HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Nesmeky Get A Grip Ultra a Advanced

Svět outdooru testoval dva podobné typy nesmeků od firmy Get A Grip z nichž model Advanced je vhodnější pro outdoorové využití, druhý model Ultra se hodí více do města a na lehkou obuv. Oba nesmeky jsou vyrobeny z odolné gumy, do které jsou vloženy hroty ze slitiny karbidu wolframu...
Údaje výrobce:
Protiskluzová pomůcka – osobní ochranný prostředek s certifikátem CE
Hroty ze slitiny karbidu a wolframu 2,5 mm
Počet hrotů: 6
Infocena: nesmeky Advanced 880 Kč
Velikosti: S (35-40), M (40-44), L (44-48)
Infocena: nesmeky Ultra 640 Kč
Velikosti: S-M (36-41) a L-XL (41-49)
Dodává: CZ BMI s.r.o.

Nesmeky Get A Grip Ultra

Uklouznout na ledě, zmrazcích, kluzkých schodech nebo mokrých dlaždicích nepatří mezi zážitky, které vyhledáváme. Můžeme se zranit pádem, nebo při prudkém hledání rovnováhy mohou vzniknout bolestivá poškození šlach a svalů i kloubů. A příležitostí pro uklouznutí je tuto zimu hodně.

Pod názvem nesmeky jsou známé a prodávají se u nás různé pomůcky, které mají uklouznutí zabránit. Provedením některé připomínají malé mačky, některé jsou se řetízky pod botou, další pak jsou s různými druhy hrotů ap. Důležité je také jejich snadné, rychlé a spolehlivé upevnění na různé druhy obuvi, od lyžařské až po městské boty a to i ty dámské, na vyšším podpatku.

Svět outdooru testoval nyní dva podobné nesmeky od firmy Get A Grip z nichž model Advanced je ten vhodnější pro outdoorové využití, druhý model Ultra se hodí spíše do města a na lehkou obuv. Oba nesmeky jsou vyrobeny z odolné gumy, do které jsou vloženy hroty ze slitiny karbidu wolframu upevněné v umělohmotném pouzdře. Vlastní hrot je váleček s průměrem 2 mm a o účinné délce 2,5 mm. Na každé noze je vždy 6 hrotů, čtyři vpředu a dva pod patou.

Nesmeky Get A Grip UltraNesmeky Get A Grip Ultra

Hroty jsou poměrně snadno výměnné a náhradní se prodávají v sadě. Karbid wolframu je výjimečně tvrdý a proti opotřebení odolný materiál, který na druhé straně spolehlivě poškodí povrch běžných přírodních a stavebních materiálů, na což výrobce v návodu upozorňuje. Nelze se tedy obout v pohodlí domova, protože na dřevu, ale i na dlaždicích a tvrzené plovoucí podlaze by zůstaly nesmazatelné stopy, bohužel i to bylo mnou vyzkoušeno! O něco méně hrozí poškození pružnějšího materiálu (lino a podobně). Guma nesmeků ani při teplotách kolem –15 °C neztratila svoji pružnost a použití bylo stejné jako kolem nuly, jen víc zebou ruce.

Nesmeky Get A Grip UltraNesmeky Get A Grip Advanced

Nesmeky Get A Grip AdvancedModel Advanced snadno drží na různých druzích bot, lyžařských (běžky), trekových, pracovních tak, že vpředu je guma přetažena přes celou špičku, vzadu pak musí být přetažena přes patu. Kromě hrotů je zespodu jemně profilována i guma takže nesmek neklouže ani na měkkém povrchu, jako je hlína a sníh. Nesmek neuklouzne na namrzlém dřevě, kovu ani kamení. Ušel jsem několik kilometrů střídavým terénem se sněhem, ledem, po betonu silnice i zmrzlou hlínou aniž došlo k jedinému sklouznutí, nebo viditelnému opotřebení hrotů. Zkusil jsem i skleněné dlaždice, kovovou desku, čedičové schody a byl jsem překvapen jak dobře se hroty zachytí. Při sestupování, výstupu po šikmém a hladkém ledě musíme došlápnout vždy celou nohou a nepolekat se kratičkého posunutí, než hroty v šesti místech naši váhu v relativně měkkém ledu ubrzdí. Nesmeky jsem ani v hlubokém sněhu neztratil, ale důležité je vždy pečlivé nasazení a usazení na botě, v mém případě botách velikosti 47-48. Tyto nesmeky jsou prodávány ve třech velikostech S (35-40), M (40-44), L (44-48).

