případů nahradila dosavadní zateplené bundy. Neposkytuje sice takový teplotní komfort v extrémních podmínkách, zato ale exceluje v rozmezí teplot cca -10 °C až +10 °C. Velmi mi vyhovuje, že se v bundě nemusím bát lehkého deště nebo toho, že mi vysrážený pot způsobí nepoužitelnost náplně. Decentní barevná kombinaci mi nevadila ani při nošení po městě. Ať už jsem vyrazil do hor, do práce, do města, do sauny, vlněná bunda od Sira mi vždy byla spolehlivým společníkem.

Zaujalo mě:
 • hřejivost vlny i když je vlhká
 • dobře padnoucí střih
 • vysoký a pohodlný límec
 • netradiční izolační materiál z tyrolské vlny
 • odolnost vůči dešti

Martin Slezáček


Další informace:

Sir JosephCílem firmy Sir Joseph je vyrábět maximálně funkční výrobky schopné obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň plně je přizpůsobit potřebám a požadavkům zákazníka tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.


01.12.2017, Martin Slezáček


Diskuse


Michal
Michal

Sir Joseph = kapsy, ze kterých všechno vypadne, pokud je nedovřete až na konec. Vlastně ani nevím proč tu kapsu zavírat jednou rukou, když už v ní (alespoň já) nemůžu nic nosit, aniž bych o to přišel.

01. 12. 2017, 19:16:24
honza
honza

já mám North Face. otevřu kapsu (úplně otevřu), půlku věcí vyndám, ale sem pako a zapomenu zavřít a ono mi zbytek věcí vypadne taky i když se moje kapsy otvíraj dolů a zavíraj nahoru. Tak teď nevim, kterej výrobce za to moje zapomínání vlastně může a hlavně kterej mi v tom líp pomůže?

04. 12. 2017, 10:21:53
Martin Slezáček
Martin Slezáček

Mám řešení!

 1. První možnost je nepoužívat kapsy.
 2. Druhé řešení je používat anorak a kapsu klokanku. Člověk to ale zas emůže přehnat a bude tam mít tolik věcí, že ho to začne převažovat nebo ho začnou bolet záda.
 3. Třetí možnost je si pohlídat takové kapsy, která jsou hlubší než je zip (aspoň 5 cm). Potom je reálná šance, že i při nedovření věci zůstanou v kapse.

SJ není jediná bunda, kterou nosím, proto si připadám jak blázen, když šmátrám po kapsách a tahám za zip...vlastně nevím, jestli zapínám nebo rozepínám. Měla by se na to udělat nějaká EU norma.

04. 12. 2017, 16:14:42
Martin
Martin

Tirolwool nahradil v nabidce Sira Josepha primaloftove bundy. Umel bys srovnat chovani te bundy s nejakou primaloftkou nebo s jinou bundou se syntetickou izolaci? Tvoje poznatky k chovani bundy v porovnani s perim docela odpovidaji chovani primaloftky.

06. 12. 2017, 19:34:04
Martin Slezáček
Martin Slezáček

Řekl bych, že Tirolwool docela Primaloftu odpovídá. Zkusím to popsat víc. Mám k dispozici 3 zateplené bundy, plus minus podobné gramáže (péřovka Decathlon, Primaloft Patagonia Nano Puff 337 g, vlna SJ Spike 530 g). Nechci hodnotit kvalitu, ale třeba Decathlon peří mě překvapilo dost.

Péřovka je pro mě fakt jenom na zastávky, jinak se v ní upeču (i v té mojí celkem tenké). Pocitově je neskutečně lehká, začne "hřát" téměř okamžitě. Sbalitelnost fakt super.

Primaloftka je i pro nějaký ten pohyb, je taková hodně vzdušná (asi dělá i střih). Připadá mi na těle fakt lehoučká. Rozhodně se v ní nezapotím tak brzo, ale zároveň "nezahřeje" tak rychle.

Tirolwool je pro mě pocitově pořádná bunda, na sobě ji váhově fakt cítím. Její střih je víc na tělo, což ubírá na vzdušnosti. Sbalitelnost také není nejlepší v porovnání s peřím nebo i Primaloftem. Tak rychle mě nezahřeje, ale i se v ní tak rychle nepřehřívám. Pro pohyb jednoznačně použitelnější než peří.

Problém ale je, že nemám 3 bundy se stejným objemem výplně a stejným vnějším a vnitřním materiálem. Tak by pak bylo srovnání lepší. Stejně tak jde jen o moje pocity. Přítulkyně třeba nosí stejnou péřovku z Decathlonu bez toho aby se ve stejných podmínkách (jdeme spolu stejným terénem) zapotila.

07. 12. 2017, 18:46:55
Pavel
Pavel

SJ děla opečne zypi u kapes už hodně dlouho, takže to žádná novika co píšete není, a měš to vyhovuje, nefouka a nepadá sníh do kapes, dle mě jde jen o zvyk

11. 12. 2017, 14:22:44
Martin Slezáček
Martin Slezáček

"Novinkou" jsem myslel hlavně toto řešení ve srovnání s ostatními produkty s "běžnými" kapsami. Bohužel ve chvíli, kdy je sedák přes bundu...zvyk nezvyk...kapsy nejdou otevřít. Ale jinak bych si na ton taky zvykl.

11. 12. 2017, 17:57:40
Pavel
Pavel

Mě by zajímalo jak moc a nebo málo je Sir Joseph Spike Hooded prodyšná?

11. 12. 2017, 14:27:08
Martin Slezáček
Martin Slezáček

Samotný výrobce uvádí parametry materiálu SOFTEX ® DIAMOND RS:

 • větruodolnost 90%
 • prodyšnost 90%
 • vodoodpudivost 350 mm H20 DWR

Pro osobní potřebu a rychlou orientaci mezi materiály dělám vždy "DÝCHACÍ TEST" (dám si látku přes pusu, utěsním a zkouším dýchat). To stejné jsem udělal u bundy SJ Spike a prodýchnout jde velmi špatně, postupně bych se udusil.

Srovnání o dalšími materiály:

 • Primaloft Patagonia Nano Puff - dýchat šlo těžko (lépe než SJ Spike)
 • Decathlon péřovka - dýchat šlo těžko (lépe než SJ Spike)
 • péřovka Marmot Guides - dýchat šlo těžko (lépe než SJ Spike)
 • G-1000 od Fjällräven - dýchat šlo celkem dobře (nevoskovaný materiál)
 • G-1000 s kožíškem od Fjällräven - dýchat šlo celkem dobře (nevoskovaný materiál)

Tudíž co se "prodýchnutelnosti" týče, bunda SJ Spike Hooded mi v porovnání s jinými materiály přišla o něco horší. Moje amatérské zkoušky o ničem nevypovídají, protože SJ Spike nebyla praná tolikrát jako ostatní testované vzorky. Osobně si myslím, že postupem času se dostane minimálně na úroveň ostatních vzorků (péřovka, Primaloft).

11. 12. 2017, 18:11:01
Pavel
Pavel

díky, to je dostatečná odpověď, dýchací test taky dělám, nic moc lepšího na zjištění prodyšnosti ani neni

17. 12. 2017, 20:45:07

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze