HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Skialpové 4x4. Projedou všechno. - recenze lyží G3 FINDr 94

Skialpové 4x4. Projedou všechno. - recenze lyží G3 FINDr 94

Nové lyže G3 FINDr se na veletrhu ISPO 2016 dostaly mezi oceněné. Od jara 2016 se na nich dost pojezdilo od norského betonového sněhu přes strmé sjezdy v Alpách a Vysokých Tatrách. Nejnověji se G3 FINDr dostaly do strmých žlabů v gruzínské Svanetii! Ve všech těchto podmínkách dopadlo hodnocení lyží výborně.Údaje výrobce:

Materiál:Karbonová vlákna: ano
Jádro: 3D shaped Poplar Paulownia
Zpevnění lyže: Titanal aluminum mounting plate
Hmotnost: 1,45 kg lyže v délce 177 cm
Výbava:Rádius: 20 m
Krojení: 126/94/113 mm
Infocena: 18680 Kč
Dodává: Boatpark
Více info na www.boatpark.cz

 

Nové lyže G3 FINDr se na veletrhu ISPO 2016 dostaly mezi oceněné. Od jara 2016 se na nich dost pojezdilo od norského betonového sněhu přes strmé sjezdy v Alpách a Vysokých Tatrách. Nejnověji se G3 FINDr dostaly do strmých žlabů v gruzínské Svanetii! Ve všech těchto podmínkách dopadlo hodnocení lyží výborně.

Na norském ledovciNa norském ledovci

G3 FINDr na podvrcholovém platóG3 FINDr na podvrcholovém plató

G3 FINDr na výletě v NorskuG3 FINDr na výletě v Norsku

 

V evropských i mimoevropských horách byly terény různorodé od volných plání až po velmi strmé sjezdy v Alpách, Vysokých Tatrách a Svanetii. S lyžemi se pohyboval hlavně Karel Svoboda z Beton Ski Teamu, který je důkladně prohnal při výstupech a sjezdech od bezedného prašanu až po jeho oblíbeny beton.

Simon na G3 FINDr 94 v horní části strmého gruzínského žlabuSimon na G3 FINDr 94 v horní části strmého gruzínského žlabu

Vyloženě echt betonové podmínky panovaly při druhém ročníku československého firnového memoriálu v jižním Norsku, kde před naším příletem stihlo v neledovcových i ledovcových oblastech dost zapršet. Znamenalo to, že místo klasického jarního firnu nás čekal velmi tvrdý přemrzlý podklad.

Těsně pod vrcholem na norském ledovciTěsně pod vrcholem na norském ledovci

Konstrukce lyží G3 FINDr 94

FINDr 94 jsou lehké skialpinistické lyže vynikající svou tuhostí, v jejichž konstrukci se kromě dřeva uplatnil karbon. V prostoru montáže vázání je v lyži doplněn titanal pro zpevnění. Jak uvádí výrobce G3 - „FINDr 94 jsou univerzální skialpinistické zbraně do všech podmínek.“

G3 FINDr připraveny k norskému použitíG3 FINDr připraveny k norskému použití

 

Firma G3 uplatnila při návrhu modelu FINDr svou novou pokročilou technologii Flyride Plus pro optimální vyvážení nízké hmotnosti, vysokých výkonů a velké torzní tuhosti. Lyže jsou pro zpevnění vylepšeny karbonem. Na bočnice FINDrů je použit polyuretan ve složení podobném jako u středně tvrdých skateboardových koleček. Tento pružný materiál omezuje vibrace lyže při vyšších rychlostech.

Karel Svoboda běží na G3 FINDr ve Velké Studené doliněKarel Svoboda běží na G3 FINDr ve Velké Studené dolině

Otočka Karla Svobody při výstupu ve Vysokých TatráchOtočka Karla Svobody při výstupu ve Vysokých Tatrách

S G3 FINDr na vysokotatranský hřebenS G3 FINDr na vysokotatranský hřeben

 

Earlyrise tip je malý rocker ve špičce lyže, který přechází do přimeřeného klenutí pod botou, což se dobře projeví při naklonění lyže na hranu na tvrdším podkladu. Ve spojení s tuleními pásy G3 Alpinist se lyže chovaly výborně i při výstupu na velmi tvrdém podkladu, který byl v případě květnového Norska na hranici mezi ledem a sněhem.

S G3 FINDr na vysokotatranském hřebenuS G3 FINDr na vysokotatranském hřebenu

Díky mini-rockeru FINDry krásně nesou jak v prašanu, tak v rozměklém firnu a v pozdně jarní odpolední sněhové břečce. Šířkou pod vázáním se nejedná o žádnou “závodní běžku”, takže i v hlubokém prašanu se na nich při vyšších rychlostech krásně “plave”. FINDry určitě nejsou nejtvrdší lyže na trhu, ale osvědčily se také na tvrdém zledovatělém podkladu různé strmosti, když perfektně držely jak v obloucích, tak při jízdě přímo.

Praktické použití G3 FINDr ve strmých a velmi strmých terénech

Už v lednu 2016 na veletrhu outdoorového vybavení ISPO je kluci z Genuine Guide Gear dost chválili a tvrdili, že jsou dost obratné i do strmějších terénů. Nakonec jsem se tedy rozhodl z nich udělat moje nové „žlabovky", tedy věrné společníky na všechny túry, kde se lehké šimrání v břiše dostavuje nejpozději při pohledu dolů před prvním obloukem. Jako třeba na Terianské věži (S3+/S4, E3, 750m). Pod patou mají 94mm a to je hodně cítit, když se nechcete s každým obloukem probořit jak s nějakou lehkou "běžkou". Lyže krásně nesou jak v prašanu, tak i rozměklém firnu nebo pozdnějarní "kejdě". Na trhu jsou i tvrdší lyže, ale FINDry se umí perfektně zakousnout do svahu, To člověk ocení, když narazí na ozajstný beton, jako jsme třeba potkali v Červeném žlabu (S4+, E2+,700m),“ hodnotí své praktické zkušenosti s G3 FINDr 94 Karel Svoboda z Beton Ski Teamu.

Karel Svoboda v plné jízdě ve Velké Studené doliněKarel Svoboda v plné jízdě ve Velké Studené dolině

Karel Svoboda v plné jízdě ve Velké Studené doliněKarel Svoboda v plné jízdě ve Velké Studené dolině

Karel Svoboda v plné jízdě ve Velké Studené doliněKarel Svoboda v plné jízdě ve Velké Studené dolině

 

K použití setu G3 Karel Svoboda doplňuje: "Na FINDrech mám navrtané vázání ION, další vlajkovou loď z dílny G3 a používám pásy G3 Mohair LT, které spolehlivě drží ve stoupání, takže v zik-zakování můžu vesele pokračovat i ve strmějších terénech. I když už je ale ve žlabu dávám na záda, z batohu se nestává těžká krysa."

Karel Svoboda na Svišťovém štítěKarel Svoboda na Svišťovém štítě

Shrnutí lyží G3 FINDr 94

FINDry se svojí hmotností jsou dostatečně lehké na to, aby je bylo mžoné tahat kdekoli a nepřemýšlet přitom nad „zbytečnými gramy navíc“. Při šířce 94 mm pod vázáním si užijete výstup i sjezd za všech podmínek. Pokud hledáte spolehlivého parťáka, univerzální a obratnou lyži, která si poradí s členitým terénem a nezklame ani v prašanu, nebo na tvrdém podkladu, FINDry jsou Vaše volba!

Lezeme vzhůru k modré obloze v GruziiLezeme vzhůru k modré obloze v Gruzii

Na konci gruzínského žlabu s G3 FINDr 94Na konci gruzínského žlabu s G3 FINDr 94

Impozantní výhledy během výstupu, lyže G3 FINDr 94 musely na batohImpozantní výhledy během výstupu, lyže G3 FINDr 94 musely na batoh

Zaujalo mě:
  • Perfektní na tvrdém sněhu
  • V prašanu krásná jízda za vyšších rychlostí
  • Snadný sjezd i za nevhodných podmínek

 


Další informace:

G3

Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dlouhou historii v oblasti výstroje pro aktivity ve volném zimním terénu. Její zakladatel Oliver Steffen rozvojí čistě "backcountry" firmy s ideálním umístěním ve Vancouveru v Britské Kolumbii. K praktickému testování všech vývojových modelů to tak mají jen kousek. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.

{Hodnocení - Rich snippet}


20.01.2017, Jan Pala


Sem vložte diskusní příspěvek.