HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Vodník Keen Newport H2

Sandály Keen Newport H2 jsou vodní variantou prověřeného a úspěšného modelu Newport. Kožené části jsou u H2 nahrazeny textilií a gumou, jinak zůstalo ze „starého koženého“ Newporta zachováno vše, co dělá keenovky keenovkami, zejména určitou originalita v produkci sandálů. Od jiných otevřených bot se liší na první pohled mimořádně širokou špičkou.
Údaje výrobce
Sportovní sandály Keen Newport H2
Hmotnost: 394 g
Materiál:
Svršek: popruhová tkanina
Podšívka: hydrofobní síťovina s Aegis Microbe Shield
Podrážka: Keen-guma
Infocena: 2 490 Kč
Dodává: Rock Point

 

Testovaný model sandálů firmy Keen, Newport H2, je vodní variantou prověřeného a nepopiratelně úspěšného modelu Newport. Kožené části jsou u varianty H2 nahrazeny textilií a gumou, jinak zůstalo ze „starého koženého“ Newporta zachováno vše, co dělá keenovky keenovkami, zejména určitou originalita v produkci sandálů. Od jiných otevřených bot se liší na první pohled mimořádně širokou špičkou.

Testovaný model Newport H2 patří k modelům určeným do terénu a zejména do vody. Základem boty je vysoká měkká guma s vícesměrným vzorkem hlubokým 3 mm. Uvážíme-li, že automobilové pneumatiky musí mít ze zákona alespoň 5 mm, je Newport už skutečně terénní obutí. Profilování je vylepšené vlnovými lamelami, které se rozevírají se při ohybu a zatížení, čímž ještě zlepšují záběr podešve.

U sandálů si na první pohled všimneme neobvyklé „tuponosé“ špičky, prezentované jako „patentovaná ochrana prstů“. Je i s podrážkou z jednoho kusu gumy a test jednoznačně prokázal, že palce u nohou, kterým jinak při použití sandálů v terénu a přírodě vůbec neustále hrozí ukopnutí, jsou před takovou nehodou dokonale chráněné. Noha navíc spočívá v podrážce v mírném zahloubení, takže Newport je víc, než obyčejná „deska a provázky“. To je dobře vidět i na ostatních částech, kde byla věnována maximální pozornost pohodlí. Noha v zahloubené podrážce je stabilní a svršek z tenkých proužků textilie nohu perfektně drží. Prvotní pocit v botě může být pro někoho, kdo je zvyklý celé léto nosit extrémně otevřené sandály, poněkud stísněný a uzavřený, protože Newport je z keenovské nabídky na hranici mezi uzavřeným sandálem a otevřenou trekovkou. Kromě pocitu tepla jsou ale Keeny boty maximálně pohodlné, což je důsledek jejich tzv. „velbloudího“ tvaru u špičky. Nepříjemné pocity mohou vzbuzovat snad jen u přísně štíhlých, dlouhých chodidel opičího charakteru. Jelikož však většina populace má spíš široká chodidla a sklony k plochým nohám, zůstanou výhrady k šířce obuvi jen okrajovou záležitostí několika jedinců. Podobně pohodlným, byť pravděpodobně nezamýšleným řešením je pásek přes patu, který lze v případě potřeby sešlápnout a sandály použít jako obyčejné pantofle. Během testu, kdy se sandály používaly oběma způsoby, se fixační úloha pásku sešlapováním nijak nezhoršila.

Vyšší počet pásků přes nárt, než např. u běžných „kristusek“ klade na uživatele v počátcích používání vyšší nároky. Botu může být potřeba trochu rozšlápnout a poutahovat tkaničkou, respektive pruženkou. To jen podtrhuje určitou výjimečnost Keenů, protože tkaničky u sandálů také běžně nenajdeme. Newport je možné doladit na vlastní “kopyto” dotahováním nebo povolováním prokřížené pruženky tlačkou. Zkušenost ukázala, že stačí si s tím na začátku trochu pohrát a pak už se o další utahování – až na výjimky způsobené markantní změnou prostředí, používání nebo terénu – není třeba starat.

Výrobce udává, že vnitřní strana pásků je podšita „hydrofóbní síťovinou“. Mně to vzhledem i pohmatem připomíná neoprén. Nakonec možná i skutečný neoprén je na vnitřní straně podšitý nějakou hydrofóbní síťovinou. Mezi námi, Newport H2 je sandál určený pro aktivity spojené s vodou, takže přítomnost nějakého neoprénu zde lze předpokládat. Stélka, tj. to, na čem leží chodidlo, je lisovaná EVA. Technicky se nepodařilo zjistit nic víc, než že se jedná o polyuretan. Praktická zkouška ukázala, že jde o nenasákavý materiál, který je vhodným doplňkem k páskům z rychleschnoucího polyesteru. Vnitřek boty je navíc ošetřen technologií Aegis, která zabraňuje množení hub a plísní na nohou běžných, leč nechtěných. Navzdory této technologii nečekejte, že vám sandály, s kterými nachodíte desítky kilometrů, projdete bažinami a přeplavete řeku, budou vonět. Tato vlastnost není ale u vodáckých bot nijak ojedinělá a v tomto případě je přiměřenou daní za všechny ostatní výhody, které Newport H2 skýtá.

Co tedy sandály Keen Newport H2 nabízejí, či naopak nenabízejí? Obuv při pěších suchozemských výletech chrání prsty u nohou i dobře drží stabilitu chodidla. Pokud jste, jako já, zvyklí špičkou vykopávat nabagrované kamení, pak ovšem máte smůlu. Útěchou vám budiž fakt, že s krytou špičkou nabagrujete podstatně méně. Uzavřená špička může být poněkud na obtíž při použití přímo ve vodě, sandál totiž není volně průtočný a v gumové špičce boty se drží voda, které se zbavuje poměrně komickým bočním manévrem. Přestože nápis „waterproof“ působí na sandálech poněkud úsměvně (pyšní se jím i jiné modely keenovských sandálů), Newport H2 si – alespoň co se použitých materiálů týče – toto označení rozhodně zaslouží. Celkové výhody pro vodáky jsou zřejmé, protože boty drží na noze a ani v proudu nehrozí jejich vyzutí, přitom jsou z materiálů konstruovaných do vlhka a do mokra, což se projeví na delší životnosti. Podrážka neklouže a ani v balvanitém korytu nebo při manipulaci s převrácenou lodí nehrozí skřípnutí prstů na nohou.

 

© Svět outdooru, červenec 2009, Martin Slavický

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

20.07.2009, Redakce