HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Když je venku škaredě... Top 10 outdoorových filmů

Když je venku škaredě... Top 10 outdoorových filmů

Horka vystřídalo takřka podzimní počasí, není čas kouknout na zajímavý outdoorový film? Z pohodlí domova můžete prožívat polární zimu Antarktidy v roztrhaném stanu, desetimetrové odlezy na žulových věžích Patagonie či dilema, jestli je zrovna tahle pralesní bobule jedlá.U sledování filmů z následujícího výběru se vám možná zpotí dlaně rukou, na obrazovku nebudete koukat pohodlně vleže, ale s napětím v předklonu, a když naběhnou závěrečné titulky, je čas si stáhnout soundtrack a ještě před usnutím budete přemýšlet, kam a kdy vyrazíte.

Yosemitské údolíYosemitské údolí

Leo HouldingLeo Houlding

Ani po sto dnech na moři jim úsměv nezmizelAni po sto dnech na moři jim úsměv nezmizel

Filmy, které v nás vyvolaly podobné pocity, známe asi všichni. "Můj" následující výčet snímků není žádným žebříčkem "alá ČSFD" s přesně nadefinovanými procenty líbivosti. Jde jen o desítku outdoorových filmů, na které jsem si při zamyšlení, co mě z outdoorového žánru zaujalo, vybral jako inspirující, napínavé, poutavé, skvěle natočené, prostě nejlepší. Mohou se vám líbit, ale taky nad nimi můžete kroutit hlavou, kdy by i slepec dokázal z vašeho výrazu tváře vyčíst slova: "A to je jako co?"

Autana (2012, lezení)

Leo Houlding, Stanley Leary a koření téhle dvojice profíků Jason Pickles se snaží prostoupit východní převislou stěnou Cerro Autana ve venezuelském deštném pralese. Film je poutavý také v tom, že i nelezecká úvodní část je zajímavá. Narážím na Leovo experimentování s drogou Yopo nebo dobrodružný průstup pralesem, kdy byli málem sežráni zaživa hmyzem.

And than we swam (2014, mořeplavba)

Letošní zlatý hřeb festivalu "Expediční kamera". Nečekal jsem vůbec nic a dostal jsem víc, než jsem byl schopen vstřebat. Proto jsem film v následujících dnech viděl ještě třikrát a vždy jsem si objevil něco nového. Co se děje týče, tak se dvojice britských amatérů rozhodla, že na své veslici bez podpory přeplují Indický oceán. Hlášky typu: "Tohle je GPS, ani nevím, jak to funguje. Nikdy jsem nebyl na moři a nikdy jsem nevesloval", vás zaručeně baví a děsí zároveň, především díky skutečnosti, že z Austrálie na Mauricius je to 5600 kilometrů.

Alone on the wall (2009, lezení)

Nebojím se říct, že dnes už se jedná o filmovou lezeckou klasiku v podání Alexe Honnolda, který ve snímku přelezl El Capitana sólo, tedy bez jištění. Pocení rukou, především u nelezců zaručeno. Napětí snižuje snad jen vědomí, že to přežil.

Alex Honnold v krizové chvíli výstupuAlex Honnold v krizové chvíli výstupu

Mount St. Elias (2009, skialpinismus)

Silný příběh tří skialpinistů, kteří se pokusí o jeden z nejdelších sjezdů na světě, tedy Mount St. Elias na hranicích Kanady a USA. Kromě samotného příběhu je neskutečné také zpracování filmu.

118 dní v zajetí ledu (1998, polární výpravy)

Film Pavola Barabáše, který popisuje přechod severního pólu se startem v Rusku a cílem v Kanadě. Přechod byl navíc uskutečněn v krásném stylu bez podpory. Rusko-slovenská čtveřice se musí vypořádat s nedostatkem jídla, ničící se výbavou, ledními medvědy, mrazivými teplotami, otevřenou vodou a balancováním na krách, ale především driftem ledu, který znamená, že metr dopředu vás zároveň posune zpět.

snow film festDalší outdoorové filmy se zimní tematikou můžete vidět v rámci SNOW Film Festu, který proběhne od 19. října do 3. prosince ve více než 200 českých a slovenských městech.

Můžete se těšit například na film The Pamir Game českých extrémních lyžařů Karla Svobody a Martina Šťourače, freeridové filmy Kašmír a Few Days, v němž se objevuje i nejznámnější český freerider Robin Kaleta a sjezdař Ondra Bank, nebo film Nezkrotná Antarktida z hor Země královny Maud.

V Brně se promítání uskuteční 4. a 5. listopadu v kině Scala, v Praze se pak promítáním 3. prosince v Aeru festival uzavře, další místa a data promítání budou postupně přibývat v přehledu promítacích míst.

Pád do ticha (2003, vysokohorské lezení)

Asi jeden z průkopnických snímků, popisující horolezectví ve filmu velmi poutavou formou. Myslím, že dnes už se najde jen málokdo, kdo jej neviděl nebo alespoň nečetl knihu, která mu byla předlohou. Herecké výkony jsou doplňovány výpověďmi Joea Simpsona a Simona Yatese. Děj se odehrává v peruánských Andách, přesněji řečeno v západní stěně vrcholu Siula Grande (6 344 m), kde se dvojice pokoušela o prvovýstup. Drama nastává při sestupu, kdy si Joe těsně pod vrcholem zlomí holenní kost. Simon ho na laně spouští dolů, ale během jednoho ze spouštění se Joe dostane do převislého úseku. Simon ho přes převis nevidí ani neslyší, jen cítí napnuté lano, které ho pomalu ale jistě stahuje za převis. Po marném boji se rozhodne lano přeříznout a pro Joea začíná tuhý boj, kdy se se zlomenou nohou musí vydrápat z trhliny, kam spadnul, a doplazit do základního tábora.

Valley Uprising (2014, lezení)

Netřeba moc popisovat. Mekka volného lezení a její padesátiletá historie zpracovaná pěkně dopodrobna. Po zhlednutí si řeknete jen: "A takhle se dalo fakt žít?" Narážím především na dobu Royala Robbinse a Warrena Hardinga. Prostě květinové děti ve skalách.

Z těch zákazů si kluci asi moc nedělaliZ těch zákazů si kluci asi moc nedělali

Kukuczka (2011, vysokohorské lezení)

Dokument popisující život jedné z největších postav výškového horolezectví Poláka Jerzyho Kukuczky, který jako druhý vystoupil na všech 14 osmitisícovek, a to za pouhých osm let. Výstupy vždy vedl alpským stylem, sólo, novou cestou nebo v zimě a až na Everest byly všechny bez umělého kyslíku. Barevnost a pestrost snímku zvyšují výpovědi manželky a ostatních lezců v čele s Krzystofem Wielickim a Reinholdem Messnerem.

Jerzy KukuczkaJerzy Kukuczka

Wide Boyz (2012, lezení)

Bolest, bolest a zase bolest. Tak je označováno spárové lezení, do kterého dvojice Britů Tom Randall a Pete Whittaker vletěla jako uragán. Nikdo o nich dříve moc neslyšel a najednou přelezli nejtěžší spárovou cestu v USA "Century Crack". Loni vyšla Wide Boyz dvojka, která je prý ještě o stupínek výš. Můžete stáhnout za sedm dolarů.

Tom a Pete si zřídili lezeckou posilovnu ve sklepěTom a Pete si zřídili lezeckou posilovnu ve sklepě

Asgard Project (2009, lezení)

Leo, Stanley a Jason tento výčet začali a také jej končí. Opět lezení, opět bigwall, ale podmínky jsou opačné. Venezuelský prales, déšť a vedro vystřídá kanadský Mount Asgard na Baffinově ostrově s až měsíční krajinou, sněžením a mrazem. Jo a Leo si nakonec skočí s BASE padákem z vrcholu.


20.08.2015, Jan Haráč