HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Ponožky Warmpeace PowerStretch

Teplý flísový materiál Polartec Power Stretch zná většina outdoorové veřejnosti spíše z oblasti flísových bund. Málokdo však ví, že ze stejného materiálu jsou na našem trhu již deset let nabízeny firmou Warmpeace i ponožky. Přiznám se, já jsem o takových ponožkách také nevěděl. Prostě jsem se s nimi dosud nesetkal ...Údaje výrobce:
Materiál: Polartec Power Stretch (56% PES, 35% Nylon, 9% Lycra)
Hmotnost:: 50g
Velikosti: S - (30-39), M - (38-42,5), L - (41,5-45,5), XL - (45-47,5)
Barvy: černá, šedivá
Dodává: Warmpeace
Infocena: 590 Kč

Zima je dávno ta tam, nastupuje léto a je na čase prohrábnout šuplík s poznámkami ze zimy a dostat něco na papír (resp. do počítače). Tenhle text jsem začal psát už v zimě a to stylově v chladné chalupě s teplými ponožkami na nohou. Když píši teplými, mám tím na mysli ponožky z Polartecu Power Stretch od firmy Warmpeace. A právě těmto ponožkám se budu věnovat. Nečekejte žádný rozsáhlý test, půjde spíše o souhrn faktů doplněný zkušenostmi a několika postřehy.

Teplý flísový materiál Polartec Power Stretch zná většina outdoorové veřejnosti spíše z oblasti flísových bund. Málokdo však ví, že ze stejného materiálu jsou na našem trhu již deset let nabízeny firmou Warmpeace i ponožky. Přiznám se, já jsem o takových ponožkách také nevěděl. Prostě jsem se s nimi dosud nesetkal. Na zimu 2008/2009 jsem si také jeden pár na zkoušku pořídil a vzal ho sebou například na zimní toulky norským národním parkem Femundsmarka.

Ponožky s případným názvem PowerStretch mají jednoduchý střih s minimem plochých švů. Na první pohled jsou to takové lepší „pytlíky“ na nohy. Zcela jistě nemají ambice nahradit klasické střihově propracované a materiálově různorodé ponožky, ale co do tepelně izolačního výkonu je ve většině případů výrazně předčí. Představují spíše možnost dosažení příjemného tepelného a pocitového komfortu při méně náročných aktivitách, pohybu na tábořišti apod. Výrobce doporučuje ponožky Powerstretch jako vnitřní zimní ponožky nebo ponožky do trekových sandálů, případně jako ponožky vhodné pro vodní sporty (jako tepelně izolační vrstva, nikoliv jako voděodolná vrstva).

Flísové ponožky Warmpeace PowerStretch

Výhodou použitého materiálu je mimo již zmíněný výborný tepelně izolační výkon také to, že v podstatě nežmolkují (narozdíl od klasického Polartecu). Ponožky můžete použít do lyžařských bot nebo sandálů (například vodáci do lodě). I jeskyňáři je mohou nazout do svých holínek pokud tam mají dostatek místa. Pozor ale na to, že v holínce se může flísová ponožka rychleji sešlápnout a noha pak bude o stěny holínek citelněji chladnout. Obecně je také lépe se vzhledem ke švům (přestože jde o ploché) vyvarovat déle trvající chůzi apod. Mohly by vás začít tlačit. Já jsem tuto zkušenost neudělal, ale dlužno říci že jsem je používal spíše druhým, troufám si říci typičtějším způsobem. Mám tím na mysli na ohřátí nohou ve stanu, srubu, na spaní ve spacáku po náročném dni, nebo prostě jen tak na povalování se doma. Tolik místa nezaberou, skoro nic neváží a pokud vám byla přes den zima na nohy, nebo jste celkově prokřehlí, tak jsou platným pomocníkem. Díky použitému materiálu ponožky příliš neztrácí tepelně izolační schopnosti, ani pokud jsou lehce navlhlé a v teple rychle vysychají. Alespoň takový je můj subjektivní dojem po několika měsících občasného používání. Zkušenost vodáků kteří tyto ponožky používají praví, že na se ponožky chovají tak trochu jako neopren a docela pěkně drží tělem prohřátou vodu na noze.

Flísové ponožky Warmpeace PowerStretch

Vzhledem k velikosti mé nohy (většinou se vejdu do 46 až 47) jsem váhal při výběru velikosti mezi velikostí ponožek L a XL. Nakonec musím konstatovat že Lka jsou akorát a vybral jsem dobře. Celkově ponožky působí dosti volně, nemají žádnou pruženku ani na horním okraji, kde je jen prostý silnější lem. Přesto se po natažení většinou nijak neshrnují, nikam nesjíždí a dobře drží na noze. Ponožky peru běžně na 30°C jak doporučuje cedulka. Žádná zvláštní „únava“ se na nich neprojevuje, švy drží, nepárají se. Nemám co bych jim vzhledem k jejich použití vytknul.

Flísové ponožky Warmpeace PowerStretch

Ponožky Warmpeace Powerstretch se tak staly stabilní položkou na seznamu věcí ze kterého sestavuji obsah batohu pro zimní akce. Využití nacházejí samozřejmě i v průběhu roku. Vyrábějí ve velikostech S, M, L a XL v černé nebo šedivé barvě. Warmpeace je také nabízí ve variantě Polartecu Thermal Pro, který je sice „teplejší“, avšak není strečový.

© Svět outdooru, červenec 2009, text Petr Macháček, foto Petr Macháček a Jan Hotmar

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

06.07.2009, Petr Macháček