HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Dětská tažná tyč Trail Gator

Pokud se vaše dítě dostalo do věku, kdy už samo jezdí na kole, a chcete ho vzít na delší výlet, tak jednou z pomůcek, která vám takovýto výlet může umožnit, je tažná tyč Trail Gator. Tažná tyč slouží k propojení dětského kola s kolem dospělým a její výhodou je, dospělý má nad spojenými koly kontrolu. 

Údaje výrobce:
Určení: teleskopická tažná tyč na propojení dospělého kola s dětským
Maximální hmotnost dítěte: 32 kg
Velikost dětského kola: 12" (35,56 cm) až 20" (50,8 cm)
Velikost dospělého kola: minimálně 26" (590 mm)
Průměr sedlové trubky dospělého kola: 1" (25,4 mm) až 1,25" (31,8 mm)
Hmotnost tyč: 1950 g
Hmotnost celé sestavy: 3130 g
Infocena: 2 290 Kč

Doplňková výbava:
Upínací kit k dospělému kolu: infocena 790 Kč
Upínací kit k dětskému kolu: infocena 790 Kč
Adaptér na brzdu cantilever: infocena 190 Kč
Bezpečnostní vlaječka: infocena 190 Kč
Dodává: Azub Bike

 

Pokud se vaše dítě dostalo do věku, kdy už samo jezdí na kole, a chcete ho vzít na delší výlet, tak jednou z pomůcek, která vám takovýto výlet může umožnit, je tažná tyč Trail Gator. Tažná tyč slouží k propojení dětského kola s kolem dospělým. Zásadní výhodou je, že po propojení obou kol má nadvládu nad dalším provozem dospělec, který je vepředu a dítě má jen omezené možnosti jak této nadvládě vzdorovat.

Trail Gator můžete využít v případě, kdy si potomek postaví hlavu a odmítá samostatně pokračovat, ať již z důvodu únavy, anebo proto, že zkrátka již dál nechce šlapat. Ke slovu přichází tažná tyč, která obě kola spojí. Děcku umožní pohodlné pokračování v cestě a rodiče ušetří energii, kterou by jinak věnovali na přesvědčování vzpurného cyklisty, a kterou nyní šlapáním můžou přetavit v další kilometry společných zážitků.

Tažná tyč Trail Gator je teleskopická a v případě, kdy není využita, ji lze sklopit a jednoduchým zařízením zajistit k rámu dospělého kola tak, že při jízdě nepřekáží. Samotné připojení či odpojení dětského kola zabere okamžik, takže při praktickém použití není problém během výletu děcko vícekrát připojit a odpojit. K samotnému spojení či odpojení kol není potřeba žádné nářadí. Tyč se dá dle potřeby využít při vyjíždění delších kopců nebo pro zvýšení bezpečnosti při prudších sjezdech nebo na rušnějších komunikacích.

Drobnou nevýhodou, kterou za tuto možnost zaplatíte je celková vyšší hmotnost. Tažná tyč i většina komponentů jsou železné, což je fajn z hlediska trvanlivosti a bezpečnosti, můžete spolehnout, že něco vydrží. Na druhou stranu se nedá říct, že jejich hmotnost na kole necítíte. Zejména u segmentu upevněném na dětském kole bych ocenil rychloupínací systém, který by umožňoval rychlejší montáž a odstranění. Tak jak je proveden nyní je  fajn z hlediska  funkčnosti i bezpečnosti, ale samotná instalace zabírá více času než je pohodlné pro opakovanou montáž, takže se vám pravděpodobně nebude chtít jej z dětského kola sundávat a znovu nandávat. Dětské kolo tak bude o cca 600 g těžší a to i v případě, kdy to není nezbytné. To mi nepřijde ideální.

Osazení kol upínacími segmenty a prvotní nastavení systému není nijak složité a zvládnete jej i intuitivně. Určitě se však vyplatí postupovat podle návodu výrobce dodávaného s výrobkem. Budete mít jistotu, že jste nic nezanedbali a že vše je nastaveno správně.  Zejména je třeba dbát na to, aby při propojení kol byla řidítka dětského kola řádně připevněna – tj. aby nemohlo dojít k jejich samovolnému nečekanému uvolnění. Upevňovací segment na dětském kole doporučuji dotáhnout opravdu silně, během jízdy na něj působí velké tlaky a mohlo by dojít k pootočení a tím pádem k vybočení dětského kola mimo osu. Nám se to při první jízdě stalo a jak jsem si později četl v recenzích na zahraničních webech, tak jsme nebyli výjimkou. Asi neuškodí vozit sebou klíč (třináctku) pro případné dotažení. Výška předního kola nad povrchem by dle pokynů výrobce měla být v rozmezí 8 – 13 cm. Pro upřesnění – jedná se zde o prvotní montáž, kde jde především o správné nastavení segmentů trvale upevněných na obou kolech. Vlastní připojení tyče a propojení obou kol je záležitostí okamžiku (do cca 1 min.).

Na jízdu s tažnou tyčí si budete asi chvilku zvykat, pro běžně zkušeného cyklistu však nepředstavuje žádný problém. Celý systém je delší a těžší než běžné kolo, což pocítíte zejména  při brždění a při jízdě do kopce, stabilita je o něco menší – zejména když zastavíte. Pozor na zatáčky, dětské kolo bude mít kratší poloměr zatáčení – to znamená, že při objíždění překážky je třeba si trochu více nadjet. Výrobce nedoporučuje používat tyč mimo zpevněné cesty. Naše zkušenost je, že pokud cesta není příliš hrbolatá, tak se dá v pohodě jet, pozor ale na vyšší schody. Pamatujte též, že za sebou vezete dítě, takže rychlost by měla být přiměřená – výrobce jako maximální rychlost uvádí 15 mph. (tj. cca 24 km/h). V přiloženém manuálu uvádí výrobce i další omezení.

Obecně se mi největším nebezpečím při užití Trail Gatoru jeví přílišná únava dítěte. I po propojení obou kol musí mít malý cyklista dostatek energie na to, aby měl své kolečko plně pod kontrolou a v žádném případě by neměl být tak unaven, aby vám na kole usínal. Do takovéto situace byste se dostat neměli a pokud nastane, doporučil bych výlet přerušit. Pokud jede dospělých víc, je dobré aby děcko na tyči ostatní čas od času kontrolovali. Pokud není nikdo kdo by na ně za jízdy dohlédl, je dobré v případě podezření únavy udržovat komunikaci a čas od času dítě vyzvat aby zareagovalo domluveným signálem tj. např. zazvonilo. Jo a ještě rada na závěr, nenechte se od dětí ukecat na brýle proti sluníčku. Není jim pak vidět do očí a působí to, jako když jim v pokojíčku zatáhnete závěsy, aby se jim po obědě lépe spalo. Když pak začnou nenadále brzdit a nereagují na výhružky, tak to je ta lepší varianta :-).

Trail Gator máme od loňského září a musím říct, že jsme jej již celkem dost užili. Na celodenní a náročnější výlety stále preferujeme vozík, kde se mohou děti v případě potřeby prospat. Naše kratší výlety se však díky tažné tyči stávají delší a delší a pro našeho hyperaktivního syna rozhodně zábavnější.

 

© Svět outdooru, červen 2009, text i foto Ondřej Müller

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

17.06.2009, Ondřej Müller