Nesmeky Get A Grip Ultra
Model Ultra je jednodušší svou konstrukcí a je také skladnější a lehčí. Na botách bez rámu však obsázky nedrží zcela jistě a z běžkové boty jsem jeden ve sněhu ztratil. Ztráta je naštěstí okamžitě znát, takže není nevratná, jen nepříjemná. Na městských zimních botách, stejně jako na klasických pohorkách držely však také dostatečně spolehlivě. Jejich výhodou je jejich nenápadnost, na černé botě si jich prakticky nikdo nevšimne, což jsem ve městě mezi lidmi uvítal. Snadněji se také navlékají, je ale potřeba to udělat také pečlivě, jak uvádí návod výrobce. Na profilované podrážce terénních běžeckých bot nelze občas najít správné místo kde je držák hrotu zespodu opřen o podrážku a není tak v záběru, dokonce může být z nesmeku vytlačen. Při opravdovém běhu jsem je tady nemohl zkusit. Prodávané velikosti jsou jen dvě S-M (36-41) a L-XL (41-49). Nesmeky Get A Grip AdvancedNesmeky Get A Grip AdvancedOboje nesmeky jsou vhodné i pro delší chůzi na zamrzlých vodních plochách. Na 100 % neuklouznete ani při náhlých změnách směru a při běhu či při práci, roztlačit auto na ledě se s těmito nesmeky musí rovněž podařit. Vhodné ale naopak nejsou do měkkého materiálu, jako např. spadaného listí, do hlubšího bláta a mokré trávy, prostě tam, kde se drobné hroty nemají na čem zachytit. U bot s podpatkem hrozí, že napnutá guma mezi přední a patní částí nesmeku může zachytit o nějakou překážku, větvičku či hrubý zledovatělý sníh a s boty se tak sesmekne, což je daň za jednoduché nasazování a sundávání nesmeků. V nepřehledném terénu je dobré občas zkontrolovat, zda jsme nesmek neztratili. Je také možné pojistit nesmek zacvaknutím karabinky s řemínkem do zadního oka a přivázat ho na botu nebo nohu. Nesmek se v případě sklouznutí neztratí. Přeprava nesmeků je snadná, nejlépe je otočit je naruby, hroty k sobě a pro možnou špínu a tající vodu je také dobré mít vždy sebou nějaký nepromokavý odolnější obal, například silnější plastový sáček.

Z testu vyplývá spokojenost při použití nesmeků. Nepodařilo se nám na čistém ledu uklouznout ani při záměrné snaze o sklouznutí při všech běžných pohybech. Pochopitelné je, že trvanlivost hrotů i gumových částí nesmeků by prokázal teprve dlouhodobý test. S výše uvedenými drobnými výhradami jsme byli s funkcí nesmeků při testování opravdu spokojeni.

Tyto a další modely špičkových nesmeků DueNorth si můžete koupit v e-shopu CZ BMI, s.r.o. nebo osobně vyzkoušet a koupit ve vzorkové prodejně tohoto výhradního dovozce.

02.02.2006, Pavel Krupka


Diskuse


loki
loki
to mi pripada fakt len do mesta, niekde na ladovci by som pouzitie takehoto niecoho povazoval za samovrazdu...na zastavku autobusu a spat,popripade na ujazdeny a zladovately povrch nejakej lesnej cesty moze byt
07. 02. 2006, 15:28:00
Jan Hotmar
Jan Hotmar
Presně tak, je to pomůcka proti uklouznutí na zledovatěleném terénu. Ideální pro starší lidi do města, na nákup, na zastávku autobusu atd. Na ledovec ale ani na firnové svahy opravdu nebrat.
07. 02. 2006, 15:58:00
Jindřich Plzák
Jindřich Plzák

Byl bych vděčný za informaci, kde dostanu v Praze náhradní hroty na Get-A-Grip.

Děkuji JP

09. 12. 2017, 20:08:12
P. Krupka
P. Krupka

Náhradní hroty firma CZ BMI také nabízí, ale ne v Praze! Zkuste adresu:

nesmeky.info/nahradni-hroty-nesmeky

Vzhledem k jen občasnému využití jsem zatím náhradní hroty nepotřeboval, i proto, že dva náhradní k nesmekům byly přidány.

11. 12. 2017, 10:05:03

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze