HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Ski set pro vozíky Azub/Burley

V létě jsme testovali dětský vozík za kolo Azub Jerry plus, který není třeba nechat zahálet ani v zimě. Pokud na začátku zimy plynule přecházíte z cyklistických tras na běžecké tratě, může pro vás být zajímavým doplňkem Ski set k vozíku Azub. Ski set obsahuje lyže, teleskopické tažné tyče a polstrovaný bederní pás...Údaje výrobce:
Ski set pro vozíky Azub/Burley obsahuje:
- lyže
- teleskopické tažné tyče
- polstrovaný bederní popruh s úvazkem přes ramena
Infocena: 6 990 Kč
Dodává: Azub Bike

Ski set Azub

V létě jsme testovali dětský vozík za kolo Azub Jerry plus, který není nutné nechat zahálet ani v zimě. Pro ty z vás, kteří na začátku zimy plynule přecházíte z cyklistických tras na běžecké tratě, může být zajímavým doplňkem Ski set k vozíku Azub. Ski set obsahuje lyže, teleskopické tažné tyče a polstrovaný bederní pás.

Před první zimní běžeckou túrou je třeba vozík připravit a namontovat doplňkové části ski setu pevně spojené s konstrukcí vozíku. Jedná se o krátké sklopné tyče, které slouží k následnému připojení teleskopických tažných tyčí. Správný postup montáže je dobře popsán v přiloženém českém návodu s názornými obrázky a zabere asi 15 minut. Zbývající části setu již montujeme přímo na místě před vlastní jízdou. Všechny části jsou vyrobeny precizně z lehkých materiálů ve stejné kvalitě jako celý vozík Azub. Doplňky vozíku zvětší jeho objem ve složeném stavu jen minimálně, a tak pro přepravu můžeme použít cestovní tašku dodávanou společně s vozíkem Azub Jerry plus. Samostatně přepravujeme jen lyže se vzpěrami a tažné tyče.

Ski set Azub

Ski set Azub

Pokud k tomu máme čas a prostor, vyplatí se před první túrou vyzkoušet celé sestavení setu v klidu na volném zasněženém prostranství. Nastavení délky tažných tyčí a chování vozíku při pohybu na běžkách si tak můžeme dobře vyladit. Připevnění lyží je velmi jednoduché, místo nábojů kol zasuneme konce hliníkových vzpěr do osy vozíku a zajistíme závlačkou. Upevňovací krátké tyče otočíme do provozní polohy a zajistíme bez nářadí šroubem s praktickou velkou plastovou hlavou. Jednodílné tažné tyče se k již připevněným krátkým tyčím na vozíku zajišťují také závlačkami s pojistkou a umožňují nastavení délky ve třech polohách. Stejným způsobem se připevní i bederní pás s úvazkem přes ramena.

První rozjezd s vozíkem je trochu nezvyklý, ale daleko příjemnější než s batohem či sedačkou na zádech. Jako nejpohodlnější způsob pro běžkaře i posádku vozíku se ukázalo bruslení, kde pohyb vozík mírně natáčí do stran, ale „nehrká“. Při klasickém stylu ve stopě je třeba mít na paměti, že přes tažné tyče se pohyb přenáší na vozík a upravit tak dynamiku jízdy. Po krátkém tréninku je i klasický styl pro dítě ve vozíku téměř plynulý. Na bederním pásu jsou velice užitečné úvazky přes ramena (kšandy), kterými můžeme pohodlně regulovat výšku bederního pásu. Bederní pás pak nemusíme utahovat více než je příjemné a přitom nesjíždí z boků.

Ski set AzubSki set Azub detail tažné tyče

Vhodným terénem pro výpravy s vozíkem jsou široké upravené trasy, kde lze střídat bruslení s klasickým stylem ve stopě a kde je dostatek místa pro míjení ostatních běžkařů. Pro odpočinkovou trasu je lepší zvolit plochý výškový profil tratě, ale s vozíkem vystoupáme i do prudších kopců. V případě potřeby lze běžky odepnout a pěšky vystoupat příkrou část cesty, vozík nás bude bez problémů následovat. Podobně při sjezdu je nejpříjemnější mírný táhlý sjezd, většinu prudších kopců zdoláme plužením a ty nejprudší opět pěšky. Vozík je velice stabilní díky dvěma tažným tyčím a nízkému těžišti a jeho převrácení při běžném používání nehrozí. Chová se stabilně i při křížení sjezdových tratí s velkým bočním sklonem cesty, které je samozřejmě třeba překonávat pomalu a opatrně. Stabilitu podporují i nezávisle uložené a volně otočné lyže, které narozdíl od saní na terénních nerovnostech jen minimálně naklánějí vozík.

Narozdíl od letních výprav s vozíkem, kdy hrozí spíše přehřátí, je třeba dbát na zajištění dostatečného tepelného komfortu pro pasažéry. Zimní oblečení je proto vhodné doplnit dekou nebo zatepleným kočárkovým vakem. Dle věku a temperamentu dítěte je při plánování trasy třeba počítat s delšími a častějšími zastávkami na rozhýbání a protažení.

Ski set AzubSki set Azub  bederní pás

Doporučujeme nepodceňovat pravidelnou údržbu vozíku. Přestože jsou šrouby opatřeny matkami s plastovým kroužkem proti uvolnění, výrobce v návodu připomíná pravidelnou kontrolu dotažení všech upínacích šroubů. Vynechání této kontroly mezi dvěma delšími výlety mělo za následek ztrátu dvou šroubů na krátkých upevňovacích tyčích, které jsme pak museli operativně nahradit ohnutými hřebíky pro zdárné dokončení trasy. Většina šroubů má standardní rozměr a proto je možné náhradní zakoupit v prodejnách spojovacího materiálu. Také lyže potřebují pravidelné voskování skluznice sjezdovým voskem, které zlepší skluz vozíku a usnadní jízdu.

Ski set je možné upravit do takzvaného saňosetu, kde jsou krátké upevňovací tyče otočeny pod vozík a upevněny k hliníkovým vzpěrám lyží. Tím je vozík vodorovně zafixován a po připevnění kočárkového madla (není součástí Ski setu) můžete vyrazit pohodlně i pěšky. Toto řešení je vhodná varianta místo přibalení dalšího kočárku při cestě na hory. Sklopené upínací tyče nepřekáží ani příležitostnému využití vozíku s koly a tak na začátku a konci zimy můžete být připraveni jak na kola, tak na běžky. Během čistě cyklistické sezóny pevné části ski setu odmontujeme.

Možnost využívat vozík celoročně zvyšuje jeho užitnou hodnotu a pro aktivní rodiče přináší další rozšíření sportovních příležitostí. Cena ski setu dosahuje 70% ceny vozíku Azub Jerry Plus a tak musí každý zvážit, zda bude mít pro něj využití.

© Svět outdooru, listopad 2008, text a foto Vít Červinka

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

24.11.2008, Redakce