HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Legendární kletr

Dalším příspěvkem do našeho virtuálního muzea outdooru je legendární plátěný horolezecký kletr, který se beze změny vyráběl desítky let a provázel několik generací horolezců i turistů. Mezi jeho nezaměnitelné atributy patří trvanlivé kožené dno, filcem podšité kožené popruhy a především bytelné železné oko...Dalším příspěvkem do našeho virtuálního muzea outdooru je legendární plátěný horolezecký kletr, který se beze změny vyráběl desítky let a provázel několik generací horolezců i turistů. Mezi jeho nezaměnitelné atributy patří trvanlivé kožené dno, filcem podšité kožené popruhy a především bytelné železné oko pro zavěšování na lano.

Pod názvem Tlumok horolezecký vyráběl kletr v dobách socialismu národní podnik Gala Prostějov, tehdejší náš největší a chvíli i nejprogresivnější výrobce batohů. Kletr vážil 0,95 kg a byl vyroben z pevné podlepené bavlněné tkaniny. Spodní osazení a dno byly kožené stejně jako popruhy, ty ovšem byly ještě podšity filcem. Objem kletru byl 24 litrů. Víko mělo jeden kožený řemínek s kovovou přezkou a s horním upevněním pro cepín. Žádné bederní pásy ani vnitřní kostry tehdy nebyly, ale plátěný kletr ať plný či poloprázdný skvěle sedl na záda, nesesouval se, nepopojížděl. Záda nebyla nijak zpevněna, takže balení bylo podstatně důležitější činností, než při dnešních zádech s pevnými prvky. Každý sebeméně vyčuhující kousek vybavení v zádech byl při chůzi pořádně znát.

Kletr GalaKletr Gala

Kromě naší klasické varianty se kletr vyráběl ještě ve větší verzi s nástavcem a postupem doby také v nejrůznějších více či méně povedených napodobeninách ze syntetických tkanin. Nevíme přesně, kdy se plátěné kletry začaly vyrábět (možná někdo z pamětníků bude vědět více), ale minimálně v šedesátých až osmdesátých letech byly velmi oblíbené. Teprve s nástupem syntetických tkanin začali Gale konkurovat další výrobci batohů, kterými tehdy byl pražský Opus (oblíbený kletr s posuvným víkem) a ostravský Metasport. A v polovině osmdesátých let se jako zjevení objevila špičková Gemma, kterou doslova z ničeho vydupal agilní brněnský novátor Aleš Petr.

Kletr Gala, kovové přezky a kožené řemínkyKletr Gala, kovové přezky a kožené řemínky

V roce 1987 stál malý kletr 115 Kčs (pro srovnání – zmíněná Gemma, 60 l, na svou dobu vynikající nosný systém a snad první opravdu pevný bederní pás u nás, kvůli obrovskému zájmu byla ovšem na objednávku s čekací dobou půl roku i více, stála 740 Kčs). Plátěný kletr zůstává jedním z nejzdařilejších batohů své doby a v naší přehlídce turistického a horolezeckého vybavení (tehdy ještě nikdo neznal slovo outdoor) bude na čestném místě.

Kletr Gala, upevnění nosných popruhů z bytelné kůže.Kletr Gala, upevnění nosných popruhů z bytelné kůže.

© Svět outdooru, červenec 2008, text i foto Jiří Červinka


02.07.2008, Jiří Červinka


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů