HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Plovací vesta Artistic Orco Expedition

Vodácká vesta Orco Expedition německého výrobce Artistic Sportswear je určena seakajakářům a pro expediční použití. Působí poměrně robustním dojmem, který zvýrazňují široké chrániče ramenních popruhů, masivní kapsy překrývající podstatnou část předního i zadního dílu vesty a 4,5 cm široký bezpečnostní popruh.
Údaje výrobce:
Určení: pohodlná seakajakářská a expediční vesta s bezpečnostním popruhem a zapínáním na postranní zip
Hmotnost (M/L): 1500 g
Barevné provedení: šedá/černá, oranžová/černá
Velikosti: XS/S, M/L, XL/XXL
Výtlak: 50N, cert. EN393 50 N
Materiály: ARS 450 D, výplň Airex
Infocena: 3290 Kč
Dodává: HG sport

Vodácká vesta Orco Expedition německého výrobce Artistic Sportswear je určena seakajakářům a pro expediční použití. Již na první pohled působí poměrně robustním dojmem, který zvýrazňují hlavně široké chrániče ramenních popruhů a masivní kapsy překrývající podstatnou část plochy předního i zadního dílu vesty. K tomuto dojmu též jistě přispívá 4,5 cm široký bezpečnostní popruh s přezkou odpovídající velikosti.

Výrobce v souladu s normou EN 393 50 N, uvádí výtlak 50 N, já bych u testované velikosti XL/XLL odhadoval (srovnáním s jinými vestami a uváděnými výtlaky) výtlak spíš přes 80 N (neměřil jsem), každopádně, když si s vestou skočíte do vody, tak cítíte, že výtlak je slušný.

Bližší prohlídka vesty odhalí použití pevné tkaniny s ripstopovou úpravou (ARS 450 D, s podobnou tkaninou se setkáváme např. u kvalitních batohů), která slibuje dlouhodobou odolnost proti poškození a oděru. V oblasti ramen, kde je vesta méně exponovaná a spíše než ochranu před opotřebením vyžadujeme větší pružnosti, byl jako materiál zvolen neopren. Na vnitřní stranu vesty, kde se předpokládá styk s vodáckou bundou či jiným oblečením, je použit jemnější materiál, který je ve spodní části v celém obvodu doplněn 5 cm širokým pásem síťoviny pro rychlejší vysychání vesty. Jako nosný materiál jsou použity dva panely PU pěny s uzavřenými póry (Airex) o tloušťce cca 3cm.

Vesta Artistic Orco ExpeditionVesta Artistic Orco Expedition

Pro snadnější oblékání a svlékání je vesta na pravém boku vybavena zipem. Je použit masivní kostěný zip YKK, což opět slibuje dlouhodobou životnost. V horní části je zip zabezpečen poutkem s drukem, které zabraňuje samovolnému rozepnutí zipu. Stahování vesty je řešeno jednak výše zmiňovaným bezpečnostním popruhem, který je v celé šířce kapsy důkladně přišit k přednímu panelu vesty šesti podélnými švy (plus dvěma příčnými), dále stahovacím popruhem vespod vesty a dvěma bočními popruhy vybavenými v přední části kvalitními značkovými sponami spony UTX. Všechny popruhy jsou poměrně bohatě kryty krycími tunýlky a poutky, které drží popruhy v místě a snižují riziko zachycení popruhů za překážky.

Ramena vesty jsou řešena stahovacími popruhy (dotahy vpředu), které jsou chráněny širšími odnímatelnými neoprenovými kryty. Další zesílení ramenních popruhů je dáno vnitřním systémem všitých popruhů. Tento vnitřní systém je tvořen dvěma souběžnými popruhy vedoucími od spodního okraje předního dílu vertikálně přes ramena až po spodní kraj zadního dílu v kombinaci s popruhem vedeným horizontálně nad spodním okrajem vesty. Ramenní popruhy jsou kryty již v úvodu zmíněnou neoprenovou ochranou. Ta chrání vestu před poškozením a zároveň zabraňuje odírání popruhů o další vybavení, takže např. nehrozí rozedření neoprenových krků u bund, neškrábe na holou kůži, apod. Výrobce uvádí jako výhodu „manipulaci při záchraně na laně“, ale není mi úplně jasné co tím myslí :-(.

Vesta Artistic Orco ExpeditionVesta Artistic Orco Expedition

Vestu charakterizuje bohatá výbava kapsiček a kapes – celkem jich na vestě najdeme šest a uživatel, který má rád ve věcech pořádek, bude potěšen. Největší kapsa pokrývá skoro celý přední panel a je přístupná zipem umístěným svrchu. Další malou kapsičku nalezneme na vnější straně přední kapsy. Poslouží na maličkosti, které chceme mít okamžitě po ruce. Tato kapsa je přístupna voděodolným zipem a ve spodní části je opatřena odtokovým otvorem chráněným síťovinou. Výrobce nám tím dává jasně najevo, že voděodolný zip zde má pouze omezenou funkčnost a rozhodně bychom měli počítat s pronikáním vody. V horní části kapsy je plastová destička pro případné umístění nože či jiného vybavení. Destička je vybavena řemínkem na suchý zip použitelným např. na rychlé „odložení“ házečky na karabině apod.. Na předním panelu vesty nechybí ani lomený D-ring na případné uchycení karabiny cowtailu.

Na břiše mezi přední kapsou a horní kapsičkou se skrývá „kapsa na ruce“, která je přístupná dvěma zipy po stranách kapsy. Od horní kapsičky je oddělena vrstvou flísu, což je velmi příjemné, je-li flís suchý. I za mokra se flís od rukou poměrně rychle zahřeje a, přestože je více nasákavý než ostatní použité materiály, příliš vodu nedrží. Osobně si myslím, že kapsa má své opodstatnění v případě, kdy vesta a tedy i flís uvnitř kapsy zůstávají v suchu. Při užití na divoké vodě, kdy dojde k namočení vnitřního flísu, jsem neshledal výhodu proti klasickému zasunutí rukou mezi vestu a bundu, spíš bych řekl, že v této situaci flís „hřeje“ míň.

Kapsa na zadním panelu vesty má podobný tvar jako kapsa přední, je ale celkově o trochu menší a je posazena výše. Vejde se do ní menší házečka (7 m v poho), plechovka Redbulla nebo i menší hydrovak. Já ji používám především na kompaktní foťák, který sem odkládám poté co jsem se rozhodl že již nebudu fotit. Jinak foťák cestuje v přední kapse, ale tam se trochu plete a hrozí mu myslím větší nebezpečí poškození než na zádech. Stejně jako přední kapsa je i zadní opatřena menší kapsičkou a destičkou na přichycení vybavení s páskem na suchý zip (např. na blikačku). Na rozdíl od přední kapsy je ve spodní části kapsy použita síťovina pro rychlejší odtok vody.

Vesta Artistic Orco Expedition

Poslední kapsa se skrývá uvnitř vesty na hrudníku. Síťovaná kapsička na zip ukrývá píšťalku, která je tak v případě potřeby hned po ruce, při tom se však nikde neplete, když používaná není. Bezpečnostní výbavu doplňuje reflexivní lemování a u oranžovo/černé kombinace též barevné provedení. V neposlední řadě k vyšší bezpečnosti přispívá též vhodné překrytí popruhů tunýlky, které snižuje nebezpečí zachycení popruhů o překážky (větve apod.).

Vesta je dobře vybavená a vyrobená z kvalitních materiálů, to však nestačí. O tom, zda s ní však budeme či nebudeme spokojeni, rozhoduje do značné míry také jak pohodlně se v ní budeme cítit – tedy, jak snadno se bude oblékat a svlékat, jak vesta padne, jak bude nebo nebude při pohybu „překážet“.

Už při prvním vyzkoušení jsem byl potěšen tím jak vesta příjemně padne na tělo. Tomuto pocitu jistě přispívá použití Airexu, což je superměkký materiál, který netlačí a tělo dobře obepíná, což je navíc podpořeno diagonálním profilováním v předním panelu. Po dlouhodobějším užití mohu pouze konstatovat, že se původní pocity potvrdily, vesta dobře drží na těle, nikde netlačí a nestahuje, nebrání v pohybu ani při pádlování ani mimo vodu a díky sníženému střihu „neleze“ v kajaku nahoru. Oblékání a svlékání vesty je snadné, zejména díky zmíněnému zipu, který zatím funguje bezvadně, nezadrhává se, snadno se rozepíná i zapíná a tváří se, že vydrží věčně. Užití neoprenových krytů ramenních popruhů nepředpokládá dotahování „za jízdy“, tzn. správnému nastavení délky ramenních popruhů vesty, je třeba věnovat pozornost ještě než nasednete do lodě, pak už je to obtížnější. Na druhou stranu, pokud chcete dotahovat resp. povolovat za jízdy, stačí nechat konce stahovacích popruhů mimo neoprenové kryty a je po problému.

Vesta Artistic Orco ExpeditionVesta Artistic Orco Expedition

Vybavení kapsami je více než dostatečné, zatím jsem se ještě nedostal do situace, kdy bych jejich kapacitu plně využil, ale pravdou je, že jsem ve vestě zatím nebyl na žádné expedici ani vícedenní akci s naloženou lodí. Zde je asi ještě třeba zmínit, že vesta je se svými 1580 g poněkud těžší než většina ostatních vest, což je jistá daň za užití pevných materiálů, množství kapes a neoprenové kryty ramenních popruhů. Pokud je pro vás hmotnost vybavení důležitým kritériem, tak toto může být problém.

Na vestě se zatím (po zhruba čtyřech měsících používání) objevila jediná známka obnošení, odlupuje se reflexní lemování na neoprenových krytech ramen. Není to velký problém, ale zbytečně kazí dojem z jinak kvalitně zpracované vesty. Uvidíme, zda se v delším časovém horizontu projeví další problémy. Vzhledem k užitým materiálům a kvalitě zpracování bych však byl překvapen. Pokud se něco objeví, rozhodně si to přečtete v komentářích pod článkem.

Výrobce nabízí vestu ve dvou barevných variantách: kombinaci černá/šedá (otter) a černá/oranžová (fire). Obě barevná provedení nabízejí moderní elegantní vzhled. Já jsem zvolil kombinaci s oranžovou, která je na vodě viditelnější a tedy bezpečnější, kombinace se šedou zase vypadá velmi elegantně... výběr je na vás :-) .

Vesta Artistic Orco ExpeditionVesta Artistic Orco Expedition

Orco Expedition je podle výrobce určena především pro seakajakáře a na expedice. Dle mého názoru jde o promyšleně navrženou a kvalitně zpracovanou vestu, která rozhodně splňuje nároky pro uvedená určení. Myslím, že bude zajímavou volbou i pro pádlisty, kteří u svého vybavení preferují kvalitu a funkčnost před ostatními hledisky.

© Svět outdooru, srpen 2008, text i foto Ondra Müller

Vesta Artistic Orco Expedition

Vesta Artistic Orco ExpeditionVesta Artistic Orco Expedition

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

20.08.2008, Ondřej Müller