HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Měkký došlap s technologií AKU Elica

Měkký došlap s technologií AKU Elica

Tlumení došlapu a efektivnější odraz, větší stabilita a prevence zranění. To jsou ve zkratce funkce inovativní technologie AKU Elica, díky níž dochází v botách AKU k optimálnímu rozložení zátěže na chodidlo při došlapu i odrazu. Jak to přesně funguje?

Italská značka AKU se za téměř čtyřicet let svého fungování zapsala do povědomí horalů jako renomovaný výrobce kvalitní trekové a volnočasové obuvi. Ve snaze vyrábět optimálně funkční obuv používá AKU materiály nejvyšší kvality a neustále pracuje na vývoji a výzkumu nových špičkových technologií. V poslední době si AKU posvítilo zejména na oblast podešvi a problém, se kterým se občas potýkají všichni milovníci chůze. Při chůzi – zejména při došlapu a odrazu – jsou jednotlivé části chodidla nerovnoměrně zatěžovány a dochází tak k jejich přetížení. Bolavá chodidla dokážou pokazit dojem z nejednoho výletu a v dlouhodobém horizontu může nerovnoměrné rozložení tlaku na různé části chodidla vést až ke zdravotním potížím.

Inspirováno anatomií chodidla

Technologie Elica je unikátní spojení čtyř vrstev tvořících spodní část boty – kopyta boty, vnitřní stélky, mezipodešve a podešve. Na základě anatomie lidského chodidla a techniky přirozeného došlapu se vývojáři zaměřili na namáhané body chodidla při došlapu a odrazu, a zároveň na rotační osy špičky a paty při chůzi. 

Během fáze odrazu má noha tendenci se stočit mírně ven, odrážíme se tedy hlavně z oblasti kloubu pod palcem. Proto je vzorek podrážky a podešev bot AKU lehce asymetrická, což napomáhá lepší přilnavosti podrážky k povrchu a větší stabilitě. Zároveň je v této namáhané oblasti zesílena mezipodešev, která přispívá k rozložení tlaku při odrazu po celém chodidle. Vzorek podrážky navíc na vnitřní straně nártu lehce přečnívá a zvětšuje tak plochu odrazu.

Technologie AKU Elica při odrazu distribuuje zátěž do celého chodidla a napomáhá lepší přilnavosti podrážky k povrchu a větší stabilitě.
Technologie AKU Elica při odrazu distribuuje zátěž do celého chodidla a napomáhá lepší přilnavosti podrážky k povrchu a větší stabilitě.

Naopak při došlapu se noha obvykle stáčí nepatrně dovnitř, a dopadáme tak na vnější stranu paty. Podešev je proto také mírně zešikmená dovnitř, aby poskytla podporu špičce nohy. Také pod patou najdeme zesílenou vrstvu pro optimální tlumení nárazů. Asymetrický vzorek na podešvi je podlouhlý, díky čemuž poskytuje větší dopadovou plochu, která zajišťuje lepší grip (přilnavost), větší stabilitu a optimální rozložení zátěže.

Při došlapu poskytuje technologie AKU Elica extra tlumení v namáhaných partiích chodidla a zajišťuje lepší grip (přilnavost), větší stabilitu a optimální rozložení zátěže.
Při došlapu poskytuje technologie AKU Elica extra tlumení v namáhaných partiích chodidla a zajišťuje lepší grip (přilnavost), větší stabilitu a optimální rozložení zátěže.

Účinnost technologie Elica potvrdily laboratorní testy CERISM. Vyzdvihly především rovnoměrnější rozložení zátěže na jednotlivé části chodidla během celé fáze kroku, podporu klenby nohy a nižší zátěž ve fázi odrazu.

Italská značka AKU je symbolem kvalitní trekingové a outdoorové obuvi, která klade velký důraz na ochranu životního prostředí a používaní přírodních a recyklovaných materiálů. Z malé rodinné dílničky se AKU vyvinulo v uznávanou obuvnickou firmu, která vyrábí výhradně v Evropě: italské Montebelluně a rumunském Cluji Napoca. Posledním velkým úspěchem je zisk ISPO Award 2020 – Gold winner pro model AKU Minima.

Na českém trhu tuto značku zastupuje již 29 let firma Alpitrek (dříve Alpi sport centrum).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: