HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Outdoorová nadílka regionu Jungfrau: horské túry a pohoda u jezer na dohled Eigeru

Outdoorová nadílka regionu Jungfrau: horské túry a pohoda u jezer na dohled Eigeru

Region Jungfrau máme spojený především s legendami opředenou severní stěnou Eigeru a vyhlášenou vysokohorskou železnicí na Jungfraujoch. Milovníci hor tu ale můžou zažít daleko víc. Azurová jezera, horské louky s pasoucími se ovcemi a krávami, vodopády a bělostné vrcholky hor – zkrátka krajina jak vystřižená z reklamního letáku.Oblast kolem švýcarského města Interlaken leží ve stínu dominantní trojice vrcholů Eiger, Mnich a Junfrau. Právě výlet vysokohorskou zubačkou do sedla Junfraujoch (3454 m), nejvýše položené železniční stanice v Evropě, láká ročně desetitisíce návštěvníků z celého světa. Okolní krajina Bernských Alp ale nabízí i další možnosti pro ty, co nejradši objevují hory pěkně po svých.

Pohodová atmosféra v okolí Brienzského jezera, Švýcarsko.Pohodová atmosféra v okolí Brienzského jezera, Švýcarsko.

Rozpukaný ledovec Eigergletscher, Švýcarsko.Rozpukaný ledovec Eigergletscher, Švýcarsko.

Čtyřtisícovky na jaře stále halí sníh, v údolí už je v květnu jaro v plném proudu.Čtyřtisícovky na jaře stále halí sníh, v údolí už je v květnu jaro v plném proudu.

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku...

V pohorkách na dohled čtyřtisícovek

K náročnějším horským túrám v okolí patří Eiger Trail s výhledy na skalnaté štíty čtyřtisícovek Mnich a Jungfrau a 3970 m vysokého Eigeru. Trasa zvaná Eigertrail spojuje nádražíčko horské železnice Alpiglen (1615 m), zastávku Eigergletscher coby nejvyšší bod túry (2320 m) a železniční alpskou křižovatku Kleine Scheidegg (2061 m). Pro milovníky vysokohorské turistiky je jistě velkým lákadlem výstup na Jungfrau nebo Mnicha. Výstup si přitom můžete ulehčit díky železnici do sedla Jungfraujoch, ovšem pozor na dostatečnou aklimatizaci! To jsou ty nejznámější horské túry, možností je ale mnohem víc.

Eiger, Mnich a Junfrau (zleva) vévodí výhledům z okolních vrcholů.Eiger, Mnich a Junfrau (zleva) vévodí výhledům z okolních vrcholů.

Lanovkou i zubačkou z Grindewaldu

Stovky výškových metrů výstupu vám v regionu Jungfrau ušetří lanovky i vyhlášená horská železnice. Z vesničky Grindewald vás kabinková lanovka vyveze k vyhlídkové plošině First (2167 m), odkud se vám otevře výhled na bernské velikány v plné kráse. Velkou atrakcí je tu 800 m dlouhá dráha First Flieger, na které se v sedačce na ocelovém laně „proletíte“ až ke stanici lanovky Schreckfeld. Lanovku na First ale můžete využít pro nástup k 200 kilometrům značených turistických stezek.

Na First se ale dostanete i pěšky z vrcholku Schynige Platte (1967 m) nad Interlakenem. Poměrně náročná túra vás odmění výhledy na Briezské a Thunské jezero a kulisu při výstupu dotváří cinkot zvonců krav, pasoucích se na horských loukách.

Na druhou stranu z Grindewaldu vede lanovka na Männlichen (2222 m) s výhledy na severní stěnu Eigeru. Na Männlichen se ale dostanete i po horských stezkách, k oblíbeným patří např. cesty Panoramaweg z Kleine Scheideggu (2 – 3 h) nebo Romantikweg z Alpiglenu (3 h).

Pohodové výlety v okolí jezer

Kdo hledá pohodový výlet s rodinou, zamíří místo do hor k jednomu z jezer, které obklopují město Interlaken (podle polohy mezi jezery také získalo město své jméno). Po Briezském i po Thunském jezeře se můžete vypravit výletní lodí a projít se značených stezkách kolem. Během jednoho dne se dá pohodlně lodí a pěšky podniknout okruh kolem Brienzského jezera a prohlédnout si malebné městečko Brienz, obdivovat kaskádovitý vodopád Giessbachfälle, projít se po klikaté stezce podél jezera a v horkých dnech si i zaplavat v osvěžující azurové vodě.

Jezero Brienzersee se dá lodí a pěšky obkroužit za jediný den, krásné vyhlídky na jezero se otvírají třeba nad městečkem Brienz, Švýcarsko.Jezero Brienzersee se dá lodí a pěšky obkroužit za jediný den, krásné vyhlídky na jezero se otvírají třeba nad městečkem Brienz, Švýcarsko.

Švýcarsko přirozeně

Jungfrau Region je ideálním místem pro aktivní letní i zimní dovolenou. najdete tu stovky kilometrů značených tras s kulisou Eigeru, Mnicha a Jungfrau. Na své si přijdou milovníci vysokohorské turistiky i rodiny s dětmi. Více informací najdete na www.jungfrau.ch.

 

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

 

Autorka: Natálie Šírová vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě. Od malička se věnuje všemožným sportům, dovolenou nejraději tráví na horách s batohem na zádech.


21.06.2017, Natálie Šírová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů