HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze: Skialpinistické helmy Alpina SNOWTOUR

Recenze: Skialpinistické helmy Alpina SNOWTOUR

Snow Tour je nový model helmy Alpina zaměřený na lezení, lyžování a na skialpinismus. Helma splňuje standard pro lyžařské (EN 1077) i horolezecké (EN 12492) helmy. Je překvapivě lehká a pohodlná. S hmotností 330 g se jedná o jednu z nejlehčích lyžařských helem vůbec. Dostupná ve dvou velikostech a několika barvách. Více než 40 dní testování! Jak dopadla?Údaje výrobce:

Hmotnost: 330 gramů
Barevné varianty: black-red, red-blue, white-blue
Infocena: 3990 Kč
Dodává: SPRINT
Více info na www.alpina-sports.cz

 

První dojem

Na první pohled a otestování působí lehkým dojmem, dobře sedí na hlavě a dobře se seřizuje pomocí kolečka. Plastový pásek okolo hlavy je vyklápěcí a dá se do helmy při transportu schovat. Klapky na uši jsou odnimatelné.

 

Helma Alpina SNOWTOUR během testování na skialpech.Helma Alpina SNOWTOUR během testování na skialpech.

Helma Alpina SNOWTOUR byla testována při skialpových sjezdech i výstupech.Helma Alpina SNOWTOUR byla testována při skialpových sjezdech i výstupech.

Helma Alpina SNOWTOUR bez nasazených klapek na uši.Helma Alpina SNOWTOUR bez nasazených klapek na uši.

 

Testování

Helma Alpina SNOW TOUR má za sebou v testu 45 dní testování! Na sjezdovkách, v lyžařské škole, na snowboardu. Několik dní na skialpových túrách v Rakousku a v Krkonoších. Vystřídala několik hlav a užila si teploty od +10 C při lezení na zajištěných cestách až do - 25 C na začátku prosince během zahájení skialpové sezóny na rakouském Stubai. Testovali jsme i vnitřní čepičku a brýle, které k této helmě Alpina SNOW TOUR pasují.

 

Helma Alpina SNOWTOUR je sexy.Helma Alpina SNOWTOUR je sexy.

S helmou Alpina SNOWTOUR na vrcholu.S helmou Alpina SNOWTOUR na vrcholu.

Testováno i při návratu z túry.Testováno i při návratu z túry.

 

Parametry

S hmotností 330 g se jedná o jednu z nejlehčích lyžařských helem na trhu. Helma navíc splňuje standard pro lyžařské (EN 1077) i horolezecké (EN 12492) helmy. Takže se hodí ideálně na skialpinismus - kombinaci lezení a lyžování a to i včetně pohybu na ledovci či ve skalním terénu. Helma je dodávána se speciální čepicí pro chladnější podmínky, která může být při výstupu použita jako běžná čepice. Helma má i držák na čelovku. Ta se snadno v přední části zajistí pružnou tkanicí a vzadu klasickým klipem na lyžařské brýle. Vybrat si můžete ze dvou velikostí, které se o 1 cm překrývají. Vnitřní polstrování je navrženo tak, aby se maximalizovalo větrání. Navíc je toto polstrování ošetřeno antibakteriálně. Odnímatelné klapky přes uši mají na sobě reflexní bezpečnostní "proužky".

Kompletní fotogalerie helmy Alpina SNOW TOUR (41)

Klapky na uši

Ty jsou odnimatelné a v případě teplejšího počasí je možno je pomocí 6 "nožek" s trny vyjmout. Dále jsou ještě tyto klapky zajištěny dvěma páry cvoků na popruzích kolem uší. Při nacvakávání trnu se pouze ujistěte, že jste se správně trefili do patřičného otvoru tak, abyste tento trn netlačili do polystyrenu mimo. Většinu času jsme používali helmu pouze s klapkami na uši bez vnitřní čepičky. Popřípadně jsem přidávali šátek Buff. Až při teplotách - 25 C jsme zkoušeli standarně dodávanou čepičku Alpina.

 

Klapka na ucho do helmy Alpina SNOWTOUR.Klapka na ucho do helmy Alpina SNOWTOUR.

Detail fixace klapek na uši ve třech místech pomocí plastových nožek.Detail fixace klapek na uši ve třech místech pomocí plastových nožek.

Detail nožky pro fixaci klapky na uši do helmy Alpina SNOWTOUR.Detail nožky pro fixaci klapky na uši do helmy Alpina SNOWTOUR.

 

Zapínání a regulace

Zapínání helmy pod bradou dobře chodí a typ zapínání na zubatý plastový hřeben a sponu nám vyhovoval. Taktéž je hezky provedeno i polstrování pod bradou. Regulace obvodu hlavy jde snadno i v rukavicích. Kolečko je opatřeno nesmekavou gumou a dobře se drží a otáčí.

 

Detail zapínání helmy Alpina SNOWTOUR pod bradou.Detail zapínání helmy Alpina SNOWTOUR pod bradou.

Ovládní a nastavení obvodu hlavy v helmě Alpina SNOWTOUR jde velmi snadno a jednoduše.Ovládní a nastavení obvodu hlavy v helmě Alpina SNOWTOUR jde velmi snadno a jednoduše.

Plastový pásek na temeni hlavy u helmy Alpina SNOWTOUR je výklopný s kloubem.Plastový pásek na temeni hlavy u helmy Alpina SNOWTOUR je výklopný s kloubem.

 

Brýle a čelovka

Lyžařské brýle jsou vzadu na helmě zajištěny širokým klipem. Na helmu pasuje většina lyžařských brýlí, které jsme během testu používali. Čelovou svítilnu lze navíc zajistit i vepředu na helmě a to pomocí dvojice pružných tkanic a háčků. Tato tkanice je provlečena dvojicí otvorů v helmě a lze ji úplně vyjmout a nepoužívat.

 

Pozice čelovky na helmě Alpina SNOWTOUR je jistá.Pozice čelovky na helmě Alpina SNOWTOUR je jistá.

Zadní klip taktéž zajišťuje čelovku na helmě Alpina SNOWTOUR.Zadní klip taktéž zajišťuje čelovku na helmě Alpina SNOWTOUR.

Tykadla na helmě Alpina SNOWTOUR.Tykadla na helmě Alpina SNOWTOUR.

 

Mohlo by se hodit

K helmě Alpina SNOW TOUR se dobře hodí brýle Alpina S-Way. Pogumovaný nosník se dá nastavit na šířku kořene nosu a nožičky se dají naklopit podle potřeby. Zahnutím nožiček je též možno ještě více přizbůsobit brýle tak, aby vám perfektně seděly na obličeji. Skla jsou kvalitní keramické čočky s polarizačním filtrem Quattroflex, který eliminuje oslnění při odrazu světla od sněhu. Vyzkoušeli jsme i rychlou samozatmavovací schopnost technologie Varioflex při vjetí do stínu nebo při větší oblačnosti. Rozsah ztmavení či naopak zesvětlení je překvapivě velký. Protimlžná úprava ještě více pomáhá ostrému vidění. I když i ona má při velkém fyzickém výdeji jako je právě skialpinismus svoje limity. Testováno při skialpinismu i při jízdě ve volném terénu či na sjezdovce.
Info cena: 5490 Kč

Závěr

Helma Alpina SNOW TOUR se nám jeví jako povedená helma, která by mohla vyplnit místo ve vybavení skialpinistů a horolezců a přesvědčit je, aby jezdili ve volném terénu a při pohybu na skialpech s helmou. S helmou, která navíc splňuje patřičné normy a váží pouhých 330 gramů.

 

Testování helmy během skialpového výstupu. Stubai. Pociťovaná teplota - 25 C.Testování helmy během skialpového výstupu. Stubai. Pociťovaná teplota - 25 C.

Zaujalo mě:
  • Snadná regulace velikosti i v rukavicích
  • Dobře sedí na hlavě
  • Držák na čelovku
  • Vyjímatelné klapky na uši
  • Antibakteriální úprava

 


Další informace:

AlpinaNěmecká značka Alpina patří mezi nejvýznamnější výrobce lyžařských a cyklistických doplňků. V zimním programu nabízí lyžařské helmy, lyžařské brýle a chrániče páteře. V letním programu najdete širokou škálu sportovních, ale i módních brýlí. Produkty Náš expertní tým neustále pracuje na inovacích, které zvyšují bezpečnost a pohodlí helem, brýlí i chráničů.

{Hodnocení - Rich snippet}


12.02.2018, Petr Barna


Diskuse


GGBG
GGBG

Ahoj, nevím někdo, zda je i helma, která by spňovala i normu na cyklistiku? Dřív tuším to měl Petzl Meteor 3+, rád bych něco takového, jelikož nejsem nějaký velký sportovec, takže by mi stačilo něco univerzálního.

12. 02. 2018, 15:44:56

Dobrý den,

jsou na trhu různé "obojživelné" helmy. Např.:

KONG SCARAB: https://www.kong.it/en/2-products/items/c2-sport/f3-helmets/p371-scarab

Nejnovější helma PETZL Meteor má certifikaci pouze n alezení a horolezectví: CE EN 12492, UIAA.

Helma CAMP Speed comp má též certifikaci pro horolezectví a sjezdové lyžování podle pravidel ISMF:

http://www.camp.it/prodotti3.aspx?CAT=32&CDV=25&B=&ART=~1997

O helmě, která má i certifikaci pro cyklistiku zatím nevíme. :(

Děkujeme za pochopení

S pozdravem

Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

13. 02. 2018, 07:54:59
Tomáš
Tomáš

Dobrý deň,

certifikáciu na lyžovanie a bicykel má K2 Route

EN1078:2012, EN1077:2007

16. 01. 2019, 22:24:19
Jerguš Bača LKP
Jerguš Bača LKP

Saleva Xenon mám ji čtvrtou sezonu a je bezvadná, akorát na léto je lepší něco vzdušnějšiho. Nevím jestli se ještě vyrábí.

15. 02. 2018, 10:31:19

Dobrý den,

helmu SALEWA Xenon jsme testovali ve Světě Outdooru:

https://www.svetoutdooru.cz/test-prilby-salewa-xenon-a-pridavneho-stitu-/

S pozdravem

Vojtěch Dvořák, svetoutdooru.cz

15. 02. 2018, 14:50:48
Jirka
Jirka

Bern Watts splnuje cyklistiku i lyzovani a da se snadno menit vlozka ze zimni, letni, skate atd.

17. 02. 2018, 15:57:31
David Kahaj
David Kahaj
UVEX P.8000 TOUR má certifikaci na lyžování , horolezectví a cyklistiku :-)
07. 03. 2018, 13:23:12

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze