HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Vodní boty Teva Gnarkosi

Vodní boty Teva Gnarkosi

Firma Teva, známá výrobou bot do vody a pro vodní sporty, představila pro letošní sezonu kosmicky vyhlížející boty Gnarkosi určené zejména pro wakeboarding, ale dobře použitelné i pro ostatní vodní sporty. Testovány byly zejména při kajakování v extrémních podmínkách...Údaje výrobce:
Určení: Wakeboarding, vodní sporty
Svršek: Lehká syntetická useň neabsorbující vodu
Barva: Tyrkysová
Podešev: Spider Original
Infocena: 2 999 Kč
Dodává: Term

Boty Gnarkosi vypadají na první pohled jako klasické "skejtové kecky", ale při bližším ohledání zjistíme, že jsou pro pobyt ve vodním prostředí i okolo vody dostatečně přizpůsobeny svou konstrukcí. Svršek bot je vyroben ze syntetické usně, která nenasákne vodou a navíc je dostatečně pevná do náročného prostředí kolem řek i v nich. Podrážka je vyrobena z osvědčené neklouzavé gumy Spider Rubber, kterou si firma Teva nechala patentovat, a která už se osvědčila i u mnoha předchozích modelů. Navíc se nejedná o podrážku typu kus gumy pod chodidlem, jak tomu bývá u většiny vodácké obuvi, ale jedná se o plnohodnotnou podrážku, za kterou by se nemusely stydět lecjaké klasické outdoorové boty. Při chůzi po drobných kamíncích tak nemusíte snášet to, jak se vám zarážejí do chodidel a ve sněhu vás to přes tenké podrážky hned nestudí. Pata boty je vyrobena z jednoho kusu poměrně pevné pěny, která obepíná patu ze všech stran a vždy drží nohu na středu boty. Tím pádem vás bota podrží i v náročném terénu osmekaných kamenů okolo řeky a při podobných nástrahách. Systém Drain Frame pak zajišťuje plynulý odtok vody z bot, takže se nestane, že byste v botě měli kaluž. Jedná se o systém otvorů na patě a špičce boty.

Já jsem boty testoval v kajaku, a když byly nové, tak i při pohybu po městě, a musím je jen a jen pochválit. Gnarkosi se chovaly jako plnohodnotné boty, které ve městě vypadaly extravagantně, ale parádně držely na noze a díky systému Drain Frame také dobře větraly. I v městském prostředí jsou tyhle boty pohodlné díky propracované podrážce. Až s nimi vyrazíte na vodu, můžete je tedy používat jak ve vodní akci tak na břehu při odpočinku. Rozhodně se dají použít i na delší nošení a kratší nenáročné túry.

Při pohybu ve vodě jsem si Gnarkosi ihned zamiloval a jen tak jiné boty nechci. Podrážka dobře drží na většině povrchů (když pomineme oklouzané kameny porostlé řasami, blátíčko a pod.), se kterými je možné se setkat. Podrážka je opatřena velmi jemným vzorkem, který dobře k povrchu přilne a zvyšuje adhezi. Ostatně už dříve Teva ukázala, že podrážky z gumy Spider Rubber byly krok správným směrem. Bota parádně sedí na noze a nestalo se mi, že by mi z nohy sklouzávala a to ani při plavání v divoké vodě, kdy vás opustí velká většina běžně používané obuvi. Díky poměrně robustní konstrukci jsem se ani nebál, že by mi mělo hrozit nějaké podvrtnutí kotníku a podobné nepříjemné zranění. Co se mi velmi osvědčilo, je zavazování na tkaničky, které jsou vyrobeny ze syntetického materiálu a parádně drží. Během testování se mi ani jednou nerozvázaly, což se mi u vodáckých bot ještě nikdy nestalo. Navíc bota výborně drží pohromadě a i přes pohyb ve stále mokrém a náročném prostředí se nikde nerozplepuje ani netrhá a ani nejeví známky jiného poškození. Dalším problémem bývá i to, že je bota při sezení v kajaku hodně zmačkaná, ale ani to botám Gnarkosi nijak nevadí a nezaznamenal jsem žádné poškození. Samozřejmě jsem měl na testování pouze pár měsíců, ale z vlastní zkušenosti vím, že spousta vodáckých bot nevydrží vcelku ani týden. Boty jsou také dostatečně široké a v pohodě se do nich obuju s neoprenovou ponožkou nebo v ponožkách od suchého obleku, což se mi už u několika jiných vodáckých bot nepovedlo.

Malou výtku bych měl k systému Drain Frame, který sice na výbornou odvádí vodu pryč z boty, ale který je v zadní části boty tvořen jen dírami v pěnové patě boty (ve špičce boty jsou dírky opatřeny drobnou síťkou, která dovnitř nepustí žádný písek a podobné částice) a tak tudy dochází k nabírání písku a podobného drobného materiálu do boty. Není problém tento materiál vypláchnout, ale musíte se na to vyzout. Co se týče schnutí boty, tak není tak rychlé jak jsem očekával, zejména v oblasti jazyka, který je uvnitř pěnový, ale na druhou stranu plátěné kecky nebo neoprenové boty schnou výrazně delší dobu.

Co se týče použití boty neumím si moc představit, že v takovýchto botách sedím celý den v kánoi na Vltavě, ale pro náročnější vodní aktivity jako rafting, kajak nebo i wakeboarding, kdy si do boty berete neoprenové ponožky, je to určitě ta správná volba.

Celkově vzato musím boty Gnarkosi pochválit a kromě toho, že občas musím vysypat z bot písek a drobné kamínky, jsem s nimi nadmíru spokojen a ve všech směrech předčily mé očekávání. Pokud se smíříte s tím, že cena je poněkud vyšší než u vodáckých bot bývá budete mít skutečně vynikajícího společníka pro mokrá putování.

© Svět outdooru, test srpen 2011, text i foto Petr Snížek

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

22.08.2011, Petr Snížek