HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Komplet O2 Rainwear Doprava

Převážně pro bicyklisty je určen poněkud netradičně provedený komplet Doprava od O2 Rainwear. Slouží jako nepropro ochrana proti dešti, ochrání i před větrem. Jde o dvouvrstvý materiál, který kombinuje mikroporézní membránu od firmy 3M s nosnou netkanou textilií z polypropylenu.Komplet O2 Rainwear Doprava
Materiál: netkaná látka Propore Fabric ze 100% polypropylenového vlákna
Membrána: 3M's Microporous Film
Hmotnost (velikost L): 180 g (větrovka), 125 g (kalhoty)
Infocena: 1590 Kč
Dodává: CZ BMI

Převážně pro bicyklisty je určen poněkud netradičně provedený komplet Doprava od O2 Rainwear. Slouží jako nepropro ochrana proti dešti, ochrání i před větrem. Jde o dvouvrstvý materiál, který kombinuje mikroporézní membránu od firmy 3M s nosnou netkanou textilií z polypropylenu.

Výsledkem je neobvyklý a zajímavý lehký materiál. Membrána zajišťuje nepromokavost s parametry podle výrobce 8 - 10 m vodního sloupce, poměrně slušnou prodyšnost až 12 000 g/m/24 h a vrstva netkané textilie slouží jako nosný a zesilující materiál. Textilie zároveň plní funkci podšívky, zajišťuje příjemnější kontakt s pokožkou a rozvod vlhkosti. Oba materiály mají velmi nízkou nasákavost a malou tepelnou vodivost, díky čemuž oblečení rychle schne a poskytuje slušný komfort i ve velmi nepříznivém počasí kombinujícím déšť, vítr a nízkou teplotu.

Větrovka je střihově naprosto strohá, s pevnou kapucí. Kapuce je bez štítku a stahuje se kolem obličejové části tkanicí bez jakýchkoliv samosvorek. Tkanice je bez upevnění protažená v předním lemu kapuce a proto je třeba dávat pozor, aby se nevyvlékla. Zip je jednosměrný bez možnosti rozepnutí zespodu. Jako u všech amerických výrobců je jezdec na pravé straně, na to si ale za chvíli bez problémů zvyknete. Bunda nemá stahování ani na spodním okraji, zato má výrazně prodloužená záda. Je bez kapes a hlavní zip je překryt pouze jednoduchou légou bez možnosti zajištění suchým zipem nebo druky. Kalhoty nemají žádné kapsy ani poklopec, stahování v pase je provedeno všitou gumou bez možnosti dotahu. Dole jsou kalhoty volné bez gumy a bez stahování nohavic. Díky vlastnostem použitého materiálu je použita technologie svařování a pouze kapuce je všitá, ovšem bez podlepení tohoto švu. Příjemným překvapením je to, že během testu ani tímto švem do bundy neteklo.

K uvedeným zajímavým a vcelku sympatickým vlastnostem použitého materiálu se však připojují i některé méně příjemné. Prostě vždy dostaneme něco za něco. V případě kompletu Doprava jde o nízkou mechanickou pevnost netkané textilie a také o nižší odolnost proti oděru. Při testu se mechanická pevnost materiálu ukázala jako dostatečná pro běžné nošení, kdy materiál není vystaven většímu namáhání. Ale už třeba průchod hustníkem, nebo smrkovými suchými větvemi může způsobit zatržení materiálu, o náročnějším použití nebo o o nesení těžšího batohu ani nemluvě. Testovaný komplet sloužil bez problému, dokud byl používán pouze na kole nebo při klidné chůzi, kdy není vystaven dalšímu mechanickému namáhání. Ale jakmile jsme jej otestovali při táboření, na kalhotách se brzy objevily oděrky, které znamenají konec nepromokavosti. V případě protržení je možné využít speciální lepidlo, které dovozce také nabízí, a které si při dodržení technologického postupu s problémem poradí. Kromě lepidla je přiložen i kousek tkaniny pro odzkoušení práce s lepidlem.

Výhodou kompletu Doprava je nízká hmotnost a skladnost. V redakci zvážená hmotnost větrovky je příjemných 180 g a kalhot 140 g a to u kompletu velikosti XL. Tím se komplet prezentuje jako vhodné záložní cyklooblečení, které poslouží v případě zvratu počasí, nemá velkou hmotnost, proti dešti a větru ochrání spolehlivě a navíc i docela slušně dýchá. V praxi je skutečně prodyšnost kompletu dostatečná pro běžný pohyb nebo jízdu na kole bez větší zátěže. Co se týká ochrany proti dešti, musí uživatel počítat s určitým omezením, které vyplývá z ultra jednoduché koncepce obleku bez jakýchkoliv složitějších vychytávek (anatomický střih, stahování atd.). Funkčnost je ale dostatečná, snad s výjimkou vytrvalého deště a větru, kdy při jízdě není zcela dostatečné krytí předního zipu volnou légou. V prudším dešti se voda dovnitř dostane tímto zipem.

Vzhled kompletu připomíná pracovní oblečení, které je řešeno pro jízdu na kole. Vše je podřízeno maximální jednoduchosti. Na kole je vše v pořádku, ale při chůzi kalhoty padají z důvodu měkké gumy v pase a bunda poněkud plandá. Kapuca bez štítku je určena pro přetažení přes cyklopřilbu, jinak kapky padají do obličeje. Na druhou stranu uživatel, který s uvedeným omezením počítá a dokáže být na komplet opatrný, může být spokojen. Střihové provedení umožňuje oblečení přes běžný oděv. Přivítal bych možnost stahování nohavic, aby nehrozilo zachycení do řetězu kola.

Model Doprava se vyrábí pouze v jasné až křiklavě žluté barvě, což je logické vzhledem k jeho určení. Dobrá viditelnost je žádoucí třeba při jízdě na kole, na skútru nebo na motorce. Komplet lze bez obav a bez jakékoliv ztráty jejích vlastností prát v automatické pračce běžnými pracími prášky. Je možné koupit i větrovku (990 Kč) a kalhoty (690 Kč) samostatně.

Komplet 02 Rainwear Doprava vyhovuje svému určení jako záložní cyklooblečení pro případ nepřízně počasí. Uživatel musí však počítat s pevnostním omezením a s provedením typu pracovní oblečení. Kdo vyžaduje jen ochranu před deštěm nebo větrem a co nejjednodušší střih, ten bude spokojen. Kdo si potrpí na vzhled, štelování a pevné materiály, ten se bude muset poohlédnout jinde.

© Svět outdooru, test léto 2010, text i foto Jiří Červinka

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Tento komplet a další vychytávky do deště a na led si můžete koupit v e-shopu CZ BMI, s.r.o. nebo osobně vyzkoušet a koupit ve vzorkové prodejně tohoto výhradního dovozce.

25.10.2010, Jiří Červinka